Naj se možganska kap ne zgodi tebi
Možganska kap je najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Po predvidevanjih, naj bi v svojem življenju možgansko kap doživel vsak četrti Zemljan, zato današnji svetovni dan možganske kapi z namenom ozaveščanja poteka pod geslom Naj se možganska kap ne zgodi tebi. S pravočasnim ukrepanjem namreč lahko omilimo njene posledice.
Možganska kap lahko pusti trajno ohromelost telesa, prizadene govor, razumevanje, pisanje, branje, spremeni osebnost, ukrade spomin, možnost razmišljanja in koncentracije, povzroči težave z vidom, sluhom, hranjenjem, odvajanjem, hudo utrudljivost in pogosto depresijo.
Brezplačno cepljenje za starejše
Virusi gripe so že začeli s svojim pohodom in kot vsako leto je v prihodnjih mesecih pričakovati vse več obolelih. Zdaj je še pravi čas za cepljenje, saj tako zelo zmanjšamo verjetnost, da bi zboleli. Zaščita se vzpostavi približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev. da je najučinkovitejša zaščita pred gripo kot tudi pred morebitnimi zapleti. Starejši od 65 let in kronični bolniki se lahko v letošnji sezoni cepite brezplačno!
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) cepljenje še posebej priporočajo tistim, ki bi lahko imeli težek potek bolezni. To so: starejši od 65 let; kronični bolniki in njihovi družinski člani; osebe z izrazito povečano telesno težo; nosečnice ter majhni otroci (od šest mesecev do drugega leta starosti) in njihovi družinski člani; pa tudi zdravstveni delavci in zaposleni delavci v nujnih službah policisti, gasilci, cariniki …).
Namesto sveče denar za dobrodelne namene
Marsikateri že razmišljate o tem, koliko sveč boste letos prižgali na grobovih sorodnikov, prijateljev ali znancev. Ali ste pomislili, da bi namesto plastičnih sveč prižgali sveče iz odpadlega olja ali tekočega voska, ki ga po potrebi dolivate? Morda bi kupili stekleno ali keramično ohišje, ki ga lahko uporabljate več let, in v njih prižigate sveče iz čebeljega voska. Ali pa bi na grob položili le cvet.
Lahko pa spomin na pokojne počastimo na drugačen način in prispevamo za katerega izmed dobrodelnih projektov. Fundacija Svečka že enajsto leto zapored pripravlja dobrodelni projekt Manj svečk za manj grobov. Poteka pod geslom »Pomagajmo tistim, ki še živijo, če nismo mogli vsem, ki se jih te dni spominjamo«.
-
Ljubljana bo to soboto, 19. oktobra, dišala po čokoladi. Na Pogačarjevem trgu se bo odvijala že 7. Čokoljana, čokolada v vsem mogočih oblikah bo na voljo od 9h zjutraj do 21. ure zvečer.
Več kot 50 različnih ponudnikov čokoladnih dobrot bo na stojnicah ponujalo svoje dobrote, od najkakovostnejše čokolade, do čokolade z vsemi mogočimi dodatki in zanimivimi čokoladnimi izdelki. Na voljo bo tudi kotiček z zdravimi čokoladami. Za obiskovalce pripravljajo tudi sladka presenečenja, ves dan bodo lahko opazovali risanje Ljubljane s čokolado na veliko platno, najmlajši se bodo lahko sami preizkusili v risanju s čokolado, vsi pravi čokoholiki pa bodo dobili certifikat.
-
Lani je pri Rdečem križu Slovenije poiskalo pomoč več kot 110.000 ljudi. Med njimi so tudi tisti, ki redno delajo, a s prejemki ne morejo preživeti meseca, ter upokojenci, ki ne morejo preživeti s svojo pokojnino. Zato RKS poziva dobre ljudi, da po svojih zmožnostih prispevajo nekaj denarja. Namenili ga bodo za prehranske pakete, plačilo položnic in drugo pomoč ter jim tako vsaj malo olajšali njihove vsakdanje stiske. Med humanitarnim tednom, tj. od 14. do 20. oktobra, zbira sredstva za ljudi v stiski s projektom na Televiziji Slovenija z naslovom Lepo je deliti.
Ukrepajte in povečajte možnost preživetja
Ob današnjem svetovnem dnevu oživljanja Slovenski reanimacijski svet in Rdeči križ Slovenije osveščata o pomenu oživljanja z namenom, da bi si ljudje med seboj pomagali takrat, ko je pomoč najbolj potrebna. Kot so opozorili, se namreč 60 odstotkov srčnih zastojev zgodi v bližini sorodnika ali prijatelja. Trije enostavni koraki, ki lahko rešijo življenje, so prepoznavanje znakov srčnega zastoja, klic na 112 in izvajanje stisov prsnega koša.
