Človek, ki pokliče, ni več sam
Izredne razmere, v katerih živimo, lahko v nas vzbudijo občutke nemoči, strahu, obupa in osamljenosti, pa tudi nestrpnosti in agresije. Pri spopadanju s temi občutki nam lahko pomaga že pogovor, s katerim dobimo potrditev, da v stiski nismo sami. Prebivalcem Ljubljani so na voljo številne oblike brezplačne psihosocialne pomoči, zato le pokličite.
Psihosocialna pomoč v Zdravstvenem domu Ljubljana
Strokovnjake Zdravstvenega doma Ljubljana lahko vsak delovnik od 7. do 20. ure pokličete na telefonsko številko 051 684 253, oziroma pišete na e-naslov psiholoska.podpora.covid19@zd-lj.si.
Ni dovolj spreminjati le človeka, pač pa tudi okolje
Zaradi nevarnosti okužbe s koronavirusom COVID-19 je v marcu praktično ves svet ohromel. Vsi smo trepetali pred nevidno okužbo, ker smo vedeli, da ogroža zdravje in celo življenje. Tu lahko potegnemo vzporednico z onesnaževanjem okolja. Vendar se bo enkrat virus umaknil (četudi morda le potuhnil), a vendarle ne bo večna grožnja v primerjavi z vsem, kar je v naši zemlji, vodah, ozračju. Srhljivo je slišati naštevanje, kako težka okoljska bremena ima Slovenija iz preteklosti: azbest v Anhovem, Mariboru, Ljubljani in na obali, organska topila in težke kovine na Vrhniki, svinec v Mežici, težke kovine in prašni delci v Zasavju, PCB v Beli krajini, težke kovine v Celjski kotlini, atrazin na Dravskem polju ... Najhuje pa je, da za vse to vemo že desetletja, pa nihče noče ukrepati, je kritična prof. dr. Metoda Dodič Fikfak, predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa, ki deluje v okviru Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
Ženski obraz dolgotrajne oskrbe
Slovenija je po stopnji zaposlenosti žensk v vrhu med državami Evropske unije, takoj za Švedsko. Hkrati pa so Slovenke izredno obremenjene s tako imenovanim skrbstvenim delom, torej z nego najmlajših in/ali najstarejših družinskih članov, so poudarile govornice na posvetu o dolgotrajni oskrbi, ki so ga ob prazniku žensk pripravili pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
Kar precej let javnega opozarjanja je bilo potrebno na to, da ima revščina starejših v veliki meri ženski obraz. Tudi dolgotrajna oskrba ga ima. To je pomembno zato, ker nereševanje problema dolgotrajne oskrbe poslabšuje položaj žensk in povečuje neenakost spolov, je poudarila dr. Majda Hrženjak z Mirovnega inštituta. Samo vsak četrti oskrbovanec je moški. V domovih za starejše je tri četrtine žensk, tudi uporabnic pomoči na domu je več kot dve tretjini. Ženske povprečno živijo pet let dlje kot moški in se z majhno pokojnino v starosti pogosto znajdejo v enočlanskem gospodinjstvu.
-
Že berete elektronske knjige?
Samoizolacijo zaradi epidemije novega koronavirusa lažje premagujemo z branjem e-knjig. Beremo lahko na vseh elektronskih napravah (računalniku, tabličnem računalniku, pametnem telefonu), s pomočjo bralnika pa je branje še posebej udobno, saj si lahko velikost črk in osvetljenost prilagodimo.
V spletni knjižnici in knjigarni Biblos je na voljo več kot 3800 naslovov, knjige si lahko izposodite ali kupite 24 ur na dan 7 dni v tednu. Izposoja je brezplačna, e-knjige pa je mogoče tudi kupiti.
Medicinski pripomočki v domačem okolju (pr)
K večji samostojnosti in varnosti bolnikov, oslabelih oseb in invalidov pripomorejo medicinski pripomočki. Njihovim negovalcem pa poenostavijo in olajšajo nego. Katere pripomočke naj izberejo, je odvisno od bivalnega okolja ter sposobnosti, zmožnosti in potreb uporabnika.
