Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetimarec '25Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
DEDOVANJE PO ZAKONCU
Bralec nam je pisal, da sta z ženo že precej v letih, brez otrok in s kar nekaj brati in sestrami ter obilico nečakov in nečakinj, s katerimi pa nimata tako rekoč nobenih stikov. Bralca zanima, kako je glede dedovanja enega ali drugega v primeru, ko oporoka ni narejena, in v primeru, ko pokojni z oporoko zapusti vse svoje imetje svojemu možu oziroma ženi.
Zakon o dedovanju določa, da so nujni dediči pokojnikovi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegovi starši in njegov zakonec. Pri tem so nujni dediči razdeljeni v več dednih razredov, tako da v prvem dednem redu dedujejo otroci oziroma vnuki in zakonec. Če zapustnik nima svojih otrok oziroma vnukov, potem zakonec deduje skupaj s starši pokojnega v drugem dednem redu. V drugi dedni red sodijo starši zapustnika in njihovi potomci, torej bratje in sestre, če so starši že pokojni, oziroma nečaki in nečakinje, če so tudi bratje in sestre že pokojni. V tretji dedni red pa sodijo babice in dedki zapustnika in njihovi potomci. Dedni redi se med seboj izključujejo, tako da če pride do dedovanja v prvem dednem redu, potem ni dedovanja v drugem, če pa pride do dedovanja v drugem dednem redu, potem seveda ni dedovanja v tretjem dednem redu.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimarec '25Nasveti
PRIMERNA TEMPERATURA NOTRANJIH PROSTOROV
Na uredništvo revije se je obrnila bralka, ki jo zanima, kolikšna je primerna temperatura notranjih prostorov.
Tako kot smo ljudje različni, tako različno doživljamo spremembe letnih časov in s tem temperatur. Kljub vsemu pa Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da je optimalna temperatura od 18 do 21 stopinj Celzija, seveda odvisno od namena uporabe posameznega prostora.
Tako naj bi bila idealna temperatura za dnevno sobo okoli 20 do 22 stopinj Celzija, nekoliko višja pa naj bo v kopalnici, tj. okoli 22 do 24 stopinj Celzija. V kuhinji naj bo med 18 in 20 stopinjami zaradi nihanj v toploti in vlažnosti, stopinja ali dve manj pa je najboljša temperatura za spalnico. Spanje je ključnega pomena za dobro delovanje našega telesa, pri čemer ima pomembno vlogo sobna temperatura. Le-ta naj bo dovolj nizka, da ne povzroča dehidracije, glavobolov, po drugi strani pa dovolj visoka, da se zaradi hladu ne zbujamo.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetimarec '25Nasveti
DOBRO JE VEDETI
KATERI PODATEK NAJ UPOŠTEVA DELODAJALEC?
Bralca zanima, kdaj pravzaprav lahko začne delodajalec postopek za prekinitev delovnega razmerja delavcu iz poslovnih razlogov. Ali na podlagi podatka o izpolnitvi pogoja za starostno pokojnino ali na podlagi podatka o pridobitvi pravice do starostne pokojnine ob upoštevanju osebnih okoliščin delavca (vojaščina, otroci, delo pred 18. letom)?
Na varni strani zakona sta ob podaji odpovedi iz poslovnih razlogov tako delodajalec kot tudi delavec, če je ob obstoju poslovnega razloga delavcu zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
Dobro je vedetimarec '25Pokojnine
VDOVSKA POKOJNINA
Bralka navaja, da se je pred kratkim starostno upokojila, zato jo zanima, ali bi bila upravičena do dela vdovske pokojnine po pokojnem možu, saj je verjetno njena pokojnina višja od morebitne vdovske pokojnine. Sin je do januarja 2014, ko je dopolnil 26 let starosti, užival družinsko pokojnino, ona pa je do takrat dopolnila starost 48 let in devet mesecev. Pred leti je dobila informacijo, da ne izpolnjuje pogojev za vdovsko pokojnino, zdaj pa ji znanke pravijo, da bi bila upravičena vsaj do dela vdovske pokojnine, saj je ob prenehanju izplačevanja pokojnine sinu že dopolnila 48 let.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetimarec '25Nasveti
DOBRO JE VEDETI
HUDO POSLABŠANJE VIDA
Bralka se več kot 20 let zdravi zaradi sladkorne bolezni. V zadnjem mesecu opaža hitro izgubo ostrine vida na obeh očesih. Težave ima predvsem pri branju, na cesti skoraj ne prepozna obrazov, črte vidi ukrivljene, občasno se v sredini vidnega polja pojavi temna pega. Ker se je njena okulistka upokojila, je napotnico poslala v najbližjo bolnišnico, vendar ima datum pregleda šele čez deset mesecev. Zelo se boji, da bo do takrat že slepa. Sprašuje, kaj sploh lahko stori.
S predsednikom vlade o ključnih vprašanjih
Dobro je vedetimarec '25Starejši
VESTI IZ ZDUS
Predsednica Zdusa Zdenka Jan, generalna sekretarka Andreja Gorše Lotrič in predsednik komisije za gospodarstvo Janez Sušnik so 14. februarja bili pri predsedniku Vlade RS dr. Robertu Golobu. Na srečanju sta bila tudi ministra Luka Mesec in Simon Maljevac.
