-
PIVKA
Društvo upokojencev Pivka je julija v Krpanovem domu pripravilo slovesno praznovanje 70. obletnice obstoja. Predsednik društva Evgen Primožič je orisal pot, ki jo je društvo v tem času prehodilo. Z okoli 600 člani je največje društvo v občini, s prostovoljskim delom na številnih področjih skrbijo za starejše in opozarjajo na njihove potrebe in pravice, za kar so prejeli plaketo Občine Pivka. Predsednik pokrajinske zveze društev upokojencev južne Primorske Mirko Miklavčič pa jim je v imenu Zveze društev upokojencev Slovenije podelil veliko plaketo. V kulturnem programu so nastopili Moški zbor Pivka pod vodstvom Marcela Štefančiča, Štorovke, plesna skupina upokojenk iz Štorij pri Sežani, člani krožka Beremo skupaj pa so recitirali svoje pesmi. (Besedilo: Jožica Knafelc, fotografija: Andrej Knafelc)
-
ROKODELCI SE PREDSTAVIJO
V preteklih dveh letih se je tudi življenje v društvih upokojencev Spodnjega Podravja nekoliko ustavilo, čeprav ustvarjalnost ni povsem zamrla. Člani so v okviru rokodelskih in fotografskih sekcij ustvarjali različne izdelke, četudi bolj individualno ali v manjših skupinah. Ko se je epidemija nekoliko umirila, so jih društva postavila na ogled.
Člani Društva upokojencev Podlehnik, ki jih zanima naravno zdravljenje, so pripravili razstavo z naslovom Za vsako bolezen ena rož'ca raste, kjer so predstavili zdravilne rastline, čaje, razne tinkture, kreme … Tako so želeli spodbuditi obiskovalce, da se odpravijo v naravo, nabirajo zdravilna zelišča ter jih začnejo uporabljati.
-
KANAL OB SOČI
V Kanalu ob Soči so slavnostno zaznamovali 70. obletnico delovanja tamkajšnjega društva upokojencev, ki so se ga udeležili številni člani, predstavniki PZDU, občinskih društev in županja občine Kanal Tina Gerbec. Predsednik društva Franc Komac je orisal sedemdesetletno pot društva, se zahvalil najprizadevnejšim članicam in članom za njihovo delo, Zlatko Martin Marušič, podpredsednik PZDU severne Primorske, pa jim je podelil priznanja, plakete in listine za njihovo delo. V programu so nastopili otroci VVZ Kanal, učenci OŠ Kanal, Plesni klub Lunity, dvojčici Aneja in Nastja Černigoj, vrhunski plesalki orientalskih plesov in svetovni prvakinji, pevec Aleks Pavlin in harmonikarski orkester iz Prvačine. (Besedilo fotografija: Č. K.)
-
ŽIROVNICA
Pisalo se je leto 1952, ko se je Društvo upokojencev Žirovnica »osamosvojilo«, kot neke vrste podružnica je namreč delovalo že od leta 1947 v okviru Društva upokojencev Radovljica. V počastitev 70. obletnice med drugim pripravljajo zbornik in osrednjo prireditev 1. oktobra.
V tem času je bilo kar nekaj prelomnic. Med drugim so doživeli dolgoletno pravdanje zaradi denacionalizacijskega postopka nekdanjega gostišča Zelenica (zdaj Osvald), ki ga je društvo kupilo leta 1974, obnovilo in poleg uredilo balinišče. Sodišče je leta 2003 odločilo, da stavbe ostanejo v lasti društva, zemljišče pa je prisodilo dedičem. Kasneje je društvo odkupilo del zemljišča, tako da lahko spet balinajo na svojem. Dobro sodelujejo tudi z najemnikom gostišča in objekt skupaj obnavljajo.
Njene roke ustvarjajo čudovite izdelke
ROKODELCI SE PREDSTAVIJO
Ob dogovoru za obisk Ivanke Petučnik nisem poznal. Ko sva se srečala, pa sem spoznal, da je to upokojenka, ki ima v hotelu Delfin v rokah vedno pletilke. Kot da želijo njeni prsti nenehno ustvarjati, in to brez truda in nadzora. Proti večeru nastane čudovita kapa, mogoče šal ali nogavice za mrzle dni.
Ivanka se je kot prvorojenka rodila očetu, delavcu v kamnolomu, in materi, gospodinji ter dninarici, v Josipdolu na Pohorju. Življenje ji je kljub ljubezni staršev prineslo zgodnje srečanje z delom: skrbela je za mlajše sorojence in pomagala v gospodinjstvu. V zimskem času, ko je bilo dela manj, jo je mati učila delati prve pentlje z grobo domačo volno. Osnovno šolo je končala v Ribnici na Pohorju. Do šole je bilo uro hoda in še uro za vrnitev. Nato je Ivanka odšla v Maribor v kovinarsko šolo, kjer se je izučila za tehnično risarko. To je bil poklic, ki je zahteval veliko natančnosti. Delo je opravljala v Mariboru in nato na Muti, dokler ji doba računalništva ni odnesla službe. Ivanka, klena kot prava Pohorka, je nov izziv našla v ustvarjanju oblačil za otroke in odrasle. Njene pletenine s čudovitimi barvnimi vzorčki in kombinacijami so bile unikatne.
