-
Kaj mi pripada v jeseni življenja
Marsikdo se sprašuje, katere zdravstvene in zobozdravstvene storitve krije njegovo zavarovanje in kdaj so potrebna doplačila, kje in kako lahko dobi ustrezne medicinske pripomočke, ali je treba plačati prevoz z reševalnim vozilom v nujnih primerih, kam se lahko obrne, ko potrebujejo oskrbo … Te in še številne druge koristne informacije, ki jih potrebujejo starejši ali njihovi svojci pri uveljavljanju zdravstvenih in socialnih pravic, najdete v priročniku Kaj mi pripada v jeseni življenja.
-
Dejstvo, da vsak Slovenec vrže v smeti kar 68 kilogramov hrane na leto, je pretresljivo. To namreč pomeni enako, kot če bi vsak dan v koš za odpadke odvrgli štiri žemlje … Statistika tudi pravi, da odvržemo tretjino nakupljene hrane. Pogosto se zgodi, da živilo uničimo po poteku datuma minimalne trajnosti, ker smo v dvomih, ali je še užitno.
Kaj torej označuje datum minimalne trajnosti? Običajno je na živilu označen z besedami uporabno najmanj do. Oznaka pomeni, da po preteku tega datuma hrana začne izgubljati okus, teksturo, vonj in hranljivo vrednost, je pa še vedno užitna. Tako označena živila z mikrobiološkega vidika niso hitro pokvarljiva. Živila so na policah pri sobni temperaturi (konzerve, moke, kaše, riž, fižol, suhe testenine, suho sadje, kompoti, brezalkoholne pijače in napitki, čokolada, marmelada nekateri trdi in poltrdi siri, trajno mleko) ali v zamrzovalnikih (zamrznjeno sadje in zelenjava ter druga globoko zamrznjena živila).
-
V petek, 23. aprila, bo med 10. in 11. uro po vsej Sloveniji, pa tudi izven njenih meja, zadonela slovenska pesem. Tako vsaj načrtujejo pobudniki dogodka Vseslovensko petje s srci, ki ga pripravljajo že četrto leto.
S skupnim petjem želijo povezati vse generacije in družbene sloje doma in po svetu, negovati slovensko kulturo in jezik, krepiti nacionalno pripadnost, ustvarjati boljše vzdušje ter ozaveščati o pomenu slovenske glasbe in jo prenašati na mladi rod.
K petju vabijo v vrtcih, šolah, na delovnih mestih, v avtomobilih, v domovih starejših občanov, v bolnišnicah, pa na domačih balkonih ali terasah in na prostem - seveda ob upoštevanju ukrepov za preprečevanje okužbe s koronavirusom. Pojete lahko pesmi po svojem izbor, da pa bi res povezali srca Slovencev doma in po svetu pa so organizatorji pripravili izbor desetih pesmi, ki naj bi jih zapeli skupaj. Med njimi so pesmi o domovini, posvečene 30-letnici samostojnosti: Slovenija, od kod lepote tvoje, Slovenija, moja dežela, Zelena dežela, Oj Triglav, moj dom ter slovenska himna, že skoraj ponarodele Čebelar, Gorska roža, Kekčeva pesem, Dan ljubezni, pa Lipa zelenela je, ki jo je APZ France Marolt kot zadnjo zapel pred začetkom kulturnega molka leta 1941 in Slovenec sem, ki je posvečena 100-letnici smrti skladatelja Josipa Ipavca …
Preteklost je bolj negotova kot prihodnost
Spomin je pomemben sestavni del identitete posameznika ali družbe. Če nimamo spomina, ne vemo niti, kdo smo in od kod prihajamo. In če ne vemo tega, ne vemo niti, kam gremo, meni prof. dr. Božidar Jezernik, profesor etnologije in kulturne antropologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Vendar je spomin tudi muhast – ali pa takega vzamemo kot izgovor, da ljudi, ki smo jih nekoč slavili zaradi njihovih dosežkov, sčasoma kar pozabimo. S sogovornikom zato obujava spomin na nekatere zgodovinske dogodke in osebnosti, ki si zaslužijo več pozornosti.
