-
DD
V sklopu Kulturnega društva Rak Rakek deluje osem sekcij, najmlajša med njimi je sekcija Mozaik. S tehniko izdelave mozaikov smo se članice seznanile že v okviru likovne sekcije. Navdušila nas je kiparka Galina Malahova, ki je takrat stanovala na Rakeku in se je intenzivno ukvarjala z mozaiki, zato smo marca leta 2017 ustanovili samostojno sekcijo.
Delujemo pod mentorstvom Eve Ule. Trenutno skupina šteje 31 aktivnih članov, več kot dve tretjini je upokojencev. Srečujemo se enkrat na teden in izdelujemo mozaike iz različnih materialov – vitražnega stekla, smaltov (posebnega stekla za izdelavo mozaikov), keramičnih ploščic, kamenčkov, školjk … Material pa izdelujemo tudi sami, in sicer iz keramične mase in barvnih pigmentov. Mozaike ustvarjamo na določene teme. Tako smo v sezoni 2017/18 izdelovali triptihe pa potem portrete živali, ptice naših krajev, sadje, zelenjavo ter slaščice, v...
-
MURSKA SOBOTA
V enajstih pomurskih upokojenskih društvih delujejo sekcije za ročna dela, ki bogatijo kulturno dediščino pokrajine ob Muri, upokojenci pa v njih najdejo svoje zadovoljstvo, mir in navdih za ustvarjanje. Komisija za kulturo pri Pomurski pokrajinski zvezi društev upokojencev Murska Sobota je v sodelovanju s Pokrajinsko in študijsko knjižnico Murska Sobota pripravila bogato pregledno razstavo ročnih del osmih društev upokojencev: Šalamenci, Veržej, Puconci, Ljutomer, Črenšovci, Moravske Toplice, Cankova, Turnišče. Na ogled so bila različna ročna dela: vezenje, kvačkanje, rišelje, klekljanje ter izdelki iz slame, ličja in drugih materialov, rože iz krep papirja in nogavic, vizitke, čestitke ter še mnogo drugih izdelkov. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)
K uspehu podjetja pripomogli tudi upokojenci
Druženjefebruar '24Ljudje Starejši
Novomeška Krka je med redkimi podjetji, ki zelo zgledno skrbijo za svoje upokojence. Tako je v petek, 12. januarja, v Teniškem centru na Otočcu vrvelo od zadovoljnih obrazov njihovih upokojencev. Od 2381 povabljenih se je novoletnega srečanja udeležila več kot polovica. Organizirali so tudi avtobusni prevoz iz bolj oddaljenih krajev. Veliko so si imeli povedati, saj so se nazadnje v taki obliki srečali pred epidemijo covida-19. Pripravili so krajši kulturni program – zaplesali so plesalci novomeškega Folklornega društva Kres, jih pogostili s kosilom, nagovoril pa jih je tudi predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič. Povedal je, da Krka letos praznuje 70. obletnico, ves ta čas pa je dobro poslovala in postala uspešno mednarodno podjetje, k temu pa so pripomogli tudi upokojeni sodelavci, zato bodo vsi prejeli po 175 evrov nagrade. Za njihov trud se je še posebej zahvalil 123 krkašem, ki so se upokojili lani. Pogovarjali smo se z nekaterimi od njih.
-
MAKOLE
Konec lanskega novembra je Društvo upokojencev Makole, ki ima 285 članov, praznovalo šestdeset let delovanja. Na praznovanju, ki je bilo medgeneracijsko obarvano, je sedanja predsednica društva Nada Šket predstavila njegovo delovanje. Od leta 1963 so društvo vodili Poldka Skerbiš, Stanko Šoba, Blaž Kropec, Franc Vantur, Jože Galun in Peter Kropec, ki je društvo vodil kar 24 let. Člane spodbujajo k aktivnemu življenju, spoznavanju lepot in znamenitosti, športnorekreativni in kulturni dejavnosti, so člani ZDUS, PZDU in MZDU in zelo dobro...
-
SEMIČ
Društvo upokojencev Semič, ki šteje 450 članov, je svečano praznovalo 70. obletnico delovanja. Na prireditvi so sodelovali folklorna skupina Osnovne šole Semič, Kulturno-umetniško društvo Lepa Anka Črnomelj, country plesna skupina Vrtičkarji, mešani pevski zbor Društva upokojencev Semič ter recitatorja Sonja Albina Štravs in Slavko Pavlakovič, odprli so tudi razstavo likovnih del Mire Ivanovič in Saša Pavlovića. Predsednica Pokrajinske zveze društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine Cirila Zajc Surina je društvu podelila veliko plaketo...
Predupokojitvene aktivnosti za aktivno in varno starost
Prehod iz aktivnega delovnega procesa v čas upokojitve stroka omenja kot najtežjo življenjsko recesijo, ki pomeni veliko spremembo v življenju vsakega izmed nas. Tega preskoka se lahko veselimo, če ga sprejemamo pozitivno in kot začetek novega, tudi ustvarjalnega obdobja, le na drugačen način.
