-
Med najstarejšimi Slovenkami je zagotovo Ela Žbontar iz Kokrice pri Kranju, ki je 6. februarja praznovala že 104. rojstni dan. Rodila se je na Rakeku v številno družino Zupanovih. Kot desetletna deklica je sama z vlakom odpotovala k teti v avstrijski Gradec. Tam je obiskovala šolo in se naučila tudi nemško. Po vrnitvi na Rakek, kjer se je v obmejnem kraju število prebivalcev potrojilo, je odprla trgovino z mešanim blagom. Po II. svetovni vojni je odšla na Jesenice, kjer sta si s krojačem Ivanom ustvarila družino.
-
Krajani Zarečja, vasi nedaleč od Ilirske Bistrice in sosedje iz Prešernove ulice, kjer živi Angela Romih, s ponosom govorijo o slavljenki, ki je 5. februarja praznovala 100-letnico svojega življenja.
Otroštvo za Angelo ni bilo lahko. Velika kmetija in gozd v Zarečju sta zahtevala delavce, ki pa jih ni bilo. »Kot odrasla punca sem zato prijela za vsako delo, v odsotnosti očeta sem bila tudi furman. Imela sem srečo, da so me konji ubogali,« nam pove Angela. Življenjskega sopotnika je leta 1938 našla v Jožetu, s katerim sta imela dva otroka.
Angela je zdaj že dolgo vdova in živi pri hčerki Danici. Je pa še vedno čila in zdrava, težave ima le z vidom. In še njen recept za dolgo življenje: »Delo, delo in še enkrat delo, zabeljeno z ljubeznijo.« -
Radovljica - Tudi v domu dr. Janka Benedika so praznovali slovenski kulturni praznik. Zapeli so stanovalci pod vodstvom glavne sestre Marjetke, ki skrbi za ubrano petje zbora. Z recitacijami pesmi pa sta se predstavili članica domskega osebja in stanovalka doma.
-
Veliki Gaber - Društvo upokojencev je že v prvem letu samostojnega delovanja v celoti izpolnilo obsežen program in ga ob koncu leta okronalo s praporom. S pomočjo krajevne skupnosti so uredili krajevno knjižnico, ki se bo imenovala po rojaku Ivanu Zorcu, delovala pa bo v povezavi s splošno knjižnico Pavla Golie Trebnje. Knjižnico bodo odprli na slovenski kulturni dan, 8. februarja, ob 17. uri v dvorani krajevne skupnosti, v njej bo tudi kotiček, namenjen predstavitvi avtorja Belih menihov, Domačije ob Temenici, Zeleni kader, Pomenki … S pomočjo prostovoljcev bodo v njej prirejali »čajanke« za starejše člane, knjige pa bodo tudi dostavljali tistim, ki sami ne bodo mogli hoditi v knjižnico.
Spet navezali stike s hrvaškimi upokojenci
Velika Polana - Društvo upokojencev združuje blizu 200 upokojencev iz Velike in Male Polane ter Brezovice, vanj pa so vključeni tudi upokojenci iz Hotize v občini Lendava. Rdeča nit delovanja društva je družabno, kulturno in športno življenje. Med najbolj aktivnimi na kulturnem področju je mešani pevski zbor in zabavno humoristična skupina Nimam časa, ki predvsem igra na stara etno glasbila (na fotografiji). Lani so pripravili mednarodno srečanje ljudskih pevcev Avstrije, Hrvaške in Madžarske. Med drugim so si ogledali Varaždin, Zagreb in Kumrovec, vsako leto pa se udeležujejo letovanja v hotelu Delfin v Izoli.
