-
Vietnam postaja vedno bolj priljubljen turistični cilj v jugovzhodni Aziji. K temu je odločilno pripomogla komunistična oblast, ki si prizadeva, da bi postal turizem eden izmed gospodarskih stebrov. Socialistična republika Vietnam se tako imenuje od leta 1976, ko je minila krvava državljanska vojna. Ima skoraj 90 milijonov prebivalcev. Je zanimiva država z odlično hrano in kaotičnim prometom.
Slovenci potrebujemo za obisk Vietnama vizum. Najbližja ambasada je na Dunaju, stroški pa niso zanemarljivi. K sreči sem našel ugodnejšo možnost pridobitve vizuma po pristanku v Vietnamu. Potreboval sem odobritveno pismo (approval letter), ki ga izdajajo vietnamske agencije. Za preizkušeno zanesljivo se je izkazala agencija Vietnam visa center. Po nakazilu pristojbine 18 evrov sem prejel elektronsko potrdilo, s katerim sem po plačilu pristojbine brez težav pridobil vizum na letališču v Hošiminhu.
-
Fina gospa
Stana nekaj brklja okrog pralnega stroja. Kot da bi se kaj spoznala na to! Da je nekaj narobe s centrifugo, pravi. Misli, da je mojster za vse, če je treba tudi za dušo, ne samo za centrifugo in odtoke. Ja, ženska ima energijo, ni kaj. Sem ji, recimo, lepo razložil, da lahko cunje operem v koritu pred hišo in se njej res ni treba ukvarjati s centrifugo. Razložim ji že lahko, razložim, dopovedati pa ji ne morem. Ona kar vztraja pri treba je.
Če bi bilo samo zaradi pralnega stroja, bi še šlo. Toda ona kar vidi probleme, in to predvsem tam, kjer jih ni. Ustvari jih iz nič. Zaradi ene navadne kuhinjske stene je zadnjič naredila celo disertacijo. Da jo je treba pobeliti, je začela. Ne samo pobeliti, ji je šinilo v glavo, preden mi je sploh uspelo ugovarjati zaradi beljenja. Najprej bi jo morali zakitati, pa s tisto vlago v kotu je treba nekaj narediti, si je kar izmišljevala. Ali veste, da ta ženska sploh ne posluša? Mislim, kadar ji ugovarjaš.
Varčevanje v vzajemnih skladih
Ljudje večkrat sprašujejo, kako je z varčevanjem v vzajemnih skladih in ali je tako varčevanje res donosnejše kot na primer v obliki bančnih depozitov. Zanimajo pa jih tudi stroški takega varčevanja in davčne obveznosti.
Če bi vam rekli, da je varčevanje v vzajemnih skladih vselej donosnejše kot varčevanje v obliki bančnih depozitov, vam ne bi povedali vse resnice. V obdobjih svetovne (ali pa tudi regijske, nacionalne) recesije je varčevanje v vzajemnih skladih skoraj zagotovo manj donosno kot varčevanje v obliki bančnih depozitov. Enako bi lahko rekli, če bi sredstva vložili v napačne, slabo skonstruirane vzajemne sklade, na primer v tiste, ki jih družba za upravljanje ni skrbno ali strokovno izbrala.
Naselje med hribi – Marija Reka
Raztreseno hribovsko naselje leži na južnem obrobju Spodnje Savinjske doline in spada v občino Prebold. Med potokoma Mala in Velika Reka se dvigujeta gozdnata hriba Gradišče (762 m) in Reška planina (925 m). Na pobočjih in slemenih prevladujejo samotne kmetije, zato se kar začudim, ko izvem, da je vseh hišnih številk 163. Kar precej jih pripada »vikendašem«, stalno pa tu živi okoli 230 prebivalcev. Kljub težkim življenjskim pogojem vedno več mladih ostaja doma.
Tod so imeli svoja posestva grofje Celjski. Ob koncu 14. stoletja je eden izmed grofovih lovcev med lovom zašel in je v obupu prosil boga za pomoč. Po nočnem tavanju je proti jutru na deblu velike lipe zagledal osvetljeno Marijino podobo. Zaobljubil se je, da bo v zahvalo za rešitev na tem mestu Mariji postavil kapelico in obljubo je tudi uresničil. Kapelico so kasneje razširili in leta 1729 so prizidali še zvonik. Konec 18. stoletja je cerkev pogorela, a so jo obnovili in povečali. Tako je leta 1793 dobila sedanjo obliko. Cerkev je posvečena Marijinemu vnebovzetju, ki ga praznujemo 15. avgusta, na veliki šmaren. Ime cerkve je tudi prvi del krajevnega imena. Drugi del pa izvira iz imena rečice, ki jo tvorita Mala in Velika Reka.