-
DOLSKO
Člani Društva upokojencev Dolsko so se konec marca zbrali na zboru članov, kjer so potrdili vsa poročila za leto 2021 in sprejeli program za letošnje leto. Zelo so veseli, da se jim je letos pridružilo že 15 novih članov. Izvedli so tudi volitve, saj se je vodstvu iztekel mandat. Za predsednico je bila ponovno izvoljena Ivanka Vrtarič. Predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev Ljubljana z okolico pa je društvu za 40-letno delovanje podelil malo plaketo Zdusa. (Besedilo in fotografija: Marija Zajec)
-
BREŽICE
Člani Društva upokojencev Brežice, ki je s 1207 člani največje društvo v Posavju, so 18. marca opravili občni zbor. Po besedah predsednice Jožice Sušin so zastavljeni program v lanskem letu v veliki meri uresničili. Še naprej si bodo prizadevali za boljši položaj starejših: dostop in nižje cene oskrbe na domu, za več ugodnih najemnih stanovanj, vzpostavitev večgeneracijskega centra in dnevnega centra v Brežicah, več mest v brežiškem domu starejših in ustanovitev manjših enot tudi v drugih krajih v občini. Trudili se bodo za pridobivanje novih članov ter sodelovanje z drugimi društvi in občinskimi ustanovami.
Pletar med češnjami in grozdjem
ROKODELCI
Goriška brda so s svojimi vasicami, vinogradi, češnjevimi in oljčnimi nasadi med Alpami in Sredozemljem ena najlepših slovenskih pokrajin. Pot pa me je peljala do Neblega, kjer živi in ustvarja Lucijan Grudina.
Širši javnosti se je predstavil na prvih Dnevih medgeneracijskega sožitja v Ljubljani leta 2019, kjer so se predstavili rokodelci iz vse Slovenije. Lucijan, član Društva upokojencev Dobrovo, je obiskovalce navdušil z inovativnimi in lično izdelanimi predmeti iz beke – vrbe.
Ob mojem obisku me je čakal pred hišo in prijazno povabil v svoj dom, kjer sva začela pogovor. »Moj oče je obvladal vsa ročna dela, ki so bila potrebna na domu, prav tako je bil tudi prastari oče mojster za vse. V tistih časih preprostega in skromnega življenja je bilo treba poprijeti za vsako delo, saj ni bilo veliko izbire v trgovinah niti denarja za nakup. Po vaseh so hodili pletarji iz Benečije in popravljali različne izdelke ter pletli iz bek za potrebe gospodinjstev. V mladih letih me prav posebej to ni zanimalo, saj ima mladost svoje načrte in poti. Moja poklicna pot pa se je začela v Splošnem gradbenem podjetju Gorica, kjer sem po končani gradbeni šoli v Ljubljani opravljal delo tesarja na terenu, vsepovsod, kjer je podjetje gradilo.«
-
MURSKA SOBOTA
V Društvu upokojencev Murska Sobota si želijo, da bi se lahko čim prej vrnili v stare, predkoronske, tirnice. Člani namreč močno pogrešajo več druženja. Kljub omejitvam so pripravili dva izleta in tudi volilni zbor, na katerem je bila že za četrti mandat izvoljena predsednica Angela Novak. V zadnjem letu so bili najdejavnejši člani likovne sekcije Mozaik, literarne sekcije in tudi sekcije za ročna dela. Člani društvenega mešanega pevskega zbora Vladimirja Močana so imeli vaje enkrat tedensko.
Uspele osme rokodelske delavnice
ROKODELCI
Po enoletnem premoru je Komisiji za tehnično kulturo (KTK) pri Zvezi društev upokojencev Slovenije uspelo izpeljati osme rokodelske delavnice, seveda s strogim upoštevanjem epidemioloških ukrepov. Na njih se je sredi lanskega decembra v Izoli zbralo 133 rokodelk in rokodelcev iz 59 društev upokojencev, 46 se jih je delavnic udeležilo prvič.
Rdeča nit delavnic v hotelu Delfin je bila volna in izdelki, narejeni iz nje: delavnico polstenja torbe je vodila Emi Gregorčič, pletenja volnene kape in rokavic Darinka Prevorčnik, pletenja volnenih copat Danica Tisnikar, delavnico kvačkanja igrač je vodila Irena Kožuh, delavnico kvačkanja pokrova za dežnik pa Radojka Kutnjak. Poleg tega smo uvrstili v program še vezenje prta v tehniki rišelje, vodila jo je Margareta Atelšek, in obešanke, vezene s križci, pod vodstvom Rozalije Strojan, izdelavo kompleta nakita iz fimo mase z Marico Pilko in...