Dom
Prilagodimo se razmeram v prometu
Prosti časoktober '24Dom Nasveti
Avtomobilizem
Kot se hitro spreminjajo vremenske razmere, se spreminjajo tudi razmere v prometu. V obdobju, ko je dnevne svetlobe vse manj, je vidljivost slabša, ceste pa so pogosto mokre in spolzke zaradi dežja, megle ali razmočenega listja. Zato moramo biti tako pešci kot vozniki avtomobilov, koles ali skirojev še previdnejši.
Pešci, bodite vidni. Ko greste od doma, je dobro, da oblečete vrhnja oblačila svetlih barv, da boste bolj vidni tudi v mraku. Poskrbite, da boste pri sebi vedno imeli odsevnik (kresničko, odsevni trak ali kaj podobnega). Nosite ga na vidnem mestu na strani, ki je obrnjena proti vozišču. Hodite po pločniku, kjer ga ni ali zunaj naselja, pa ob levem robu vozišča v smeri hoje. Cesto vedno prečkajte na označenem prehodu, prej pa se prepričajte, da to lahko varno storite.
Sveče so simbol svetlobe in upanja
Tradicija prižiganja sveč izhaja iz davnih časov, ko so ljudje z njimi pregnali temo in strah.
Sveče so prav tako pomemben del praznovanj in obredov, kjer simbolizirajo življenje, ljubezen in spomin. Na praznik vseh svetih oziroma dan spomina na mrtve prižigamo sveče v spomin na naše preminule ljubljene. S tem simbolno izkazujemo povezanost z njimi in jim izkazujemo spoštovanje. Plamteča luč tako postane most med svetom živih in svetom duhov.
Dež je lahko velika težava pri prižiganju sveč na prostem, saj lahko plamen hitro ugasne. Nekateri se temu izognejo z uporabo posebnih pokrovov ali sveč, ki so odpornejše proti vremenskim vplivom. In takšne so tudi sveče s posebno zaščito proti dežju, poimenovano RAIN STOP, ki je novost Svečarstva Jurkovič. To zaščito uvajajo pri večini njihovih modelov nagrobnih sveč. Gre za posebno konstrukcijo lončka sveče, ki preprečuje vdor vode v gorilno maso. To zagotavlja, da sveča gori bolj zanesljivo, tudi če dežuje ali sneži. Vplive različnih zunanjih temperatur so že rešili s kombinacijo primernih parafinov in stenjev, vse do zdaj pa je bilo težko izključiti negativni vpliv padavin.
Pospravimo in uredimo odvečne stvari
Vsi imamo prostor, del omare ali podstrešje, kamor odlagamo stvari, ki so postale odveč, a jih ne želimo zavreči, stvari, ki jih uporabljamo le občasno ali tja odrinemo, ker se nam tisti trenutek ne da ukvarjati z njimi. Starejši in bolehni pa tudi nimajo moči, da bi stvari pospravili na mesto, in jih le odložijo v shrambo ali prazno sobo.
Pospravljanje in urejanje sta zahtevnejši opravili, a lepo vreme je lahko čas, da tudi tisti prostor, ki ga sicer raje ne pokažemo gostom, pospravimo in stvari razporedimo. Urejen prostor bo omogočal, da kasneje hitro najdemo tisto, kar iščemo. Mnogo stvari bomo ob pospravljanju verjetno zavrgli, ker jih ne potrebujemo več, druge razvrstimo, odstranimo ali drugače pospravimo in prostor bolje organiziramo. V stanovanjski hiši sicer neželene ali redko uporabljene stvari hitro najdejo svoj prostor v prazni sobi, kleti ali na podstrehi. V stanovanju pa je to težje. Opazimo lahko kramo na balkonih ali dodatne omare na njih, hitro se napolnijo kletne shrambe. V odlagališče se pri nekom spremeni celo garaža. Tudi pri nas že obstajajo ponudniki najema shranjevalnega prostora za začasno ali trajno shranjevanje. Tak plačljivi najem prostora verjetno pride prav bolj izjemoma, ko gre za shranjevanje pohištva ali vrednejših predmetov.
Z digitalnimi potrdili do e-storitev
Digitalni kotiček
Varen in enostaven dostop do e-storitev, kot je eZdravje, in portala zVEM nam omogoča digitalna identiteta, ki jo dobimo s pomočjo digitalnih potrdil in sistema SI-PASS. Podrobneje bomo obravnavali prve korake za njeno pridobitev.
Digitalna identiteta je skupek osebnih podatkov v elektronski obliki, ki omogoča dostop do različnih spletnih storitev, kot so eZdravje, eUprava in druge. Vključuje ime in priimek, EMŠO, davčno številko in druge osebne podatke, potrebne za avtentikacijo oziroma preverjanje istovetnosti. Digitalna identiteta omogoča, da vas spletni sistemi prepoznajo in vam omogočijo dostop do e-storitev.
Festival ponovne uporabe na Vrhniki
Ekologi brez meja v sodelovanju z Zavodom Ivana Cankarja organizirajo 3. Festival ponovne uporabe, ki bo potekal v petek, 30. avgusta, med 16. in 20. uro na Stari cesti na Vrhniki. Cilj festivala je predstavitev lokalnih deležnikov ponovne uporabe in popravil, tako bo med drugim potekala izmenjava otroških oblačil z Večgeneracijskim centrom Skupna točka Vrhnika, prodaja rabljenih in preoblikovanih izdelkov z Depo Vrhnika, kjer bodo poskrbeli tudi za nastavitev zavor, nastavitev menjalnika in podmazovanje verige na vašem dvokolesniku ter brezplačno popravilo koles z Jan Sport, kjer boste dobili še informacije o izposoji koles, zanimiva bo ustvarjalna delavnica upcikliranja s Tanyo Charlesworth. potekala bo tudi predstavitev portala Manj je več z Ekologi brez meja.