-
Joan Miró v lendavski galeriji
Že dalj časa tu prirejo ambiciozne razstave, ki vzbujajo pozornost med domačimi in tujimi obiskovalci. Na razstavi, ki bo na ogled do konca septembra, lahko občudujete 95 Mirójevih grafik in 15 plakatov iz zasebne zbirke Richarda H. Mayerja iz Nemčije. Enemu najpomembnejših španskih slikarjev, kiparjev in grafikov 20. stoletja ni bilo mogoče vsiliti nobenih vzorcev, s svojo umetnostjo je prekršil vse običaje. Razstavo je pripravil Dubravko Baumgartner.
S kolesa je vse videti drugače
»A gde su vam muškarci?« sta naju z mešanico začudenja, zgražanja in smeha vprašala srbska kmeta, ki sva ju z Andrejo prehiteli pred Bačko Palanko, njuna soseda pa nama je zagnano razlagala, da potrebujeva spremstvo in zaščito. Prijatelj Zoran Milivojević, tudi pri nas priznan psihoterapevt, nama je kasneje ob kavi v Novem Sadu pojasnjeval, zakaj so se nama moški čudili in naju morda celo obsojali, ženske pa verjetno potihoma zavidale, da sva se sami s kolesi podali na pot ob Donavi.
Avantura se je začela že, ko mi je brat za okrogel rojstni dan podaril knjižico Donavske kolesarske poti. Leto pred tem smo namreč »osvojili« nekaj več kot 450 km dolgo pot od Passaua do Dunaja in že takrat smo se poigravali z idejo, da bi pot ob Donavi nadaljevali. Andrejo je mikala pot od Budimpešte do Beograda, moža pa sta odločno rekla: »To pa ne, tam je pa Balkan, nikoli ne veš, kje se kolesarska pot konča, kje boš spal, jedel, se umil.« A sva bili trmasti in sva le stežka prepričali domače, da se nama res ne more nič hudega zgoditi, če pa bi vendarle se, pa naju lahko pridejo pobrat s ceste. In sva sedli na vlak, kolesi pa spravili v tovornem vagonu.
-
Kultura v širšem pomenu besede sploh ni samo klasična glasba, gledališče, film ali slikarstvo. Kultura je tudi način življenja, odnos do vode, soljudi in je celo šport, če si prizadevajo za »fair play« in dobre medsebojne odnose. Ker bo v tem mesecu zaradi evropskega nogometnega prvenstva ta tudi osrednja tema pogovorov, saj moški pravijo, da je to najpomembnejša stvar na svetu, smo poiskali poznavalca nogometa Marjana Dermastijo, ki je že 64 let aktiven v tem zanimivem športu. Nasnul je več zanimivih misli o nogometu, ki bodo v pomoč tudi ženskam, da se bodo lažje pogovarjale s prijatelji.
-
Mavričen pulover
Mavrične barve se prepletajo na puloverju, ki bo navdušil prisrčne navihanke.
Velikosti: 98–104/3 (4 leta), 110–116/5 (6 let) in 122–128/7 (8 let). Opisi za 110–116 in 122–128 so v oklepajih.
Potrebujemo: po 50 (50/100) g bombažne preje v rožnati, beli, svetlo oranžni, rdeči, svetlo zeleni in turkizni barvi; pletilke št. 2,5; kvačko št. 3.
Osnovni vzorec na 8 petljah: pletemo po vzorčni risbi. Narisane so vrste na licu dela in na narobni strani. Po širini ponavljamo vzorčno enoto (VE), v višino pa od 3. do 10. vrste. Barvno zaporedje osnovnega vzorca: 6 vrst rožnate barve, nadaljujemo pa s *4 vrstami bele, svetlo oranžne, rdeče, svetlo zelene, turkizne in rožnate barve. Ponavljamo od *.
-
Ob začetku sezone se sprašujemo, kaj kombinirati in kako posaditi, da bodo zasaditve primerne za lego, kos spremenljivim vremenskim razmeram, a še vedno zanimive in modne, hkrati pa nam ne bodo jemale preveč časa in potrpežljivosti.
Vrtnarjenje na balkonu in balkonske zasaditve so vsako leto bolj naravne. V modi so tradicionalne rastline, kot so pelargonije, fuksije, begonije, okrasne koprive. Na Gorenjskem spodbujajo sajenje nageljnov, ki bodo modni v kombinaciji s čipkastim mlečkom, pokončno gavro, rožmarinom ali asparagusom. Zasaditve morajo biti enostavnejše za vzdrževanje in ravno prav bujne z dodatkom listnatih rastlin.
-
Nekaj naključno izbranih sogovornikov smo povprašali, ali je računalnik njihov prijatelj ali sovražnik.
Borut Razpotnik, upokojeni strojni tehnik, Ljubljana: »Sem ljubitelj elektronike in na spletu prek blogov in forumov dobim informacije in nasvete o tem, kaj in kako je treba reševati različne tehnične težave in kako popraviti aparate. Dobre izkušnje imam z naročanjem računalniških elementov in elektronskih komponent, kar je cenovno veliko ugodneje. Po Skypu se zastonj pogovarjam s prijatelji in sorodniki, dostopnost glasbe na Youtubu pa je zelo dobra tako za poslušanje kot informacije o njej.«