Da se izognemo strahu in stresu, si moramo že prej poiskati poti in načine, kako se bomo lotili reševanja določenih problemov in skrbi, ker se poslavljamo od poznanega delovnega okolja. Seveda, vsakdo se na to odziva skladno s svojimi zmožnostmi, željami in prioritetami v konkretnem socialnem okolju. Vselej pa je potrebno, da še naprej krepimo samozavest, samospoštovanje in ne dovolimo, da bi nas potlačili predsodki o starosti, ki jih v naši družbi ni malo. Ozaveščati moramo lastne potenciale, s katerimi lahko še vedno doživljamo zdrav in ustvarjalen vsakdan, in ostali bomo enakovreden član širšega družbenega okolja z delom, ki ima nam primerne vsebine in obseg.
-
POLJČANE
Člani društva upokojencev Poljčane so se avgusta odpravili v Varaždin. Najprej so si ogledali pokopališče, ki je eno najlepših v Evropi in urejeno po vzoru francoskega parka. Potem so se sprehodili po Špancirfestu, največjem uličnem glasbenem festivalu na Hrvaškem, se zapeljali še do Trakošćana in izlet zaključili v Đurmancu. (Besedilo: Adriana Krajnc, fotografija: Jelka Korošec)
ŽALEC
Zveza društev upokojencev Žalec je s pomočjo Društva upokojencev Griže - Zabukovica organizirala tradicionalno srečanje članov upokojenskih društev v Grižah. Na dogodku so zbirali prispevke za pomoč prizadetim v preteklih poplavah, kot je povedala predsednica zveze društev Danica Vončina Veligošek. V kulturnem programu so nastopili Olga Markovič, 12-letni harmonikar Matevž Kveder ter pevke Društva upokojencev Velika Pirešica - Galicija iz sekcije ročnih del Klepetulje (na fotografiji).
Mojstrici dve ne znata reči NE
Rokodelci se predstavijo
V Društvu upokojencev Vinska Gora že vrsto let na čelu rokodelske sekcije krmarita dve neutrudni mojstrici in mentorici: Danica Tisnikar in Mihela Oštir.
Mihela Oštir izraža svoje rokodelske spretnosti že od leta 2005. Dejavna je kot mentorica v domači sekciji in tudi na Zdusovih rokodelskih delavnicah v Izoli, poleg tega pa svoje ideje z različnih področij ustvarjanja rada razdaja šolarjem, vrtčevskim otrokom, članom društva in tudi na rokodelskih delavnicah zunaj domače Vinske Gore. Nikoli ne zavrne pobud, naj sodeluje v razpisih Zdusa. Skupaj z drugimi članicami je večkrat pripravljala razstave v okviru Šaleške pokrajinske zveze društev upokojencev, sodelovala je tudi na Dnevih medgeneracijskega sožitja v Ljubljani. V zadnjem času plete kapice za novorojenčke. Mihela je tudi resna in odgovorna koordinatorka projekta Starejši za starejše. Dvanajst let je bila tajnica pri društvu upokojencev, kjer je skrbela še za finance. Je tudi vztrajna rekreativka, saj skoraj ne manjka na nobenem društvenem pohodu.
-
RIBNICA NA POHORJU
Društvo upokojencev Ribnica na Pohorju je edino društvo Koroške pokrajinske zveze društev upokojencev Slovenije, ki letos praznuje častitljivo obletnico 70 let obstoja. Društvo skrbi za pestro življenje svojih članov in članic, saj se veliko družijo, pogovarjajo z vrstniki, spoznavajo zgodovino, literaturo, se preizkušajo v dramski dejavnosti, ustvarjajo ročna dela in se učijo uporabljati napredno tehnologijo. V ta namen med letom organizirajo različne delavnice in predavanja, predvsem o temah, ki so jim blizu.
-
Rokodelci se predstavijo
Vinska Gora leži na vzhodu Mestne občine Velenje. Je pretežno hribovito območje z dolino ob glavni cesti, ki pelje proti Velenju. Kraj odlikuje več naravnih znamenitosti: skalna lepotica Gonžarjeva peč s čudovito plezalno steno, skala iz lehnjaka z votlino pod cerkvijo sv. Janeza Krstnika in številni potoki ter lipe.
Društvo upokojencev Vinska Gora šteje več kot 300 članov. Letos praznuje 20 let samostojnosti, začetek rokodelske sekcije pa sega v leto 2007. Pod vodstvom takratne mentorice so začeli nastajati prvi lepi izdelki, zlasti vezeni prtički in zavese v tehniki rišelje. Z njimi smo se predstavili na drugem mednarodnem festivalu vezenja v Velenju. V naslednjih letih smo na naših tedenskih delavnicah začeli ustvarjati različne izdelke v številnih tehnikah. Rožice nastajajo iz najlonskih nogavic, krep papirja, furnirja, v tehniki origami, servietni tehniki in s slikanjem na steklo, z barvanjem na svilo pa so nastali čudoviti šali in rute. Pletli in kvačkali smo tudi nogavice, copate, šale, nakit. Voščilnice, pri izdelavi katerih prav tako uporabljamo najrazličnejše tehnike, ponazarjajo različne namene, priložnosti in običaje. Z njimi in srčnimi voščili razveseljujemo člane ob okroglih rojstnih obletnicah in drugih dogodkih. Ob božično-novoletnih praznikih jih razstavljamo na velenjskem gradu.