Ravnovesje na krožniku – ravnovesje v telesu
Na delavnici, ki sem jo pripravila na srečanju bralcev v Neumu, smo sledili dvema ciljema: ugotoviti, kako zelo pomembno je uravnoteženo prehranjevanje in kako nam zelišča pri tem lahko pomagajo. So drobcena in skoraj nič ne tehtajo, a pogosto nagnejo jeziček na tehtnici v smer zdravja.
Ko s hrano pridobimo vse, kar telo potrebuje za svojo gradnjo, energijo, obnovo in zaščito, govorimo o uravnoteženem prehranjevanju. To potem zagotavlja ravnovesje našega telesa in duha, zato pogosto pravim, da je ravnovesje na krožniku ravnovesje v telesu. Če smo v ravnovesju, smo sposobni narediti, kar smo si zastavili, saj zmoremo razmišljati racionalno in ustvarjalno ter poiskati svojo izvirno rešitev. Sposobni smo tudi poglabljati odnose in širiti krog prijateljev.
Društva v oporo osebam s stomo
Letos mineva 20. obletnica Zveze invalidskih društev Slovenije (ILCO) in 30 let organiziranega druženja oseb s stomo. Ti pomembni obletnici so v začetku junija zaznamovali z več dogodki: v Šmarjeških Toplicah so organizirali predavanje in okroglo mizo o enterostomalni terapiji, kjer so sodelovali tudi predstavniki oseb s stomo iz dvanajstih evropskih držav, v Športnem centru Otočec pa so pripravili svečano prireditev s kulturnim programom, katere častni pokrovitelj je bil predsednik države Borut Pahor, prišli pa so tudi gostje z ministrstva za zdravje, ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, zdravniki, predstojniki klinik, enterostomalne medicinske sestre, uvozniki medicinskih pripomočkov, bolniki in njihovi svojci.
-
Poleti ima marsikdo še večje težave zaradi bolečih in oteklih nog, ki so posledica nepravilnega delovanja ven. Težave najbolj občutimo, če dolgo sedimo ali stojimo, toplo vreme pa vse skupaj le še poslabša. Nepravilno delovanje ven se najprej kaže kot utrujene in mravljinčaste noge, otekli in boleči gležnji ter krčne žile. Zaradi teh težav trpi vsaka druga ženska in vsak četrti moški.
Do nepravilnega delovanja ven ne pride čez noč, zato je pomembno, da resno vzamemo že njene prve znake. Na to nas opozarjajo utrujene in težke noge po daljšem stanju ali sedenju, otekla stopala, pretesni čevlji v poletni vročini pa tudi odtis, ki ga pusti elastični rob nogavic na nogah. Razvijejo se lahko tanke rdeče-modre žilice – mrežaste vene, če pa se razširijo, zvijugajo in izbočijo, nastanejo prave varice (krčne žile). Čez čas, ko težave napredujejo, se lahko pojavijo še občutek napetosti, srbenja, mravljinčenja, spremembe na koži, krči v mečih ponoči, krčne žile, otekline in vnetje ven. Lahko pride celo do tromboze (nastanka krvnega strdka). Resen zaplet kroničnega venskega popuščanja je tudi razjeda na nogah, ki se lahko okuži, kar je še posebej nevarno pri starejših.
-
Da bo vročina manj obremenjujoča
Visoke temperature lahko poslabšajo zdravstveno stanje kroničnih bolnikov in starejših ljudi, opozarjajo zdravniki. Bolj ogroženi so tisti, ki jemljejo zdravila za nižanje krvnega tlaka ali odvajanje vode. Večja izguba tekočine zaradi znojenja namreč poveča učinkovitost zdravil za nižanje krvnega tlaka. Z dodatno uporabo zdravil za odvajanje vode pa lahko povzročimo prekomerno izsušenost telesa. Zato koristi, da si poleti vsak dan merimo krvni tlak sede in stoje ter da se vsak dan tehtamo. Ob večjih spremembah se posvetujemo s svojim zdravnikom.
-
V boju proti vdoru ponarejenih zdravil pripravljajo članice Evropske unije vrsto zaščitnih ukrepov, s katerimi želijo z boljšo sledljivostjo zdravil zagotavljati večjo varnost pri zdravljenju z njimi, in Slovenija je med prvimi članicami, ki so že ustanovile nacionalno telo – Zavod za preverjanje avtentičnosti zdravil Slovenije (ZAPAZ). Novost naj bi zaživela čez slabi dve leti. Na pomen zagotavljanja dostopnosti zdravil na tako majhnem trgu, kot je Slovenija, in na temeljit nadzor nad kakovostjo, varnostjo in učinkovitostjo izdelkov in medicinskih pripomočkov so opozorili na nedavnem strokovnem posvetu, ki so ga pripravili ob deseti obletnici Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Udeležence posveta je pozdravila tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki je poudarila, da je slovensko zdravstvo pred pomembnimi izzivi, da pa je področje regulacije zdravil eno bolj urejenih v državi.