Najprej je nekdanji predsednik Zdusa Janez Sušnik izpostavil izhodišča, ki so bila predmet dogovarjanja na sestanku s predsednikom vlade junija 2023, nato pa je Zdenka Jan opozorila na nemoč krovne organizacije pri reševanju ključnih vprašanj upokojencev, saj se vse rešitve sprejemajo mimo starejših, čeprav predstavljajo skorajda večino slovenskega prebivalstva. Izpostavila je t. i. božičnico, ki jo je pričakovala večina upokojencev, pa potem ni bilo nič. Predsednik vlade je odgovoril, da je na Dnevih medgeneracijskega sožitja pred dvema letoma povedal, da gre za enkratno pomoč upokojencem, ker v tistem letu ni bilo pričakovane izredne uskladitve. Ker so marsikateri to razumeli kot nekaj, kar bo od zdaj stalnica, ne bo nikomur več ničesar obljubljal vnaprej. Dodal pa je, da ne izključuje dodatnih korektivov.
Pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
Dobro je vedetimarec '25Pokojnine
Svet pokojninskega zavoda je 18. februarja razpravljal o redni uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov od 1. januarja 2025. Odločitev je bila, da se povečajo za 4,5 odstotka, razen letnega dodatka in dodatka za pomoč in postrežbo. Verjetno ste mnogi pričakovali malo višjo uskladitev, saj cene vsak dan naraščajo in tudi mediji so napovedovali 4,6-odstotno povečanje.
Vendar gre za redno uskladitev v skladu s sistemskim zakonom ZPIZ-2, ki določa, da se uskladitev pokojnin izvede pri njihovem izplačilu za mesec februar. Pokojnine se uskladijo za 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače, izplačane za obdobje od januarja do decembra preteklega leta, v primerjavi s povprečno bruto plačo, izplačano za enako obdobje leto pred tem, in za 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem leto pred tem. Uskladitev pokojnin je izražena v odstotku in je seštevek obeh ugotovljenih delnih rasti, ne more pa biti nižja od ugotovljene polovične rasti cen življenjskih potrebščin.
Spreminjanje pokojninske zakonodaje s primerjavo med spoloma (1. del)
Dobro je vedetimarec '25Pokojnine
V prispevku, ki ga bomo objavili v dveh delih, je prikazana primerjava med spoloma na posameznih področjih obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja po zakonodaji pred osamosvojitvijo in po treh reformnih zakonih: ZPIZ/92, ki je začel veljati 1. aprila 1992, ZPIZ-1 z veljavnostjo od 1. januarja 2000 in ZPIZ-2 z veljavnostjo od 1. januarja 2013 z nekaterimi spremembami.
Pogledali bomo, kako so se spreminjali pogoji za pridobitev pravice do starostne in predčasne pokojnine, kolikšna je povprečna starost prejemnikov starostne pokojnine in kolikšna je povprečna pokojninska doba novih uživalcev starostne in delne pokojnine, ko jim je bila prvič priznana pravica do pokojnine.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetimarec '25Nasveti
SVETUJEJO VAM
ZDRAVILNOST POSLUŠANJA
Devetdesetletna naročnica, ki je še kar dobrega zdravja, mi je potožila, da pogreša biti slišana, kajti njeni najdražji pridejo, poskrbijo za hrano, čistočo, na hitro povprašajo, ali še kaj potrebuje, in odbrzijo po opravkih ali domov.
V resnici si gospa želi, da bi ji nekdo namenil pozornost tako, da bi si vzel čas za poslušanje. Sicer ljudje veliko poslušamo, a gre večina tega časa v nič, ker to počnemo slabo. V resnično poslušanje moramo vložiti napor, se popolnoma vživeti v sogovornika in odložiti trenutne zaposlitve. Ne moremo namreč poslušati svojih staršev ali svojega otroka mimogrede. Čas pravega poslušanja mora biti namenjen samo izbranemu drugemu; to mora biti čas, posvečen le njemu. Ni nujno, da traja ne vem kako dolgo, gre za to, da nas sogovornik začuti in mi njega, gre za kratko in intimno povezanost, kot da bi nekoga pogledali globoko v oči in mu rekli: vidim te v celoti.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetifebruar '25Nasveti
ŽIVLJENJE Z REVMATOIDNIM ARTRITISOM
Bralki so pred kratkim postavili diagnozo revmatoidni artritis. Zanima jo, kako si lahko čim bolj olajša vsakodnevno življenje in kako lahko ohrani samostojnost.
Ljudje z revmatoidnim artritisom se spopadajo s številnimi težavami, ki jih povzročajo bolečine, spremembe v sklepih in slabša gibljivost. Zato je izjemno pomembna redna telesna dejavnost, ki pomaga pri vzdrževanju motoričnih spretnosti. Svetujem vam, da si obveznosti razporedite čez ves dan, morda kar s pomočjo urnika. Aktivnosti, ki bi jih običajno izvajali stoje, naredite sede. Priporočam vam stol brez koles z nastavljivo višino, ki omogoča prilagoditev na posamezno delovno površino. Pri dvigovanju ne uporabljajte zapestja in prstov, saj pritisk povzroči bolečino. Bolje je, če se s stola dvignete s pomočjo podlakti ter vstanete z nagibom trupa naprej, da obremenite mišice nog. Pri posedanju in vstajanju s straniščne školjke vam je v pomoč nastavek, ki zviša sedežno ploskev, samostojnost pri kopanju pa vam omogoči namestitev držal ob kopalni kadi ali prhi, deska ali sedež v kopalni kadi ali toaletni stol v kabini za prhanje. Ne pozabite na namestitev protizdrsnih podlog.