Kultura
-
Alenka Arko: Bi to povedali tudi pred kamero?
Novinarka, ki je dvaindvajset let urejala in vodila televizijsko oddajo Preverjeno, odstira pogled v njeno nastajanje. Med drugim predstavi iskanje zgodb in dileme, kako jih predstaviti gledalcem, dogodke s terenskih snemanj in odmeve po objavi prispevkov. Teh je bilo veliko – od aktualnih, političnih, zdravstvenih, okoljskih do zelo intimnih in pogosto pretresljivih, zlasti o ljudeh, ki jih je »življenje prežvečilo in zavrglo«. To je bilo poročanje s stališči. Velikokrat so novinarke in novinarji po dolgotrajnem raziskovanju odkrili dejstva, s katerimi se je nato ukvarjala policija.
Slava volka je postala zmagoslavje vojščaka
Kultura
Slovenska imena se za domovino bojujejo brez orožja, z razglašanjem lepote materinščine, srca naše istovetnosti. Kdor da ali dobi slovensko ime, kdor si ga nadene sam, ta Slovence prebuja k ljubezni do domovine in starše spodbuja, da bi jo izkazovali tudi z dajanjem slovenskih imen svojim otrokom.
Letošnje leto je posvečeno Rudolfu Maistru z umetniškim imenom Vojanov, saj je bil z dušo in srcem bojevnik za domovino.
Bojeviti volk
Ime Volk izhaja iz poimenovanja za volka, sveto žival starih Germanov. Kot sopomenka za bojevnika ali kot varovalno ime je prišlo v rabo tudi pri starih Slovencih, o čemer pričajo priimki Volk, Volčič, Vouk in Vovk. Pri nas obstajajo južnoslovanska različica Vuk in imena s podobnim pomenom. Eno od teh imen je Rudolf, ki izhaja iz besed hroth (slava) in wulfa (volk). Pomeni dobesedno slaven volk in v prenesenem pomenu slaven bojevnik. Ime se je po Slovenskem razširilo, ker je bilo tako ime več knezom iz rodbine Habsburžanov.
Njegovih 35 let nenehnega umetniškega ustvarjanja
KULTURA
Na prvi pogled je igralec, lutkar in režiser Robert Waltl videti vesel, na drugi resen, potem prijazen, pozoren in kot sanjač, a ne živi v oblakih, neprestano snuje nekaj novega, in to tudi udejanji. Veliko pozornost je vzbudil pred leti kot soustanovitelj Mini teatra. Ali bo gledališče sploh preživelo, smo se takrat spraševali. Pa je. Že 25 let nas prijetno preseneča z zanimivimi dogodki.
Novo sezono so že začeli s predstavo Dolgega dneva potovanje v noč ameriškega dramatika Eugena O'Neilla v režiji Ivice Buljana z imenitno igralsko zasedbo, med katerimi sta tudi Marko Mandić in Alma Prica. Kaj pa spomini na preteklo sezono? »Uspešna je bila. Zato mi dovolite malo statistike: uprizorili smo sedem premiernih predstav, odigrali 184 ponovitev, 73 predstav izvedli na gostovanjih po Sloveniji in v tujini, naše predstave si je ogledalo skoraj 25.000 obiskovalcev. V okviru vizualnega programa smo postavili svetlobno instalacijo Marka Požleba Holly Hell, v Bežigrajski galeriji razstavo Od skice do lutke, na Borštnikovem festivalu pa Razstavo #2 Mini teater 25 let. Organizirali smo tudi 9. mednarodni festival Hiša strpnosti – Hiša drugih ter številne koncerte, promocije knjig, filmske projekcije, predavanja, delavnice in praznovanje Dan križevniškega soseda.«
-
Prenovljeni grad Podčetrtek
Občina Podčetrtek je po desetletjih propadanja odprla prenovljeni grad Podčetrtek, ki ga je kupila leta 2020. Obeta si, da bo prostor poleg ohranjanja zgodovine postal tudi pomemben element kulturnega in turističnega razvoja kraja, lokalne prepoznavnosti in gospodarstva. Grad je dobil ime po četrtem dnevu v tednu, ko je tam potekal sodnijski in tržni dan. Obnovi so dodali dve novosti, in sicer Grajsko pot in Doživetje grajskega razgleda, razvili so nove turistične produkte: interaktivno doživetje Četrtkova sodba, opazovalnico s premičnim interaktivnim zaslonom in odzivno AR opazovalnico ter dva za zdaj še potencialna turistična produkta (Grajska pojedina in Grajska poroka).
