Ko javne ustanove in zasebniki delujejo kot celota
Javno zdravstvo deluje kot servis državljanov, vključuje tako javne kot zasebne izvajalce storitev, financirano pa je iz zavarovanja, ki temelji na solidarnosti.
Take modele javnega zdravstva imajo v Švici, Franciji, na Nizozemskem in še kje, je bilo slišati na konferenci o javnem zdravstvu v EU in Sloveniji, ki jo je organizirala Zdravniška zbornica Slovenije. Z veliko mero zavidanja smo poslušali primerjave zdravstvenih sistemov različnih držav. Zdravniki imajo največ tisoč pacientov, zato se lahko vsakemu temeljitejše posvetijo. Bolniki lahko prosto izbirajo zdravnika, za obisk specialista ne potrebujejo napotnice, zdravniki pa se lahko odločijo, ali bodo svoj poklic opravljali v zasebnih ordinacijah ali javnem sistemu. Če osebni zdravnik preneha delati, njegovim pacientom zavarovalnica oziroma sistem priskrbi drugega. Družinski zdravniki so spoštovani ne le v zdravstvu, ampak tudi nasploh v družbi.
Posrednik med lastniki in najemniki stanovanja
Pri Stanovanjskem skladu RS je z novim letom začela delovati Javna najemna služba, ki povezuje najemodajalce z najemniki. Deluje tako, da najema stanovanja, ki so v zasebni lasti, in jih daje v najem ali podnajem za najmanj tri leta (z možnostjo podaljšanja) za najemnino, ki je nižja od povprečne tržne najemnine.
Namen najemne službe je povečati pravno varnost najemnikov in najemodajalcev in tako spodbuditi oddajo praznih stanovanj. Na ta način pa bi rešili stanovanjski problem mladih oziroma mladih družin, starejših, oseb s posebnimi potrebami ter tistih, ki zaradi nizkih dohodkov težko najdejo primerno stanovanje.
Ukrepov ni, ogrevanje pa vse dražje
Medtem ko številni ljudje obupujejo, ker ne vedo, kako bodo poplačali neverjetno visoke zneske položnic za ogrevanje, ministrstvo za infrastrukturo še pripravlja ukrepe, s katerimi bi omilili energetsko revščino.
Da bomo v kurilni sezoni krepko občutili zvišanje cen plina in drugih energentov, tudi zato, ker se je med epidemijo koronavirusa poraba energije v gospodinjstvih povečala, dohodki pa marsikje znižali, so nevladne organizacije opozarjale že pred letom. Vladi so (večkrat) predlagali ukrepe, s katerimi bi finančno razbremenila državljane, med drugim tudi pomoč v obliki energetskih bonov ter začasno znižanje prispevkov, dajatev in trošarin na energente. Odziva ni bilo.
-
Brežiška mladina, ki je odraščala po drugi svetovni vojni, je komaj čakala na zimo, ko je zaledenela voda na bajerju ob Treppovi opekarni – ta namreč pozimi ni obratovala. Mladi so po ledeni ploskvi veselo drsali z okovanimi čevlji, nekateri fantje pa so že nabavili drsalke in igrali hokej. Prirejali so celo tekmovanja. Na sliki so igralci, ki so februarja 1949 igrali kot rdeči in beli, rezultat pa je bil 16 : 4 za rdeče. Fotografijo hrani Branko Brečko.
Fotografija je nastala leta 1942. Marija Trampuž iz Mirna, na fotografiji deklica s kitkami, je takrat imela 12 let, marca lani pa je praznovala že 91. rojstni dan.
-
Slikarka
Žive barve na njenih slikah pričajo o tem, da je Zvezdana Sabotič iz Ljubljane zelo pozitivna in optimistična gospa, čeprav se je s slikanjem začela ukvarjati zato, da bi prebrodila žalost in samoto ob izgubi moža. Vključila se je v različne dejavnosti Dnevnega centra aktivnosti Rudnik, ena od njih je bil slikarski krožek, kjer je pod vodstvom mentorja Milana Šubica začela razvijati svoj umetniški talent. Zdaj je tudi članica Društva likovnikov Ljubljana, v okviru katerega sodeluje na različnih delavnicah in razstavah.
-
Čemu služijo predmeti na fotografiji?
Odgovor pošljite do 15. januarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz decembrske številke: Na fotografiji je magnetofon.
Darilo prejme: Stanislav Kolar, Križevci pri Ljutomeru.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Na kateri datum v večini pravoslavnih cerkva praznujejo božič?
Odgovor pošljite do 15. januarja na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz decembrske številke: Uganka govori o starosti.
Darilo prejme: Pavla Razpet, Cerkno.
Čestitamo!
-
Verigar se imenuje serija znamk, ki so bile dane v promet 3. januarja 1919 in veljajo za prve jugoslovanske oziroma slovenske poštne znamke.
Valentin Vodnik je začel 4. januarja 1797 izdajati prvi slovenski časopis Lublanske novice. Izhajale so tri leta.
Šestega januarja 1838 je angleški slikar in izumitelj Samuel Morse javno predstavil telegraf, napravo, ki z električnimi signali prenaša ali sprejema sporočila.
Na Dunaju je 7. januarja 1893 umrl fizik, matematik, elektrotehnik in pesnik Jožef Stefan.
-
Nagradno vprašanje: Ali lahko dezodorant Original Care uporabimo takoj po britju?
Naše pazduhe po britju potrebujejo posebno pozornost, saj je koža na tem predelu hitro razdražena in občutljiva. A to ne pomeni, da se morate odreči dezodorantu. Antiperspiranti NIVEA Original Care v razpršilu in roll-onu omogočajo brezskrbno uporabo 48-urne zaščite proti neprijetnemu telesnemu vonju. Tudi takoj po britju brez draženja in pekočega občutka, saj blaga formula ne vsebuje alkohola.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 18. januarja pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra januar«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
Darja Korez Korenčan: Korak za korakom
Covid in bitka za življenje
Novinarka in urednica na Televiziji Slovenija opisuje svojo izkušnjo s covidom, ker je prepričana, da lahko pomaga komu, ki bi se znašel v podobni situaciji. Kar 16 dni je bila v umetni komi in kritičnem stanju, zaradi zapletov pa je celo ostala brez prstov na desni roki. Po dolgotrajnem zdravljenju se še vedno spopada s posledicami, vendar spet dela, poleg tega pa poskuša čim bolj uživati v življenju, četudi kakšne stvari počne drugače, kot jih je pred to izkušnjo … (Založba Forma 7, 22,90 evra)