Socialni prejemki izvzeti iz izvršbe
Državni zbor je na včerajšnji seji potrdil spremembe Zakona o izvršbi in zavarovanju, ki naj bi pomagale k izboljšanju položaja socialno najbolj ogroženih ljudi.
Ena vidnejših sprememb je zagotovo omejitev izvršbe, kar pomeni, da znesek, ki je posamezniku ostal na voljo, ne sme biti nižji od zneska neto minimalne plače.
Po novem zakonu bodo prejemniku denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, otroškega dodatka ipd. ti prejemki v celoti ostali. Doslej se je namreč dogajalo, da so banke za stroške izvršbe prejemnikom denarne socialne pomoči zaračunavale tudi več kot 30 evrov. Tako so najrevnejši ostajali brez pomembnega dela denarne socialne pomoči, ki je namenjena golemu preživetju.
Z avtobusom po Zgornjesavski dolini
Po Kranjski Gori in okolici vse poletje vozi rdeč turistični avtobus starinskega videza, s katerim lahko domači in tuji gostje obiščejo najlepše turistične znamenitosti Zgornjesavske doline. Na vožnji iz Kranjske gore ustavi v Gozdu Martuljku, Belci, Mojstrani, kjer si gostje lahko ogledajo slap Peričnik in obiščejo Slovenski planinski muzej, v Dovjem, Podkorenu (naravni rezervat Zelenci), Ratečah, Planici in ob jezeru Jasna.
Avtobus, ki ga je občina kupila na Nizozemskem, je prirejen za panoramsko vožnjo, saj steklena streha omogoča ogled okolice z vseh zornih kotov, predstavitev kulturne in naravne dediščine, kulinarike in ostalih zanimivosti pa potniki poslušajo v slovenskem, angleškem, nemškem in italijanskem jeziku.
Anonimni telefon za starejše, žrtve nasilja
Starejše osebe, ki so žrtve nasilja, lahko pokličejo na brezplačni telefon 080 51 16, ki so ga odprli pri Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije. Usposobljena svetovalka po telefonu nudi nasvete in pomoč vsak dan od 8. do 14. ure. Vseh 24 ur na dan pa deluje odzivnik, na katerem klicatelji dobijo osnovne informacije. Če pustite sporočilo, vas bo svetovalka v najkrajšem možnem času poklicala nazaj. Pogovori so zaupni, zagotovljena je anonimnost, če klicatelj tako želi.
Nasilje v družini je pogosto prikrito, včasih se starejši niti ne zavedajo, da se jim kaj takega ne bi smelo dogajati, ali pa nasilna dejanja opravičujejo s tem, da so njihovi skrbniki utrujeni, zgarani, da imajo dovolj svojih skrbi ... Sram jih je, da se do njih tako vedejo njihovi najbližji, o tem ne želijo govoriti, ker jih je strah, da bodo ostali sami. Niso pa redki primeri, ko niti ne prepoznajo, da so žrtve zlorabe, prav tako se nasilja včasih ne zavedajo tisti, ki ga izvajajo.
Civilna družba v pomoč zdravstvu
Po strokovni strani se naši zdravstveni delavci zlahka kosajo s tujimi, zaostajamo pa po urejenosti sistema, pri učinkoviti komunikaciji, pa tudi dostojanstva in spoštljivosti v nekaterih naših bolnišnicah ni dovolj, menijo člani Mreže nevladnih organizacij 25 x 25, ki združuje že več kot osemdeset tisoč članov.
Kakovostna in varna zdravstvena obravnava spadata med osnovne človekove pravice, žal pa je pri nas varnost pacientov v primerjavi z drugimi državami EU eno izmed najbolj zanemarjenih področij, ugotavljajo v civilni družbi. Nimamo niti neodvisnega telesa za področje kakovosti zdravstvene obravnave, varnosti pacientov in sodobnega nadzora nad temi dejavnostmi.
-
Koliko naravnih parkov (poimenovani so tudi kot regijski ali krajinski) imamo v Sloveniji? Napišite vsaj tri.
