-
Pravilno gibanje in s tem tudi ohranjanje gibljivosti sta poleg telesne higiene osnovna skrb za telo pred vsakodnevnimi opravili in po njih. Delo od nas pogosto zahteva visok korak, za katerega je treba imeti dobršno mero gibljivosti in moči. In ohranjanju tega je namenjena tokratna vadba. Če vsak dan namenite le nekaj kratkih minut izbranim vajam, bo vaše telo veliko gibljivejše in krepkejše.
Za ogrevanje ponovite vse vaje iz prejšnje številke. Zadnji dve vaji sta namenjeni naprednejšim rekreativcem.
-
Ob omembi krompirja mi spomin zaplava v srečno otroštvo, ko smo pastirji in pastirice zagrebli krompir v žerjavico in nestrpno čakali, da je bil pečen. Potem smo ga vročega prekladali iz roke v roko in ga pihali ... Sosedov Stane, ki je bil najstarejši med nami, je po navadi iz žepa potegnil zavitek s soljo in jo stresel na apnenčast kamen, da smo lahko vanjo točali krompir. Nemalokrat smo bili tako zatopljeni v kuharsko specialiteto, da so nam krave ušle, kamor jim nismo dovolili ...
Vemo, da je krompir prišel k nam po odkritju Amerike in je darilo Indijancev, za katerega se nismo nikdar ustrezno zahvalili. V Franciji so ga oblastniki širili z zvijačo: ob krompirjeva polja so postavili vojaške straže, češ da gre za strateško rastlino. In Francozi so ga prav zaradi skrivnostnosti kradli, pri čemer so vojaki po ukazu namerno »pogledali stran«.
Likovna terapija za večje zadovoljstvo
Marsikdo je že slišal za to, da risanje pomirja. Znano je, da so si z risanjem v beležnice, ki so jih pretihotapili, pomagali celo v koncentracijskih taboriščih, da so lažje prenesli težke stiske. Spoznanja, ki so jih poznale že generacije pred nami, so psihologi uporabili v obliki metode, ki jo poznamo pod imenom likovna terapija ali pomoč z likovno umetnostjo.
Pri tem ne gre samo za likovno ustvarjanje, ampak je risba prej kot nekakšno sredstvo, da se ob njej lahko pogovarjamo o svojem življenju. Na primer, če narišemo dom upokojencev, se ob tem lahko pogovorimo z likovnim terapevtom o tem, kako ga doživljamo: bi morda želeli živeti v domu, pa nas skrbi, kako bo, bivamo v domu, pa nam kaj ni všeč, in podobno. Na kratko povedano, je risba bolj iztočnica za pogovor o življenju, čustvih, mislih, mnenjih, predsodkih, stiskah, bolečini itd.
Energijska medicina – enostavna in učinkovita
Ko se počutimo slabo, ker smo povsem brez energije, gre pravzaprav za to, da energije v našem telesu ne potekajo pravilno; namesto da bi se križale in tako med seboj komunicirale, potekajo – zaradi stresa in drugih slabih vplivov – vzporedno. Zato nimajo moči. A naše dlani so kot elektromagnet, s katerim uravnavamo energije, pomirimo telo, celo preprečimo bolezni ali jih pomagamo preboleti, razlaga Maja Florjanič, doktorica farmacije. Tako kot Donna Eden, avtorica te metode in številnih knjig, je tudi Maja, ki se je šolala pri njej, spoznala energijsko medicino, ko je iskala alternativno pomoč za svoje zdravstvene težave.
Kaj povzroča bolečino v sklepih?
Najpogostejši vzrok bolečine v sklepu je njegova obraba. Ta z leti bolj ali manj prizadene vse ljudi, a pri vseh to ne pomeni enake bolečine. Ena od raziskav zdaj kaže, da sta lahko tudi škripanje in pokanje v kolenu opozorilo.
Udeležencev raziskave, ki so jih vzeli pod drobnogled, je bilo skoraj 3500 in vsi so imeli večje tveganje za razvoj osteoartroze v kolenu, a na začetku raziskave še niso čutili pogostih bolečin. Med tistimi, pri katerih se je v naslednjem letu dni pojavila bolečina v kolenu, pa jih je že na začetku raziskave imelo več kot 75 odstotkov znake osteoartroze na rentgenskih slikah. To pomeni, da bi prav glasno koleno lahko pomenilo večje tveganje za pojav bolečine.
