Zaščitna ograja varuje pred radovednimi pogledi
Prosti časapril '24Dom Ljudje Starejši
Vrt in dom
Vrtna ograja dopolnjuje videz hiše in brani pred radovednimi pogledi. Daje nam občutek zasebnosti, varnosti, z njo pokažemo, kje so meje zasebnega prostora. Ograja preprečuje, da bi kdor koli prosto korakal po dvorišču ali celo vrtu, če meni, da nikogar ni doma. Na podeželju ograja ali električni pastir odvrača tudi živino in divjad.
Med mnogimi možnostmi izvedbe in vrstami ograj ter materiali, ki so na trgu, se pred končno odločitvijo pozanimajmo, kateri tip in višina ograje sta v občini in na območju urejanja, kjer hiša stoji, dovoljena. Čeprav spada ograja med enostavne objekte, za katere ni potrebno gradbeno dovoljenje, pa to ne velja, če presega določeno višino (2,2 metra) ali kako drugače predstavlja večji poseg. Ob javni cesti bi lahko ovirala polje preglednosti, zato je potrebno soglasje upravljavca javne ceste. V vsakem primeru se pozanimajmo, kaj je dovoljeno postaviti, tako da pridobimo lokacijsko informacijo, ki bo pokazala, ali so na mestu tudi kakšni varovalni režimi, in bi potrebovali soglasja.
-
GLEDALIŠČE
Toxic v mariborski Drami
Predstava je nastala po predlogi istoimenskega romana pisateljice in dramaturginje Eve Mahkovic, ki je v njem drzno, pogumno, brezsramno, globoko, nevarno in odkrito secirala samo sebe. Sledimo osmim mesecem avtoričinega življenja ter motivom, dogodkom, željam in strahovom, ko se kot urbana ženska sooča s seboj in svetom, lastno preteklostjo in zahtevami sedanjosti. Uprizoritev je zasnovana kot duet za igralki različnih starosti, pri čemer prav medgeneracijske razlike besedilo in uprizoritev umestijo v kontekst obče ženskega. Dramatizacijo romana podpisuje Eva Mahkovic, priredbo besedila in idejno zasnovo uprizoritve Nataša Matjašec Rošker, besedila songov Liza Marijina, obe igrata v predstavi, dramaturginja je Maja Borin, koreografinja Valentina Turcu, scenograf Lin Japelj, kostumograf Alan Hranitelj, avtor glasbe je Marko Jaušovec.
-
Rdeče korenje je zelo zdravilno, saj vsebuje veliko likopena. Med posebnosti uvrščamo tudi vijoličasti koren, sicer pa v Sloveniji sejemo predvsem oranžno rdeče in rumene sorte korenja. Spoznajte, kdaj je setev korenja najuspešnejša in katere vrtnine sejemo skupaj za boljšo kalitev in lažje redčenje.
Najuspešnejše so setve, ki jih opravimo v času od marca do konca julija. Seme korenja najbolje in najhitreje kali v topli zemlji. V primeru zelo zgodnje setve v marcu se lahko zgodi, da zelo pozno kali ali pa je treba sejati dvakrat. Spomladi priporočamo setve konec marca in v aprilu, ko je zemlja dovolj topla. Korenček najbolje kali, če ga sejemo skupaj s semenom kopra. Sejemo ga lahko tudi skupaj s semenom redkvice, saj redkvica kali hitreje in dozori pred korenčkom, tako da naredimo prostor rastočemu korenčku. V tem primeru je treba korenček manj redčiti.
-
Vrt in dom
Ljubitelji cvetja želimo čim prej zasaditi okrasne posode, ki bodo vse poletje krasile naše balkone in terase. Z navdušenjem bomo izbirali med raznoliko paleto barv, oblik in vonjav cvetja.
Preden pa se odpravite v vrtnarije, upoštevajte nekaj dejavnikov, ki so pomembni, da bodo rastline lepo uspevale in bogato cvetele.
- Izberite dovolj prostorno cvetlično posodo, saj bo to vplivalo na rast in količino zalivanja posajenih rastlin.
-Preverite lego: ali bo sončna ali polsenčna ali morda senčna, kjer je sonca zelo malo ali ga sploh ni. Razmislite, s katerimi rastlinami ste bili v preteklosti že zadovoljni, da vam bodo strokovnjaki lažje svetovali.
Ostanimo v stiku z Viberjem (2. del)
MALA ŠOLA DIGITALIZACIJE
Ali imate sorodnike v tujini ali pa bi želeli svojim najbližjim, sorodnikom, sosedom ali prijateljem z morja poslati fotografijo sončnega zahoda ali fotografijo cvetočega vrta? Potem preberite ta članek in se še podrobneje seznanite z uporabo komunikacijske aplikacije Viber.
Sporočila po mobilnem telefonu pošiljamo z začetnega zaslona »Chats«, kjer na spodnjem delu najdemo vijoličasto ikono krogca z oblačkom. Ko tapnemo na ikono, odpremo seznam stikov (ki so shranjeni v telefonu), ali pa ciljnega prejemnika določimo tako, da napišemo ime ali telefonsko številko osebe, ki ji želimo poslati sporočilo. Takoj po potrditvi prejemnika se odpre prostor za pisanje sporočila (polje »Type a message«), na katerega tapnemo, da se v spodnjem delu zaslona pojavi tipkovnica, s pomočjo katere napišemo besedilo. Sporočilo osebi pošljemo s pritiskom na vijoličasto obarvano puščico, ki je desno od besedilnega sporočila.