-
Z mojega okna
Lilo je, kot lije že ves teden, in človeka je minilo, da bi sploh pomolil nos iz stanovanja. Še dobro, da je bila kot dobra gospodinja stare šole navajena imeti vse na zalogi. Zdaj, ko so bili rezanci že lepo pripravljeni, da jih otroci odnesejo ob prvem obisku, se je lotila še peke. Napekla bo še tiste dobre piškote, ki jih imajo tako zelo radi. Ko si je pripravila vse sestavine, razbila jajca in namočila rozine, pa je ugotovila, da nima niti enega pecilnega praška. Kaj pa zdaj?
»Pojdi k sosedi, gotovo ti ga bo z veseljem posodila,« ji je odgovoril Miha, ko je vendarle dvignil glavo od križanke in se odzval na njeno tarnanje.
-
Razstava v prostorih Vzajemnosti
Veljka Tomana, akademskega slikarja, grafika in restavratorja smo pred časom že predstavili v Vzajemnosti, saj je zelo zanimiv sogovornik, tokrat pa je v ospredju njegovo likovno ustvarjanje. Konec decembra namreč praznuje 80 let in jubilej že vse leto proslavlja z razstavami svojih slik. Prva je bila na Trubarjevi domačiji na Rašici (kjer je pred skoraj 40 leti s poslikavami opremili Trubarjevo spominsko sobo), sledila je razstava v prostorih ljubljanskega kliničnega centra, nato je v cerkniški knjižnici in poleti še v Postojni v sklopu...
-
Narodni muzej Slovenije, ki je najstarejši slovenski muzej in eden najstarejših v Evropi, letos praznuje 200 let. Vse od leta 2018 si prizadevajo privabiti tudi starejše obiskovalce in tiste, ki sami muzejev ne morejo več obiskovati. Zato imajo program Muzej za starejše: mi k vam, vi k nam.
Program je razdeljen na dva dela. V prvem delu, ki se imenuje Mi k vam, strokovno osebje muzeja gostuje s predstavitvijo izbranih muzejskih predmetov v domovih starejših občanov, pri različnih krožkih, v prostorih društev upokojencev, medgeneracijskih centrih, dnevnih centrih za aktivnosti starejših ali po dogovoru kje drugje. Ta del je za udeležence brezplačen. Drugi del programa se imenuje Vi k nam, kar pomeni, da udeleženci obiščejo Narodni muzej Slovenije in se udeležijo vodenega ogleda najznamenitejših predmetov. Obiskovalci plačajo ogled po ceniku. Na ogledih sta vodenje in hitrost prilagojena skupini, saj so med obiskovalci pogosto tudi invalidi in drugi obiskovalci z različnimi oviranostmi, kustosinja uporablja prenosni mikrofon, v prostorih so na voljo stoli in klopi za počitek in za tiste, ki težje stojijo.
Knjiga rekordov je tudi sama rekorder
Ali veste, kdo na svetu z nosom najhitreje poriva pomarančo ali kdo ima najdaljše nohte na svetu? Ali kateri most je najdaljši, koliko metrov je do lune, koliko hamburgerjev se da pojesti v eni minuti, kdo se je največkrat poljubil s kobro ali kdo je najhitreje objadral svet?
Če ne veste, poglejte v Guinnessovo knjigo rekordov, kjer vsako leto izberejo in objavijo nekaj tisoč raznovrstnih, nenavadnih, večkrat že prav čudnih rekordov oziroma podatkov o tem in onem iz sveta medicine, tehnike, glasbe, medicine in še česa, kar se je zmožna spomniti, ustvariti ali narediti neizmerna človeška domišljija.
-
Marija Merljak: Mladost v telesu: mišice, kosti in kite
Kako je mogoče s pravilno hrano doseči, da bo naš korak bolj poskočen in bomo še v pozna leta ohranili čvrsto telo, močne kosti ter prožne mišice? Prehranska strokovnjakinja, ki svoje znanje že več kot deset let deli tudi z bralci Vzajemnosti, v svoji novi knjigi ponuja vrsto rešitev. Svetuje, kaj jesti, kako pripraviti živila, kako prepletati jedi, da nam bodo dala najboljše, kar skrivajo v sebi, in kako si s prehrano pomagamo pri težavah z mišicami in kitami. Najbolje pa je, da raznovrstno prehrano povežemo z gibanjem. (Sanjska knjiga, 39,98 evra)
-
Prosti časseptember '24Kultura
Z mojega okna
Poletna vročica je minevala in obala se je praznila, dolžnosti so klicale ljudi domov. Ona pa je lahko mirno ostala, ni ji bilo več treba oditi v mesto in pustiti moža, da bo jesen preživljal na svojem sanjskem projektu ob morju kot zadnja leta. Sam je spreminjal skalnato parcelo v urejen vrt, na katerem je pod njegovimi rokami počasi rasla majcena hiša, kakršno sta si že od nekdaj želela. Zadnja leta se je vsako jesen vračala sama domov, ker so se že odpirala šolska vrata, ona pa je bila tam nepogrešljiva.