Knjige iz varnega zavetja doma
Zaradi epidemije novega koronavirusa so vse knjižnice do nadaljnjega zaprte. Samoizolacijo pa laže premagujemo z branjem e-knjig. Enostaven dostop do e-knjig je dobrodošel za šolarje, ki se v teh dneh učijo doma pa seveda za starejše, za katere je še posebej pomembno, da se izogibajo stikom z drugimi ljudmi.
Največja spletna knjižnica in knjigarna pri nas je Biblos, kjer lahko kupujemo in si izposojamo knjige 24 ur na dan 7 dni v tednu. Na voljo je 3821 naslovov, dobrih 80 odstotkov jih je v slovenskem jeziku, nabor pa se nenehno dopolnjuje. Mogoče si je - brezplačno - izposoditi štiri knjige naenkrat za dva tedna. Po tem času se dostop do knjig prekine, zato zamudnin ni. Seveda si lahko knjige, če jih nismo uspeli prebrati, izposodimo ponovno.
Preprečevanje osamljenosti in stisk starejših
Da bi olajšali življenje starejših meščank in meščanov, ki so sami, brez socialne mreže in ki jih trenutne razmere navdajajo s stisko, so v Mestni občini Ljubljana organizirali mrežo prostovoljcev. V njej so zaposleni in prostovoljci zavoda za oskrbo na domu ter mestnih kulturnih institucij, članice in člani gledaliških ansamblov, direktorji institucij, knjižničarke in knjižničarji, ki se bodo po telefonu pogovarjali s starejšimi.
Na telefonsko številko Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana 01 24 20 605, lahko vsak delovni dan med 8. in 16. uro sporočite telefonske številke in osebno ime tistih, ki želijo, da jih pokliče prostovoljka ali prostovoljec. Ob klicu se bo z osebo pogovoril/a o vsakdanjih rečeh, razložil/a bo tudi, kaj počne v službi, kako deluje kakšna kulturna inštitucija in podobno.
Kako je poskrbljeno za stanovalce domov?
V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost so zaradi pomanjkanja informacij zaskrbljeni, kako je med epidemijo koronavirusa poskrbljeno za stanovalce v domovih starejših ter tiste starejše, ki bivajo doma. Da bodo stanovalci lažje komunicirali s svojci pa je Telekom Slovenije vsakemu od domov za starejše omogočil brezplačen najem treh mobitelov.
Združenje Srebrna nit je na pristojne in medije naslovilo javno pismo, v katerem izražajo zaskrbljenost, kakšno oskrbo dobivajo stanovalci, če je bilo že pred epidemijo v domovih močno pomanjkanje kadra. Zdaj je še slabše, saj je del zaposlenih v samoizolaciji ali pa so odsotni zaradi drugih vzrokov, sorodniki pa ne smejo priti svojim najbližjim na pomoč za najnujnejšo oskrbo, kot je pomoč pri hranjenju in pitju dovolj tekočine. Nihče ne pomisli na psihične stiske, ki nastajajo zaradi popolne izolacije in zapuščenosti.
Navodila za bolnike v domači oskrbi
Večina bolnikov, okuženih z novim koronavirusom SARS-CoV-2, ne potrebuje bolnišnične obravnave. Okrevajo v domačem okolju, pri tem pa morajo upoštevati navodila zdravstvenega osebja. Priporočila velja upoštevati tudi, če nimate potrjene okužbe z novim koronovirusom, saj so razširjena različna prehladna obolena, tudi gripa se še ni umaknila.
Zdravljenje okužbe z novim koronavirusom poteka simptomatsko. Zvišano telesno temperaturo si lahko znižujete z antipiretiki (zdravili, ki znižujejo povišano telesno temperaturo). Zaužijte dovolj tekočine in počivajte. Upoštevajte navodila osebnega zdravnika.
Slovenski dan možganov: Človek ni otok
V sredo v tretjem tednu marca obeležujemo slovenski dan možganov, ki ga je na pobudo Sinapse - Slovenskega društva za nevroznanost in Slovenskega sveta za možgane razglasila vlada.
Kot je dejala nevroznanstvenica Maje Bresjanac, je vsak dan možganov priložnost za premislek o pomenu možganov za vse, kar kot posamezniki in družba zmoremo. Letošnji dan možganov pa je zaradi izrednih razmer v državi edinstven. Trenutno situacijo lahko tako po besedah nevroznanstvenice izrabimo za to, da premislimo o svojem odnosu do zdravja, soljudi, narave in planeta.
