Vabljeni v našo veselo družbo v Zadar
Od nedelje, 31. maja, do srede, 3. junija 2020 bo potekalo že 16. srečanje Vzajemnosti.
Dragi naši bralci in prijatelji Vzajemnosti,
vse bolj se približuje naše letno druženje. Tokrat bomo spoznavali severno Dalmacijo, točneje Unescovo mesto Zadar, ki je polno kulturnih znamenitosti in od koder je lepo izhodišče za potepanje po bližnji okolici z ladjo ali avtobusom. Tudi tokrat bomo poskrbeli za razgibavanje, izobraževanje, zabavo in ples.
Nastanjeni bomo v hotelu Donat s tremi zvezdicami, ki leži v priljubljenem naselju Borik v borovem gozdičku v bližini prodnate plaže, nedaleč od Zadra. Iz hotela vodi do plaže kratka urejena pot, sicer pa ima hotel tudi zunanji bazen. Bivali boste v dvoposteljnih sobah.
-
Prosti časfebruar '20Ljudje Starejši
Če vnuk razvleče igrače, da so z njimi prekrita tla, nazadnje pa zdolgočaseno obsedi sredi njih in ne ve, kaj bi počel, ni razvajen. Krivo je preobilje igrač.
Zdolgočasenost je še posebno očitna, ko minejo prazniki, med katerimi otroke zasujemo z igračami. Sliši se čudno, a preveč igrač otroku škodi. Preobilje mu povzroča stres, kot ga najstniku izzove pospravljanje sobe. »Kje naj sploh začnem? To nima smisla, preveč je, pustil bom, kot je ...« Odraslemu podoben stres povzroči preobilje dražljajev oziroma preveč dela, ki ga je treba opraviti hkrati. Otrok se sam ne zna omejiti, da bi si izbral za igro tri igrače, druge pa pustil shranjene. Omejevanje količine igrač je naloga odraslih.
Na Jakobovi poti kot prostovoljka
Vse odkar sem prehodila francoski del Jakobove poti, me je zanimalo, kako je videti camino z druge plati. Lani spomladi sem dobila priložnost za prostovoljno delo na Jakobovi poti v Španiji, najprej v albergu, tj. prenočišču za romarje, potem pa v sprejemni pisarni za romarje v Santiagu de Compostela.
Po opravljenem vikend tečaju za prostovoljce sem odšla v Bercianos del Real Camino, vasico, oddaljeno približno 40 kilometrov od Leona. V albergu, kjer so na voljo prenočišča in hrana za prostovoljne prispevke, sta bila poleg mene še Španec Luis in Avstralka Jenny. Naše delo je bilo, da do sedmih pripravimo zajtrk, ko so vsi odšli, pa smo počistili spalnice in sanitarije. Nato smo nabavili živila v bližnjem Sahagunu. Ob 13.30 smo začeli sprejemati popotnike. Vpisali smo jih na seznam, jih seznanili s hišnim redom in jim dodelili postelje. Pripravili smo jim večerjo, ob 22. uri pa zaprli prenočišče. Na začetku je bilo videti vse dokaj enostavno, v drugem tednu pa se je vreme poslabšalo, celo snežilo je, in prostori so bili brez ogrevanja izredno mrzli. Da smo se vsaj malo ogreli, smo kuhali čaj.
-
Žlahtne sorte fig rodijo tudi v notranjosti Slovenije. Oploditev poteka brez težav, saj ne potrebujejo opraševalcev in razvijejo plodove brez oploditve. Pri izboru sort smo pozorni tudi na to, da so sorte dobro odporne proti mrazu in bolje prezimijo.
Na Dolenjskem, Štajerskem, Gorenjskem, v Prekmurju, Prlekiji, Beli krajini in na drugih območjih Slovenije je treba saditi žlahtne sorte, ki razvijejo okusne plodove brez oploditve. Izbirajte med sortami termenjača, san pietro/dalmatie, noire de ballone in gentil bianco. Izbiramo sorte fig, ki prenesejo temperature okrog –15 stopinj Celzija. Žlahtne sorte fig bodo dobro rodile tudi na Primorskem. Če na vrtu posadite divjo figo, ki je samonikla na obalnem območju Istre in obalnem zaledju Slovenije, ne boste obirali plodov v notranjosti Slovenije. Enako se bo zgodilo, če boste z dopusta prinesli divjo figo s Hrvaškega. Na hladnejših območjih Slovenije ni prisotne ose ježarice, ki oprašuje divje fige v njihovem naravnem okolju. Zato je pomembno, da na vrtu sadite žlahtne sorte, ki razvijejo plodove brez oploditve.
Vse se spreminja ... naj se na bolje!
Vlekla je težke vrečke, da so se ji ročaji zarezali v dlani. Pa ji je res treba vse tole kupiti na tržnici in se vračati domov z avtobusom? Njen sklep, da se v mesto ne bo vozila z avtomobilom, se ji je zdel pravi in se ga misli tudi držati. Potrudila se bo, to bo njen prispevek k spremembam na bolje. Le malo naporno je, kadar na tržnici kupi še to in ono, da ji potem roke skoraj odpadejo, preden vrečke na avtobusu postavi na stol. Če ga dobi, seveda. Zdaj ni več v navadi, kot je bilo v njenih mladih letih, da bi mladina na avtobusu raje sploh ne sedla, da potem ne bi bilo treba vstajati. Da se mladim zdi zoprno vstajati, je gotovo res tudi danes – le da oni ne mislijo, da sedijo neupravičeno, če stari stojijo. In imajo vsi v rokah svetleče pasti, ki jim kradejo pogled in pozornost, da ne vidijo stark z vrečkami ob svojih stolih ...