-
Varuje hrustanec
Vsi, ki imate težave s preobremenjenostjo sklepov ali bolečinami zaradi obrabe hrustanca, v najbližji lekarni poiščite zdravilo Dona. Vsebuje patentiran glukozamin, ki dokazano učinkovito zmanjšuje bolečino in odpravlja strukturne spremembe sklepa pri obrabi hrustanca. Izdaja zdravila je brez recepta v lekarnah in specializiranih prodajalnah. Pred uporabo natančno preberite navodilo. O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Imejte sladkor pod kontrolo
Vsestransko uporaben jabolčni kis
Kot svetuje ljudska medicina, je treba za dolgo trdno zdravje vsak dan na tešče spiti kozarec vode z žlico domačega nepasteriziranega jabolčnega kisa. To uravnava holesterol in krepi imunski sistem. Še bolj pomaga, če dodamo žlico medu, in sicer za zdravo srce in ožilje ter za obnovo in pomlajevanje tkiva, saj je v medu obilica kalija.
Skrivnost nedestiliranega pravega jabolčnega kisa za naše zdravje je v tem, da ima učinkovito jabolčno in ocetno kislino in veliko več mineralov, zlasti kalija in vitaminov. Toda vse te zdravilne sestavine vsebuje le domači kis, ki ne gre skozi postopke filtriranja, pasteriziranja in destiliranja; ti kisu odvzamejo precej zdravilnih učinkov. Naravni nedestilirani jabolčni kis je rumenkast in rahlo moten. Kis moramo pripravljati iz svežih izbranih in popolnoma zdravih dozorjenih jabolk brez vsakršne gnilobe. Jabolčni kis mora zoreti v lesenih sodih, ker snovi v lesu spodbujajo naravno fermentacijo.
-
Današnje vaje so univerzalne, in če boste upoštevali tudi pravilnost izvedbe, se lahko nadejate hitrih in dobrih učinkov brez škodljivih posledic. Univerzalnost vaj se pokaže v tem, da jih lahko naredite vedno, ko imate čas, in zanje potrebujete le dobro voljo in vztrajnost ter običajna vsakodnevna oblačila. Pomembno je, da ta ne vežejo čez pas in sklepe, da ne onemogočajo trebušnega dihanja in ne omejujejo gibanja v sklepih, predvsem v ramenih, kolkih in nasploh sklepih nog.
Drugo in tretjo vajo naredite na trši podlagi, najbolje na vadbeni blazini na tleh ali na preprogi.
Kreme in mazila, ki vsebujejo konopljo
Na področju naravne kozmetike se vse pogosteje pojavljajo izdelki s konopljo – ali vsebujejo olje iz konopljinih semen ali različne izvlečke iz zelenih delov konoplje (listov in cvetov) ali oboje. Mazila, narejena na osnovi konopljinega olja, so zelo zanimiva izbira, saj je konopljino olje eno najbogatejših naravnih olj z visoko vsebnostjo gama-linolenske kisline ter drugih nenasičenih maščobnih kislin. Tako lahko bogata maščobna sestava in sledovi drugih snovi konoplje v mazilu ugodno vplivajo na kožo.
Skrivnosten stolp, kjer se sam hudič plete
Na Dolenjskem je veliko naravnih in kulturnih lepot, vrednih obiska in občudovanja. Poleg prečudovite Krke, ki s 111 izmerjenimi kilometri od izvira do izliva tekmuje s Savinjo za naziv najdaljše slovenske reke, nas ovinkasta cesta pripelje v slikovito Sotesko.
Tu je vse do 2. svetovne vojne stal istoimenski dvorec Soteska. Danes je od razkošne graščine ostal le grajski vrtni paviljon, t. i. Hudičev turn, ki ga uporabljajo kot poročno ter koncertno dvorano, saj ima izjemno akustiko. Velikost in lepoto dvorca, kot ga je leta 1689 popisal in naslikal Valvasor v svoji topografiji, danes komaj slutimo, saj je ruševina gradu obilno porasla z bršljanom.