-
Planinska zveza Slovenije (PZS) vse planince, alpiniste, plezalce, turne smučarje in kolesarje ter druge obiskovalce in ljubitelje gora poziva, naj se glede na trenutne razmere vsem aktivnostim v gorskem svetu odpovejo, razen lažjih sprehodov v bližini doma, brez obiskovanja zahtevnejših in obljudenih ciljev. Ne izpostavljajmo se po nepotrebnem v gorah, da ne bo to botrovalo nesrečam in še dodatni obremenjenosti tako reševalnega kot medicinskega osebja.
Prav tako odsvetuje vse skupne dolinske aktivnosti v okviru društev, odsekov ali posamezno organiziranih skupin. Za preprečitev širjenja koronavirusa bomo največ naredili, če ostanemo doma v družinskem krogu ... gore nas bodo počakale, svetujejo v PZS.
Uporabljena zaščitna sredstva sodijo med nevarne odpadke
Uporabljena zaščitna sredstva za preprečevanje širjenja in okužbe z novim koronavirusom: zaščitne maske, zaščitne obleke, rokavice in ostala takšna oprema sodi med nevarne odpadke. V družbi za predelavo odpadkov Surovina zato prosijo podjetja in posameznike, naj vso to takšno opremo zbirajo povsem ločeno. Občani naj te odpadke oddajo v zbirnih centrih za odpadke v svojem kraju, podjetja pa naj jih oddajo tistim podjetjem v Sloveniji, ki prevzemajo nevarne odpadke.
Z nasprotnim ravnanjem namreč širšo množico ljudi nevarno in neodgovorno izpostavite morebitnemu širjenju virusa, so v sporočilu za javnost opozorili v Surovini.
Člani društev upokojencev, ostanite doma
Vodstvo Zveze društev upokojenec Slovenije (Zdus) v izogib širjenja koronavarirusa COVID-19 poziva člane društev upokojencev, da do preklica prenehajo z vsemi dejavnostmi. Zaprti bodo tudi dnevni centri.
Zdus ponovno obvešča, da naj društva upokojencev (DU) odpovedo občne zbore oziroma zbore članov ali pa jih izpeljejo na korespondenčen način (preko e-pošte), ali pa jih boste v DU izvedli naknadno, ko bomo s skupnimi močmi in odgovorni en do drugega, zaustavili širjenje COVID-19.
- Društva, ki morajo upravnemu organu še oddati letno poročilo za leto 2019, naj to storijo v roku. Navedejo naj, kateri organi in kdaj so poročilo predhodno že potrdili, naknadno pa naj sporočijo še sklep zbora članov, ko bo ta izveden. V kolikor upravni organ ne bodo želel sprejeti poročila na tak način, naj o tem obvestijo Zdus.
Kako obvladati občutke zaskrbljenosti?
Običajno nas je strah neznanega ali nečesa, česar ne moremo nadzorovati. Zato je v nepredvidljivih situacijah, kot je preteča okužba s koronavirusom, povsem normalno, da se počutimo žalostne, pod stresom, zmedene, prestrašene ali jezne. Nacionalni inštituta za javno zdravje (Nijz) je pripravil nekaj nasvetov, kako obvladujemo občutke zaskrbljenosti in stresa.
Situacija, ki smo ji izpostavljeni, je velik izziv, zato je še posebej pomembno, da delujemo preventivno, poudarjajo strokovnjaki Nijz. Vsi skupaj in vsak posameznik mora delovati odgovorno in preventivno za skupno dobro.
Podarite odpadne surovine za tople obroke
Društvo Humanitarček in podjetje Surovina, družba za predelavo odpadkov načrtujeta družbeno odgovorno in okoljsko ozaveščeno akcijo Čisto veselje. Z zbiranjem odpadnih surovin (od 16. do 28. marca) po vsej Sloveniji, bodo poskusili zbrati čim več denarja za nakup toplih obrokov starejšim ljudem, ki so vključeni v #projektVida.
Nameravate prenavljati stanovanje? Ste se lotili temeljitega čiščenja kleti in podstrešja in pri tem odkrili stare pipe ali radiatorje, ki jih razjeda rja, kup železja in barvnih kovin, škatle, polne papirja in reklam, starih učbenikov, zvezkov? Vso to navlako med 16. in 28. marcem oddajte v najbližjo enoto Surovine, kjer bodo postavljeni zabojniki. Tako naenkrat opravite več dobrih del: znebite se krame, varujete čisto okolje in podarite topel obrok.