Starejši
-
Prosti časmarec '18Ljudje Starejši Dom
Barve nas v vsakdanjem življenju obkrožajo na vsakem koraku, še posebej narava nam kaže obilje barv in skladnih kombinacij. Z barvami v svojem domu pa smo običajno previdnejši, nočemo storiti napake, radi bi se počutili prijetno. Nekateri prisegajo samo na belo, drugi so zelo pogumni pri izbiri živih barv, tretji so zadovoljni z naravnimi odtenki. Zaradi neskladnih ali preveč živih barv se lahko počutimo nemirne, ves prostor dobi nadih te močne barve, kar še poudarijo premočne luči. Ne pozabimo na zlato načelo pri opremljanju in ne imejmo prenatrpanega prostora z opremo niti z barvami.
-
Daj mu študenta za družbo
Projektov in programov, ki jih sofinancira Evropska unija in zadevajo starejše in njihovo bivanje doma, je veliko, kajti ljudje smo različni in se različno odzivamo na ponudbo. V Vzajemnosti smo že nekajkrat pisali o nekaterih poskusih, ki so se dobro obnesli, na primer na Nizozemskem, o vaseh za ostarele geje, ki so si jih zgradili premožni Angleži v Španiji ... Pri nas je sobivanje starejših še vedno trd oreh. V Franciji pa se zdi, da jim je uspelo prebiti zid s projektom Streha in jaz – Toit + moi.
Razširjena družina je pomembna
Dobro počutjefebruar '18Ljudje Starejši
Družina niso le starši in otroci. Pomembna je tudi razširjena družina, ki povezuje stare starše, vnuke, sestre in brate, tete in strice, sestrične in bratrance ... V njej imajo svoje mesto tudi tisti, ki so nas že zapustili, ker so se odselili, se ločili ali umrli.
Žal pa vezi razširjene družine pri sodobnem načinu življenja hitro bledijo, če jih ne negujemo. Stari starši so lahko tisti, ki prevzamejo nalogo povezovalca. Lahko so nosilci družinske tradicije in spominov, skupni zaupniki in blažijo napetosti. To je njihovo dragoceno darilo za mlajše generacije, zlasti vnuke. Za otroke je razširjena družina pomembnejša, kot si običajno mislimo.
-
Iskanje odgovora
Sredi januarja je v Franciji prišel v kinematografe film z naslovom Brillantissime, romantična komedija o prelomnih letih, ki se marsikomu zgodijo po 50. letu življenja. Glavno vlogo ima francoska komedijantka, igralka Michèle Laroque, znana filmska in gledališka igralka, še bolj pa je znana zaradi zveze s francoskim finančnim ministrom Françoisom Baroinom in aktivizma, boja za enakopravnost istospolnih oseb.
Brillantissime napoveduje veličasten pohod po francoskih kinodvoranah, tematika je življenjsko aktualna, na mnogih mestih sarkastično humorna, kajti gre za odnos skromne, mile, nevpadljive in nezahtevne ženske, ki ji nekega dne poči film in nenapovedano izstopi iz dolgoletne zakonske zveze. Kmalu se izkaže, da o sebi ne ve ničesar, niti tega ne, kaj bi rada počela v življenju, kam bi rada šla, s kom bi rada bila ... Njeno življenje se začenja na novo, a najprej mora odkriti sebe. Tretje življenjsko obdobje jo je našlo nepripravljeno. Z veliko humorja in trme ji uspeva vstop v novo obdobje življenja. Film označujejo kot nekakšno kopijo filma Dnevnik Bridget Jones, vendar je v njem več. Sprememba, ki so ji podvržene ženske (matere, gospodinje, strežnice zakonca z grozljivo perspektivo, da se bo tako nadaljevalo vse do smrti), je kalup, iskanje novega pa edino upanje.
-
Prosti časfebruar '18Ljudje Starejši Dom
Kateri del stanovanja se vam zdi za starejšo osebo najnevarnejši? Verjetno bi bile na prvem mestu kopalnica in stopnice. Stopnice nas pričakajo že na poti do stanovanja, v klet, kjer koli v mestu, ozka in visoka vrstna hiša ima eno samo visoko stopnišče, po katerem večkrat na dan hitimo po raznih opravilih. Z leti nam postaja neskončno hitenje po stopnicah odveč, s težavo se vzpenjamo. Zaradi česa so stopnice lahko nevarne in kaj lahko storimo, da se po nepotrebnem ne izpostavljamo nevarnostnim?
-
Francoski atlas o staranju
Svet se hitro stara, zahteve in možnosti v spremenjeni družbeni sliki pa zahtevajo nove ukrepe, s katerimi bi ohranili družbeni mir. Prav v tem je razlog, da posamezne vlade podpirajo znanstvene demografske raziskave.