Mačke niso igračke, so pa odlične družabnice
V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana bodo obeležili Svetovni dan mačk s posebnim dogodkom. V soboto, 10. avgusta, namreč pripravljajo dan odprtih vrat po geslom Mačke niso igračke. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, naj bi na ta dan skupaj obeležili ljubezen do mačk, spodbujali odgovorno lastništvo in ozaveščali javnost o pomenu sterilizacij in kastracij.
Osebje zavetišča bo obiskovalcem predstavilo delo oskrbnika in odlov prostoživečih mačk, dobili bodo strokovne nasvete o oskrbi, ki jih bo posredovala strokovnjakinja za vedenje mačk Pšena Kovačič, otroci bodo lahko ustvarjali poslikave mačk na majicah, igrali igre spomina in barvali, pripravili bodo še srečelov s simpatičnimi nagradami. In kar je najpomembneje: na ta dan bodo možne posvojitve mačk brez naročanja na termin.
Izbira primerne postelje in vzmetnice
Prosti časjulij '24Dom Ljudje Starejši
Poleti, ko postane v stanovanju vroče, običajno slabše spimo in pogosto za to krivimo tudi ležišče. Da je pretrdo ali premehko, da vzglavnik ni prave debeline in trdote, površina postelje pa vroča. Od zimske do prehodne odeje, nazadnje končamo pri rjuhi ali pa je še ta odveč. Poleti je ob suhem vročem vremenu pravi čas, da spalnico dobro pospravimo. Vzmetnico posesamo z močnim sesalnikom, pred sesanjem jo lahko potresemo s sredstvom proti pršicam. Odeje in blazine pa prezračimo na soncu. Če je treba, jih operemo ali odnesemo v pralnico. Tudi notranjo prevleko blazine snamemo in operemo, da imamo čist vzglavnik.
-
Prosti časjunij '24Dom Ljudje Starejši
Stanovanje
Zunanja senčila na oknih so v poletni vročini zelo dobrodošla in najbolj učinkovita za ohranjanje primerne temperature v notranjosti stanovanja. Senco pa si iščemo tudi na balkonu, terasi ali na vrtu, povsod tam, kjer bi radi posedeli v hladu in prijetnem sožitju z naravo.
Pri zastiranju oken so kot eden ključnih ukrepov proti vdoru vročine v stanovanje najboljše klasične rolete, široke žaluzije ali naoknice na zunanji strani, v zadnjem času se uporabljajo polprosojni mrežasti screen roloji. Manj pa pomagajo tekstilni roloji ali žaluzije na notranji strani stekel ali med stekli. Malenkost bodo sicer omilili vročino in zaščitili pred sončnim sevanjem, vendar pa ne dovolj učinkovito, ker bo vročina že vstopila skozi stekla v prostor. Zaščita na zunanji strani pa dejansko prepreči vdor toplote v prostore. In tako tudi lažje vzdržujemo primerno temperaturo v prostoru.
-
Stopniščno dvigalo je praktična rešitev za gibalno ovirane in starejše osebe, ki težko hodijo, saj se z njegovo pomočjo brez naprezanja povzpnemo na vrh stopnišča. Dvigalo lahko hitro namestimo na kakršno koli obliko stopnic, tako na ravna stopnišča kot na stopnišča z zavojem ali vmesnim podestom. O težavah, ki sta jih z njimi rešila, sta spregovorila navdušena uporabnika.
Jožefa Kričej je 93-letna upokojenka iz Ljubljane, ki je srčni bolnik in ima operirano koleno, zato je s težavo premagovala stopnice v svojem domu, dokler ji niso domači predlagali, da v hiši vgradi stopniščno dvigalo: »Zame je to rešitev, saj živim sama in če dvigala ne bi imela, bi morala oditi v dom upokojencev. Stopnice so me prej zelo izmučile, zato sem s to rešitvijo zelo zadovoljna.«
Ne kupi, izposodi si ali popravi!
Ali ste tudi vi med tistimi, ki si ob pospravljanju kleti ali podstrešja z začudenjem ogledujejo, kaj vse se je nabralo na policah in v škatlah? In čeprav katerega od predmetov niste uporabili že nekaj let, ga vseeno pospravite nazaj z mislijo, da bo mogoče še prišel kdaj prav …
Pa tega ne bi bilo treba storiti, saj si lahko aparat ali kak drug predmet, ki ga potrebujete le redkokdaj, preprosto izposodite. Če ga nima znanec ali sosed, so tu knjižnice oziroma izposojevalnice reči. Vedno več jih je, delujejo po principu knjižnične izposoje – za člane je brezplačna, drugi pa poravnajo izposojevalnino. V njih si lahko za določen čas izposodite kak gospodinjski ali tehnični aparat, kos športne opreme, kovček za avtomobil, orodje in pripomočke za urejanje okolice, različna orodja, morda frak ali žensko svečano obleko. Tako prihranite denar in prostor, pa še okolje jez manj nakupi manj obremenjeno.