-
Razmislek velja posodovkam, vsem tistim okrasnim rastlinam, ki se morajo zadovoljiti v čebricah, vedrih in v vsem podobnem ter jih zaradi njihove mehkužnejše narave prezimujemo v kleti, garaži ali podobnem prostoru. Takih lepotic, ki presegajo razsežnosti cvetličnega lončka, je kar lepo število. Njim zima zagotovo prinaša večje trpljenje kot nam, ki se po potrebi zavijemo v šal. V resnici pa so potrpežljive te naše rožice, vse od trpljenke, fuksije, oleandra ali angelske trobente naprej. Poskusimo jim olajšati začetek nove pomladne rasti.
Pravo gnojilo – dober pridelek
Vrtičkarji marsikdaj ne vedo, kakšno gnojilo uporabiti na vrtu, zato naj jih nekoliko podrobneje predstavimo. Organska gnojila - hlevski gnoj – pod tem pojmom razumemo vse vrste živalskih iztrebkov. Bogatejši med njimi je kokošji gnoj, saj vsebuje vse tri osnovne gnojilne elemente NPK in nekaj mikrohranil. Najpomembneje je, da uporabimo gnoj živali, ki so bile krmljene z neškropljeno krmo in tako ne vsebujejo pesticidov. Ta gnojila ponavadi vsebujejo največ dušika.
Gospodinjski stroji - pomoč(niki) v kuhinji
V zrelih letih so pri opremljanju kuhinje pomembne predvsem varnost, dostopnost in uporabnost. Odločilna je zlasti funkcionalna zasnova, ki jo dopolnjujejo tehnološko in oblikovno dovršeni gospodinjski aparati. V uporabno opremljeni kuhinji je vse pri roki, in to brez nepotrebnih gibov in premikov po prostoru. Električna in plinska napeljava morata biti brezhibni, da ne pride do požara ali eksplozije. Vtičnice so lahko na steni, na spodnji strani zgornjih omaric ali vdelane v pult. Biti morajo lahko dostopne in varne za uporabo.
-
Na območju naravnega parka (italijanskega) na Krasu v zaledju Trsta je znana in najbolj obiskana vzpetina Volnik (italijansko Monte Lanaro), ki je z 546 metri najvišji vrh planote Žekenc. Celotno območje parka je v glavnem poraščeno z listnatim gozdom ter s črnim borom na južnih pobočjih. V globokih dolinah med vzpetinami najdemo nekatere redke rastlinske vrste, na območju pa domujeta evropski jež in divja mačka. Občasno sta opažena tudi rjavi medved in šakal.
Pogled na razvejeno hribovje Žekenca z Volnikom
-
Vse to so elementi pomladnega presajanja lončnic in posodovk. A vsega verjetno ne bo treba presaditi, pa naj bodo to vlončene rastline ali pozneje rože na vrtu. Pri tem moramo biti razsodni, saj presajanje ni nič manj kot zamenjava rastlinskega življenjskega prostora. Včasih se presajanju morda izognemo, drugič je to nuja in je zato pomembna velikost, oblika in material nove posode. Tudi oskrbe po presajanju ne smemo zanemariti.
Presajanje je kot preselitev, saj celo za človeka, ko je kje »pognal korenine«, pravimo, da se težko prilagaja novim razmeram. Selitve so včasih nujne, včasih zgolj želja po dopolnjevanju, vsekakor pa so vedno stresne. Ljudska modrost pravi, da se vse prime, vse raste in dobro uspeva, kar presadimo in zasnujemo v cvetnem tednu in ta resnica je osredotočena na splošno pozitivne učinke vse daljšega in čedalje toplejšega dneva. Cvetni teden bo letos konec sušca, še preden izide naša revija, zato smo s kramljanjem o presajanju primerno aktualni. V resnici je predvelikonočni čas koledarska spremenljivka, posplošeno pa je to začetek pomladi - nekaj tednov gor ali dol - zato bodite uspešni tudi pri presajanju!
Otok večnega poletja - Martinik
Sliši se nenavadno, toda del Evropske unije sestavlja kar nekaj otokov, ki se postavljajo s prijetno tropsko klimo in z vedno toplim morjem. Večina med njimi leži v dolgi verigi Karibskih otokov in so nekdanje kolonije Velike Britanije, Francije ter Nizozemske. Eden izmed najbolj privlačnih je Martinik, ki se postavlja z visoko stopnjo avtonomije in s predstavniki v francoskem parlamentu. Domačini govorijo skoraj izključno francosko, trgovine so polne francoskih izdelkov, na cestah prevladujejo francoski avtomobili, uradna valuta pa je evro! ...
-
Vrt je kot mozaik, kot preplet žive in nežive narave, skalnjak ali alpinetum pa je za marsikoga vreden toliko kot največji biser v ogrlici. Divje rastoče rastline visokogorskega sveta z vseh koncev Zemlje v naravi rastejo iz komaj žive travne ruše nad gozdno mejo, iz komaj opaznih skalnih razpok, po meliščih pod stenami. To lepoto prenašamo v vrt, čeprav so nekatere rastline nevajene nižinskih razmer. Slovenska narodna pravi nekako takole: ko pomlad se bliža, svoj vrtec gradim … Kaj ne bi veljalo to tudi za snovanje ali dopolnitev skalnjaka? ...
-
Opremljanje kuhinje je zelo osebno. Ne glede na trenutne smernice naj bo urejena po meri uporabnika; in ne glede na velikost mora biti kuhinja vedno priročna. Nekdo se dobro počuti v kuhinji sodobnih, enostavnih in minimalističnih oblik, kjer je na prvem mestu funkcionalnost. Kdo drug da največ na prijetno, domačno ozračje rustikalne kuhinje. Sodobne oblikovalske smernice narekujejo kombinacijo tradicionalnega z modernim. Če je dovolj prostora, si omislimo kuhinjski otok ali vsaj polotok.
Na Javorov vrh in Potoško goro
Prelep svet se odpre ko se znajdemo pod vznožjem gorskega masiva Storžiča, Zaplate, obeh Kočen in Grintavca. Tam, kjer se konča Kranjsko polje, preden cesta zavije v ozko tesen doline Kokre, ki povezuje z Jezerskim, ki je bilo vse do konca prve svetovne vojne del Koroške, so povsod naokrog zaplate in vzpetine, povezane z skrivnostnimi izročili. Na podaljšanem grebenu, desno od Zaplate, so Javorov vrh, Potoška gora in Sv. Jakob, ki so naš današnji cilj.
-
Karnevalsko praznovanje v pustnem času v Evropi sega v predkrščansko obdobje, kasneje pa je postalo povezano s pepelnično sredo, ki je uvod v postni čas (46 dni pred veliko nočjo). Skozi stoletja so se v nekaterih krajih izoblikovale tradicionalne maske in običaji, drugje pa so pustni karnevali zgolj priložnost za razkazovanje in za zabavo. Tako je še zlasti v toplih krajih, kjer pustni čas ni povezan tudi s skorajšnjim koncem zime. Na karibskih otokih pustni karneval prireja skoraj vsaka državica, ponekod tudi večkrat na leto, da bi tako...