-
Marija Verbič, rojena Kunc, iz Logatca je leta 1935, ko je nastala fotografija, imela eno leto. Gospodinja (lastnica hiše, v kateri so živeli) se je v nedeljo po kosilu odločila, da se bodo slikali na vrtu za hišo. Nadeti so si morali najlepša oblačila in uprizoriti sceno košnje trave: oče Janez brusi koso, dekli imata v rokah grablje, gospodinja pa je koscem prinesla pijačo.
Pred več kot 60 leti so za red v središču Oplotnice skrbeli tudi mladi prometni miličniki: Jožek Muhič, Jožek Muc, Stanko Gosnik in Maksi Ivanuša. Fotografijo je poslala Marija Zafošnik iz Slovenske Bistrice.
-
Tekoči puder Giordani Gold s poživljajočimi minerali vulkanskega izvora in zaščitnim faktorjem 15 dobro prekrije nepravilnosti na koži. Za obstojno, zdravo in bolj mladostno polt.
Med tistimi, ki boste navedli, katere minerale vsebuje tekoči puder, bomo izžrebali štiri nagrajence in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 15. junija pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
Sedemnajsti junij je svetovni dan boja proti suši in širjenju puščav. Katere puščave se drži ime Evropska Sahara?
Odgovor pošljite do 15. junija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si
Izžrebancu bomo podarili brisačko Vzajemnosti.
Rešitev iz majske številke: Majniška roža z več ljudskimi imeni je najbolj znana kot šmarnica.
Darilo prejme: Andrejka Noč, Lesce.
-
Za kaj je stara mama uporabljala to posodo?
Odgovor pošljite do 15. junija na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Eden izmed vas bo prejel brisačko Vzajemnosti.
Odgovor iz majske številke: Tokrat nihče ni uganil, da gre za star gramofon, na katerem je mogoče s pripiranjem vratc uravnavati glasnost, zato smo nagradili najduhovitejši odgovor.
-
Nagradno vprašanje: Kaj vsebuje edinstvena formula antiperspiranta NIVEA MEN Active Energy?
Antiperspirant NIVEA MEN Active Energy v pršilu omogoča zanesljivo zaščito pred neprijetnim vonjem in daje občutek suhosti. Edinstvena formula s cinkovim kompleksom in aktivnimi učinkovinami proti potenju zaradi stresa kar 48 ur učinkuje proti neprijetnim vonjem, obenem pa kožo pod pazduhami neguje. Poživljajoč vonj zagotavlja dolgotrajno svežino.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 15. junija pošljite na dopisnici na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Nagradna igra junij«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
-
V Ljubljani je bil 3. junija 1988 ustanovljen Odbor za varstvo človekovih pravic. V aferi JBTZ oziroma t. i. procesu proti četverici, ko je Jugoslovanska ljudska armada obdolžila izdaje vojaške skrivnosti novinarje Mladine Janeza Janšo, Davida Tasića, Francija Zavrla ter zastavnika JLA Ivana Borštnerja, se je zavzemal za obrambo s prostosti ter javni proces v slovenskem jeziku. Odboru se je pridružilo več kot 1000 kolektivnih in blizu 111.000 individualnih članov, zaradi množičnih protestov so četverico čez leto izpustili.
-
Vabimo vas na pohod pod vodstvom Janeza Alberta, izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije, seveda ob upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom.
- V soboto, 12. junija 2021, se boste povzpeli na Tolsti vrh (1715 m). Zbirno mesto je ob 8. uri na parkirišču pri trgovini Hofer na Celovški cesti v Ljubljani. Zmerne hoje bo za štiri do pet ur.
- Na Vremščico (1027 m) se lahko odpravite v soboto, 26. junija 2021. Zbirno mesto je ob 6. uri na peronu 7 ljubljanske železniške postaje, od koder se boste z vlakom zapeljali do postaje Hrpelje-Kozina. Zmerne hoje bo za štiri do pet ur. Ne pozabite na kartico za brezplačni prevoz upokojencev.
Najvišje priznanje za prostovoljstvo Rožci Šonc
Zdusove strani
Rožca Šonc, dolgoletna prostovoljka in vodja Zdusovega programa Starejši za starejše, je prejemnica najvišjega državnega priznanja za izjemne dosežke na področju prostovoljstva, razvoja in njegove promocije za leto 2020.
Humanitarno delo je začela opravljati že v času svoje poklicne poti kot pobudnica ustanovitve aktiva delovnih invalidov novomeške tovarne zdravil Krka in skupine za pomoč odvisnikom. Po upokojitvi je prevzela številne pobude v Zvezi društev upokojencev Slovenije. Od leta 2005 vodi program Starejši za starejše, ki pomoči potrebnim posameznikom, starejšim od 69 let, omogoča kakovostnejše in neodvisno življenje. Zaradi razvejane organizacijske strukture programa so neprecenljivi njena podpora društvenim in pokrajinskim koordinatorjem, povezovalno delovanje med društvi in lokalno skupnostjo ter neformalna mediatorska vloga. Poslanstvo programa je prepoznal tudi Evropski parlament in mu leta 2017 podelil najvišje evropsko humanitarno priznanje državljan Evrope. Program poteka že sedemnajsto leto, vanj pa je vključena skoraj tretjina slovenskih upokojencev, ki jih oskrbuje 3500 prostovoljcev. Tudi med epidemijo je deloval nemoteno, a z nekaterimi prilagoditvami.
-
Spominski dren v čast junaškim ženam
Ustanova dr. Šiftarjeva fundacija in Društvo Dobrnič sta ob praznovanju dneva zmage nad nacizmom in fašizmom ter dnevu Evrope pripravila že 19. dan spominov in tovarištva. Prireditev z naslovom Naši zakladi, pogum naprednih žensk je bila tokrat posvečena stoti obletnici rojstva Slave Klavore (eni od 21 slovenskih narodnih herojinj) in osemdeseti obletnici ustanovitve OF. V čast vsem junaškim ženskam so v Vrtu spominov in tovarištva na Petanjcih 7. maja zasadili spominski dren. Na fotografiji so (z leve): Živa Vidmar, Franc Horvat, župan Občine Tišina, Majda Potrata, Ernest Ebešpanger, predsednik Ustanove dr. Šiftarjeva fundacija, dr. Vera Klopčič, predsednica društva Dobrnič, Alojz Kastelic, župan občine Trebnje, Majda Ivnik iz Maribora ter Marjan Šiftar (vrt je zasnoval njegov oče Vanek). (B. B, foto: arhiv Šiftarjeve fundacije).
-
Vsaj 150 minut »miganja« na teden
V vseh življenjskih obdobjih je treba skrbeti za zadostno količino gibanja. Ta namreč vpliva na telesno in duševno zdravje, posledično pa tudi na kakovost življenja. Prav tako pa gibanje zmanjšuje možnost obolenj za katero od kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen in rak.
Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije odrasli potrebujemo za krepitev in ohranjanje zdravja vsaj 150 minut zmerne aerobne telesne dejavnosti na teden, ki jo lahko nadomestimo s 75 minutami visokointenzivne aerobne vadbe. Enak učinek dosežemo z zmerno telesno dejavnostjo po 30 minut vsaj pet dni v tednu ali pa visokointenzivno dejavnostjo po 25 minut vsaj tri dni v tednu. Lahko pa kombiniramo dejavnost obeh intenzivnosti. Predvsem pa strokovnjaki priporočajo, da čim manj sedimo oziroma čas sedenja pogosto prekinjamo.