-
Pri desetih letih sem zbolela za sklepno revmo in po zdravnikovem naročilu mi je mama kuhala močno juho iz stare domače mastne kokoši. Tako juho sem srebala dan za dnem nekaj tednov. Zdravil tedaj ni bilo, zato je znameniti doktor Kralj, ki je zdravil otroke po zgornji Vipavski dolini, naročil, naj vsak dan pojem tudi dve limoni, narezani na rezine in potreseni s sladkorjem. A sladkor je bil drag, zato je bilo težje zaužiti limone kot spiti žlico ribjega olja – to je bilo edino zdravilo, ki mi ga je prinesel zdravnik.
Cepljenje prepreči raka na materničnem vratu
Rak na materničnem vratu je tretji najpogostejši rak pri ženskah (za rakom na dojki in kožnim rakom). Po mnenju medicinske stroke pa bi ga lahko zanesljivo preprečili z ustrezno zaščito pri spolnih odnosih, rednimi pregledi pri ginekologu oziroma udeležbo v presejalnem programu Zora in cepljenjem proti virusu HPV.
Za to vrsto raka vsako leto zboli okoli 120 Slovenk, med njimi so najpogosteje ženske, starejše od 50 let, ki se niso redno udeleževale programa Zora, zato bolezen pogosto odkrijejo, ko so rakave celice že razsejane po telesu.
-
Da bodo sklepi kot podmazani
Kapsule KurkuFit vsebujejo kurkumin iz indijske rastline kurkume. Kurkumin zmanjšuje vnetni odziv telesa, zato je priporočljiv za dobro gibljivost sklepov. Samo v kapsulah KurkuFit je oblika vezanega kurkumina, ki ga telo 29-krat bolje izrabi kot druge oblike kurkumina. Poleg tega ne povzroča težav z želodcem, je brez GSO in primeren za vegetarijance.
Zdravju koristne lastnosti KurkuFita: za izboljšano gibljivost sklepov, prečiščevanje telesa, zdrava jetra in žolč, normalno prebavo, kožo, možgane in živčevje in ščiti telo pred prostimi radikali. Na voljo v lekarnah in na www.naturamedica.si, tel. št.: 03 56 30 022, 040 214 620.
-
Demenca je ena najtežjih bolezni, saj traja dolga leta, bolnik se v tem času tudi osebnostno močno spremeni, svojci, ki skrbijo zanj, pa so izpostavljeni hudim obremenitvam. Zato je ključno, da se že takoj po postavitvi diagnoze poučijo o bolezni in poiščejo strokovno pomoč. Prvi naslov je zagotovo Spominčica – Alzheimer Slovenija, slovensko združenje za pomoč pri demenci.
Na sedežu Spominčice na Linhartovi cesti 13 v Ljubljani vsak delavnik med 9. in 15. uro deluje Posvetovalnica, kamor lahko pridejo osebe z demenco in njihovi svojci po nasvet, pogovor in tolažbo. Pogovori so zaupni. Za osebno svetovanje se dogovorite po telefonu na telefonski številki: 01 25 65 111 ali pišite na info@spomincica.si. Vsak delavnik med 9. in 15. uro, v ponedeljek do 18. ure, deluje še Svetovalni telefon na številki: 059 305 555. Trikrat na leto izide tudi glasilo Spominčica.
-
Veliko ljudi, predvsem starejših, se srečuje z neprijetnostmi, kot so zaprtje, zgaga, hemoroidi, napenjanje in vetrovi … Pomagamo si lahko tudi sami, če upoštevamo naslednje nasvete. Dan začnemo s pitjem limonovega soka na tešče. Sok ene ali dveh limon zmešamo z 2,5 do 5 dl mlačne izvirske vode ali vsaj filtrirane vode.
Hrano je pomembno dobro prežvečiti, saj se med tem dejanjem izločajo prebavni encimi in sokovi, ki skrbijo za pravilno prebavo. Če temeljito in počasi prežvečite hrano, da je skoraj utekočinjena, preden jo pogoltnete, boste pojedli manj hrane pa tudi manj zraka, zato ne boste napihnjeni. Da med hranjenjem ne govorimo, ni samo stvar olike, ampak tudi dejstvo, da tako ne pogoltnemo preveč zraka.
-
Dr. Marija Tomšič je predavateljica na fakulteti za zdravstvo in delovna terapevtka. Prepričana je, da je to najlepši poklic na svetu, ker znajo usposobiti ljudi, da postanejo pri osnovnih življenjskih dejavnostih ponovno samostojni. Naj bodo to osebe po možganski kapi, starostniki ali pa ljudje po zlomu kolka ali gležnja. Šestnajst let je bila zaposlena v domu za starejše občane in je čustveno zelo navezana nanje.
O čem ste največ razmišljali, ko ste še delali v domu za upokojence?
Razširjena družina je pomembna
Dobro počutjefebruar '18Ljudje Starejši
Družina niso le starši in otroci. Pomembna je tudi razširjena družina, ki povezuje stare starše, vnuke, sestre in brate, tete in strice, sestrične in bratrance ... V njej imajo svoje mesto tudi tisti, ki so nas že zapustili, ker so se odselili, se ločili ali umrli.
Žal pa vezi razširjene družine pri sodobnem načinu življenja hitro bledijo, če jih ne negujemo. Stari starši so lahko tisti, ki prevzamejo nalogo povezovalca. Lahko so nosilci družinske tradicije in spominov, skupni zaupniki in blažijo napetosti. To je njihovo dragoceno darilo za mlajše generacije, zlasti vnuke. Za otroke je razširjena družina pomembnejša, kot si običajno mislimo.
Neustrezna očala povečajo tveganje padca
Težave zaradi starostne slabovidnosti (presbiopije) se začnejo pojavljati že med 40. in 45. letom starosti. Oftalmolog mag. Peter Golmajer, dr. med., iz Zdravstvenega doma Ljubljana svetuje, da ob poslabšanju vida ali drugih težavah z očmi obiščemo očesnega zdravnika, ki bo preveril, ali nimamo kakšne resne očesne bolezni, in določil pravilno dioptrijo na obeh očesih. Pregled je priporočljiv tudi, ker je dioptriji lahko pridružen še astigmatizem.
Komu pregled zaradi večjega tveganja še posebej priporočate?
-
Celiakija je avtoimuna bolezen, ki je dedna. Bolezen zdravniki najpogosteje potrdijo že v zgodnjem otroštvu, v zadnjem času pa se pojavlja tudi pri mladostnikih in odraslih, celo v pozni starosti, izzovejo pa jo močan stres, težja operacija, porod, virusna okužba.
Bolnikov je danes presenetljivo veliko, menda že eden na sto prebivalcev, številni pa se za odpoved glutenu v prehrani odločijo zaradi želje po boljšem počutju. Celiakijo namreč povzroča protein gluten. Točno tisti, zaradi katerega se zrak v kruhu ujame v sredici, ki je zato rahla in puhasta … Človek je od davnih dni pravzaprav užival pretežno ajdo, proso in koruzo, povsem nesporna žita brez glutena, danes pa v največji meri pšenico, ki je glavni vir glutena.
Če ste srečni, ni pomembno, kaj si mislijo drugi!
Sanela Banović, dr. med., mlada zdravnica gastroenterološkega oddelka UKC Ljubljana, meni, da je skrb za lastno zdravje v glavah ljudi še vedno vrednotena kot luksuz. Sebe moramo imeti radi, saj imamo šele potem lahko radi tudi druge. Veliko bolj kot materialne dobrine nas lahko osrečijo drobne pozornosti, oddih, doživetja ipd., ki jih namenimo sami sebi. Moramo se naučiti sprostiti, ko naše telo to zahteva. To je biblija dobrega zdravja in počutja. Zelo preprosto je.
Statistike kažejo, da se vse več Slovencev, tudi starejših, spopada s psihičnimi stiskami.