-
Ljuba Brajnik je upokojena profesorica zgodovine iz Naklega, ki izdeluje slike iz posušenega cvetja. Kot pravi, nikoli ni imela občutka, da ima smisel za ustvarjanje. Ko pa se je zaradi bolezni predčasno upokojila, je veliko časa preživljala v naravi, nabirala lepe liste in rože ter izdelovala čestitke. Deležna je bila številnih pohval, in to jo je spodbudilo, da je začela ustvarjati še slike. Nabrane rože in liste shrani med časopisne liste, ki jih obteži, potem pa jih po občutku razporeja in lepi na podlago. Motivi nastajajo sproti, v cvetje je oblekla tudi fotografije z modnih revij iz začetka stoletja. Iz rož je ustvarila celo motiv kranjske klobase za občinski praznik v Naklem, nekaj zelo lepih slik pa je nastalo iz različnih drobnih semen. Na koncu slike premaže s posebno smolo, da dolgo zdržijo pod steklom.
-
Prvega aprila 1902 so za promet odprli odsek železniške proge Trst–Koper–Buje, 15. decembra pa je vlak zapeljal vse do Poreča. Ozkotirni progi so domačini rekli Istrijanka ali vinska oziroma vinogradniška železnica, zdaj je bolj znana kot Parenzana (Porečanka).
V Mariboru je 4. aprila 1883 zasvetila prva električna žarnica na Slovenskem. S 36 žarnicami so razsvetlili Scherbaumov parni mlin. To se je zgodilo le štiri leta po izumu prve Edisonove žarnice na ogleno nitko. A do množične uporabe elektrike je bilo še dolgo, saj je bila za večno ljudi predraga.
-
Erica Johnson Debeljak: Devica, kraljica, vdova, prasica
Avtorica, pisateljica in prevajalka je začela knjigo pisati, da bi lažje prebrodila bolečino ob tragični moževi smrti in tudi zaradi občutka, da je kot vdova v družbi manj vredna. Med žalovanjem se je morala ubadati s skrbjo za preživetje sebe in svojih treh otrok, pojasnjevanjem, da se ne misli vrniti v ZDA, od koder se je v Slovenijo pred skoraj tridesetimi leti preselila zaradi ljubezni, raziskovanjem, kako je mož v resnici umrl, in tudi tabuji o ženskah, ki naenkrat ostanejo brez moškega »zaščitnika«. Nastala je presunljiva knjiga spominov, prepletena z analizo zgodovinskih in mitoloških vidikov vdov in vdovstva. (Založba Mladinska knjiga, 29,99 evra)
-
Izkoristite spomladansko vreme in se odpravite na pohod pod vodstvom Janeza Alberta, izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije, seveda ob upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom.
- Na Krim (1107 m) se lahko odpravite v nedeljo, 11. aprila 2021. Zbirno mesto je ob 7.30 na postajališču LPP Konzorcij na Slovenski cesti 29 v Ljubljani. Z avtobusom št. 19B se boste odpeljali do vasi Jezero, od tam pa po označeni poti krenili na Krim. Zmerne hoje bo za približno štiri ure.
-
LENDAVA
Pred 70 leti je bila med prvimi stotimi podružnicami takratnega Društva upokojencev Ljudske republike Slovenije tudi Podružnica upokojencev Dolnja Lendava. Kot je povedal predsednik Društva upokojencev Lendava Aleksander Varga, so v arhivu našli zapis o prvem zboru, na katerem se je zbralo 25 upokojencev. Za predsednika so izbrali Martina Čosiča. Žal se o njihovem delovanju v naslednjih letih niso ohranili pisni viri. Današnje društvo pa je bilo registrirano 19. decembra leta 1975 in deluje pod sloganom Naredimo si prijaznejše staranje in si ga olajšamo z roko v roki. Združuje okrog 700 članov in v dobrobit starejših izvaja številne humanitarne, kulturno-umetniške, izobraževalne in športnorekreacijske dejavnosti. Mednje spadajo tudi pohodi. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)
-
Fotografija je nastala v otroški koloniji v Stanežičah pri Ljubljani tik po drugi svetovni vojni. Med otroki je bila tudi takrat petletna Zlata Škufca Vidovič. Spominja se, da se je tako prestrašila skupinskega kopanja, da je pobegnila domov v Šiško in vso pot jokala.
Na fotografiji sta zakonca Kordiš, Jakob in Frančiška, rojena Levstek, iz Travnika oziroma naselja Dednik v Loškem Potoku. Verjetno sta se fotografirala okoli leta 1890, saj je Frančiška dve leti kasneje umrla pri porodu 12. otroka. Fotografijo hrani njuna pravnukinja Suzana Kordiš iz Ljubljane.