-
Privlačna belina
Čipkasti vzorci se privlačno dopolnjujejo na prelepem belem prtičku.
Velikost: približno 40 cm premera.
Potrebujemo: 50 g belega bombažnega kvačkanca, primernega za kvačko št. 1,5 ali 1,75.
Izdelava: skvačkamo 7 verižnih petelj in jih z eno polgosto petljo sklenemo v krog. Z eno verižno petljo nadomestimo 1. gosto petljo, nato v krog kvačkamo še 11 gostih petelj. Krog sklenemo z eno polgosto petljo v začetno verižno petljo. Nadaljujemo po vzorčni risbi. Vsak krog začnemo z označenim številom verižnih petelj, sklenemo ga z eno polgosto petljo v začetno petljo kroga. S polgostimi petljami preidemo tudi v naslednje kroge. Narisan je samo en del vzorčne enote, ki ga smiselno ponavljamo tako, da ga sklenemo v celoto. Številke označujejo začetek vsakega kroga.
Pet idej za boljšo vrtičkarsko sezono
Da ne bomo čez nekaj mesecev znova tarnali nad tem, kako so sadike vse dražje in vse slabše, je zdaj čas, da jih pripravimo in se hkrati pomenimo o tem, kako se tega lotiti s skupnimi močmi. Le tako bomo rešili več izzivov hkrati – beri: prihranili bomo veliko časa in denarja.
Teh pet predlogov udejanjite takoj.
- Ne recite, da ni nikogar, ki bi sodeloval z vami. Mogoče ga ne vidite v svojem stanovanju ali hiši... Zato poglejte širše in na vhodu v stavbo ali sosednje stavbe ali trgovino ali medgeneracijski center izobesite sporočilo: »Iščem zainteresirane za skupno vzgojo sadik, izmenjavo semen in skupno nabavo.« Oglejte si bližnjo okolico in osebi, ki ima rastlinjak, ponudite, da ji lahko pomagate odpirati in zapirati rastlinjak ter zalivati sadike, v zameno pa naj vam posodi kakšen kotiček za vaše sadike, ki jih boste preselili takoj, ko...
-
Vandramo po Sloveniji
»Sam grem po dolini kraški, / kadar vanjo jutro sije / in se morje zdrave sile / v mlado dušo mi razlije,« je pesnik Srečko Kosovel pel v pesmi Jutro na Krasu. Kaj bi pa lahko doživeli vi, če bo tudi v februarju »zobato« zimsko sonce tako dobrotno kot v januarju?
Pokrajina okoli Volčjega Gradu (z avtoceste pri Sežani je do te vasi 20 kilometrov; kažipoti so dovolj pogostni) ni v neskončnost gola, kamnita in pusta planjava, prav nasprotno – je poseljena in rodovitna, pestra mešanica polj, senožeti in kamnitim gnezdom podobnih vasi, ki jih ob straneh obdaja značilen obsredozemski gozd. Kraševec je stoletja in stoletja izbijal ali dvigal kamenje s tal in ga nalagal v ogradah. Zdaj na tisoče kilometrov kamnitih ograd prepreda matični Kras in oklepa manjše ali večje kmečke površine. Tisočletno sožitje človeka z naravo je dalo tej deželi posebno očarljiv pečat.
-
Po nekajmesečnem premoru vas spet vabimo na pohode pod vodstvom Janeza Alberta, izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije. Povabite še prijatelje, sorodnike, znance …
V soboto, 29. februarja, se boste odpravili na Krim (1107 m). Zbor udeležencev je ob 8.50 pred knjigarno Konzorcij v Ljubljani, od koder se boste z avtobusom LPP št. 19 zapeljali do vasi Jezero. Od tam je dve uri in pol zmerne hoje do koče, kjer si boste lahko privoščili počitek in okrepčilo.
-
DOBRE STARE VIŽE
Večji del svojega življenja je Franc Korbar posvetil igranju na trobento in z različnimi ansambli prepotoval kar lep del sveta. Posvečal se je tudi pedagoškemu delu, na koncu svoje poklicne glasbene poti pa je razvil lastno tehniko igranja. Kot skladatelj in avtor priredb se je posvečal predvsem negovanju slovenskega ljudskega izročila.
Glasbena pot Ljubljančana Franca Korbarja se je začela, ko je imel osem let. Najprej se je učil igranja na violino, a je kmalu v njegove roke prišla trobenta. Za igranje nanjo se je navdušil tudi ob gledanju ameriških filmov. »Trobenta me je pritegnila predvsem s svojim tonom,« se spominja. Po končani glasbeni šoli je začel kot trobentač sodelovati z različnimi plesnimi orkestri, imel je komaj 17 let, ko je že zaigral v plesnem orkestru ljubljanskega Tabora. V njem se je dobro znašel, saj z branjem not ni imel težav. Študij je sicer posvetil glasbi, a je postal tudi absolvent na pravni fakulteti.