-
Ni jih malo, ki se oklepajo dejstva, da rib v otroštvu niso jedli in se nanje niso nikoli »navadili«. In smrad, ki se vije po kuhinji, kadar pripravljamo ribe, je najbrž ključen, da ribe niso pomemben del jedilnika večine ali si jih izjemoma pripravijo le poleti na prostem. Čas je, da prevetrimo kuharsko znanje v pripravi ribjih jedi.
Ribje meso je občutljivo, zelo nežno in se zaradi pomanjkljive naravne zaščite hitro pokvari. Le zares sveže ribe, dan ali dva po ulovu, imajo prijeten vonj po morju. Pot iz vode do ribarnice na drugem koncu države pa je dolga. In ker vseh gotovo ne prodajo na tržni dan v petek ali soboto, velja pri nakupu v ponedeljek in torek posebna mera previdnosti.
Veliko lahko storimo sami zase
Gersonova terapija spada med alternativne in naravne terapije, saj izkoristi samozdravilne mehanizme telesa pri odpravljanju različnih kroničnih bolezni in bolezenskih stanj. Njen avtor dr. Max Gerson je verjel, da so degenerativne bolezni posledica zastrupljene in osiromašene hrane, vode in zraka. Ker je bilo zdravljenje z dieto takrat mnogo pred časom, so mu šele presenetljivo dobri rezultati odprli pot tudi do uradnega zdravstva. S svojo metodo je pozdravil mnogo primerov napredovale tuberkuloze, koronarne srčne bolezni, raka in številnih drugih blažjih težav.
-
Morda izraz ni najbolj posrečen, a če se boste dela lotili sami, boste ugotovili, da ima izdelek res teksturo usnja. Sadno usnje je prevod angleškega izraza »fruit leather«. Po slovensko bi lahko temu rekli še sadni bombonček, suha marmelada, sadni listič.
Pri sadnem usnju gre za posušeno sadno kašo iz katerega koli sadja. Je zdrav priboljšek, saj ga lahko pripravimo tudi brez sladil. Če uporabimo zadosti sladko sadje ali ga med seboj kombiniramo tako, da omilimo kislost, dodatek sladila ni potreben.
Medicinsko-tehnični pripomočki in stoma
Le kakovostna oskrba ohranja dostojanstvo
V Sloveniji je okoli 3000 ali nekaj več oseb s kirurško izpeljanim črevesom skozi odprtino v predelu trebuha – stomo. Skoznjo poteka izločanje seča ali blata, ko zaradi bolezni izločanje po naravni poti ni več mogoče. Ustrezni medicinsko-tehnični pripomočki in negovalna sredstva bolnikom pomagajo pri ohranjanju najboljše kakovosti življenja, diskretnosti in dostojanstva, nam je povedala diplomirana medicinska sestra in enterostomalna terapevtka Renata Batas iz Zdravstvenega doma Ljubljana, Enote Šiška.
Poletna oblačila za vse priložnosti
Kamor koli se odpravite, na počitnice, na sprehod po mestu ali na izlet v naravo, ne pozabite na celotno podobo. Z oblačili ali dodatki, ki jih nosite, si dodate vrednost, ki jo z leti prav zagotovo imate in si jo zaslužite.
Barve so tiste, ki jih najprej opazimo. Sestavite jih v skladno celoto, saj bo le na tak način tudi vaša podoba skladna in mladostna. Posamezni deli oblačil ali dodatki, kot so majica, tričetrtinske hlače, torbica, očala ipd., pridejo še kako prav. Preverite, kaj ustreza vaši postavi, saj se skozi leta spreminja, preverite v omari, kaj je še uporabnega, in izberite dodatek, ki vam bo poletno garderobo primerno popestril. Ni nujno, da kupite vse naenkrat. Zagotovo imate katerega od predstavljenih kosov že v garderobi, le sestavite oblačila v skladno celoto. Na fotografijah je nekaj idej, lahko pa jih z nekaj domišljije in mojimi napotki sestavite tudi sami. Izbor barv sem skrčila na rdečo, modro in belo. Lahko pa si v skladu s predstavljeno idejo izbrane barve sestavite sami.