-
Dobro počutjenovember '24Zdravje
Zdravje
Starostna degeneracija makule ali okvara rumene pege je najpogostejši vzrok za izgubo vida pri odraslih in se s starostjo izrazito povečuje. Pojavi se pri vsaki četrti osebi, starejši od 65 let. Oftalmologinje z očesne klinike UKC Ljubljana pozivajo vse, ki uporabljajo bralna očala, k rednim pregledom, saj lahko začetno bolezen odkrije le očesni zdravnik pri natančnem pregledu oči.
Rumena pega je izredno majhen delček mrežnice, v kateri so čutnice za zaznavanje svetlobe. Uporabljamo jo za oster in natančen vid. Če je okvarjena, je v celoti prizadet centralni vid. Oseba z okvarjenim centralnim vidom vidi le temno liso, ne pa dejanskih predmetov, tako ne vidi na uro, ne zmore prebrati sporočil na telefonu, ne prepozna številke avtobusa, ne more voziti avtomobila niti kolesa, sčasoma ne prepoznava obrazov. Temeljna dejavnika, ki povzročita bolezen, sta starost in dedna nagnjenost (še posebej, če so zboleli starši ali sorojenci), na katera pač ne moremo vplivati, zato so nujno redni preventivni pregledi. Prej ko bolezen odkrijejo, uspešnejše je zdravljenje, ki pa poteka več let.
Združevanje skupnega življenja z zasebnostjo
Aktualno
Življenje v skupnosti preprečuje osamljenost, zagotavlja daljšo samostojnost in sostanovalcem daje občutek varnosti, a smo do take oblike bivanja še precej zadržani. Pri nas je do zdaj zaživela le stanovanjska skupnost starejših v Davči, pred kratkim so jo osnovali še v Novi Gorici. Sobivanje različnih generacij pa je že kar pogosta praksa v nekaterih evropskih državah. S prijaznim posredovanjem mednarodne pisarne mesta Dunaj v Ljubljani smo od blizu spoznali dve, za nas manj običajni obliki medgeneracijskega sobivanja v Avstriji.
-
Alenka Arko: Bi to povedali tudi pred kamero?
Novinarka, ki je dvaindvajset let urejala in vodila televizijsko oddajo Preverjeno, odstira pogled v njeno nastajanje. Med drugim predstavi iskanje zgodb in dileme, kako jih predstaviti gledalcem, dogodke s terenskih snemanj in odmeve po objavi prispevkov. Teh je bilo veliko – od aktualnih, političnih, zdravstvenih, okoljskih do zelo intimnih in pogosto pretresljivih, zlasti o ljudeh, ki jih je »življenje prežvečilo in zavrglo«. To je bilo poročanje s stališči. Velikokrat so novinarke in novinarji po dolgotrajnem raziskovanju odkrili dejstva, s katerimi se je nato ukvarjala policija.
-
Nagradno vprašanje: Za kakšen namen se uporabljajo baldrijanove kapljice Soria Natural?
Baldrijan XXI kapljice Soria Natural vsebujejo izvleček korenine baldrijana, ki pripomore k normalnemu ritmu spanja in doseganju umirjenosti v stresnem obdobju. Naravne kapljice ne vsebujejo alkohola, glutena, barvil, sladkorja, sladil in ne povzročajo odvisnosti.
Odgovor na nagradno vprašanje pošljite na dopisnici do 15. oktobra na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra oktober«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
Kje je nastala ta fotografija?
Odgovor pošljite na dopisnici do 15. oktobra na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Odgovor iz septembrske številke: Na območju Žičke kartuzije poteka tudi energijska pot.
Nagrado prejme: Zvonka Schloss, Trzin.
-
Kaj je nič in se vendar za številko šteje?
Odgovor pošljite na dopisnici do 15. oktobra na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz septembrske številke: Za prvi slovenski celovečerni zvočni film velja Na svoji zemlji.
Darilo prejme: Jernej Štamfelj, Blejska Dobrava.
Čestitamo!
-
Razstava v prostorih Vzajemnosti
Veljka Tomana, akademskega slikarja, grafika in restavratorja smo pred časom že predstavili v Vzajemnosti, saj je zelo zanimiv sogovornik, tokrat pa je v ospredju njegovo likovno ustvarjanje. Konec decembra namreč praznuje 80 let in jubilej že vse leto proslavlja z razstavami svojih slik. Prva je bila na Trubarjevi domačiji na Rašici (kjer je pred skoraj 40 leti s poslikavami opremili Trubarjevo spominsko sobo), sledila je razstava v prostorih ljubljanskega kliničnega centra, nato je v cerkniški knjižnici in poleti še v Postojni v sklopu...
-
Nostalgija
Potekal je prvi berlinski maraton, in sicer skozi mestni gozd Grunewald. Na cilj je priteklo 244 udeležencev, med njimi deset žensk.
Mohamed Ali, ki velja za najboljšega boksarja vseh časov, je na dvoboju v Kinšasi z nokavtom premagal Georgea Foremana in drugič osvojil naslov svetovnega boksarskega prvaka v težki kategoriji.
Prva gazirana brezalkoholna pijača v Jugoslaviji Cockta je dobila novo zunanjo podobo, novo evro stekleničko (0,25 l) in legendarno geslo: Pijača vaše in naše mladosti.
Od sabljanja, šaha in starin do rodoslovja
Na obisku pri našem naročniku
Ob poletnih olimpijskih igrah so v medijih obujali spomine na nekdanje slovenske športne uspehe. Med drugim so omenjali Rudolfa Cvetka, saj je bil prvi Slovenec, ki je osvojil srebrno olimpijsko medaljo v Stockholmu leta 1912, seveda kot član avstrijske sabljaške reprezentance.
Naš dolgoletni naročnik Milan Slemnik iz Ljubljane je Cvetka osebno poznal in hrani skupno fotografijo izpred skoraj sedemdesetih let. »Stare fotografije me zanimajo. Preden preletim drugo vsebino v Vzajemnosti, vedno najprej poiščem stran s šahovskim izzivom in rešim sudoku, nato pa preberem rubriko Izbrskano iz spomina. Vzajemnosti sem se zelo navadil, čeprav z ženo bereva še druge časnike in revije.«
-
Dobro počutjeoktober '24Zdravje
Navadimo se piti dovolj tekočine
Najpogostejši vzroki za duševno zmedenost pri starejših ljudeh, ki se kaže kot pomanjkanje pozornosti ali razdražljivost, so neurejena sladkorna bolezen, okužba sečil in dehidracija. Kot opozarja zdravnik Arnaldo Liechtenstein, ki poučuje na medicinski fakulteti v São Paolu v Braziliji, številni starejši izgubijo občutek za žejo, zato pijejo zelo malo tekočine. Poleg tega se s staranjem zaloga vode v telesu zmanjšuje, ker pa ne čutijo pomanjkanja vode, zlahka dehidrirajo. Čeprav so na videz videti zdravi, lahko dehidracija povzroči nenadno zmedenost, padec krvnega tlaka, motnje srčnega ritma, bolečine v prsih (angino pektoris), komo in celo smrt. Pomembno je, da vsaki dve uri spijemo nekaj tekočine, na primer vodo, čaj, mleko, sok ali juho. Pomaga tudi, če pojemo nekaj kosov sadja, bogatega z vodo, kot so lubenica, melona, breskev, ananas, pomaranča in mandarina.