-
VELENJE
Skupščina Šaleške pokrajinske zveze društev upokojencev (ŠPZDU) se je odvijala nekoliko drugače kot običajno. Ker je dosedanji predsednik Konrad Steblovnik, ki je funkcijo prevzel šele pred letom, zaradi zdravstvenih razlogov odstopil, poleg njega pa še tajnica Darinka Barle ter vodja komisije za šport Anton Barle, so morali izvesti volitve. Novi predsednik ŠPZDU je postal Jože Rebernak.
V Šaleško pokrajinsko zvezo je vključenih deset društev; Velenje, Šoštanj, Šmartno ob Paki, Pesje, Škale, Vinska Gora, Šalek, Šentilj pri Velenju, DU državnih in občinskih organov občin Šoštanj, Šmartno ob Paki in MO Velenje, Klub upokojencev Gorenje ter v letu 2015 ustanovljen DU Paka pri Velenju. Lani je iz zveze izstopil Klub upokojencev Premogovnik Velenje, tako ima zdaj zveza približno 5600 članov.
-
V centrih za aktivnosti starejših je pravo zbirališče tistih, ki si želijo v tretjem življenjskem obdobju doživeti in izkusiti še kaj novega in tu pridobljeno znanje in sposobnosti uporabljati še dolga leta, vse tja do visoke starosti. Eden večjih, ki ponuja izredno veliko izbiro dejavnosti, je Center aktivnosti Fužine (CAF), ki so ga leta 2010 odprli v Domu starejših občanov Fužine.
CAF šteje kar 539 članov, ki se za minimalen mesečni denarni znesek lahko vključijo v toliko dejavnosti, kolikor si jih le želijo, in teh ni malo. Med njimi je tudi vse več moških, saj ima vsak posameznik, ki želi svoje življenje v t. i. tretjem življenjskem obdobju popestriti in obogatiti, veliko možnosti najti nekaj po svojem okusu. Program sofinancira Mestna občina Ljubljana. Na izbiro so vadbe za ohranjanje telesne zdržljivosti (sproščanje, pilates, telovadba 80+, družabni plesi, salsa, joga, taijiquan in qigong, telovadba drumsalive,...
-
KRŠKO
Pokrajinska zveza društev upokojencev Posavje, ki pod vodstvom Jožeta Žnidariča povezuje 13 društev, šteje skoraj 7000 članov. Izletništvo, pohodništvo, udejstvovanje na kulturnem in športnem področju, sodelovanje pri mednarodnih projektih, čezmejno sodelovanje, prostovoljstvo, kjer je angažiranih kar 350 upokojencev, je le del dejavnosti, s katerimi se ukvarjajo posavski upokojenci. V projekt Starejši za starejše je vključenih kar 170 prostovoljcev, ki obiskujejo starejše od 69 let in jim, če je potrebno, pomagajo ali priskrbijo ustrezno pomoč.
-
SEVNICA
Med več kot petsto slovenskimi društvi upokojencev je Društvo upokojencev Sevnica prvo praznovalo 70. obletnico delovanja. »To je bil čas, ko je v Sloveniji nastalo prvih devet društev upokojencev in so bile potrebe in želje upokojencev drugačne kot danes,« je na slovesnosti dejal podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik. Sevniškemu društvu upokojencev, ki ima 1100 članov, je podelil veliko plaketo ZDUS, predsednici društva Marijani Kralj pa še plaketo za zasluge pri vodenju društva. Ob visokem jubileju je izšel tudi zbornik Naših 70 let, v katerem so opisane pestre dejavnosti društva, med katerimi ima prednost projekt Starejši za višjo kakovost življenja doma. Da delo v društvu teče nemoteno in dobro, so zaslužni ljudje, ki delajo v njem. Na slovesnosti so plakete ZDUS za zasluge prejeli Cvetka Biderman, Elizabeta Ernestl, Franc Ernestl, Rudi Mlakar in Milena Žnidarič, malo plaketo pa Otilija Kus.
