Število primerov mišje mrzlice narašča
Zdravje kratke
Zdravniki infektologi letos obravnavajo veliko primerov okužb z mišjo mrzlico, veliko več kot prejšnja leta. Miši, rovke ali podgane lahko prenašajo hantavirus, ki povzroča hemoragično mrzlico z renalnim sindromom (HMRS), ljudje pa se okužimo z vdihavanjem virusov iz izločkov (slina, seč, iztrebki), s katerimi je okuženo okolje, hrana ali voda.
Prvi znaki se pojavijo običajno po nekaj dneh, pogosto šele dva do štiri tedne po okužbi. Podobni so znakom okužbe z novim koronavirusom: nenadno se pojavi vročina, mrzlica, močan glavobol ter bolečine v ledvenem predelu in trebuhu. Tem se pridružijo še motnje vida, težave pri izločanju urina, slabo počutje in povišana telesna temperatura, očesne veznice so močno pordele, oboleli pa je v obraz rdeč, kot bi ga ožgalo sonce. Pri težji obliki oziroma zapletih pride do hitrega padca krvnega tlaka, motenj zavesti, krčev, odpovedi ledvic, krvavitev ali celo smrti.
-
Sence nad krajino
Vsaka vojna je nesmiselna in vsi v njej so poraženci, je v Žužemberku ob predstavitvi knjige Slavka Mirtiča Sence nad krajino dejal Alojz Kovšca, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije. S Tiffany Sadler, veleposlanico Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske, sta odprla razstavo fotografij letalskih napadov nad Suho krajino. Med drugo svetovno vojno so ti kraji doživeli napade italijanskih, nemških in proti koncu še angleških zračnih sil.
O zgodovini poslovanja z denarjem
-
Odkriva(j)mo domače zaklade
Beseda »zaklad« ima po Slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) več pomenov: to je večja količina skritih dragocenosti, za katere se ne ve, čigave so; ali zbirka dragocenosti, ki se hrani kje; ali nekaj, kar je za nekoga veliko vredno ali kar je dragoceno, vredno sploh – umetnostni zakladi dežele; zakladi kulture …
Vsakemu izmed nas je dragoceno nekaj drugega, vsak ima kakšen svoj bolj ali manj skriti zaklad, lahko ga nepričakovano odkrijemo v kakšnem človeku. Še toliko več pa jih najdemo v naravi. Nekaj smo jih poiskali za vas, zagotovo pa boste sami našli še številne druge. Zabavajte se ob iskanju!
Zakon brez dorečenega financiranja
Vlada je v začetku junija sprejela predlog dolgo pričakovanega zakona o dolgotrajni oskrbi, v parlamentarni postopek ga bo poslala po rednem postopku. Vsebinsko je dokaj podoben predhodnim predlogom a financiranje dolgotrajne oskrbe, ki je bilo do zdaj vedno jabolko spora, ministrstvo za zdravje, ki je zakon pripravilo, prelaga na svoje naslednike.
Sprejeti predlog namreč predvideva, da naj vlada v prvi polovici leta 2024 pripravi predlog posebnega zakona o obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo in ga sprejme do konca istega leta. Do takrat pa bo sredstva za izvajanje dolgotrajne oskrbe priskrbel državni proračun.
-
Šolarji s Polzele so se fotografirali med drugo svetovno vojno, točen datum ni znan. Na levi strani med žensko s predpasnikom in učiteljico Hermo stoji Justina (Justika) Pokleka, ki vojne žal ni preživela. Fotografijo je poslala njena nečakinja Majda Mlakar s Polzele.
Franc Vončina, rojen leta 1892 v Črnem Vrhu nad Idrijo, je med prvo svetovno vojno služil v avstro-ogrski vojski, najprej kot vojak, nato kot podoficir. Fotografija je nastala, ko je prišel na dopust v rojstni kraj, hrani jo Katjuša Rabzelj, hči njegove nečakinje, iz Vrtojbe.
-
Nagradno vprašanje: S katerim vonjem je navdahnjen antiperspirant NIVEA Rose Touch?
Ali potrebujete osvežitev in dodatno energijo? Prepustite se očarljivemu cvetličnemu vonju rožne vode z antiperspirantom NIVEA Fresh Rose Touch v pršilu. Zagotavlja zanesljivo 48-urno zaščito in prijeten občutek osvežitve, ki traja ves dan. Blaga formula, navdahnjena z nežnostjo rožnih cvetov, ne vsebuje etilnega alkohola, zato pozabite na neprijetno draženje pazduh.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 20. julija pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra julij-avgust«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
Aljažev stolp je naše najvišje ležeče gorsko zavetišče. Kdaj so ga postavili?
Odgovor pošljite do 20. julija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz junijske številke: Vzdevek »Evropska Sahara« ima Deliblatska peščara, peščena puščava v Vojvodini.
Darilo prejme: Angelca Počkar, Ljubljana.
-
Prvega julija 1900 je prvič poletel cepelin. Imenoval se je LZ1.
Šestega julija se spominjamo 50. obletnice smrti ameriškega glasbenika Louisa Armstronga z vzdevkom Satchmo, ki je veljal za najboljšega trobentača na svetu in kralja džeza.
Na svetu je evidentiranih 3712 botaničnih vrtov. Med njimi je tudi Botanični vrt Univerze v Ljubljani, ki je bil ustanovljen 11. julija 1810. V svoji bazi ima zapisanih 5.729 rastlinskih vrst, podvrst in tudi nekaj sort.
-
Test
Ko greš v gostilno – koronatest. Ko greš iz gostilne – alkotest. Nasrkaš v vsakem primeru.
Oglas
»Samski moški po dvakratnem cepljenju spozna samsko žensko v podobnem imunološkem stanju, z namenom skupnega zmanjševanja socialne distance in sproščanja omejitev.«
Čip
To, da ti vstavijo čip ob cepljenju, sploh ni slaba stvar. Marsikdo tega ne ve, ampak če se preveč približaš robu Zemlje, začne piskati in te tako opozori, da ne padeš čezenj.
Obvestilo za javnost
Slovenija turiste vabi kot varna in zelena dežela
Turizem je zagotovo ena izmed gospodarskih panog, ki jih je pandemija koronavirusne bolezni najbolj prizadela. Okrevanje bo dolgo in naporno, a bolj ko se bliža poletje, bolj optimistični so turistični delavci, ki iščejo čim bolj inovativne zamisli za privabljanje turistov. Domačih in tujih. Slovenija se na tujih turističnih trgih predstavlja kot varna, zelena in butična država, ki obljublja edinstvena doživetja, aktivni oddih in vrhunsko hrano. Na mednarodni turistični borzi Fitur Madrid so nagradili promocijski video, ki predstavlja Slovenijo kot odlično izbiro za gastronomska doživetja. Ker turisti pri izbiranju počitniških ciljev vse večji pomen dajejo trajnostnemu vidiku, je to ena izmed prednosti in hkrati priložnost, da dodatno okrepimo našo pozicijo sodobne, zelene, v trajnost usmerjene turistične destinacije, pravi mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije.