-
To ni maska za zaščito pred virusi, pač pa …
Odgovor pošljite do 18. oktobra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz septembrske številke: Na fotografiji je mlin za mletje sadja.
Darilo prejme: Edvard Komatar, Stahovica.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Če upoštevamo oddaljenost od Sonca, kateri planet po vrsti je Zemlja?
Odgovor pošljite do 18. oktobra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz septembrske številke: Strelec Rajmond Debevec se je kar osemkrat udeležil poletnih olimpijskih iger. Osvojil je zlato in dve bronasti medalji.
-
Jamie Oliver: Vegi
Čeprav je eden od najbolj znanih televizijskih kuharjev in avtor uspešnic s področja kulinarike strasten mesojedec, je najnovejšo knjigo posvetil samo zelenjavi. Ne le zato, ker je zdrava, pač pa zato, da bi dokazal, »kako okusne in nasitne so zelenjavne jedi, če jim namenimo pozornost in spoštovanje, ki ga zaslužijo«. V njej boste našli ideje za okusna kosila in večerje, namige za pozne zajtrke in večerne prigrizke, razkošne sendviče ter domiselne jedi iz pečice. (Založba Mladinska knjiga, 34,99 evra)
-
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1990 razglasila 1. oktober za mednarodni dan starejših. Starostna meja, pri kateri naj bi se na splošno začela starost, ni določena, na primer v Sloveniji za mejnik velja 65 let.
Četrtega oktobra 1582 je papež Gregor XIII. uvedel gregorijanski koledar (imenovan tudi krščanski ali zahodni koledar, sončni koledar), ki ga še vedno uporabljamo. V nekaterih državah je tega leta zato 4. oktobru sledil 15. oktober.
S podpisom londonskega sporazuma so 5. oktobra 1954 Svobodno tržaško ozemlje razdelili med Jugoslavijo in Italijo.
Ohranimo spomin in varujmo okolje
Slovenci se svojih pokojnih zelo radi spominjamo s prižiganjem sveč na grobovih in ob spominskih obeležjih. Vsako leto jih prižgemo več kot 16 milijonov in tako ustvarimo na tone odpadkov. Vendar pa lahko spomin nanje dostojno počastimo tudi na drugačen način, saj se ozaveščanje o varovanju okolja počasi seli tudi na pokopališča.
Mnoge družine se dogovorijo, da ob dnevu spomina na mrtve na grob postavijo omejeno število sveč. Velikokrat so to elektronske in solarne sveče, ki imajo sicer daljšo življenjsko dobo, a je njihove sestavne dele pogosto težje reciklirati. Lahko se odločimo za nakup biorazgradljive (kompostilne) nagrobne sveče iz rastlinskega voska, ki jo po uporabi odvržemo v zabojnik za biološke odpadke, papirnate sveče, narejene iz negorljivega in vodoodpornega papirja, ali sveče iz voska, recikliranega iz odpadnega olja.
-
Gibanje je življenje
Aktivna krema NODOL® z naravnimi učinkovinami, kot so arnika, bela vrba, aloja, MSM in vražji krempelj, učinkovito odpravlja bolečine v sklepih, hrbtenici in mišicah. Primerna je za vsakodnevno uporabo, saj je naravna, zato ne škodi jetrom in ledvicam. Uporabljajo jo lahko vsi, ki se občasno ali redno srečujejo z bolečinami.
Krvna slika odkrije marsikaj
Krvna slika je najbolj kompleksna preiskava, ki daje zdravniku popolne informacije o tem, kaj se dogaja v bolnikovem telesu. Je kraljica med preiskavami, pravijo hematologi, poleg tega pa tudi poceni, saj stane le osem evrov, naredijo pa jo lahko v laboratoriju vsakega zdravstvenega doma.
Družinski zdravnik pa vendar mora biti dosegljiv
Podaljševanje življenjske dobe prinaša tudi daljše dejavno življenje. Je velik, a krhek civilizacijski dosežek, ki se v vojnah, ekonomskih in zdravstvenih krizah lahko hitro zniža, opozarja doc. dr. Božidar Voljč, specialist družinske medicine in diplomant javnega zdravstva. Bil je direktor zdravstvenih domov Kočevje in Ribnica in Zavoda za transfuzijsko medicino v Ljubljani, minister za zdravje v prvi in drugi slovenski vladi ter član Izvršilnega odbora Svetovne zdravstvene organizacije. Že 24 let je član Komisije RS za medicinsko etiko, drugi mandat je njen predsednik.
Fotografija pove več kot tisoč besed
»Fotografija je zapis določenega trenutka v neskončnem času,« pravi Viktor Šmid iz Zgornjih Dupelj, ki je vajen svet opazovati skozi objektiv fotoaparata. Shranjenih ima več 120 tisoč fotografij, največ je prizorov iz narave, uličnih prizorov in portretov.
Prve izkušnje si je še kot srednješolec nabiral z ruskim fotoaparatom Smena 8, od takrat jih je zamenjal že kar nekaj. Kot inženir informatike se je hitro spoprijateljil z digitalno fotografijo in urejanjem fotografij na računalniku. Zanima ga zlasti eksperimentiranje s svetlobo in izrezi, saj pravi, da lahko tako najbolj pokaže dinamičnost.
-
Krema za izenačitev tena ima kar 95 odstotkov sestavin naravnega izvora. Poskrbi za brezhibno polt, ublaži videz rdečice in zmanjša pojav pigmentnih madežev in mozoljev. Izvleček nordijskega bora in vlažilna mešanica kožo vlažita in negujeta.
Med tistimi, ki boste navedli, izvleček katere rastline vsebuje krema, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 15. septembra pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
Nataša Konc Lorenzutti: Beseda, ki je nimam
»Vendarle so vsi izgubljeni in ukradeni otroci tudi naši otroci. Odgovorni smo zanje,« pravi avtorica, ki je temeljito raziskala usode slovenskih ukradenih otrok. Številne so med drugo svetovno vojno odpeljali v Nemčijo, nekatere najmlajše so prek nacistične organizacije Lebensborn posvojili nemški starši. Pretresljiv roman temelji na teh resničnih zgodbah. Hkrati je to tudi osebna zgodba srednješolke, ki po nonini smrti raziskuje družinsko zgodovino. Zanima jo zlasti usoda tete, ki je med drugo svetovno vojno kot majhna deklica izginila in po kateri nosi ime. (Založba Miš, 29,95 evra)