-
Škofja vas - ZPIZ je ustanova v Sloveniji, ki ima na plačilnem seznamu največ ljudi, recesija pa jo je le delno prizadela, tako da odpuščanj ne poznajo, vsakega umrlega pa takoj nadomestijo z novim delavcem. Plače so redne, pa čeprav so nekatere zelo nizke. DU Škofja vas je pripravilo novoletno srečanje, ki se ga je udeležilo blizu 100 članov. Kar veselo je bilo videti toliko mladih fantov in deklet pri dobro obloženih mizah gostišča Medved. Če bi premier Pahor in minister Svetlik videla, kako mladostno in radostno so plesali, bi pokojninsko dobo podaljšala do 70 leta, če ne že kar do smrti in tako trajno rešila pokojninsko blagajno ...
-
Novo mesto - Telovadke društva za osteoporozo v Novem mestu so pridne in vztrajne. Dvakrat na teden se jih približno 30 ob osmi uri zjutraj zbere pri telovadbi. Voditeljica Vida Mamilovič je zelo natančna in poskrbi, da se v eni uri sistematično razgibajo od glave do prstov na nogah. Zna pa telovadke tudi presenetiti in »pocrkljati« za praznike Tako so pred božičem telovadile malo drugače - z zaprtimi očmi, vaditeljica pa je medtem pripravila presenečenje - okusen prigrizek.
V nekaj letih druženja pri telovadbi so udeleženke stkale pristna prijateljstva. Rade se družijo, pokramljajo in se nasmejijo. Vsak mesec gredo po telovadbi tudi na pohod. Uživajo v drobnih radostih, solidarne so v žalosti in v veselju. Vse te vrednote jih notranje bogatijo, ohranjajo vedre in zdrave.
Srečanje upokojencev treh občin
Stična - Konec novembra lani so se upokojenci občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje zbrali na tradicionalnem srečanju, tokrat v Stični. Navzoče je pozdravila Malči Žitnik, ki koordinira delovanje petih društev upokojencev v omenjenih občinah. Poudarila je bogastvo izkušenj in modrosti upokojencev, ki pa jih družba ne zna izrabiti. Srečanja sta se med drugim udeležila tudi predstavnika osrednje pokrajinske organizacije društev upokojencev Ljubljana Marjan Sedmak in Anka Tominšek. Poudarila sta veliko odgovornost države za izzive, pred katerimi se je znašla naša družba zaradi starajočega se prebivalstva.
Ženski pevski zbor univerze za tretje življenjsko obdobje
Nova Gorica - Ženski pevski zbor univerze za tretje življenjsko obdobje v Novi Gorici vstopa v 14. leto. Že od začetka ga vodi glasbena pedagoginja Jožica Golob, za klavirsko spremljavo pa poskrbi prof. Anica Furlan. Zbor ima v svojem programu bogat repertoar ljudskih in umetnih pesmi domačih in tujih avtorjev. V zboru je 30 pevk, največ seveda iz Nove Gorice in Solkana, nekaj pa se jih na vaje, ki so dvakrat na teden, vozi iz okolice.
Zbor redno nastopa na reviji Primorska poje, na reviji upokojenskih zborov Primorske, na društvenih prireditvah, ob odprtju razstav ... Septembra lani so pevke nastopile na vseslovenskem srečanju društev za osteoporozo v Šempetru pri Novi Gorici, s pesmijo in šopkom pa so za stoti rojstni dan voščile Matildi Močnik, stanovalki doma upokojencev v Novi Gorici, ter Darinki Kravanja, znani bovški kulturni delavki in zapisovalki krajevne zgodovine .
-
Kamnik - Društvo upokojencev je leto 2010, v katerem so s številnimi prireditvami počastili 60-letnico ustanovitve, sklenilo s slavnostnim koncertom. Svoje dosežke so s pesmimi, plesom in prikazom nekaterih starih običajev predstavili mešani pevski zbor pod vodstvom Karle Urh, folklorna skupina, ki jo vodi Franci Poljanšek, in Ljudske pevke Predice z vodjo Angelco Jagodic (na fotografiji). Svoje so k pestremu programu prispevali tudi učenci in učenke Osnovne šole Stranje pod vodstvom Karle Urh.