Najpogosteje se uporabljajo pripomočki za gibanje, stojo, hojo in sedenje (bergle, hodulje, invalidski vozički, skuterji), pripomočki za nego in premeščanje (negovalna postelja, trapez za pomoč pri vstajanju, posteljna mizica za hranjenje, blazina proti preležaninam, sobna dvigala), sanitarni pripomočki (toaletni stol, nastavek za toaletno školjko, stol za kabino za prhanje, sedež za kopalno kad, dvigalo za kopalno kad) in pripomočki za fizioterapijo in rehabilitacijo (pedalniki, naprave za aktivno in pasivno razgibavanje MOTOmed, terapevtske blazine in žoge, trakovi).
Kako ubraniti stanovalce domov pred okužbo?
Obiski v domovih za starejše (imamo 102 domova) so prepovedani že več tednov, sj je po mnenju strokovnjakov koronavirus covid-19 nevaren zlasti za starejše zaradi slabšega delovanja imunskega sistema, pridruženih kroničnih obolenj, denimo srčno-žilnih bolezni in sladkorne bolezni, ter drugih zdravstvenih težav, ki so v starosti pogostejše. V večini domov se uspešno varujejo pred okužbami, vendar pa je med vsemi 897 okuženimi že petina stanovalcev. Največja žarišča so v domovih v Metliki, Šmarju pri Jelšah in Ljutomeru.
-
Maturantke učiteljišča so ob zaključku šolanja pred 60 leti ponosno korakale po Ljubljani. Med njimi je tudi Jožica Škufca iz Ljubljane, ki nam je poslala fotografijo. Ker se je vmes zgodila šolska reforma, so morale maturo opravljati kar dvakrat – v 4. in 5. razredu.
Fantje so se leta 1934 fotografirali na kolesih, ki so bila izdelana pri zasebniku v Polju pri Ljubljani. Hišno ime pri Zajcu je še danes poznano. Drugi z leve je oče Marije Plohl iz Ljubljane, ki nam je poslala fotografijo.
Dolgoletna tradicija izdelovanja ročnih del
Rokodelci
Pri Društvu upokojencev Javornik - Koroška Bela krožek ročnih del neprekinjeno deluje že 43 let in je med najstarejšimi v Sloveniji. Februarja leta 1977 je namreč 32 članic začelo ustvarjati svoje izdelke ročnih del. Prva voditeljica krožka je bila Štefka Bregant. Sledile so ji Angela Janša, Rozka Troha, Simona Tarman in Anica Kreuzer. Zadnjih deset let krožek uspešno vodi Marica Blažič ob pomoči strokovne svetovalke in umetniške vodje Janje Jamar.
Ustvarjanje članic se lepo sklada z mislimi, ki jih je leta 1977 v knjigo vtisov na razstavi ročnih del zapisal Lojze Tišov: »Namen razstav ni, da bi tekmovali, kdo je najboljši umetnik, pač pa hočemo prikazati, da tudi na jesen našega življenja ne mislimo samo na to, da smo že v napoto vsem mladim generacijam, pač pa pobudniki, da bodo hodili tudi oni po naših poteh, da ljubijo delo, s tem pa življenje v razvedrilu.«
-
Katero kopališče je takole videti s ptičje perspektive?
Odgovor pošljite do 15. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Eden izmed vas bo prejel kuhinjsko krpo Vzajemnosti.
Odgovor iz marčne številke: Pogled z blejskega gradu na jezero.
Darilo prejme: Mirjana Urukalo, Radovljica.
Čestitamo!
Pripravlja: Jože Praprotnik
-
- aprila bo minilo 150 let od rojstva ruskega revolucionarja, prvega premierja Sovjetske zveze. Kdo je bil?
Odgovor pošljite do 15. aprila na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili kuhinjsko krpo Vzajemnosti.
Rešitev iz marčne številke: Del možganov, ki igra ključno vlogo pri spominu, se imenuje hipokampus.