Dostopnost za invalide je treba pravočasno urediti
Prosti časoktober '24Zdravje Dom
Pravilnik o univerzalni graditvi in uporabi objektov določa, da morajo biti javne zunanje površine, pločniki, prehodi za pešce … in javne stavbe, gostinski objekti ter prostori, namenjeni strankam, dosegljivi vsem ljudem. Pravilnik velja za novogradnje in rekonstrukcije, za obstoječe objekte v javni rabi pa dostopnost za invalide ureja zakon o izenačevanju možnosti invalidov, na kratko ZIMI, ki je začel veljati leta 2010. ZIMI prepoveduje diskriminacijo zaradi invalidnosti pri dostopnosti do uporabe objektov v javni rabi, določil pa je tudi najkasnejše roke, do katerih je treba prilagoditi obstoječe objekte. Za grajene in komunikacijske ovire velja, da morajo biti odpravljene najkasneje do konca leta 2025. O možnostih odpravljanja ovir smo se pogovarjali z Janezom Antolincem iz Zavoda Brez ovir.
Njegovih 35 let nenehnega umetniškega ustvarjanja
KULTURA
Na prvi pogled je igralec, lutkar in režiser Robert Waltl videti vesel, na drugi resen, potem prijazen, pozoren in kot sanjač, a ne živi v oblakih, neprestano snuje nekaj novega, in to tudi udejanji. Veliko pozornost je vzbudil pred leti kot soustanovitelj Mini teatra. Ali bo gledališče sploh preživelo, smo se takrat spraševali. Pa je. Že 25 let nas prijetno preseneča z zanimivimi dogodki.
Novo sezono so že začeli s predstavo Dolgega dneva potovanje v noč ameriškega dramatika Eugena O'Neilla v režiji Ivice Buljana z imenitno igralsko zasedbo, med katerimi sta tudi Marko Mandić in Alma Prica. Kaj pa spomini na preteklo sezono? »Uspešna je bila. Zato mi dovolite malo statistike: uprizorili smo sedem premiernih predstav, odigrali 184 ponovitev, 73 predstav izvedli na gostovanjih po Sloveniji in v tujini, naše predstave si je ogledalo skoraj 25.000 obiskovalcev. V okviru vizualnega programa smo postavili svetlobno instalacijo Marka Požleba Holly Hell, v Bežigrajski galeriji razstavo Od skice do lutke, na Borštnikovem festivalu pa Razstavo #2 Mini teater 25 let. Organizirali smo tudi 9. mednarodni festival Hiša strpnosti – Hiša drugih ter številne koncerte, promocije knjig, filmske projekcije, predavanja, delavnice in praznovanje Dan križevniškega soseda.«
-
Prosti časoktober '24Ročna dela
Ljubke plišaste igrače lahko skvačkamo tudi sami, tako kot jih je naredila 12-letna Meta.
Potrebujemo: 2 klopki mehke plišaste preje različnih barv, skupaj približno 100 g, kvačko št. 6, polnilo za igrače, debelejšo šivanko za volno, par oči za igrače premera 10 mm, označevalce petelj.
Izdelava
Glava. Prvi krog: v slepo petljo naredimo 6 gostih petelj (v nadaljevanju GP), oznako postavimo na prvo GP. Kvačkali bomo v spirali brez zaključevanja krogov. Drugi krog: v vsako petljo iz prvega kroga naredimo po 2 GP = 12 petelj. Oznako si v vsakem krogu prestavimo na prvo petljo. Tretji krog: v prvo petljo naredimo eno GP, v naslednjo dve GP. To ponavljamo do konca kroga = 18 petelj. Četrti krog: 2 x eno GP, 1 x 2 GP, ponavljamo do konca kroga = 24 petelj. Peti, šesti in sedmi krog kvačkamo po eno GP v vsako petljo.
-
Preverite, ali je vaša sliva okužena z zelo nevarno boleznijo, in hitro ukrepajte. Predstavljamo pet sort sliv, ki so odporne proti šarki, so manj dovzetne za monilijo, rjo ter druge težave in jih lahko sadimo povsod v Sloveniji.
Virus šarke je najbolj nevarna karantenska bolezen. S sajenjem odpornih sort sliv preprečujemo širjenje te bolezni na breskve, nektarine, marelice, mandlje in neodporne sorte sliv in češpelj. Okuženo drevo dokaj hitro propade. Če je okuženo, ga je treba čim prej odstraniti z vrta ali nasada in posaditi novo, zdravo in odporno rastlino. Predlagamo, da posadite več različnih sort in si tako zagotovite zdrav pridelek sliv od septembra do oktobra. Vse sorte, ki jih priporočamo, gredo od koščic in jih uvrščamo med češplje.
-
Prenovljeni grad Podčetrtek
Občina Podčetrtek je po desetletjih propadanja odprla prenovljeni grad Podčetrtek, ki ga je kupila leta 2020. Obeta si, da bo prostor poleg ohranjanja zgodovine postal tudi pomemben element kulturnega in turističnega razvoja kraja, lokalne prepoznavnosti in gospodarstva. Grad je dobil ime po četrtem dnevu v tednu, ko je tam potekal sodnijski in tržni dan. Obnovi so dodali dve novosti, in sicer Grajsko pot in Doživetje grajskega razgleda, razvili so nove turistične produkte: interaktivno doživetje Četrtkova sodba, opazovalnico s premičnim interaktivnim zaslonom in odzivno AR opazovalnico ter dva za zdaj še potencialna turistična produkta (Grajska pojedina in Grajska poroka).
