Izšel je zbornik Shojene poti 6
Murska Sobota - Literarna sekcija pri DU Murska Sobota je izdala šesto številko zbornika ljubiteljskih piscev Shojene poti.
Izbor besedil in uredniško delo je opravila Karolina Kolmanič, ilustracije pa so prispevali člani likovne sekcije Mozaik pri DU Murska Sobota. Zbornik prinaša 40 pesmi in 12 črtic. Kot je v uvodni besedi pojasnila urednica, se v literarnih poskusih prepletajo spomini, lepota, prijaznost, bolečina in otožnost. Tudi žalost, ki jo odrivamo stran, je normalen življenjski pojav, še posebej v jeseni življenja. Shojene poti so sporočilo potomcem in prijateljem, naš spomin na včeraj ter pogled v jutrišnji dan.
Ribiči-upokojenci državni prvaki
Pesnica pri Mariboru- Ribiška sekcija Krap DU Pesnica pri Mariboru deluje od leta 1998. Vanjo je vključenih 12 upokojencev. Srečujejo se na prijateljskih ribiških tekmovanjih na domačem ribniku, ki ga imajo v najemu že deseto leto. Najemnino za ribnik krijejo s prostovoljnimi prispevki članov sekcije. Lani so ribiči s prostovoljnim delom uredili tudi okolico ribnika. Člani sekcije se redno udeležujejo različnih tekmovanj, na katerih dosegajo lepe uspehe. Na lanskem državnem prvenstvu, organizator je bilo Društvo upokojencev Dol pri Hrastniku, so pesniški ribiči že drugič zapored postali državni prvaki. Na fotografiji so od leve Edi Šprah, Branko Dobrijevič, Drago Kutnjak, Srečko Selko in Jože Slana.
Klub bančnikov slavi petindvajsetletnico
Nova Gorica - Klub upokojencev Nove KBM Nova Gorica deluje že 25 let in ob tem jubileju so izdali zbornik. V njem so opisali dejavnosti kluba, pa tudi zgodovinske poti denarništva in bančništva, razvoj bančništva na Slovenskem in še posebej na Goriškem. Dragoceni so zlasti prispevki treh članov prvega predsedstva kluba: Mirka Gabrijelčiča, Mirka Lipuščka in Silvane Ožbot. Klub je ustanovilo deset članov 6. julija 1984 in je bil četrta organizacija bančnih upokojencev v Sloveniji. V register društev pa so se lahko vpisali šele leta 1987. Kot pravijo člani, klub dosega svoj namen, saj s svojo dejavnostjo ohranja medsebojne prijateljske vezi, jih druži, ohranja stike z banko in upokojenim bančnikom daje občutek, da so še vedno del povezane celote. Na fotografiji je nekaj najbolj zaslužnih članov za izdajo zbornika.
-
Upokojeni gostinski veterani, ki so dvigovali raven stroke v Sloveniji in Jugoslaviji v prejšnjem stoletju, se še vedno redno srečujejo, kar dokazuje tudi naša fotografija. Držijo se 6. pravila svojega kluba, ki pravi: »Nam je stroka še v krvi in poklic je prava stvar, radi smo še aktivni in za drugo ni nam mar.« Ponosni so na to, da so opozarjali na strokovnost in odličnost v svoji stroki, da so jo dvignili na najvišjo možno raven, kar dokazujejo številna odličja na največjih gastronomskih prireditvah.
Srečanje prostovoljcev Notranjske
Logatec – V začetku oktobra so se v Centru vojaških veteranov v Logatcu srečali prostovoljci društev upokojencev Notranjske (Dragomer, Borovnica, Vrhnika, Logatec, Rakek, Cerknica, Bloška planota, Loška dolina in Pivka). Na tem območju deluje v projektu »Starejši za večjo kakovost življenja doma« 150 prostovoljk in prostovoljcev. V letošnjem letu so odlično opravili svoje delo, za kar sta se jim zahvalila pokrajinski koordinator za Notranjsko Ludvik Špitalar, v imenu ZDUS pa podpredsednik Anton Donko.
-
Jesenice - Pevci moškega pevskega zbora DU Jesenice že 50 let nosijo v srcu ljubezen do zborovske pesmi. Zbor je bil ustanovljen leta 1960. Prvi zborovodja je bil Polde Ulaga, vaje pa so imeli kar v gostilni Pri Kobal, kasneje pa so dobili pevsko sobo v svojem domu upokojencev. Drugi zborovodja je bil Janez Ponikvar, sledil mu je znani jeseniški organist Jože Kelvišar. Decembra 1982 je zbor prevzela Mira Mesarič in ga vodila sedem let. Nato so se zvrstili Matjaž Šurc, Irena Gluhar, Marjan Potokar, v vmesnih obdobjih pa tudi Franc Jelenc, ki vseh 50 let vodi tudi kroniko zbora. Leta 2002 se je kot upokojenka spet vrnila v zbor Mira Mesarič in ostala vse do današnjih dni.
-
Veliki Gaber – V prvem letu delovanja člani tega mladega društva dosledno izpolnjujejo zastavljene naloge. Med njimi je bilo tudi petdnevno letovanje v Izoli, na katerega se je prijavilo več kot 40 od 185 članov društva. Kar nekaj jih je bilo prvič v hotelu Delfin. Pohodi po okolici Izole, izlet v Milje in spoznavanje Izole jim je vzelo kar veliko časa. Zelo zanimivo je bilo predavanje Marie Ane Kolman o Sibiriji, v katerem je med drugim predstavila zdravilne učinke hladno stiskanih olj iz oreškov sibirske cedre.
-
V soboto, 13. novembra so se v Ljubljani zbrali upokojeni pisci Slovenije, zbrani v literarnem klubu LIKUS. Po smrti dolgoletnega predsednika Zmaga Rafolta je vajeti uspešno prevzel Andrej Štrus in tako je pred nedavnim izšel že 21. zbornik ljudskih piscev upokojencev Slovenije, v katerem svoje prispevke objavlja 118 članov. LIKUS ima že skoraj 400 članov, v svoje vrste pa vabijo vse, ki imajo veselje do pisanja. Oglasijo se lahko na Loški 10 v Mariboru.
-
Šempas - Krajevna organizacija RK vsako leto pripravi srečanje starejših krajanov, ki imajo 70 let in več (na sliki). Zbrani so preživeli nekaj prijetnih uric ob pogostitvi, klepetu in ob spremljanju nastopov učencev OŠ Šempas ter vaških muzikantov. Vsako leto obiščejo in obdarijo tudi krajane, ki živijo v domovih za starejše.