Redni pregledi rešujejo življenja
Zaradi učinkovitega presejalnega programa za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu se Slovenija v zadnjih letih že uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom tega raka, so povedali strokovnjaku ob evropskem tednu boja proti raku na materničnem vratu.
Od leta 2003, ko smo uvedli presejalni program ZORA, se je pojavnost raka na materničnem vratu prepolovila. Rednih pregledov se udeležuje več kot 70 odstotkov žensk, na leto zboli okoli 120 žensk, umre pa okoli 40 do 50 žensk.
-
Brez težav pri požiranju
Nepravilno jemanje zdravil, na primer drobljenje tablet, uživanje tablet s kašo ali sokovi, lahko med drugim zmanjša njihovo učinkovitost ali spremeni njihovo delovanje. Zato obstaja gel GLOUP, ki močno olajša požiranje vseh vrst tablet in kapsul. Tableto ali kapsulo položite na žlico, čeznjo iztisnite gel in vse skupaj pogoltnite. Primeren je za diabetike, osebe s celiakijo in otroke od 2. leta starosti naprej.
Premalo družinskih zdravnikov in ginekologov
Zdravniki družinske medicine vnovič opozarjajo, da jih je premalo, zato so zdravniki, sestre in tehniki v ambulantah preobremenjeni. Pridružujejo se jim tudi ginekologi, ki jih (poleg radiologov in ponekod pediatrov) primanjkuje zlasti v zdravstvenih domovih. Zaradi preobširne administracije zdravnikom zmanjkuje časa za varno in kakovostno obravnavo bolnikov. Poleg tega so vse starejši, veliko je bolniških odsotnosti, odhodov na druga delovna mesta in upokojitev.
-
Med je tradicionalno naravno zdravilo, ki ga lahko uporabljamo tudi za hitrejše celjenje ran. Seveda ne kar tistega iz kozarca, pač pa posebej pripravljen (sterilen) medicinski kostanjev med. Domžalsko podjetje Tosama je že pred desetimi leti razvilo posebne obloge z medicinskim medom, ki jih prodajajo že v 14 držav.
Z medicinskim kostanjevim medom lahko zdravimo kronične rane, ki se slabo oziroma počasi celijo (na primer razjede na diabetičnem stopalu, razjede zaradi pritiska, golenske razjede, rane zaradi okužbe z bakterijo MRSA itd.), in rane po obsevanju ali kirurških posegih. Doma je dobro imeti tekoči medicinski med v tubi, ki ga uporabimo pri zdravljenju odrgnin, ureznin ali opeklin.
-
Pustna gastronomska zapoved: nekaj mastnega mesnega, vsekakor vsaj malo kislega zelja ali repe, nato pa sladke ocvrte dobrote raznih sort in oblik. In prav z njimi imamo vsako leto veliko opraviti. Klasične krofe je preveč zapleteno pripraviti, sledijo jim krhki flancati, ki zahtevajo spretne roke in vsekakor izkušnje pri cvrtju, potem so tu še nekoliko nagajive miške ter rahlo dolgočasni in preveliki kvašeni flancati.
Pravzaprav lahko ocvremo marsikaj, Američani so pravi specialisti za kaj takega. Posebej so navdušeni nad gostim testom za palačinke, v katerega potopijo tako jagode, oblite s čokolado, kot tudi kepico sladoleda. Vse skupaj radi povaljajo v zdrobljenih sladkih cimetovih kosmičih za zajtrk (ali pa ne) in ponudijo s sladko karamelno omako, še raje pa s čokoladnim ganašem. Italijani se jim v brk smejijo s canoli – ocvrtimi tulci, ki jih nadevajo s sladko mlečno kremo in okrasijo z mletimi oreščki. Morda za odtenek preveč sladko in razkošno, vsekakor z mnogo preveč sukanja po kuhinji, se vam ne zdi?
Inkontinenca je le ena od bolezni
V starosti je inkontinenca sindrom, skupna točka bolezni ali stanj, značilnih za starost: sladkorne bolezni, uroloških in ginekoloških bolezni ali stanj, duševnega popuščanja, depresije, omejene gibljivosti, starostne krhkosti, debelosti in padcev, pa še nismo vsega našteli. Za pomoč pri vsakem od teh stanj so potrebne preventivne in kurativne aktivnosti. Namesto da inkontinenco posebej obravnavamo kot samostojno motnjo, naj bi jo kot spremljajočo težavo vključili v vse podporne aktivnosti, ki so povezane s starostnimi težavami. Tako bi bila njena stigma bistveno manjša, težave pa sprejemljivejše.
