-
V prijetnem okolju ob Kamniški Bistrici, nedaleč od mostu, ki jo prečka, so si člani Društva Šola zdravja Radomlje uredili ličen kotiček – tam so s prodom in rožami omejen prostor za vadbo, kamnita klop, nekaj ptičjih hišic, ki vabijo leteče pevke, da se odpočijejo in kakšno »rečejo« ob pogledu na vadeče v oranžnih oblačilih.
Skupina šteje dobrih 40 članov, med katerimi so dobro zastopani tudi moški. Med njimi je tudi 92-letni Ivan Kralj, ki vadi že peto leto. Kot otrok je telovadil pri Sokolu, potem ni bilo časa, saj je bilo treba veliko delati. Bil je samostojni obrtnik – mlinar, zdaj mlin vodi starejši sin. Pravi, da je bilo včasih ob Kamniški Bistrici 45 mlinov, po 2. svetovni vojni jih je ostalo še 20, danes pa deluje samo še njihov. Za Šolo zdravja je izvedel po naključju, na jutranjem sprehodu, potem se je opogumil, šel pogledat in ugotovil, da je to ravno...
Z naravo nad bolečinami v želodcu
Zdravila za lajšanje težav z želodcem so na tretjem mestu najpogosteje uporabljenih zdravil. Vsak dan veliko ljudi spremljajo bolečine v trebuhu ali jih peče zgaga. Vendar pa samo gašenje požara ne pomaga. Poiskati je treba vzroke želodčnih težav in jih odpraviti.
Za boleč in razdražen želodec ter zgago je vsaj delno kriv hiter način življenja, v katerem si ne znamo vzeti časa zase. Nepravilno prehranjevanje, neredni obroki, kajenje, pitje alkohola in stres povzročijo, da želodec čezmerno izloča solno kislino. Bolečine in nelagodje v zgornjem delu trebuha oziroma spodnjem delu prsnega koša, občutek želodčne polnosti, napenjanje, spahovanje in zgaga so znak, da se je porušilo ravnovesje v zaščitni plasti sluznice. Ko se takšne težave enkrat pojavijo, jih lahko odpravimo le z nevtraliziranjem kisline v želodcu in okrepitvijo zaščitne prevleke, ki prihaja s kislino v neposreden stik. Na pomoč nam lahko priskočijo sintetična zdravila, z njimi naj bi se sami zdravili največ dva tedna, saj so stranski učinki lahko škodljivi, prinesejo pa le trenutno olajšanje, težav pa ne rešijo.
-
Ni ga pod slovenskim soncem, ki ne bi vedel, kako slastne in zdrave so borovnice. In seveda tudi jagode, ribez, robidnice, maline, kosmulje ... Skratka jagodičje. Temeljna naloga jagodičja je zaščita organizma. Antioksidanti v rastlinah ščitijo njih same in enako potem varujejo nas.
Borovnice za mlade žile in misli
Gozdne borovnice (lat. Vaccinium myrtillus) dozorijo v juniju in juliju, odvisno od nadmorske višine. Zrel plod borovnice je skoraj črn z modrikastim odtenkom, ki mu ga daje oprh. Vode je v gozdnih borovnicah do 85 odstotkov, sladkorja pa do 9 odstotkov, poldrugi odstotek je sadnih kislin, vitamin C močno niha od rastišča do rastišča – najpogosteje namerijo od 1,5 do 20 mg vitamina C v 100 g. Nekaj je vitaminov A, E ter B1 in B2. Zadnje čase na trgu prevladujejo večje gojene ali vrtne borovnice (lat. Vaccinium corymbosum), ki vsebinsko niso povsem enake divjim, pravimo jim tudi ameriške borovnice ali žlahtne borovnice.
Kopalke so poletno spodnje perilo
Pri izbiri kopalk je še kako pomembno, da ne izbiramo samo po tem, kaj nam je všeč na prvi pogled, pač pa poiščemo najustreznejši model, ki se nam bo odlično prilegal, dajal ustrezno oporo in se bomo v njem dobro počutili.
Najprej preglejte kopalke, ki jih imate doma – so še dovolj velike, prožne, barva še ni obledela? Če niso več uporabne, je čas za nakup novih. Nanj se je dobro vnaprej pripraviti.
- Pomerite najprej model ali znamko kopalk, ki jo že poznate in s katero imate dobre izkušnje.
- Upoštevajte značilnosti postave – kaj morate poudariti in kaj je treba skriti. Pri tem vam bo v pomoč kombiniranje različnih modelov modrčkov in hlačk.
- Izberite barvo, ki bo najlepše poudarila vašo polt tudi, ko še niste najbolj zagoreli. Polt ima lahko topel ali hladen podton, zato izberite odtenke, ki ji najbolj pristajajo.
- Izberite model, ki bo ustrezal vašemu slogu. Tudi kopalke namreč delimo na različne sloge: od športnega, naravnega do klasičnega ali elegantnega (šik) sloga.
- Kaj pa moda? Vsaka sezona prinese nekaj novosti, vendar lanske kopalke niso povsem iz mode.
-
Pravilno izvedene vaje za raztezanje so ključ do hitre obnovitve funkcij zelo obremenjenih mišic. Današnje so namenjene navdušenim vrtičkarjem, ki naj se med delom večkrat vzravnajo.
Zaradi enoličnih obremenitev telesa pri delu posledice hitro občutimo na hrbtenici, ki ima rada vsestransko gibanje in predvsem raztegovanje v vse smeri. Vaje razbremenjujejo in prinašajo tudi izboljšanje počutja tistim, ki ne delajo fizično. Še posebej jih priporočam vsem, ki težje prenašajo temperaturne spremembe.
