So tudi druge bolezni, ne le koronavirus
Družinski zdravniki in specialisti ugotavljajo, da je epidemija covida-19 prekinila številne preventivne dejavnosti, predvsem pa bolnikom otežila dostop do zdravstvene oskrbe, kar lahko poslabša stanje njihovih bolezni.
Veliko bolnikov je strah okužbe s koronavirusom, zato odlašajo s pregledi ali pa ne pridejo na pregled tistega dne, ko so bili naročeni. Tako je na primer s sladkornimi bolniki. Po rezultatih raziskave Mednarodne zveze diabetikov v Evropi (IDF Europe) 65 odstotkov sladkornih bolnikov skrbi nevarnost okužbe z novim koronavirusom, skoraj polovica pa je zaskrbljena zaradi morebitne slabše dostopnosti do zdravil in medicinskih pripomočkov. Več kot 80 odstotkov bolnikov pogreša obisk pri zdravniku.
Spominjati se moramo, proslavljati ne
Janeza Stergarja, profesorja zgodovine in geografije ter dolgoletnega predsednika Kluba koroških Slovencev v Ljubljani, imenujejo kar »živa enciklopedija vsega, kar zadeva slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah«. Zlasti dobro pozna razmere na avstrijskem Koroškem, saj jih spremlja že več kot petdeset let. Za zasluge s področja čezmejnega sodelovanja, posredovanja v podporo koroškim Slovencem, predvsem pa za ohranjanje osebnih »živih« stikov z rojaki zunaj slovenskih meja je dobil priznanja tako zamejskih Slovencev kot Republike Slovenije. Pogovarjala sva se predvsem o položaju koroških Slovencev v luči stote obletnice plebiscita, ki je določil mejo med tedaj novima Kraljevino SHS ter Republiko Avstrijo.
-
Katera stavba je na fotografiji?
Odgovor pošljite do 17. novembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Eden izmed vas bo prejel bombažno vrečko Vzajemnosti.
Odgovor iz oktobrske številke: Na fotografiji je Dvojno jezero, ki leži v Dolini Triglavskih jezer.
Darilo prejme: Nada Mrhar, Novo mesto.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
Po noveli katerega pisatelja je nastal prvi slovenski zvočni igrani film Na svoji zemlji?
Odgovor pošljite do 17. novembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili bombažno vrečko Vzajemnosti.
Rešitev iz oktobrske številke: Na plebiscitu 10. oktobra 1920 je za priključitev Koroške Avstriji glasovalo 22.025 ali 59,4 odstotka prebivalcev.
Usta so vhodna vrata zdravega telesa
Skrb za ustno zdravje je zelo pomembna v vseh življenjskih obdobjih, opozarjajo zobozdravniki v sklopu preventivne akcije za boljše ustno zdravje, ki jo običajno pripravijo marca. Poudarjajo zlasti osebno odgovornost vsakega posameznika za higieno, saj so usta vhodna vrata zdravega telesa.
Osnove ustne higiene so redno, pravilno in temeljito ščetkanje zob, menjavanje zobne ščetke na dva do tri mesece, uporaba zobne kreme s fluoridi in zobne nitke oziroma medzobnih ščetk ter redni pregledi pri zobozdravniku.
-
Na fotografiji, ki je nastala leta 1938 na Preloki v Beli krajini, sedi v ospredju Ana Žunič v bluzi in krilu iz domačega platna, stara mama Marije Belavič iz Črnomlja, ki hrani fotografijo. Na desni stoji njena sestrična Ana, na levi pa teta Magda.
Ljubljanska gostilna Bizeljčan v Šmartnem pod Šmarno goro se je nekoč imenovala Pod lipo, lastnik je bil Franc Trojer. Fotografija, ki še visi v gostinskih prostorih, je iz leta 1933, na njej je tudi Matilda (Tilka), njegova hči iz prvega zakona, ki je februarja letos praznovala sto let, nam je sporočila njena hči Matilda Perme iz Domžal.
-
Alenka Veler, ur.: Nepozabne
Ženske, ki so premikale meje našega sveta
Ali veste, kdo je bila prva slovenska pilotka, policistka, zdravnica, hotelirka, arhitektka, pravnica, plesalka …? V knjigi, ki je namenjena predvsem mladim, je predstavljenih petdeset pogumnih žensk, ki so vsaka na svojem področju orale ledino in so se morale poleg svojega profesionalnega dela ukvarjati še s premagovanjem ovir tedanjega patriarhalnega in konservativnega okolja. Vendar pa so naslednjim generacijam žensk omogočile, da v življenju počnejo, kar je bilo pred tem dovoljeno le moškim. Besedila so večinoma napisale avtorice, ki se ukvarjajo z vprašanji položaja in pravic žensk, ilustracije pa je prispevalo deset priznanih likovnic. (Založba Mladinska knjiga, 27,99 evra)
Nagradna igra Feel Good Be Happy
Začnite dan na pozitiven način s toaletno vodo s poživljajočim vonjem rdeče pomaranče in pikantne kurkume.
Med tistimi, ki boste pravilno odgovorili na vprašanje, vonj katerega južnega sadja vsebuje toaletna voda, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali toaletno vodo Feel Good Be Happy podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 16. novembra pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
KOČEVJE
Dolga in zelo uspešna je pot delovanja Društva upokojencev Kočevje, ki letos praznuje 70. obletnico ustanovitve. Sprva so delovali kot podružnica Zveze društev upokojencev SRS Ljubljana, od leta 1975 pa kot samostojna pravna oseba. Dolgih 15 let so bili brez potrebnih prostorov. Šele leta 1965 je bila društvu dodeljena stavba na Reški cesti 5 v Kočevju, imenovana vila Krauland, in od takrat naprej so jo z zbiranjem sredstev, prostovoljnim delom in kasneje s pomočjo Občine Kočevje postopoma obnavljali. Zdaj je društvo lastnik stavbe, ob kateri je sodobno pokrito dvostezno balinišče.
-
Nagradno vprašanje: Koliko odstotkov sestavin naravnega izvora vsebuje dnevna krema NIVEA Naturally Good?
Zreli koži primanjkuje vlage in elastičnosti, zato se pojavijo gube. Dnevna krema NIVEA Naturally Good proti gubam z izvlečki iz plodov organskega repinca in dragocenim jojobinim ter mandljevim oljem spodbuja tvorbo kolagena in vidno zmanjša drobne linije in gube v dveh tednih. Učvrsti in zgladi kožo ter jo vlaži 24 ur. Vsebuje kar 99 odstotkov sestavin naravnega izvora, preostali odstotek zagotavlja stabilnost in varnost formule.