-
IZ KOŠKA ROČNIH DEL
V toplejših dneh, ko se nam ni več treba zavijati v šale in rute zaradi mraza, nam včasih še vedno dobro dene, da si nekaj ogrnemo okoli ramen. Malo za okras, malo za zaščito pred hladnim vetrom.
Tanka bombažna ruta nas lahko spremlja celo poletje, če ne čez dan, pa vsaj na večernih sprehodih. Tole ruto smo spletli iz prelivajoče se bombažne preje. Lahko spletete tudi enobarvno ruto ali pa si sami sestavite svojo paleto barv.
Potrebujemo: 150 do 200 g bombažne preje, primerne za pletilke 3,5 do 4 mm, krožne pletilke velikosti 4,5 do 5, dolžine 80 cm, lahko tudi ravne pletilke (pletemo z nekoliko debelejšimi pletilkami, kot je priporočeno, da bo ruta bolj »rahla«).
Bujno cvetoče balkonsko cvetje
Začetek pomladi je pravi čas za okrasitev naših balkonov, okenskih polic in tudi vhoda v hišo. Da pritegnemo poglede, ustvarimo raznolike kombinacije. Pelargonije so vedno dobra izbira.
Izbira cvetličnega lonca naj bo usklajena z izbiro cvetja. Če je lonec zelo poseben in dragocen, posebne oblike ali barve, potem ga moramo pokazati. Zato izberemo rastline, ki rasejo pokončno, da ga ne bi prekrile. Za posamezne zasaditve pridejo lepo do izraza lonci iz koščkov kamenja, gline in keramike. Tovrstni lonci so dovolj težki, da jih ne prevrača veter, in jih lahko enostavno postavimo pred vhod v hišo ali kam na prosto, kjer je prostor za druženje. Pri okenskih in balkonskih koritih pa večinoma izberemo kar plastična korita. Vendar pazimo, da so dovolj veliki, da bodo zadržali celoten koreninski sistem rastlin. Vedno uporabimo kakovostno šotno zemljo, ker bo le takšna dobro zadrževala vodo in hranila. Drugače se hitro presuši in balkonsko cvetje ne bo lepo.
-
Izlet
Po zaslugi graščakov nekoč izjemno pomemben kraj Pišece na Bizeljskem gričevju je danes po krivici zapostavljen in mnogokrat spregledan. Okolico krasijo v nižjih legah vinogradi in sadovnjaki, v višjih pa listnati gozdovi, kjer prevladujejo kostanji in hrasti.
Jedro vasi je zgoščeno ob vaški cesti pod baročno cerkvijo sv. Mihaela in je pod Orliškim pogorjem. Pri cerkvi izvira potok Gabrnica iz jame Dupelj. Voda je zajezena in jo uporabljajo za vaški vodovod. Zaradi konstantnega pretoka je bilo nekoč ob potoku veliko mlinov, ki so kasneje žalostno propadli, ostal je le obnovljen manjši mlin ob cerkvi. Tam je prva postaja Vodne učne poti Gabrnica, ki se nadaljuje do ribnika ob gradu Pišece, potem pa je speljana po dolini mimo Globokega in skozi gozd Dobrava do Jovsov.
-
Ustvarjalne ideje iz mojega koška
Ogrlica iz lesenih kroglic na bombažni vrvici je lahka in unikatna. Ne škoduje koži, če jo izdelamo sami, pa izkazuje tudi našo ustvarjalnost. Material za izdelavo izberemo in kupimo v trgovinah z ustvarjalnim materialom.
Pred izdelavo si pripravimo vse, kar potrebujemo: lesene kroglice različnih barv in velikosti, bombažno vrvico, škarje in zaključni del z vponko oziroma karabinom. Ker kroglice rade bežijo po mizi, jih položimo na manjši krožnik ali v škatlico.
Izdelava
-
Vrt
April je mesec, ko je verjetno nezgod pri negi rastlin, sadnega drevja ali na vrtu največ. Posajene gredice prekrijmo z zimsko vrtnarsko tkanino, ki je nekoliko debelejša. Tako bomo preprečili vdor hladnega zraka in ožige morebitnih poganjkov.
Nizke temperature zlasti sadjarjem delajo sive lase. Vsekakor bosta pri pozebi bolje odnesla drevje in grmičevje, ki sta v dobri kondiciji. Veliki sadjarji drevje zaščitijo z oroševanjem, ki ga ponavljajo toliko časa, dokler nevarnost mraza ne mine. Mali sadjarji in vrtičkarji pa naj uporabijo Amin. Če na drevju še ni listov, ki bi vsrkali Amin, ga uporabimo za koreninski sistem. Okoli drevesa ali grmičevja naredimo več lukenj po kolobarju od osi debla do oboda koreninskega sistema.