Družabni dogodki september 2015
RADENCI
Pomurska pokrajinska zveza društev upokojencev Murska Sobota je v začetku julija pripravila 13. srečanje pomurskih upokojencev. Slavnostni govornik Anton Donko, novi predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije, je prisotne med drugim seznanil z aktualno problematiko upokojencev v Sloveniji.
V kulturnem programu so se predstavili Godba na pihala Ljutomer, skupina Harmony, Mladi upi, Slavica in Alojz Kavaš, ki sta precej let živela v Avstraliji, zdaj pa živita na Kapeli, nastopila je tudi etno glasbena skupina Gorički klantoš. Udeležencem so predstavili projekt Nazdravje, ki poteka pod okriljem CZR Murska Sobota in pri katerem sta partnerja tudi ZDUS in PPZDU Murska Sobota.
-
KANAL
Pri Društvu upokojencev Kanal so sredi maja organizirali 7. srečanje prostovoljcev dolenjske in severnoprimorske regije, ki sodelujejo pri programu Starejši za starejše. Udeležili so se ga prostovoljci iz društev upokojencev Ajdovščina, Idrija, Kojsko, Kostanjevica, Miren, Renče, Tolmin, Vipava in iz Deskel. Iz Dolenjske pa so se pripeljali prostovoljci iz društev upokojencev Kočevje, Dvor, Dolenjske Toplice, Straža, Mokronog, Mirna, Škocjan, Šentjernej, Novo mesto in Veliki Gaber.
V Kanalu so jim pripravili prisrčen sprejem z godbo na pihala iz Deskel in kulturnim programom, nato pa so jim razkazali nekaj zanimivosti v občini. Dve skupini sta šli na ogled HE Avče in cerkve v Nadavčah, dve na ogled tovarne Salonit Anhovo in medgeneracijskega centra v Desklah, tri skupine pa na ogled Kanala. Sekcija ročnih del iz domačega društva je pripravila razstavo ročnih del.
-
Tolmin
Pohodniki iz Tolmina in okolice so sredi aprila preživeli čudovit dan v Beli krajini. V svojo rodno pokrajino jih je popeljal njihov legendarni vodnik Rudi Rauch, ki je teden dni prej praznoval 80. rojstni dan. Zbralo se jih je rekordno število, kar 147. Ko so hodili po gozdnih poteh, mimo belih brez, med steljniki in vinogradi in skozi prijazne vasi, so bili navdušeni nad belokranjskim gostoljubjem, saj je v kraju Boldraž domačin Jože Nemanič kar nehal žagati drva in jih povabil na kozarec vina. Na Krašnjem Vrhu pa so jih pogostili člani PD Metlika. Po povratku so se ustavili še pri Rudijevi kašči na Črešnjevcu in se mu oddolžili z brošuro, v kateri so zbrali svoje spomine in vtise z več kot 200 pohodov. Njegovi prijatelji vodniki pa so mu podarili dve torti – eno za 80. rojstni dan in drugo za 40 let vodenja. (Besedilo in fotografija: Senka Krapež)
-
Velenje
Šaleška pokrajinska zveza društev upokojencev Velenje vključuje 9 društev in en klub upokojencev, ki živijo na območju občin Šmartno ob Paki, Šoštanj in Mestne občine Velenje. V ta društva je včlanjenih okrog 5700 upokojencev, lani je namreč iz zveze izstopil Klub upokojencev Premogovnika Velenje.
Člani zveze so se 25. marca sešli na skupščini, ki se je je med drugimi gosti udeležil tudi podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Anton Donko.
Srečanje se je začelo z nastopom ljudskih pevk Vesele babice z Zdravkom iz DU Šmartno ob Paki, nato pa se je zbor nadaljeval s poročili o delovanju zveze. V preteklem letu so opravili veliko dela: od izobraževanj, srečanj različnih skupin do povezovanj med društvi v pokrajinski zvezi ter ZDUS in drugih dejavnosti. Dejavne so bile komisije za kulturo in tehnično kulturo, za šport in rekreacijo, skupine za družbeni standard, živela sta projekta Aktivno državljanstvo ter Starejši za starejše idr.
-
CELJE
Društvo upokojencev Nova vas Celje aprila praznuje 30 let delovanja. Obletnico so zaznamovali že marca in obenem pripravili slovesnost ob dnevu žensk in zbor članstva. Prišla je dobra tretjina od 300 članov, ki je sprejela tudi program dela za prihodnje leto. Zbor je zelo pozitivno ocenil poslovanje v preteklem letu, zlasti dobro sodelovanje z Mestno četrtjo Nova vas. Jože Prevolšek, predsednik Zveze DU Celje, je predsedniku DU Nova vas Celje Dragu Prtenjaku ob jubileju izročil zlato plaketo. Kar 27 članov je v društvu že od ustanovitve.
