-
Za protin je značilno, da se kristali sečne kisline nabirajo v sklepu in okolici ter povzročijo vnetje in hude bolečine. Najpogosteje je na udaru nožni palec. Revmatolog Boris Lestan ugotavlja, da je bolečina ob akutnem napadu, ki nastane praktično čez noč, tako nevzdržna, da bolniki praviloma hitro obiščejo zdravnika. Zdravljenje pa vsaj na začetku pomeni predvsem spremembe v prehrani.
Zboli približno vsaka deseta oseba s povišano ravnijo sečne kisline v krvi in zato tudi v sklepni (sinovijski) tekočini. Ob njeni visoki vsebnosti, predvsem kadar ta hitro zaniha, lahko v sklepih nastajajo igličasti majhni kristali. Ko jih posebne bele krvne celice skušajo pojesti in odstraniti, je to zanje usodno. Razpadejo in sprostijo se kemične snovi, ki povzročijo hudo vnetje. Sklep oteče, postane vroč in rdeč, neznosno občutljiv in boleč. Bolečina se ob pomoči zdravil umiri v nekaj dneh, sicer pa v enem tednu ali dveh.
-
V delovni vnemi ljudje vse prevečkrat pozabljajo na vmesne počitke. Ti so lahko tudi prava rekreacija in regeneracija obenem, če so izvedeni premišljeno. Ste med tistimi, ki delo opravljate nizko pri tleh? Izbrane vaje so ravno prave za vas. Po njih se boste bolje počutili in imeli še več elana.
Vaj se lahko lotite tudi sede na stolu s tršim sedalom. Le odlično trenirani se jih lahko lotijo tudi stoje, a brez pretiravanja. Omeniti velja tudi priporočilo o topli podlagi. Toplota je eden ključnih dejavnikov, ki omogoči ustrezen učinek vaje na telo. Toplota prek zadnjice in nog prehaja v notranje organe, kar je še posebej izraženo pri stanju mehurja in ledvic, pri ženskah tudi pri jajčnikih. Opažam pa, da imajo ljudje pri delu in rekreaciji preveč razgaljen trebuh, križ in spodnji del telesa.
Razstrupljanje in post, naravna pot do zdravja
»Post je odlična pot za učinkovito pomlajevanje organizma in odstranjevanje škodljivih odpadnih snovi, ki so med temeljnimi vzroki za zdravstvene težave,« začne najin pogovor Marjan Videnšek, avtor knjige Post in zdravje in odlični motivator, ki je prvi pri nas začel izvajati organizirane programe postenja, in sicer v Zavodu Preporod. Pravi, da v zadnjem času post dobiva veljavo tudi z znanstvenimi potrditvami: »Celo z Nobelovo nagrado, ki jo je leta 2016 prejel japonski znanstvenik Yoshinori Ohsumi za odkritje mehanizma avtofagije.«
S prenosnim merilnikom EKG lahko vsakdo spremlja delovanje svojega srca
Malo pred koncem lanskega leta se je na trgu pojavil inovativni medicinski pripomoček Savvy, ki omogoča stalno in natančno merjenje srčnega utripa in zgodnje zaznavanje morebitnih anomalij. Pri tem je razveseljivo, da je ta prenosni merilnik EKG, ki deluje v povezavi s pametnim telefonom ali tabličnim računalnikom, plod izključno domačega znanja. Zasnovala ga je skupina raziskovalcev pod vodstvom dr. Romana Trobca na Inštitutu Jožef Stefan in ga v sodelovanju s podjetjem Saving iz Ljubljane po treh letih privedla do izdelka, ki z oznako CE 1304 v celoti izpolnjuje vse zahteve evropskih smernic na področju medicinskih pripomočkov.
Glasba in ples jih povsem spremenita
Cvetka Pavlina Likar je predsednica društva Trepetlika, ki združuje bolnike in svojce s parkinsonovo boleznijo. Ta je za alzheimerjevo druga najpogostejša bolezen, ki prizadene predvsem, a ne izključno, ljudi po šestdesetem letu. S parkinsonovo boleznijo živi v Sloveniji že več kot sedem tisoč bolnikov, s staranjem prebivalstva pa se bo njihovo število še povečalo.
Ko je za parkinsonovo boleznijo zbolel njen mož Radovan, ni tako rekoč ničesar vedela o tej napredujoči, neozdravljivi nevrodegenerativni bolezni, pri kateri gre, če povemo preprosteje, za propadanje živčevja. Pa čeprav si je do tiste usodne diagnoze danes že upokojena tržna inšpektorica, nekoč tudi navdušena športnica in popotnica, še vedno pa zelo dinamična gospa, nabrala že zvrhan koš življenjskih izkušenj. Rojena Ljubljančanka se je s starši kmalu preselila na Vrhniko, od koder se je po četrtem razredu osnovne šole zaradi učenja latinščine vsak dan vozila v Ljubljano, kjer je končala tudi gimnazijo. »Kljub zgodnjemu vstajanju in poznemu vračanju domov sem vedno našla čas za treninge košarke, ki so mi veliko pomagali pri učenju. Tudi na smučanje na Ulovki imam veliko lepih spominov. Med poletnimi počitnicami sem prvi mesec delala, potem pa odhitela na taborjenje ob morju, ki sem mu ostala zvesta tudi kasneje,« obuja spomine na mladostna leta, prežeta s športom.
