Starejši
-
Kokoške proti osamljenosti
Župan Londona in angleški premier James Cameron sta aktivna podpornika projekta, s katerim so se v Angliji lotili boja proti osamljenosti starejših. Moč kokoši je naslov projekta, ki je nastal na osnovi spoznanja, da so starejši odpornejši proti boleznim, depresijam in demenci, če imajo ob sebi domačega ljubljenčka.
Vsak si ob tem predstavlja psa, mačko, zlato ribico, kanarčka in podobno, vendar so Angleži poiskali bolj praktično rešitev, ki sploh ni draga in starejšim ne zbuja strahu pred vprašanjem, kaj bo z živalco, če starejši slučajno prej umre.
-
Robomedo, neutruden pomočnik
Na Japonskem se v svetovnem merilu najhitreje veča število ljudi, ki dosegajo sto in več let starosti, hkrati pa v tej deželi beležijo najnižji odstotek rojstev doslej. Število starostnikov, ki potrebujejo pomoč tretje osebe, je preseglo število dovolj močnih in izurjenih negovalcev oziroma pomočnikov, zato se na državni ravni že več kot deset let načrtno pripravljajo na nove razmere. Med državno podprtimi projekti ima glavno mesto robotika, ki lahko z novimi izumi omogoča to, česar ljudje sami ne zmorejo.
-
Boj proti osamljenosti
Nihče ne sme imeti nikogar.
Nikogar, da bi mu voščil dobro jutro.
Nikogar, da bi rekel na zdravje, kadar kihneš.
Nikogar, s komer bi spil skodelico čaja.
Ali piva, če smo že pri tem.
Nikogar na drugi strani telefonske žice.
Nikogar, s komer bi delil smeh ali problem.
Nikogar, da bi naredil dan drugačen od včerajšnjega.
Nikogar, na kogar bi se obrnil.
Nihče, res nihče ne bi smel imeti nikogar.
Pesem je zapisal 86-letni ovdoveli mornariški častnik iz Walkinga v Angliji.
V Evropi se milijoni starejših popolnoma sami spopadajo z življenjem.
-
Prazne vasi na Finskem
Velika prostranstva na severnem Finskem, kjer imajo v tem času povprečno temperaturo še vedno globoko pod ničlo, se praznijo, v vaseh ostaja v najboljšem primeru slaba četrtina prebivalcev. Mladi se po šolanju v mestih niso vrnili. Povprečna starost v tem okolju je nad 65 let. Šole so večinoma zaprli zaradi pomanjkanja otrok že v zadnjem desetletju prejšnjega stoletja, v njih so še police s knjigami, le otrok, ki bi jih brali, ni več.
Starejši vztrajajo v pustoti, čeprav nimajo bivalnih ugodnosti, saj so bolnišnice oddaljene tudi do 100 in več kilometrov, v oddaljeno trgovino pa se navadno odpravita po dva skupaj in nakupita vse potrebno zase in sosede. Kljub težavam pa svojega načina življenja ne bi zamenjali za mestno. Mir, varnost, povezanost z naravo – vse to je privlačno tudi za turiste in tako je kar nekaj medgeneracijskih evropskih projektov veljalo za uspešne in dobre prakse, vendar so bili vsi projekti kratke sape in niso povzročili sprememb.
-
Čas brez starosti
Svetovno znani antropolog in filozof Marc Augé, ki bo letos dopolnil 80 let, je pred kratkim izdal drobno knjižico z naslovom Čas brez starosti. V njej se odziva na svoje starostne probleme – ne samo telesne, ampak tudi tiste, ki jih s kalupi in predsodki povzročajo mlajše generacije. Starost velja za žalostno obdobje, v katerem čas teče počasi in brez večjih presenečenj. Augé razmišlja, da starost v resnici ne obstaja. Starost bi morali po njegovem mnenju videti kot prerod in osvobajajoč čas, v katerem lahko človek končno polno zaživi na tak način, kot si je želel, ko je bil obremenjen z drugimi skrbmi za uspeh, slavo, finance, dom, družino, potomce in podobno.
-
Svetovni splet, seks in HIV
V Braziliji se je v desetletju med 1996 in 2006 povečalo število upokojencev oziroma starejših za 18 odstotkov, hkrati pa so zdravstveni statistiki ugotovili več kot stoodstotno povečanje okužbe z virusom HIV pri osebah, starejših od 65 let. Tretjina od vseh, ki so okuženi z virusom HIV in posledično aidsom, so starejše ženske. Fenomena v Braziliji ne znajo pojasniti, menijo, da so "krive" spremenjene spolne navade starejših. V državi, v kateri velja, da spolnost v starosti ugasne, je svetovni splet povzročil velike spremembe. Odkrivanje pornografije in bolj ali manj anonimno spletno nakupovanje viagre in podobnih poživil sta v razmahu. Hkrati se podirajo tabuji, ki zadevajo spolnost in seks.
-
Spletna revija v boju za pravice starejših
HelpAge International je revija, ki je nastala zaradi potrebe po globalnem gibanju za pravice starejših. Najbolje jo je brati kar na spletu (www.helpage.org). Originalno izhaja v angleščini, na spletu pa je prevedena v številne jezike, ne pa tudi v slovenščino. Še najbližja je srbščina.
Revijo je leta 1983 ustanovilo pet močnih organizacij iz Kanade, Kolumbije, Kenije, Indije in Anglije, da bi oskrbele starejše v svetu z močno mrežo podpornikov. Ob ustanovitvi so zapisali, da je prispevek starejših neprecenljiv za družbo. Vendar prav oni ostajajo na repu kot najrevnejši del družbe, hkrati pa so tudi najbolj prezrti. Zavezujemo se, so zapisali, da bomo starejšim pomagali uveljaviti njihove pravice, izzvali bomo diskriminacijo in premostili revščino.
-
Dobro počutjefebruar '11Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Pozimi moramo zaščititi kožo obraza pred mrazom in vetrom. Pri tem nam je v pomoč tudi puder. Po nanosu je ten enakomernejši, lepši, koža pa je z dodatnim slojem še bolj zaščitena. O tem, na kaj moramo biti ženske še posebej pozorne pri nakupu pudra, smo se pogovarjali z vizažistko Bojano Zmazek.
Kako izberemo pravi puder?
Pri nakupu moramo biti najbolj pozorne na barvo in teksturo, saj luči v trgovinah lahko zavajajo. Potrebno je imeti naravno svetlobo in puder nanesti na predel med vratom in obrazom, tako da se odtenek enakomerno ujame in da obraz po nanosu ni temnejši ali svetlejši od roba. Tekstura pa je pomembna zato, ker se težki pudri usedejo v gube in jih tako še poudarijo. Zato se je pri starejši koži bolje izogibati pudra v prahu in kamnu na predelu okoli oči in povsod, kjer je več gubic.