-
Svetloba, naravna in tudi umetna, je gradnik v arhitekturi in notranji opremi. Ne vpliva le na dobro vidnost, ampak tudi na videz in dojemanje prostora ter predvsem na počutje v njem. Prijetno osvetljen prostor je podlaga za želeno počutje.
Neprimerno osvetljeni prostori (bleščava, preslaba ali premočna svetloba, nepravilno nameščena svetila in tudi neosvetljeni deli prostora) pa lahko dosegajo ravno nasprotne učinke: slabo počutje in celo nemir. Za starejšo osebo je primerna osvetlitev pomembna tako za branje ali druge dejavnosti kot varno gibanje v stanovanju in hiši, prav tako pri dostopu do hiše in vhodnih vrat. Paziti moramo na neprimerno bleščavo, ki slepi. Na kratko spoznajmo nekaj o svetlobi, da bomo lažje razumeli in tako izbrali primerna svetila ter seveda sijalke.
-
Z mojega okna
Lilo je, kot lije že ves teden, in človeka je minilo, da bi sploh pomolil nos iz stanovanja. Še dobro, da je bila kot dobra gospodinja stare šole navajena imeti vse na zalogi. Zdaj, ko so bili rezanci že lepo pripravljeni, da jih otroci odnesejo ob prvem obisku, se je lotila še peke. Napekla bo še tiste dobre piškote, ki jih imajo tako zelo radi. Ko si je pripravila vse sestavine, razbila jajca in namočila rozine, pa je ugotovila, da nima niti enega pecilnega praška. Kaj pa zdaj?
»Pojdi k sosedi, gotovo ti ga bo z veseljem posodila,« ji je odgovoril Miha, ko je vendarle dvignil glavo od križanke in se odzval na njeno tarnanje.
-
Prosti časoktober '24Ljudje Razvedrilo
Mirko Polutnik se je po poroki iz Celja preselil v Vitanje, kraj sredi pohorskih gozdov. Njegova glasbena pot je bila tesno povezana z ansamblom Celjski instrumentalni kvintet (Cik), ki sta ga zbrala pevec in humorist Marjan Roblek ter harmonikar Ciril Vrtačnik. Kmalu po ustanovitvi se je ansambel preselil v Ljubljano in tam deloval pod imenom Dobri znanci. Tako je Cik nekaj časa miroval, leta 1965 ga je s pomočjo glasbenikov iz Celja ponovno zbral trobentač Milan Djakušić, leta 1972 pa se jim je pridružil Mirko na harmoniki, ki je kasneje tudi prevzel njegovo vodenje.
Otrok mora biti vedno pravilno pripet
Avtomobilizem
Otrok naj v avtomobilu sedi na najbolj varnem sedežu in naj ima pred seboj dovolj prostora. Le sistem isofix za pritrditev otroškega sedeža ni dovolj. Otroški sedež je treba izbrati glede na starost in velikost otroka ter tudi glede načina vpetja v vozilu.
Še pred štiridesetimi leti je bilo povsem samoumevno, da potniki v avtomobilu niso bili pripeti z varnostnimi pasovi. Takrat je otrok, ki je lahko že samostojno stal, običajno imel svoje mesto zadaj med obema sprednjima sedežema, od koder je lepo videl na cesto, ni mu bilo slabo in ni sitnaril. Bolj zavedni so manjšega otroka potisnili v sedež, ki je bil s hrbtom zataknjen na naslonjalo zadnje klopi, ki pa ga seveda ni varoval.
-
Narodni muzej Slovenije, ki je najstarejši slovenski muzej in eden najstarejših v Evropi, letos praznuje 200 let. Vse od leta 2018 si prizadevajo privabiti tudi starejše obiskovalce in tiste, ki sami muzejev ne morejo več obiskovati. Zato imajo program Muzej za starejše: mi k vam, vi k nam.
Program je razdeljen na dva dela. V prvem delu, ki se imenuje Mi k vam, strokovno osebje muzeja gostuje s predstavitvijo izbranih muzejskih predmetov v domovih starejših občanov, pri različnih krožkih, v prostorih društev upokojencev, medgeneracijskih centrih, dnevnih centrih za aktivnosti starejših ali po dogovoru kje drugje. Ta del je za udeležence brezplačen. Drugi del programa se imenuje Vi k nam, kar pomeni, da udeleženci obiščejo Narodni muzej Slovenije in se udeležijo vodenega ogleda najznamenitejših predmetov. Obiskovalci plačajo ogled po ceniku. Na ogledih sta vodenje in hitrost prilagojena skupini, saj so med obiskovalci pogosto tudi invalidi in drugi obiskovalci z različnimi oviranostmi, kustosinja uporablja prenosni mikrofon, v prostorih so na voljo stoli in klopi za počitek in za tiste, ki težje stojijo.