-
Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje. Njena najpogostejša oblika je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavlja več kot 60 odstotkov demenc. Pojavi se lahko že pred 65. letom starosti (zgodnja oblika) ali po 65. letu (pozna oblika). Izid je slabši pri zgodnji obliki, saj bolezen hitreje napreduje. Pri tej obliki ima pomembno vlogo genetska nagnjenost za razvoj bolezni.
Belo ali rdeče – oboje je zdravo
Tvegam trditev: večina nas je zrasla z zeljem, predvsem kislim. Smo generacija, ki ji je pokojni pesnik Janez Menart postavil spomenik, ko je zapisal: »Gospod se v ličnem fičku pelje, a trebuh melje kislo zelje.« In bili smo zdravi.
Ali ste vedeli, da je glavnato zelje (lat. Brassica oleracea L. convar. capitata) ena redkih rastlin z večtisočletno zgodovino, ki je avtohtono evropska? Nastalo je z načrtno človekovo selekcijo iz divje rastline, ki še uspeva na skalnih pobočjih sredozemskih obal. Že v prazgodovini so ga uživali tedanji naseljenci in postalo je lahko dostopna hrana najširšemu krogu ljudi.
-
… je prijetna popestritev vadbe, primerno je za ogrevanje kot tudi za razvijanje spretnosti in moči. Prednosti mehke palice, narejene doma, je več: narejena je iz popolnoma naravnih reciklažnih materialov, je higienska, saj jo lahko operete, poleg tega pa je še mehka in prijetna pri uporabi.
Oglejmo si izdelavo tega prijetnega vadbenega rekvizita, ki ga lahko naredimo kar doma. Papir za peko ovijete okoli kartonastega zvitka, ki je ravno prav dolg in trden, da ga lahko uporabite za palico. Lahko uporabite tudi ustrezno dolgo in ravno leseno palico iz ne preveč težkega lesa. Palico nato ovijete s staro brisačo ter utrdite z bombažnim elastičnim povojem (slike 1a, 1b in 1c). Priporočam, da za utrjevanje povoja ne uporabljate sponk, saj se ob prijemanju rade snamejo. Raje zataknite konec povoja in ga utrdite z nekaj enostavnimi šivi, ki jih pred pranjem brisače in povoja enostavno razparate in ob ponovni izdelavi spet zašijete. Šivanje vam bo vzelo bori dve minuti.
Toplo in lepo tudi pod vrhnjimi oblačili
V hladnih dneh nam pridejo prav tudi toplejša spodnja oblačila. Dejstvo pa je, da spodnjega perila, ki bi bilo hkrati lepo in toplo, ni prav veliko v trgovski ponudbi.
Pravzaprav lahko najdemo samo dve skupini: športno toplo perilo, ki nima posebnih ženstvenih poudarkov, ali pa zelo ženstveno, namenjeno mlajši populaciji, ki pa nima nič skupnega z gretjem telesa v zimskem času. Zato takrat, ko najdemo praktične in uporabne kose, ne oklevajmo z nakupom.
Idealna je kombinacija toplega in estetskega perila. Pri izbiri spodnjega perila ne smemo pozabiti na barvno skladnost. Kombinacija sive in rožnate z očarljivim potiskom me je povsem prepričala.
Kako pravilno jemati zdravila?
Zdravila jemljemo, ko zbolimo, da bi se čim prej pozdravili; vsak dan jih jemljemo, če imamo visok holesterol, krvni tlak ali krvni sladkor; z njimi manjšamo bolečine; obvladujemo duševne motnje; zatiramo rakaste celice itd. Sicer pa zdravila delimo na tista, ki se izdajajo samo na recept, in takšna, ki jih kupimo brez recepta.
Zanimivo je, da zakonodaja uvršča prehranska dopolnila (vitamine, minerale, vlaknine, probiotike, pripravke za lajšanje motenj spanja itd.) med živila, zato zanje veljajo manj stroga pravila kot za zdravila. Uporabljali naj bi jih ljudje, ki nimajo redne, kakovostne in raznovrstne prehrane ali imajo povečane potrebe po določenih snoveh, ki jih v zadostni količini težko zagotovijo s hrano. Ta dopolnila pa lahko postanejo nevarna, če jih posamezniki jedo kot bombone, skupaj z njimi pa še vsa zdravila, ki jih predpiše zdravnik.