-
SEVNICA
Že več kot desetletje v Sloveniji poteka projekt Starejši za starejše za višjo kakovost življenja doma, v katerega je vključenih tudi 13 društev upokojencev iz Posavja, med njimi vseh pet sevniških društev: Tržišče, Krmelj, Razbor, Šentjanž in Sevnica. Prostovoljci obiskujejo upokojence, starejše od 69 let, se pogovarjajo z njimi in si zapišejo, ali kdo od njih potrebuje kakšno pomoč. V sevniški občini je 2884 oseb starejših od 69 let, v projekt pa jih je vključenih že skoraj 2000. Prostovoljci odlično delajo, saj so načrtovali dobrih 1300 obiskov, opravljenih pa jih je bilo skoraj 1900. Za to so zaslužni prostovoljci in njihovi koordinatorji, ki se redno sestajajo in izobražujejo. (Besedilo: Nada Černič Cvetanovski)
-
ŠMARTNO
Društvo upokojencev Šmartno že 40 let združuje upokojence vaških skupnosti Šmartno, Legen in Turiška vas. Za svoje uspešno delo je že pred leti dobilo plaketo mestne občine Slovenj Gradec, prav tako je dobila občinsko plaketo Mojca Zdovc, ki društvo vodi že četrti mandat. Društvo je dejavno v programu Starejši za starejše za višjo kakovost življenja doma, v katerem prostovoljci vrstnikom, starejšim od 69 let, pomagajo z nasveti oziroma obveščajo pristojne organe, če so potrebni pomoči. Vsak mesec pripravljajo kakšno dejavnost za člane – od zdravstvenih predavanj, merjenja krvnega sladkorja, holesterola in krvnega tlaka do srečanj na izletih, piknikih, kolesarjenju, pohodih, krožku ročnih spretnosti in še marsikaj drugega.
-
LJUBLJANA VIČ
Društvo upokojencev Ljubljana Vič je konec leta praznovalo štiridesetletnico, saj je bilo ustanovljeno 4. decembra 1975. Zadnja leta deluje v okviru Četrtne skupnosti Vič in ima 300 članov, v svoje vrste pa vabijo vse tiste, ki se za to še niste odločili.
Društvo spodbuja člane k dejavnemu, zdravemu življenju in sodelovanju na različnih področjih: izletih, druženjih, pohodih v naravo, petju, vse v duhu vzajemnosti, medsebojnega spoštovanja in predvsem druženja. Pohodniška sekcija vsako sredo organizira pohode v bližnjo okolico, za vzdržljivejše pa na okoliške vzpetine. Izletniška sekcija pa pripravlja izlete po Sloveniji. Mešani pevski zbor člane razveseljuje s svojim petjem na občnih zborih in na srečanjih, ki jih organizira Mestna zveza upokojencev. V društvu deluje tudi komisija za socialo. (Besedilo in fotografija: D. O.)
Pletenje vezi med mladimi in starimi
Hiša generacij v Laškem je sprva sramežljivo odprla vrata. Razumljivo, saj prakse na tem področju skoraj ni bilo, čeprav se je že veliko govorilo o tem, kako pomembno je graditi mostove med mlajšo in starejšo generacijo, da bomo ostali med seboj složni in bomo tudi razumeli potrebe tako mladih kot starejših. Da bo to hiša generacij, je torej nakazovalo že ime. V desetih letih je hiša ime povsem upravičila.
Pavla Lapornik je pred desetimi leti, ko je še bila na čelu oddelka za družbene dejavnosti Občine Laško, zasnovala Center starejših – Hišo generacij. Ob otvoritvi je pomenljivo dejala: »Če ne bomo prisluhnili potrebam ostarelih danes, kdo bo skrbel za ostarele jutri, ko bomo na vrsti mi?« Žal ji ni bilo dano, da bi videla, kako živahno je v Hiši generacij danes, in to vsak dan. A zasejala je seme, ki je obrodilo bogate sadove.
-
VELIKE LAŠČE
Srečanje članov in jubilantov je v Društvu upokojencev Velike Lašče postalo že kar tradicija. Vrsto let se na jesen zberejo na gradu Turjak. Kar sedemnajst članov je imelo letos od devetdeset do sedemindevetdeset let in trinajst jih je imelo 80. rojstni dan, najstarejša članica ima celo 103 leta. Nekateri živijo v domovih za starejše občane in jih obiskujejo tam. Tisti, ki so prišli na srečanje, pa so uživali v kulturnem programu mladih glasbenikov Glasbene šole Velike Lašče, družili so se in si imeli veliko povedati. (Besedilo: Helena Grebenc Gruden, fotografija: Martin Gruden)
Hiše veselja in ustvarjalnosti
Tudi letos je bila ena izmed rdečih niti Festivala za tretje življenjsko obdobje krepitev sodelovanja med generacijami. Da bi spodbudili tudi druge, so na okrogli mizi predstavili izkušnje treh medgeneracijskih centrov z različnih koncev Slovenije, ki so nastali v zadnjih letih.
Hiša sožitja iz Novega mesta, Dnevni center iz Dupleka in Hiša vseh generacij iz Zgornje Kungote – vsi so nastali kot nadgradnja društev upokojencev, dodali pa so jim tudi nove vsebine in z njimi medse pritegnili še mlajše generacije. Vsi imajo pozitivne izkušnje in vse več zadovoljnih obiskovalcev, spoprijemajo pa se tudi s težavami, ki jih predstavlja predvsem nestalno in nezanesljivo financiranje.