-
Pri čiščenju in urejanju doma se zelo pogosto znajdemo v čudnih položajih, ki od nas zahtevajo obilico gibljivosti, moči, koordinacije gibanja in tudi ravnotežja (npr. čiščenje tal). Ravnotežje zmoremo tudi v zelo zahtevnih položajih vzdrževati le s pravilnim enakomernim dihanjem. Z njim sta povezani tudi naša osebna moč in gibljivost.
Preden začnete, se sede ali stoje prijetno nadihajte. To najlažje storite tako, da ob dihanju mislite, kako ga izvajate, in spremljate pot zraka v telo in iz njega. Zrak potegnite čim bolj globoko v trebuh, da se le-ta rahlo izboči in ob spontanem izdihu nato vrne v začetno stanje. Naredite vsaj 10 takih vdihov in izdihov. Nato za ogrevanje ponovite vaje ravnotežja iz prejšnje številke.
-
Koencim Q 10 (CoQ10) je maščobna molekula, ki je v naravi zelo razširjena, saj nastaja v vsaki živi celici. Znanstveniki so ugotovili, da ima pomembno vlogo pri proizvodnji energije (ATP) v celičnih energijskih tovarnah (mitohondrijih). S procesom, ki ga uravnava koencim Q 10, nastaja skoraj vsa celična energija. Kot močan antioksidant nas varuje tudi pred škodljivimi prostimi radikali. Skoraj bi lahko rekli, da deluje dvojno proti staranju.
Raziskovalci so molekulo koencim še najbolj vzeli pod drobnogled kot obetavno pomočnico za izboljšanje delovanja srca in ožilja ter zmanjševanja bolezenskih znakov nekaterih srčnih bolezni, predvsem srčnega popuščanja. Poleg tega jo povezujejo z ugodnimi učinki na možgane, hitrost gibanja semenčic, migrene, učinke ima pravzaprav povsod po telesu.
-
Pomlad je že tukaj z vso svojo barvitostjo in toplino. Tudi če bo zima še malce pomahala s svojim repom, nam misli na toplejše dni ne bo mogla odvzeti. Vzporednico s prebujanjem narave, pozitivnimi občutki ter optimizmom lahko najdemo tudi v pomladno-poletnih modnih smernicah. Vse to dogajanje so oblikovalci predstavili s svežimi barvami, eksplozijo tiskanih vzorcev, spoštovanjem tradicije in nostalgijo do preteklih oblačilnih slogov.
Barve
- Močni barvni odtenki nas bodo navduševali v pomladno-poletni modni sezoni. V barvni skali najdemo tako tople kot hladne barvne odtenke. Topli odtenki se sprehajajo od intenzivno toplo rumene, žareče oranžne do pravih sočnih rdečih tonov. Tisti, ki niste ravno navdušeni nad intenzivnimi barvami, pa boste lahko posegli po nežnih pastelnih odtenkih.
Z gibanjem do boljšega spomina
Gibanje vpliva na spomin oseb v vseh starostnih skupinah, zato je dobro, da v vsakodnevni urnik vključimo telesne vaje. Ali se dovolj zavedamo, kako gibanje vpliva na naše kognitivne sposobnosti?
Po priporočilih Svetovne organizacije za alzheimerjevo bolezen je treba v skrbi za dober spomin upoštevati pet osnovnih napotil: gibanje, skrb za srce (metode za preprečevanje stresa), prehrana, prostočasne dejavnosti (učenje novih znanj) in umske dejavnosti (vsak si lahko zapomni več, kot si je do zdaj).
-
Človekovo življenje v ravnovesju je na makroravni preplet harmonije med zemljo, zrakom, vodo, energijo, hrano ter našimi mislimi in medsebojnimi odnosi. Vsaka gospodinja, ki je kuhala s srcem, je želela svoje jedi predstaviti v najboljši luči, da je iz obroka nastal pravi obred. Obredje je sčasoma dobilo neuradno, vendar splošno veljavno obliko, ki je postala tradicija. To pa je nesmiselno spreminjati, zato naj tradicionalna praznična pojedina ostane, kakršna je.
V zadnjem času so namreč zelo glasni nadobudni skrbniki za zdravo prehrano in življenje. Pred časom sem poslušala mladi nutricionistki, ki sta razpredali, kako naredimo zdravo pustno pojedino brez maščob, mesa, jajc, sladkorja in glutena. Kar vidim ju, kako ob veliki noči pečeta zdravo potico. Brez glutena. Kakor da bi bili vsi alergični, pa nismo. Tudi večina tistih, ki misli, da je, v resnici ni. To je zdaj modna muha.