-
VRH SV. TREH KRALJEV
Pri Prostovoljnem gasilskem društvu Vrh Sv. Treh Kraljev so zelo ponosni na svoji članici, gasilki veteranki, Pepco Petrovčič in Tončko Mivšek. Januarja sta med gasilskimi člani praznovali osemdeseti rojstni dan. Tončka je članica društva od leta 1949 in Pepca od leta 1952. Februarja 1965 sta obe zaključili izobraževanje za izprašanega gasilca. Ves čas sta dejavni in zanesljivi članici društva. Nikoli jima ni bilo težko pomagati in poprijeti za vsako delo pri različnih društvenih prireditvah in drugih dejavnostih. Še vedno enkrat na mesec s svojo ekipo vzdržujeta čist in urejen gasilski dom. (Besedilo in fotografija: Marinka Cempre Turk)
-
MOZIRJE
Pri Društvu upokojencev Mozirje, ki ga vodi Marija Franko, so konec lanskega leta izvedli okroglo mizo na temo starosti, ki je lahko breme, morda pa tudi priložnost za lepše preživljanje tretjega življenjskega obdobja. Terezija Plaznik je med drugim povedala, da so v družbi različne kvalifikacije, kaj pomenijo starostniki in upokojenci zanjo. A po njenih besedah starejši praviloma prinašajo veliko dobrega v družine, mlajšim in zaposlenim, saj marsikdaj omogočajo sobivanje, varujejo otroke in se prostovoljno vključujejo v različne krajevne aktivnosti. Terezija Plaznik je kot vodja projekta Starejši za starejše predstavila delovanje omenjenega projekta.
-
Lendava – Novembra se je v Sloveniji mudila neodvisna strokovnjakinja za človekove pravice starejših pri Organizaciji združenih narodov mag. Rosa Kornfeld-Matte. Srečala se je s predstavniki vladnih in nevladnih organizacij in z nekaterimi predstavniki društev upokojencev.
V Lendavi se je v spremstvu podpredsednika Zdus Antona Donka pogovarjala s predsednikom Društva upokojencev Lendava Aleksandrom Maričem ter županom mag. Antonom Balažkom in njegovimi sodelavci (na fotografiji). Gospo Kornfeld-Matte je najbolj zanimalo, kako sobivanje različnih narodov v lokalni skupnosti vpliva na življenje in problematiko starejših, kakšna je oskrba starejših v občini, kakšne so pravne in finančne podlage in kako te vplivajo na njihovo kakovost življenja.
Rokodelske veščine ne smejo v pozabo
V Zvezi društev upokojencev Slovenije spodbujajo rokodelske spretnosti v upokojenskih društvih. V ta namen so v začetku decembra v Hotelu Delfin v Izoli s pomočjo 16 mojstric in mojstrov z različnih področij domače in umetne obrti že drugič zapored pripravili izjemno obiskane delavnice ročnih del. V prijetnem vzdušju in ob pokroviteljstvu revije Vzajemnost se je izobrazilo 54 mentoric in mentorjev, ki bodo nato pridobljeno znanje prenesli v svoja okolja.
Predsednik komisije za tehnično kulturo Andrej Jus je presenečen nad odzivom udeležencev. »Prav je, da starejši, ki imajo znanje, to prenašajo na mlajše generacije. Rokodelske spretnosti so zelo specifične, zato smo za pomoč prosili mojstre z dolgoletnimi izkušnjami. Želimo si, da bi slovenska društva upokojencev poslej v svoje programe vključevala tudi tovrstne veščine, ker menimo, da domača obrt ne sme v pozabo,« Jus opisuje cilje mentorskih delavnic.
-
Na drugo decembrsko soboto so se bralci in prijatelji Vzajemnosti podali na izlet v Zagreb in Moslavino.
V sončnem vremenu so si ogledali Zagreb, ki ga je slikovito in izčrpno predstavila slovenska vodnica, v Zagrebu živeča Primorka Marjeta, kot tudi Moslavino. V vasi Šumećani so nas nadvse prijazno sprejeli na kmečki turistični kmetiji družine Kezele, kjer so nas pogostili z božanskimi moslavačkimi jedmi in domačim vinom. Razkazali so nam domačijo, svoj muzej starih predmetov in nas povabili še v klet na degustacijo vina. Poskrbeli so tudi za glasbeno presenečenje. Potem smo se odpeljali proti Čazmi, kjer smo si ogledali božično pravljico iz tisočerih lučk, ki jo je na svojem posestvu postavila družina Salaj. Na poti nazaj smo si ogledali še okrašeni Zagreb in začutili praznični utrip velikega mesta. Proti domu smo se vračali zadovoljni in z željo, da se še srečamo na podobnem izletu. (Besedilo in fotografija: Jožica Dorniž)