V Franciji je bilo lani 13 milijonov ljudi starejših od 65 let, računajo, da jih bo čez 20 let že 15 milijonov. To predstavlja pomemben del francoske populacije, za katerega je treba poskrbeti in pri tem izkoristiti številne priložnosti za razvoj podjetništva in zaposlovanje mladih. Znanstveniki, ki se ukvarjajo s starejšimi, imajo veliko možnosti za financirano raziskovanje. V okviru le-tega je konec novembra založba združenih visokih šol za zdravstvo v Parizu izdala nenavadno kartografsko knjigo oziroma atlas starejših in visoke starosti v...
-
Prosti časjanuar '18Ljudje Starejši Dom
Naftna kriza, plinska kriza, energetska odgovornost – povsod srečujemo te besede, a radi bi bili le na toplem in želimo, da je račun za ogrevanje čim nižji. Spreminjanje načina ogrevanja običajno ni enostaven poseg in je gotovo povezan z dodatnimi stroški predelav. Kaj pa je vseeno na voljo za hitro in dovolj poceni rešitev, da imamo v stanovanju ali hiši toplejše prostore in ohranimo račune za energijo na sprejemljivi ravni? Če pa dodatne toplote ne potrebujemo, si lahko za nekaj romantike omislimo kamin na alkohol, ki ne potrebuje dimnika.
-
Dobro počutjejanuar '18Ljudje Starejši
Kako predati vnukom vrednote, za katere verjamemo, da so pomembne, ker bo pošten, širokosrčen, spoštljiv, prijateljski. Odgovor je en sam: tako da sami živimo v skladu z vrednotami, ki jih cenimo, in da poskrbimo, da z vnuki preživimo dovolj časa. Bolj ko živimo v skladu s svojimi vrednotami, bolj nam otroci verjamejo. Koristno je tudi, če svoja dejanja uokvirimo še z besedami. Tako otrokom pomagamo, da se vrednot zavedo.
Vzgoja o vrednotah se začne, ko je vnuk še v pleničkah. Na primer učenje tega, da vrstnika ne sme ugrizniti, ker hoče njegovo igračo, se začne že pri najmanjšem. Do vstopa v šolo se od otroka pričakuje, da upošteva temeljne vrednote. Če ne bo pošten do sošolcev in vljuden do učiteljev, bo imel težave. Najbolje je začeti pri družinski pripadnosti.
Menjava gospodinjskih aparatov
Prosti časdecember '17Ljudje Starejši Dom
Med vsemi tehnološkimi novostmi in blagovnimi znamkami gospodinjskih strojev je res težko vedeti, kaj naj izberemo, ko se po dolgih letih le odločimo, da je čas za menjavo aparata. Včasih se sicer že pred nakupom vsaj delno počasi seznanjamo s ponudbo na trgu ali vsaj približno vemo, kakšen cenovni razred nas zanima. Pogosto pa nas večja okvara preseneti, in če je popravilo predrago, se hitro odločimo za zamenjavo gospodinjskega stroja. Če smo imeli že vsaj dvakrat večja in dražja popravila in sumimo, da je za visok račun za elektriko kriv zastarel aparat, je prav, da ga zamenjamo z novim.
-
Prosti časnovember '17Ljudje Starejši Dom
Za dobro spanje sicer ni najpomembnejša samo postelja, a je od nje odvisno veliko. Primerno ležišče gotovo vpliva na to, kako spočiti se zbudimo, in ne sme biti vzrok za jutranje bolečine v sklepih. A kaj je dobra postelja? Na kaj pazimo, ko med množico ležišč in vzmetnic izbiramo nekaj novega? Verjetno se za novo ležišče odločamo zaradi dotrajanosti ali spremenjenih potreb.
Kje so že tisti časi, ko so namesto vzmetnic služile platnene vreče, polnjene z raznimi materiali, ki so bili pri roki in poceni: slama, listje, morska trava, žima ... Mnogo kasneje so bile ročno izdelane vzmetnice iz več delov, spodnjega v lesenem okviru z vzmetmi in polnili ter zgornjega mehkega dela. Vzmetnica je bila velik strošek, zato jo je marsikdo imel vse življenje. Danes pa je ponudba na trgu res velika, pravzaprav prevelika, da bi se lahko na hitro odločili za menjavo vzmetnice, čeprav približno vemo, kaj želimo in kaj nas pri sedanjem ležišču moti. Stare vzmetnice izgubijo obliko, niso več čvrste in higienične. Obenem pa imamo lahko zdravstvene težave, ki jih neprimerna vzmetnica še poslabša. Nakup kakovostne vzmetnice, ki ne bo spremenila oblike in jo bomo lahko imeli kar nekaj let, je dovolj velik strošek. Zato pred nakupom dobro razmislimo in primerjamo ponudbo. Preizkusimo vzmetnice v trgovini, najbolje večkrat.