Za čiste zobe je nujna še medzobna ščetka
Zobozdravniki opažajo, da si večina ljudi zob ne čisti dovolj natančno. Običajno jih dvakrat na dan zdrgnemo z zobno ščetko. Vendar pa tako očistimo le tri od petih ploskev zoba, sprednjo, zadnjo in grizno ploskev, stranskih ploskev in medzobnih prostorov, kjer se nabirajo ostanki hrane, pa ščetka sploh ne doseže.
Neočiščeni medzobni prostori so večinoma krivi za slab zadah ter povzročajo karies, ki ga težko odkrijemo. Ker se ob robu dlesni nabirajo bakterije, kar se kaže v kopičenju mehkih zobnih oblog, teh pa s premalo natančnim čiščenjem sproti ne odstranjujemo, se dlesen lahko vname. Postane živo rdeča, otekla in občutljiva za dotik, ob ščetkanju ali ugrizu v trdo hrano zakrvavi.
-
Scott Cunningham: Enciklopedija čarovnih rastlin
Avtor predstavlja 400 rastlin, ki so jih in jih še uporabljajo v čarovništvu. Čarovništvo pa je le uporaba moči, ki jih znanost še ne zna razložiti. Zanimivo je, da povsod po svetu istim rastlinam pripisujejo podobne moči (detelja prinaša srečo, orehi prinašajo obilje in plodnost ...). Rastline so razvrščene po močeh, ki privabljajo denar ali srečo, varujejo dom, podaljšujejo življenje, odpravljajo uroke in kletve, povečujejo ali zmanjšujejo poželenje, če jih nosimo ali imamo pri sebi, jih obesimo nad vrata ali si iz njih pripravimo kopel.
-
Po podatkih stroke se vsak četrti človek vsaj enkrat v življenju sreča s katero od duševnih motenj. Vse več je stresnih in anksioznih motenj ter depresije. Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da zaradi predsodkov in prevelike stigme ljudje s težavami v duševnem zdravju ne poiščejo strokovne pomoči ali pa to storijo zelo pozno.
Vedno pogostejše so motnje razpoloženja, ki jim rečemo kar motnje moderne dobe, saj so povezane s sodobnim načinom življenja. To so anksiozne motnje, depresija in bipolarna motnja razpoloženja. Pogosto jih sproži stres ali pa jih stres »vzdržuje«. Ob zelo stresnih dogodkih je lahko čustveni odziv močan, vključuje hude občutke nemoči, pojavljajo se nespečnost, občutki žalosti, povečana tesnoba in utrujenost. Počutje ni ves čas enako, pač pa niha. Pri tretjini ljudi, ki so nagnjeni k depresiji ali bolezenski tesnobi oziroma anksioznosti, se razpoloženje lahko prevesi v depresijo ali anksiozne motnje. Brez strokovne pomoči se težave le še stopnjujejo.
S higieno in cepljenjem nad gripo
Virusi gripe so že začeli svoj pohod in kot vsako leto je v prihodnjih mesecih pričakovati vse več obolelih. Zdaj je še pravi čas za cepljenje, saj tako zelo zmanjšamo verjetnost, da bi zboleli. Zaščita začne delovati približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) cepljenje še posebej priporočajo tistim, ki bi lahko imeli težek potek bolezni. To so starejši od 65 let, kronični bolniki in njihovi družinski člani, osebe z izrazito povečano telesno težo, nosečnice ter majhni otroci (od šest mesecev do drugega leta starosti) in njihovi družinski člani pa tudi zdravstveni delavci in zaposleni delavci v nujnih službah (policisti, gasilci, cariniki …).
-
Po telovadbi na razstavo
Saj poznate telovadke in telovadce, ki v oranžnih majicah vsako jutro nekje na prostem razgibavajo telo po metodi 1000 gibov dr. Nikolaya Grishina, kajne? V Ljubljani je kar 23 skupin Društva Šola zdravja, najmlajša je skupina Brinje, ki deluje šele od konca septembra. Vabijo vas, da se jim pridružite, vsako jutro od 8.00 do 8.30 telovadijo v parku med Posavskega ulico in Triglavsko ulico za Bežigradom.
Neko oktobrsko sredo so po telovadbi prišli še v uredništvo Vzajemnosti. Ogledali so si razstavo rezbarij njunih članov Olge in Lojzeta Šmida, ki sta razložila, kako nastajajo njune lesene umetnine, potem pa smo še malo poklepetali.