Na leto se pri nas zgodi do 1700 srčnih zastojev. To pomeni 3-5 oseb vsak dan. Nobena služba nujne medicinske pomoči ne more nadomestiti očividcev, ki ukrepajo v prvih 5 minutah. V zadnjih 20 letih nam je uspelo tudi zaradi večjega odziva očividcev izboljšati preživetje po srčnem zastoju za trikrat. Zavedanje ljudi, da lahko oseba po srčnem zastoju v primeru, da ne začnemo oživljanja, umre v 10 minutah, je zato izjemno pomembno. Brez oživljanja že v treh do petih minutah nastanejo nepopravljive okvare možganov, stisi prsnega koša pa možnost preživetja povečajo za trikrat.
Za bolj zdravo staranje v alpskem prostoru
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v Gozd Martuljku pripravil konferenco o priložnostih za aktivno in zdravo staranje v alpskem svetu. Na njej domači in tuji strokovnjaki predstavljajo dobre prakse in poudarke evropskega projekta Mednarodno upravljanje aktivnega in zdravega staranja v alpskem prostoru (ASTAHG).
Kot je izpostavila Mojca Gabrijelčič Blenkuš z NIJZ, je država s sprejemom Strategije dolgožive družbe prepoznala velik izziv aktivnega in zdravega staranja za vse. Ukrepi v akcijskih načrtih pa bodo morali upoštevati tudi posebnosti odmaknjenih področij, kar skozi svoje mehanizme vedno bolj poudarja tudi Evropska komisija. Ključna bo lokalna implementacija v kontaktu s posamezniki, ki jim je določena aktivnost v pomoč in podporo, je prepričana.
Informacije o hrvaških pokojninah
Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) pripravljajo informativni dan hrvaškega nosilca pokojninskega zavarovanja. Predstavniki hrvaškega zavoda za pokojninsko zavarovanje vam bodo na voljo za vsa vprašanja.
Če ste uživalec hrvaške pokojnine ali ste bili zaposleni na Hrvaškem in potrebujete informacije o uveljavljanju pravice do hrvaške pokojnine, se v četrtek, 17. oktobra 2019, od 10. do 14. ure, oglasite na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani, na sedežu Zpiz.
-
Zavod Simbioza Genesis v tednu od 14. do 21. oktobra, že šestič zaporedoma pripravlja projekt Simbioza Giba, za osveščanje ter promocijo zdravega in aktivnega življenja za vse generacije v vseh življenjskih obdobjih.
Udeležite se brezplačnih telesnih aktivnost, od splošne vadbe, pohodov, teka, plavanja, iger z žogo, kolesarjenja, plesa, dvoranskih športov, planinarjenja, pa tudi balinanja, nordijske hoje in joge. Na približno 200 mestih po vsej državi bo, kot vsako jutro, vse leto, jutranja telovadba 1000 gibov, ki jo bo izvajala Šola zdravja. Vadbe najpogosteje potekajo v vrtcih in osnovnih šolah. Zdravstveni domovi izvajajo teste hoje, posameznikom pa svetujejo primerno športno vadbo.
Za čiste zobe je nujna še medzobna ščetka
Zobozdravniki bodo od 15. oktobra do 15. novembra paciente še posebej pozorno osveščali o ustni higieni, jih poučili, kako pravilno in dobro očistiti zobe in o nevarnostih paradontalnih bolezni. V tem času namreč že šestnajsto leto zapored poteka akcija Zdrave dlesni. V njej sodeluje 850 zobozdravnikov, ki naj bi v mesecu dni predvidoma pregledali okrog 87.500 pacientov.
Zobozdravniki bodo paciente predvsem poučili o nujni redni uporabi medzobnih ščetk. Kot je na novinarski konferenci poudarila vodja akcije Zdrave dlesni Katarina Petrović, si večinoma zobe čistimo rutinsko, dvakrat na dan jih zdrgnemo z zobno ščetko. Vendar pa tako očistimo le tri od petih ploskev zoba, če pa enkrat na dan uporabimo še medzobno ščetko, bodo zobje res dobro očiščeni. Le te namreč dosežejo medzobne prostore, kjer se nabirajo ostanki hrane in sčasoma povzročajo težave.