Ali se je ugodneje upokojiti konec leta ali v začetku prihodnjega?
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
Ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine se marsikateri zavarovanec sprašuje, ali je zanj ugodnejša upokojitev konec letošnjega leta ali v začetku prihodnjega. S tem vprašanjem se srečujemo že dvanajsto leto. Razlog je v drugačnem načinu določanja valorizacijskih količnikov z ZPIZ-2 od leta 2013 in nima povezave z izhodišči oziroma nakazanimi prihodnjimi spremembami na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
V nekaterih letih je bilo mogoče to informacijo podati šele decembra, ker so bile razlike manjše. Zadnji dve leti pa so razlike večje, tako da je že od konca septembra, in sicer na podlagi primerjave uskladitve pokojnin tekočega leta z rastjo povprečne neto plače v tem letu, mogoče napovedati, kdaj je upokojitev ugodnejša.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetinovember '24Pravni nasvet
ODPRAVNINA OB UPOKOJITVI
Bralec je invalid tretje kategorije in ima priznano pravico do dela s polovičnim delovnim časom. Zaradi invalidnosti od Zpiza prejema invalidsko nadomestilo. Čez nekaj mesecev bo izpolnil pogoje za upokojitev. Zanima ga, ali bo upravičen do samo polovične odpravnine ali do enake, kot jo dobijo drugi, ki delajo s polnim delovnim časom.
Po določbi 132. člena zakona o delovnih razmerjih je delavec, ki je pri delodajalcu, od katerega odhaja v pokoj, zaposlen najmanj pet let, upravičen do odpravnine v višini dveh povprečnih mesečnih plač v RS za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodnejše. Ta zakonska določba pride v poštev, če s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ni določeno drugače. Pri tem je treba opozoriti, da je tozadevno drugačna ureditev lahko za delavca tako bolj ugodna (kar je prevladujoče pravilo pri določanju pravic zaposlenih v relaciji med zakonom in kolektivno pogodbo) kot tudi manj ugodna. To velja ne le glede višine odpravnine, ampak lahko tudi glede določitve zahtevanega trajanja zaposlitve pri zadnjem delodajalcu.
Kapitalska družba v blagajno Zpiza prispevala 65 milijonov evrov
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije se je na septembrski seji seznanil tudi s poročilom o poslovanju Kapitalske družbe v lanskem letu. Ta je po letu 2022 znova poslovala pozitivno. Pred vplačilom v blagajno Zpiza je ustvarila dobiček v višini 114,9 milijona evrov. Od tega je v pokojninsko blagajno lani prispevala 65 milijonov evrov.
Kapitalska družba pa poleg zagotavljanja dodatnih sredstev za pokojninsko blagajno skrbi tudi za upravljanje Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja RS. Vrednost sredstev sklada je konec leta 2023 dosegla 931,2 milijona evrov, vanj pa je bilo vključenih 50.622 zavarovancev oziroma članov. Lani je vrednost izplačanih poklicnih pokojnin znašala 5,1 milijona evrov in se je v primerjavi z letom 2022 povečala za 18 odstotkov.
Zdravstvo ne sme biti tržna dejavnost
Dobro je vedetinovember '24Zdravje Starejši
Zdusove strani
Komisija za zdravstveno in socialno varstvo pri Zvezi društev upokojencev Slovenije je ministrstvu za zdravje poslala pripombe k predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstveni dejavnosti. Povzemamo najpomembnejše.
Upokojenci presojamo spremembe zakona predvsem z vidika, ali le-te prispevajo k ohranjanju in krepitvi javnega zdravstvenega sistema, za katerega se zavzemamo, saj si zaradi nizkih pokojnin večinoma ne moremo sami plačevati potrebnih zdravstvenih storitev na trgu in se zanje tudi v veliki meri ne moremo zavarovati pri zavarovalnicah, in ali prispevajo k izboljšanju dostopnosti ljudi do zdravstvenih storitev in zagotavljanju pogojev, da bodo potrebne zdravstvene storitve za vse prebivalce pravočasne, kakovostne, varne in financirane iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja in bodo vsi pacienti enako obravnavani.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetinovember '24Pravni nasvet
TEŽAVE S SOLASTNICO
Bralec je solastnik 3/5 nepremičnine. Preostali del (2/5) je v solasti solastnice, ki se za nepremičnino ne zanima in noče izvesti niti nujnih popravil, da ne bi hiša propadala. Podira se tudi kozolec, njive in travniki se zaraščajo. Bralec se je oglasil pri solastnici, pa mu ni hotela niti odpreti vrat. Bralec je tudi mejaš teh nepremičnin in ga zato vse skupaj še bolj zadeva. Zanima ga, kako naj izplača solastnico.
