Za prijatelje si je treba vzeti čas
Pravijo, da je prijateljstvo sol življenja. Starogrški dramatik Evripid je celo rekel, da je en sam predan prijatelj vreden več kot 10.000 sorodnikov. Prijatelji so v vseh obdobjih življenja zelo pomembni, v zrelih letih, ko človek ostane brez podporne mreže, ki mu jo je v aktivnem obdobju zagotavljala služba, njegovi vrstniki pa začno umirati, še toliko bolj. Starejši so zaradi nezaupljivosti, ki z leti raste, pri izbiri prijateljev zelo previdni, marsikdo se raje zapre med štiri stene, to pa ni dobro za njegovo zdravje in dobro počutje. Pomen prijateljstva nam je pomagal razumeti psiholog dr. Kristijan Musek Lešnik, predavatelj Univerze na Primorskem in predstojnik Centra za pozitivno psihologijo na FAMNIT.
-
Pravilna tako imenovana dobra drža je temelj telesa in tudi človekovega zdravja. Izbrane vaje so namenjene vsem, od najmlajših do najstarejših, in tudi tistim, ki lahko vaje naredijo samo sede ali leže.
Za ogrevanje priporočam kroženje (v obe smeri) z vsemi sklepi, tudi s kolki in zgornjim delom telesa. V hladnejših dneh vam bodo za pretegovanje in gnetenje zelo hvaležni tudi zapestja in prsti na rokah, razpirajte in iztegujte jih skupaj z dlanmi. Kroženje in razpiranje naj traja, dokler v sklepih ne začutite toplote in mehkobe.
-
Kruh je simbol življenja že tisočletja, je božji dar v pravem pomenu besede, saj brez žita in kruha ne bi bilo človeštva. Hkrati je simbol topline doma in družinske ljubezni. Kruh, ki ga je zamesila moja mama, je bil vedno nekaj posebnega. Če me dolgo ni bilo iz Ljubljane domov, mi ga je poslala. Nič ni pripisala. Le kruh, ki je po pošti prispel v peti blok študentskega naselja, je zgovorno govoril o njeni ljubezni do mene. Povedal je več kot besede.
Kruh je potrjeno star več kot sedem tisoč let, a so ga zagotovo pekli že veliko prej. Zibelka kruha je bila v nekdanji žitnici sveta – ob reki Nil v Egiptu. Stari Rimljani so za mletje žita uporabljali samo mlinske kamne. Vedeli so, da žito izgubi biološko vrednost, če se med mletjem segreje. To so vedela tudi afriška plemena, Berberi, Arabci, azijska ljudstva in celo indijanska plemena. Vedeli so tudi, da moka postane žarka, medtem ko je mogoče žitno zrnje razmeroma enostavno hraniti dolgo časa. Znano je, da so lahko spekli kruh iz moke žitnega zrnja, ki je tisočletja čakalo v piramidah faraonov.
-
Kdor koli je že kdaj obiskal urgenco, si je zagotovo zapomnil veliko gnečo in dolgo čakanje na obravnavo pri zdravniku. Nič čudnega, saj v desetih urgentnih centrih po Sloveniji na leto pregledajo najmanj 640 tisoč pacientov. A le pet odstotkov med njimi je takih, ki pomoč pri dežurnih zdravnikih poiščejo, ker je zaradi poslabšanja bolezni ali poškodbe ogroženo njihovo življenje, so pojasnili na Slovenskem zdravniškem društvu.
V UKC Ljubljana so novembra odprli nove prostore internistične in nujne prve pomoči. Razmere so se tako za zdravstveno osebje kot za čakajoče paciente močno izboljšale. Kot je poudaril vodja urgentnega kirurškega bloka doc. dr. Anže Kristan, zdaj težko čakajo še na gradnjo urgentnega kirurškega bloka, v katerem naj bi začeli delati leta 2020. Še prej pa upajo na okrepitev medicinskih timov. Vsi urgentni centri se namreč srečujejo s pomanjkanjem zdravstvenega osebja.
-
Pojemo preveč antibiotikov
Zdravniki v ambulantah vsako leto predpišejo vsaj za tretjino preveč receptov za antibiotike, ugotavlja stroka. Lani je bilo na primer izdanih 494 receptov na prebivalca, največ za zdravljenje okužb dihal in žrela ter vnetja srednjega ušesa. Največ antibiotikov širokega spektra predpisujejo otrokom, drugi na lestvici pa so starejši od 85 let, le da ti dobivajo pogosteje ozkospektralne antibiotike za zdravljenje okužb sečil, spodnjih dihal in ran.
Zaradi nepotrebnega jemanja pa lahko postanejo neučinkoviti, tako da v primeru morebitnih resnih okužb ne bodo delovali, kar se že dogaja pri okužbah sečil. Zato so na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za zdravnike pripravili priporočila za smotrno predpisovanje antibiotikov za štiri pogosta obolenja (akutni bronhitis in akutna vnetja žrela, srednjega ušesa in obnosnih votlin). Spodbujajo jih, da se odločajo za zdravilo, ki je čim ožjega spektra in če se ob kontrolnem pregledu izkaže, da brez antibiotikov res ne gre. Zlasti okužbe zgornjih dihal namreč pogosto minejo same v nekaj dneh in brez zapletov.
S težavami se ni treba sprijazniti
Zadovoljujoča spolnost izboljšuje kakovost življenja, krepi zdravje in zadovoljstvo, zvišuje samopodobo posameznika in utrjuje partnerski odnos. Po nekaterih podatkih naj bi imel že vsak peti Slovenec občasno motnje erekcije oziroma že vsak drugi po 40. letu. Veliko starejših že po nekaj neuspešnih poskusih spolnost opusti. Vendar se s temi težavami ni treba kar sprijazniti.
Najpogostejše motnje so, ko moški ne doseže dovolj dobre otrdelosti spolnega uda, da bi lahko začel in končal spolni odnos, ali pa gre za trajno nezmožnost doseganja erekcije. Kot pravi urolog asist. Bojan Štrus, dr. med., so za več kot 80 odstotkov težav krivi organski vzroki, zlati tisti, ki vplivajo na žile: visok krvni tlak, sladkorna bolezen, visoka telesna teža z metabolnim sindromom, težave s srcem ali ožiljem ter stres. Ob tem poudarja, da je motnja erekcije lahko opozorilni znak za sladkorno bolezen in srčno-žilne bolezni, ki morda pozneje povzročijo srčni infarkt ali možgansko kap. Zato morebitne težave pri spolnih odnosih le zaupajte osebnemu zdravniku, ki vas bo po potrebi napotil k specialistu.
Previdno s prehranskimi dopolnili
S starostjo imunski sistem oslabi, kar ni povezano le z večjim tveganjem za okužbe, ampak je tudi dodatna spodbuda kroničnim vnetjem, ki tlijo v ozadju marsikatere kronične bolezni. Slovenski farmacevti ugotavljajo, da povpraševanje po izdelkih za krepitev imunskega sistema narašča, a ti niso brez tveganj. Hkrati opozarjajo, da za dobro imunsko obrambo še vedno največ naredimo z gibanjem in zdravo prehrano.
Ob dnevu slovenskih lekarn so poudarili, da je najboljši recept za krepitev imunskega sistema raznolika in uravnotežena prehrana, pitje zadostne količine vode, izogibanje škodljivim navadam, kot sta kajenje in pretirano pitje alkohola, dejaven način življenja, izogibanje stresu in dovolj kakovostnega spanca. Vse to so nasveti, ki jih pravzaprav dobro poznamo, a jim v vsakdanjem življenju nekako ne zmoremo v celoti slediti, zato včasih posegamo po izdelkih za krepitev odpornosti. S takimi izdelki si lahko pomagamo, seveda pa z njimi ne smemo pretiravati.
Naše zdravje je naša odgovornost
Po Sloveniji že nekaj let na prostem telovadijo ljudje v oranžnih majicah. Vsako jutro se dobijo na zelenicah, v parkih, na travnikih, plažah ali pomolih ob morju, na šolskih dvoriščih, ploščadih ali livadah ob vodi in tako aktivno skrbijo za svoje telo in zdravje. To so člani društva Šola zdravja, ki jo je osnoval ruski zdravnik in manualni terapevt Nikolay Grishin.
Začelo se je leta 2006, ko je živel v Celju in tam organiziral telovadbo prve skupine. Potem se je preselil na Obalo in nadaljeval praktično pomoč bolnikom, hkrati pa spodbudil delovanje petih primorskih skupin. Kasneje so se postopno razširile po vsej Sloveniji. Leta 2009 je nastalo društvo Šola zdravja, ki ima danes 130 skupin in več kot 3000 članov, prizadeva pa si pripeljati jutranjo telovadbo v vsak slovenski kraj. Vaje so lahke in primerne za vsakogar. Telovadbo vodijo usposobljeni prostovoljci. Njen namen je posameznikom podati osnovne napotke, kako dosegati čim boljše in zdravo življenje. Zato organizirajo poučna predavanja in praktične delavnice, ki jih izvajajo strokovnjaki z različnih področij.
-
Vse hitrejši tempo življenja in neuravnotežena prehrana vodita v zakisanost telesa. Posledice zakisanosti so kronična utrujenost, kronično pomanjkanje energije, slabo razpoloženje, depresija, nervoza, mrzle roke in noge, nagnjenost k okužbam, motnje spanja, nespečnost, zmanjšana sposobnost koncentracije, slab spomin, spremembe na koži (akne, razni izpuščaji), občutljivi zobje (zlasti na sladko in mrzlo), vnetje dlesni, slab zadah, izpadanje las, krhki nohti, mišični krči, razne oblike bolečin (išias, revmatizem), migrene, celulit, diabetes, bolezni srca in ožilja, prebavne težave, alergije, težave s ščitnico ...
-
Ali kadite? Ste premalo aktivni? Se sprašujete, zakaj je vse to pomembno? Vse to so dejavniki, ki pripomorejo k slabšemu zdravju vašega srca in žil, kar lahko vodi do razvoja srčno-žilnih bolezni, ki so še vedno najpogostejši vzrok smrti pri nas.
Srce je mišica. Njegova naloga je, da oskrbuje organe in tkiva s potrebnim kisikom in hranili. Zato mora biti tudi vaše srce ves čas dobro oskrbljeno s kisikom in hranili. Koronarne žile oskrbujejo srce s kisikom in vsemi hranili, ki jih potrebuje, zato morajo biti dobro prehodne. Srce je ogroženo, ko so koronarne žile zožene zaradi maščobnih oblog, ki nastanejo na žilni steni. Takrat srce ne dobi dovolj kisika in hranilnih snovi. Dolgotrajna slaba oskrba srca lahko vodi do razvoja srčnih bolezni in prehitrega srčnega zastoja.