-
Upravni odbor Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je ob mednarodnem dnevu starejših na vlado naslovil pismo z zahtevami upokojencev, saj se kot največja nevladna organizacija starejših zavedajo, da je treba k problematiki pristopiti sistemsko. Podobno pismo so kasneje poslali tudi poslankam in poslancem Državnega zbora RS v zvezi s spremembami predvidenega zakona o poslancih. Vsebino Zdusovih zahtev povzemamo v nadaljevanju.
Janez Sušnik, predsednik Zdusa, je spomnil, da je Zdus že v lanskem letu med nujne ukrepe za izboljšanje gmotnega položaja upokojencev uvrstil tudi izplačilo letnega dodatka v skladu z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, kar pa se ni udejanjilo. »Zahtevamo, da vlada spoštuje sistemski zakon in izplača letni dodatek vsem upravičencem v skupnem znesku 178 milijonov evrov, kot je določeno s koalicijsko pogodbo,« je poudaril in zahteval tudi izredno uskladitev pokojnin. Letni dodatek naj se izplača v dveh oziroma največ treh razredih, poleg tega pa naj se razbremeni obdavčitve. »Če je bilo mogoče razbremeniti regres za delovno aktivno prebivalstvo, bi bilo prav ravnati enako pri upokojencih. Naj opozorimo na dejstvo, da velik del upokojencev letni dodatek porabi za poplačilo rednih mesečnih obveznosti. Razbremenitev obdavčitve se lahko izvede v paketu davčnih sprememb.«
-
Paliativna oskrba: Moja oskrba. Moja pravica.
Paliativna oskrba je ena izmed temeljnih človekovih pravic, do katere bi morali imeti dostop vsi neozdravljivo bolni, ki jo potrebujejo in želijo imeti, in njihovi svojci tako v času bolnikove bolezni kot v obdobju žalovanja. Izvajati se mora celostno, neprekinjeno in integrirano z drugimi temeljnimi strokami. Njen cilj je ohranjanje vrednot posameznika in dostojanstva življenja. To je sporočilo svetovnega dne hospica in paliativne oskrbe, ki je potekal pod geslom Paliativna oskrba: Moja oskrba. Moja pravica.
-
Menda naj bi obstajali dve vrsti moških: moški, ki so že imeli težave s prostato, in moški, ki bodo najbrž imeli težave s prostato, če bodo doživeli visoko starost. Poleg težav zaradi povečane prostate moške, še posebej starejše, najbolj ogroža rak na prostati. Vendar pa zdravniki poudarjajo, da redna telesna aktivnost in pravilna prehrana izboljšata kakovost življenja pa tudi preživetje bolnikov.
Vsako leto na novo odkrijejo 1500 novih bolnikov z rakom na prostati. Za uspešno zdravljenje je ključnega pomena, da je diagnoza postavljena dovolj zgodaj, ko bolezen še ni napredovala, vendar pa rak na prostati nima posebnih znakov in se tudi počasi razvija. Težave pri uriniranju, zaradi česar bolniki običajno pridejo k urologu, so največkrat posledica povečane prostate.
-
Nagradno vprašanje: Koliko različnih barvnih odtenkov je v kolekciji naravnih barv za lase Radico COLOUR ME ORGANIC?
Popolnoma naravne in ekološke barve za lase ne vsebujejo niti ene kemikalije, pa vseeno prekrivajo sive lase! Odlična rešitev za vse, ki se vračate nazaj k naravi, in tiste, ki jim kemične barve povzročajo alergijske reakcije.
Kateri odtenek bi bil pravi za vas? Najbolj priljubljen – temno rjav? Morda živahen kostanjevo rdeč? Ste svetlolasi in bi se vam podal karamelno blond? Ali pa bi lase le nežno pobarvali z najsvetlejšim odtenkom pšenično blond? Vseh odtenkov je 23! Oglejte si jih na www.radico.si/modeli.
-
Osvežujoča kolonjska voda Sensity Sun Sparkle v razpršilu za uporabo za vse telo nežno odišavi kožo z notami osmanta, bergamotke in jantarja. Za to poživljajočo dišavo je bil navdih moč sonca. Ker nam ni vseeno za naravo, je embalaža iz reciklirane plastike.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, s katerimi vonji kolonjska voda odišavi kožo, bomo izžrebali pet nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor nam skupaj s svojimi podatki do 18. novembra pošljite na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.