-
Nič ni narobe, če smo občasno zelo žalostni ali vidimo pred sabo le še črno prihodnost. Težave nastopijo, če iz takega razpoloženja ne moremo in kar ždimo v tej črni luknji. Angleški politik Winston Churchill je pred desetletji prvi primerjal depresijo kot obisk velikega črnega psa. Strokovnjaki svetujejo, da je treba tudi bolezen tako kot pravega psa sprejeti in razumeti, se učiti novih trikov in si jo podrediti.
Depresija se kaže z različnimi znaki na telesnem, čustvenem in vedenjskem področju pri vsakem posamezniku nekoliko drugače. Skupne značilnosti pa so dolgotrajna žalost, brezvoljnost, izguba zanimanja in veselja za prej priljubljene dejavnosti. Oseba ne zmore poskrbeti za vsakdanja opravila, spremeni ritem spanja (nespečnost ali zgodnje prebujanje), odnos do hrane (izguba teka, hujšanje ali prenajedanje), pridružijo se lahko tesnoba, strahovi, zmanjšana zmožnost koncentracije, nemir, občutek nevrednosti, krivda, brezup ter celo misli na samopoškodovanje ali samomor.
-
Ob elektronskih receptih, ki smo se jih že lepo navadili, smo pred tedni dobili še elektronske napotnice in možnost elektronskega naročanja na zdravstvene storitve na sekundarni in terciarni ravni. Kot boste prebrali, ni to nobena težava, tudi za tiste ne, ki nimajo računalnika ali ga slabo obvladajo.
Ko obiščete osebnega zdravnika in ta presodi, da potrebujete pregled pri specialistu, napiše elektronsko napotnico, ki »potuje« le po računalniškem sistemu. Namesto zelene napotnice vam izroči potrdilo, na katerem so zapisani: vaša številka zdravstvenega zavarovanja (ZZZS številka), 13-mestna številka eNapotnice (ta je najpomembnejša) in obširna navodila, kje in kako se lahko naročite. To lahko storite na enak način kot doslej, torej da potrdilo v petih dneh odnesete osebno v bolnišnico oziroma specialistično ambulanto ali pa tja po telefonu sporočite številko elektronske napotnice. To lahko namesto vas stori tudi zdravnik oziroma (pogosteje) medicinska sestra, vendar le izjemoma.
-
Višje temperature marsikomu pomenijo manj razmišljanja o tem, kaj obleči. Vendar pa bo od zdaj treba paziti na vedno močnejše sonce in se z oblačili zaščititi pred njegovimi nezaželenimi vplivi. Pozabiti pa ne smemo tudi na videz oblačil. Kratki rokavi so raznolikih dolžin in tudi zelo različnih krojev z raznimi poudarki. Lahko pokrijejo nepravilnosti ali pa še pritegnejo nepotrebno pozornost.
Model brez rokavov je skoraj vedno dobro kombinirati še s katerim drugim vrhnjim oblačilom, ki ima vsaj malo rokavov, ali pa se ogrniti s širokim šalom, pareom. Na morju jih boste uporabili za zaščito pred soncem in če bo zavel hladen veter.
-
Pogosto so najbolj preproste rešitve najučinkovitejše – a kaj, ko se jih domislijo le redki. Kot recimo brata Jeremić, ki že dvajset let delata na področju strojnih inštalacij in s svojimi inovacijami vedno znova iščeta praktične rešitve, da bi ustregla strankam in prehitela konkurenco.
S prvim patentom sta preprečila nenehno zamaševanje mrežice na izhodu vodovodne pipe. Izumila sta mrežico (perlator), ki jo lahko vsakdo očisti kar na pipi, in to brez orodja ali pomoči vodovodnega inštalaterja, hkrati pa tudi varčuje z vodo. S tem izumom, ki sta ga poimenovala Watjer, sta osvojila zlato medaljo za inovacijo 2014. Dve leti kasneje sta mrežico še posodobila z novimi inovativnimi dodatki, kar je pospešilo prodajo v Sloveniji in širši Evropi. Kljub uspehu Dragan in Milan Jeremić ne mirujeta, prijavljenih imata že deset novih patentov, vse v zvezi z vodo, ogrevanjem in sanitarno opremo.
Zelena – barva pomladi in zdravja
Barve rastlin so veliko pomembnejše, kot si mislimo, in so v neposredni zvezi z nalogo, ki jo imajo te rastline v človekovi prehrani. Zelena je zagotovo najbolj pomladna barva in spodbuja tople medsebojne odnose, razvija sposobnost zdravljenja, odpravlja slaba psihična stanja in nestalnost psihičnega razpoloženja, dobro vpliva na srce, znižuje visok krvni tlak, obnavlja telo po izčrpanosti in spodbuja rast.
V regratu je veliko zdravilnih snovi, ki jih priznavajo celo v medicini. Grenčine skupaj z rudninami (kalij, kalcij, magnezij, železo ...) spodbujajo pravilno delovanje ledvic in jeter, pospešujejo presnovne procese, izločanje prebavnih sokov, boljšo prebavo in odvajanje vode oziroma samočistilne procese v telesu. Regrat je bogat z vitamini skupine B ter E in C. Z uživanjem regrata lahko odpravimo žolčne kamne, saj učinkovito čisti kri in limfo, koristen je tudi za kosti. Ker odvaja nakopičeno sečno kislino, je dober za blažitev artritisa in protina (putike).