Imetništvo stvari v solastnini velikokrat povzroča razne težave. Iz predpisov izhaja, da je vsak solastnik upravičen uporabljati nepremičnino v skladu s svojim solastniškim deležem. Če ima torej nekdo 3/5 in drugi 2/5, je prvi upravičen uporabljati nepremičnino malce več kot drugi. Žal pa ni jasno, kaj sme kdo uporabljati in kako naj to uporablja. To je stvar dogovora med solastniki. Če dogovor ni mogoč, ga nadomesti odločitev sodišča. Enako velja tudi glede vzdrževanja nepremičnine in stroškov, ki so vezani na nepremičnino. Tisti, ki ima večji solastniški delež, prispeva več, tisti, ki ima manjši delež, prispeva manj, oba pač v skladu s svojimi solastniškimi deleži. Stvari pa se zelo zapletejo tedaj, kadar nekdo poskuša uporabljati celotno nepremičnino, čeprav je le eden od solastnikov, ali pa če se za nepremičnino sploh ne zanima in tudi drugim onemogoča uporabo nepremičnine.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetinovember '24Nasveti
JOGA SMEHA
Kjer je smeh, ni jeze, strahu, skrbi in tudi bolezni ne. Smejemo se lahko brez razloga, saj je dobra volja vir zdravja in povezovalnih odnosov. Iz Indije je že pred časom prišla k nam metoda smejalne terapije. Pri svojem delu jo uporabljajo v različnih poklicih, med drugimi tudi psihoterapevti in psihiatri.
Joga smeha je metoda celostnega preporoda telesa in duha. Je zabavna in enostavna vadba, s katero izjemno povečamo količino kisika v celicah telesa ter se naučimo pravilnejše in polnejše dihati. Sestavljena je iz kombinacije gibalno-vokalnih vaj, iger in globoke sprostitve. Radost in smeh sta ena najhitrejših poti k pozitivni naravnanosti uma. Ta sprostitvena dejavnost dokazano uravnava krvni tlak, sprošča mišice, izboljša krvni obtok, poveča vsebnost kisika v telesu in okrepi imunski sistem.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine Pravni nasvet
ODMERA INVALIDSKE POKOJNINE
Bralko zanima odmera invalidske pokojnine, glede na to, da bo kmalu stara 61 let in ima že 38 let in šest mesecev pokojninske dobe iz delovnega razmerja. Predvideva, da bi bila njena invalidska pokojnina nižja od zagotovljene pokojnine, zato bi želela imeti 40 let pokojninske dobe, da bi pridobila zagotovljeno pokojnino.
Invalidska pokojnina se v primeru nastanka invalidnosti zaradi bolezni ali poškodbe zunaj dela odmeri od pokojninske osnove v odstotku, kot če bi šlo za uveljavitev starostne pokojnine. Zakon pa določa ugodnejšo odmero invalidske pokojnine, če je zavarovanec postal invalid pred dopolnjenim 65. letom starost, in sicer je najnižji odstotek odmere od pokojninske osnove 41 odstotkov. Če je invalidnost nastopila po dopolnitvi 65. leta starosti, pa je odstotek enak kot pri odmeri starostne pokojnine za 15 let zavarovalne dobe, in sicer znaša 29,5 odstotka pokojninske osnove.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetinovember '24Zdravje Oskrba
TEŽAVE PRI HRANJENJU
Na nas se je obrnila bralka, ki skrbi za moža, ki je po možganski kapi ostal nepokreten in vezan na posteljo. Imata urejeno pomoč na domu, kljub temu pa za dobršen del nege in oskrbe poskrbi ona. Opaža težave, ki se pojavijo pri hranjenju, saj mož težje požira in se mu hrana zaletava. Prosi za nasvet.
Motnja požiranja ali disfagija se lahko pojavi v različnih obdobjih človekovega življenja, eden izmed vzrokov pa je lahko tudi stanje po možganski kapi, ki ga je treba jemati skrajno resno. Zaradi motnje lahko hrana in tekočina zaideta v sapnik in pljuča, kar povzroča težave z dihanjem ali celo aspiracijsko pljučnico.
Mednarodni svetovalni dan z nemškimi strokovnjaki
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju z nemškim nosilcem pokojninskega zavarovanja (DRV) organizira mednarodni svetovalni dan. Njihovi strokovnjaki vam bodo na voljo 19. in 20. novembra od 9. do 17. ure v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Zagrebški cesti 54 v Mariboru. Nanje se lahko obrnete, če ste bili zaposleni v Nemčiji in želite izvedeti, kdaj boste lahko uveljavili pokojnino, ali če že prejemate nemško pokojnino in želite dodatna pojasnila glede svojih pravic.
Pokojnina mora ostati ekonomska kategorija z elementi solidarnosti
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
V Portorožu je septembra potekala že 7. konferenca pokojninskega in invalidskega zavarovanja, na kateri je bilo več predavanj, ki naj bi pokazala smeri nadaljnjega razvoja dveh bistvenih sistemov socialne varnosti v Sloveniji. Predavatelji so postregli s podatki, ki kažejo, da je Slovenija javnofinančno stabilna, sistemi socialne varnosti pa delujejo stabilno in zagotavljajo pravice vsem generacijam zavarovancev. Osrednji temi konference sta bili pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje.