-
Solata ni le skodelica zelenih listkov za shujšane mladenke, ki v enem dnevu ne pojedo nič drugega. Je lahko tudi povsem uravnotežen obrok za vsakogar, posebej v vročem poletju. V tem primeru pa samo zelenjava ni dovolj. Dodati ji je treba še nekaj beljakovin in predvsem enostavnejše ogljikove hidrate.
Paradižnikova solata s kumarami v hipu postane lahkoten obrok, če dodamo omenjenima sestavinama papriko ali mlado čebulo, malce sira (dimljenega ali sira feta, kroglice mocarele), prgišče oreškov in semen, zraven pa ponudimo kos kruha, na primer rženega. Oreške, kot so pinjole, lešniki, mandlji, sezam ter bučna in sončnična semena, za krepkejši okus po želji narahlo in vedno le previdno popražimo, po potrebi oluščimo in ohlajene potresemo po preostalih sestavinah. Če solati dodamo slane pražene arašide, jo solimo manj. Lahko pa uporabimo presne: orehi na popečenih bučkah so prav mikavni.
Skuta in sirotka – najboljša vira beljakovin
V telesu imamo okrog 600 mišic, ki predstavljajo skupaj okrog 40 odstotkov telesne mase. In skoraj tretjina mišične mase je iz beljakovin. Če uživamo premalo beljakovin ali imamo nepopolno prebavo beljakovin v želodcu, mišice oslabijo.
Odrasli človek potrebuje povprečno do dva grama beljakovin na kilogram telesne teže, športniki še več. Vendar ni pomembna samo količina, temveč tudi kakovost. Vedeti je treba, da na primer iz 100 gramov živalskih beljakovin telo pridobi 60 do 80 gramov lastnih beljakovin, iz beljakovin rastlinskega izvora pa komaj 45 do 60 gramov. Temu pravimo biološka vrednost beljakovin in je pri beljakovinah živalskega izvora veliko višja. Pri jajcu in sirotki pa je izkoristek 100 odstotkov.
-
Metoda čiščenja ušes z gorečimi tulci je stara vsaj 2500 let, uporabljale so jo različne stare kulture: Indijci v okviru svoje ajurvedske medicine, pa tudi Kitajci, Maji in Tibetanci ter Stari Egipčani. V novejšem času so jo spet začeli uporabljati. Tulce prodajajo v lekarnah in drogerijah, tako si lahko ušesa očistimo tudi sami.
Če pa se želimo raje prepustiti strokovni obravnavi, se napotimo do masažnega salona, kjer nam bo izkušena terapevtka varno opravila postopek čiščenja. Ena takšnih je Darja Pirec, ki ima salon v Kranju. Pri svojem delu uporablja tulce, ki jih iz gaze in parafina ročno izdeluje Gordana Mikoš iz Maribora. Ker ne vsebujejo čebeljega voska, so primerni tudi za tiste, ki imajo alergijo na čebelje izdelke.
-
Poletna vročina. Po dolgotrajnem sedenju ali hoji imam namesto stopal napihnjene štručke. Na koži na nogah so vidne drobne pajčevinam podobne žilice in ena malo večja zadebeljena in izbočena krčna žila. Včasih imam v vročini ali po napornem dnevu neprijeten občutek teže ali nemira v nogah. Ponoči se v mečih občasno pojavljajo krči.
Če imate tudi vi podobne težave, je tudi pri vas vzrok najverjetneje šibkost vezivnega tkiva v venah. Po nekaterih statističnih podatkih ima vsaka druga ženska in vsak četrti moški težave z venskim obtokom v nogah. Pomemben dejavnik je dednost. Če sta imeli krčne žile že babica ali mati, jih boste najverjetneje imeli tudi vi. Kronično vensko popuščanje je bolezen, ki jo je treba zdraviti. Vendar ne le zaradi videza, poslabša tudi kakovost življenja. Zato je pomembno, da jo dovolj zgodaj odkrijete in primerno ukrepate. Tako lahko preprečite napredovanje bolezni v vse hujše oblike, razjede na nogah, ki se težko celijo, ali celo do nastanka krvnih strdkov in embolije.
-
Tokrat v gibalno razvedrilo ponujamo igro. Igrate jo lahko sami in tako trenirate v dvoje ali v skupini. Gibalna igra lahko postane prava družinska ali prijateljska zabava. Potrebujete svoj kamenček ali gumb in skupno kocko s številkami. Vržena številka je hkrati tudi prva izvedena vaja. Nato izmenično mečite kocko. Igrajte toliko časa, da boste izvedli vse vaje po principu metanja in štetja kot pri drugih otroških igricah. Ker ni označenega konca poti, se po zadnji predstavljeni vaji enostavno obrnite in igrajte v obrnjeni smeri. Zaključili boste takrat, ko bodo narejene vse vaje, lahko pa se zgodi, da boste morali katero izmed vaj ponavljati večkrat.
-
Medgeneracijska vadba v vodi
Plavanje koristi vsemu telesu; krepi imunski sistem, povečuje telesno zmogljivost, krepi mišice pa tudi srce in pljuča ter ohranja gibljivost sklepov. Zato se skupina seniork že precej let redno udeležuje vodene vadbe v 25-metrskem bazenu ljubljanske fakultete za šport. Vaje v vodi pod strokovnim vodenjem Gašperja in Mihe Maleka so različne in aktivirajo celotno telo ter so zelo primerne za starejše kot preventiva pri ohranjanju zdravja.
V maju je bilo 26 seniork v starosti do 80 let dvakrat skupaj s študenti in študentkami 1. letnika fakultete za šport, to je z generacijo njihovih vnukinj in vnukov. Najprej smo izvajali vaje za ogrevanje v bazenu ločeno, nato pa vaje s črvi v parih s študenti. Bilo je zelo zabavno. Kasneje ob kavici smo ugotovile, da smo se v družbi mladih tudi me počutile mlajše. Hkrati pa smo spoznale, da smo v dobri kondiciji, saj pri vajah nismo zaostajale za mlajšimi, včasih smo bile celo hitrejše.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Magda Kastelic Hočevar iz Žužemberka je ženska, ki uživa v tem, da razveseljuje druge. Tokrat pa smo jo razveselili mi, saj smo jo povabili na stilsko preobrazbo.
Po poklicu je učiteljica. Neskončno je uživala pri delu z otroki, in težko je sprejela dejstvo, da ji bolezen ne dovoli več za kateder. A je tudi v tem našla pozitivno stran – ima pač več časa za druge dejavnosti: izdelovanje nakita, pletenje, kvačkanje, slikanje, izdelovanje čestitk, pisanje. Pravi, da je smisel za lepo besedo podedovala po mami, saj je znana tudi po tem, da zna napisati čudovito voščilo pa tudi ganljiv govor ob slovesu.
-
Ste sistematični in dobro organizirani ali pa sami pri sebi ugotavljate, da postajate vse bolj raztreseni in neorganizirani? Se vam večkrat pripeti, da pozabljate, spregledate, zamujate, izgubljate, zamenjujete in odpovedujete pri odločilnih zadevah? Ne skrbite preveč. Morda so vaše zagate le posledica stresa ter z njim povezane raztresenosti, ki se ju lahko sorazmerno hitro znebite. Prvi korak lahko storite že danes z reševanjem testa.
1/ Ali se vam dogaja, da izgubljate oziroma založite pomembne stvari?
-
Ko vstopimo v tretje življenjsko obdobje in se upokojimo, ko nas vse pogosteje zapuščajo naši vrstniki, ko imamo občutek, da nas niti otroci niti vnuki ne potrebujejo več, in ko nam moči lahko jemlje tudi bolezen – takrat ni nič nenavadnega, da se včasih znajdemo v stiski, ki jo težko premagamo sami. Dobro je, če se z nekom o svojih težavah vsaj pogovorimo.
Ena izmed tistih, ki znajo prisluhniti, je socialna delavka Jana Dragar. Morda se vam bo oglasila, ko boste ponoči (od sedmih zvečer do sedmih zjutraj) izkoristili »klic v duševni stiski«, ki deluje v okviru Psihiatrične klinike Ljubljana. Morda pa se boste z njo srečali, ko boste brezplačno pomoč poiskali na Centru za psihološko svetovanje Posvet v Ljubljani. Povedala nam je, da tam pomoč poišče veliko starejših ljudi, čeprav se na začetku za to težko odločijo.
Bil sem zdravnik z željo pomagati
Prof. dr. Marjana Pajntarja javnost večinoma pozna po tem, da je prvi pri nas začel uporabljati medicinsko hipnozo za lajšanje bolečin pri porodu. Dosegel pa je tudi to, da so očetje lahko prisotni pri porodu v porodnišnici. Še danes, pri svojih 82 letih, je vsestransko dejaven. Med drugim s pomočjo medicinske hipnoze še pomaga ljudem pri najrazličnejših težavah ter izobražuje zdravnike in psihologe, ki se želijo naučiti te zanimive terapevtske metode.
Ob medicini je vpisal še študij psihologije. To široko znanje mu je omogočilo, da je potem vse življenje s pridom raziskoval vpliv duševnih dejavnikov na pojav bolezni in bolečine. Vedno je bil malo naprej v svojih zamislih. V tako imenovanih svinčenih časih je kot eden prvih klinikov, torej zaposlenih zunaj univerze, delal doktorat znanosti. Za temo si je izbral, kako osebnostne lastnosti ženske vplivajo na potek poroda. Marsikomu to ni šlo v račun. Trajalo je kar pet let, da je svojo doktorsko nalogo lahko zagovarjal, saj so ga skušali na vse načine ovirati.