Odgovor pošljite do 3. avgusta v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz junijske številke: Stolp na vrhu Triglava po zaslugi župnika Jakoba Aljaža stoji že 120 let.
Copate prejme: Jože Barin-Turica, Ormož.
-
V reki, ki je na fotografiji, bomo iskali osvežitev. Ali uganete, kako se imenuje?
Odgovor pošljite do na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz junijske številke: Na fotografiji je Botanični vrt v Ljubljani.
Copate prejme: Milena Žlof, Postojna.
Čestitamo!
-
Da je Marijan Zorko nadarjen za slikanje, je vedel že v otroštvu, je pa dolgo trajalo, da se je ustvarjanju tudi bolj posvetil. Zaposlen je bil na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v Ljubljani in že takrat je kdaj pa kdaj prijel za čopič. Ko pa se je upokojil, so ga domači spodbudili, da se je vpisal v slikarski tečaj na univerzi za tretje življenjsko obdobje. S skupino vrstnikov s slikarsko žilico se tako druži že več kot deset let, učili so se od različnih mentorjev, zadnja leta jih usmerja akademska slikarka mag. Urška Vidic. Všeč mu je, da jih spodbuja, naj slikajo tisto, kar želijo in kar jim najbolj leži.
-
KANAL
Pri Društvu upokojencev Kanal so sredi maja organizirali 7. srečanje prostovoljcev dolenjske in severnoprimorske regije, ki sodelujejo pri programu Starejši za starejše. Udeležili so se ga prostovoljci iz društev upokojencev Ajdovščina, Idrija, Kojsko, Kostanjevica, Miren, Renče, Tolmin, Vipava in iz Deskel. Iz Dolenjske pa so se pripeljali prostovoljci iz društev upokojencev Kočevje, Dvor, Dolenjske Toplice, Straža, Mokronog, Mirna, Škocjan, Šentjernej, Novo mesto in Veliki Gaber.
V Kanalu so jim pripravili prisrčen sprejem z godbo na pihala iz Deskel in kulturnim programom, nato pa so jim razkazali nekaj zanimivosti v občini. Dve skupini sta šli na ogled HE Avče in cerkve v Nadavčah, dve na ogled tovarne Salonit Anhovo in medgeneracijskega centra v Desklah, tri skupine pa na ogled Kanala. Sekcija ročnih del iz domačega društva je pripravila razstavo ročnih del.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Kateri med je uporabljen v tubici sterilnega antibakterijskega meda Vivamel?
Sterilni obliži za nego in hitrejše celjenje manjših ran in drobnih poškodb morajo biti vedno pri roki. V skupini izdelkov Vivacare so na voljo:
VIVACARE MEL – komplet vodoodpornih in kirurških obližev ter tube naravno pridelanega medicinskega kostanjevega meda.
VIVACARE SENSITIVE – komplet obližev manjših dimenzij za oskrbo manjših ranic. Priporočljivi so za tiste z občutljivo kožo.
-
Dr. Vojko Kavčič: Umovadba
Za bistre možgane v poznih letih
Založba Miš, 24,95 evra
Umsko staranje je mogoče upočasniti z zdravo prehrano, gibanjem, dovolj spanja, obvladovanjem stresa, meditacijo, pomagajo poslušanje glasbe, ples, branje, druženje z nam prijetnimi ljudmi … Avtor je kognitivni nevroznanstvenik, ki v ZDA že dvajset let proučuje nevropsihološke dejavnike in vidike staranja. Razloži, kako delujejo možgani, kako se starajo; opisuje bolezni, zlasti demenco s poudarkom na alzheimerjevi bolezni, svetuje, kako ohraniti možgane čim dalj časa čim bolj zdrave. Umovadba (kognitivni trening) so vse dejavnosti, ki zahtevajo dodatno organiziranje možganov. Spodbudimo jih že tako, da spremenimo rutino, se peljemo po drugi poti, spečemo pecivo po drugačnem receptu … Pomagajo pa tudi praktične vaje, ki so objavljene v drugem delu knjige. Razdeljene so po sklopih: za krepitev spomina in učenje, za reševanje problemov, za izboljšanje vidnega zaznavanja in krepitev pozornosti.