Nostalgična prestolnica Argentine
Argentinska prestolnica Buenos Aires ima svoj šarm, svojo dušo in predvsem prebivalce, ki so res predani mestu. Tisti, rojeni v eni izmed skoraj petdesetih mestnih četrti, ponosno pravijo, da so portenji. To je nekaj več kot biti zgolj Argentinec, vedo povedati. Ponosni so, da živijo v mestu, kjer je medicino študiral Ernesto Che Guevara, kjer so nekoč občudovali in sovražili Evo Duarte in kjer je svoje mojstrovine na travnatih igriščih razkazoval Diego Maradona.
-
Cvetje in zelenje iz domačega vrta ali nabrano na sprehodu ponuja obilo možnosti za sezonske polepšave bivanjskega okolja. Družimo jih z eleganco travnih bilk in vejicami tipično obarvanih listavcev. Listi se najlepše obarvajo takrat, ko so sončnim dnevom sledijo noči z nizkimi temperaturami. Smola je le v tem, da odrezane veje v zaprtih prostorih kmalu izgubijo lepoto, ki bi jo v naravi občudovali še nekaj dni.
-
Avtohtono istrsko okolje, 33 domačinov, čreda koz, nekaj kokoši s petelinom na čelu, vaški plac s cerkvijo, figov drevored, za povrh pa še tradicionalna šagra kur en bot (kot nekoč). To je kratek, a slikovit oris vasi Smokvica v srcu koprskega zaledja. Očarljivo staro kmečko naselje se iz idilične spokojnosti, ki vlada pod Kraškim robom, predrami le zgodaj zjutraj in pozno popoldne, ko se z opravkov, iz služb in šol vračajo njegovi maloštevilni prebivalci.
-
Meje med Republiko Irsko in Severno Irsko nevedni tujec ne opazi niti ne občuti. Ločnica med zadnjim kosom britanskega imperija na otoku in drugim delom že lep čas ni fizično razmejena. Prva opazna razlika so le razdalje na prometnih kažipotih - Republika Irska uporablja metrski sistem (Severna Irska milje), zaradi česar je na tem delu otoka vožnja nekoliko prijetnejša. A tako kot v Veliki Britaniji tudi Irci vozijo po levi, čemur se je pač treba prilagoditi. Druga opazna razlika se razkrije v trgovinah.
-
Še preden se bomo prav zavedli, bomo preskočili astronomsko ločnico jesenskega enakonočja in se vsak pri sebi zalotili ob ugotovitvi, češ kako hitro je minil čas zadnjega leta. September nam navzlic temu postreže z mozaikom lepote in radosti, s pridelki preteklosti. Prinaša pa tudi nekaj dela ob pričakovanju bodočih vrtnarskih zadovoljstev.
-
Loški potok je malo znan kotiček Slovenije, skrit je med gozdovi in planotami med Ribnico in Ložem, med Blokami na severu in dolino mejne Čabranke na jugu. Dolina je domala povsem suha, le tu in tam se pojavi kaka manjša ponikalnica, ki ima kratek tok in zanimive požiralnike.
Prvi kraj v Loškem potoku so Retje v slikoviti kraški dolinici, kjer so izviri nekaterih potokov, ki se potem odmikajo na jug med naseljema Šegova vas in Loški Potok. Med njima se dviga Hrib, na katerem stojita dve cerkvi in je od njih lep razgled po dobršnem delu doline. Peljite se na vrh, saj je pot dobra; že zaradi pogrebov, ki ne gredo več peš, so jo morali urediti.
-
O "krompirjevcih" sem že prej veliko slišala. Da pa društvo obstaja že toliko časa in prireja celo svetovne kongrese, se mi je zdelo kar neverjetno. Prireditev me je navdušila in takoj sem postala član društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. Še posebej sem se navdušila nad šestdnevno strokovno ekskurzijo v Črno goro, ki se jo je udeležilo več kot 40 »udov« - članov društva.
-
Kljub cunamiju leta 2004 in katastrofalnemu potresu dve leti kasneje, ki je porušil na sto tisoče domov, se je v mesto že vrnil vsakdanji utrip in ulica Malioboro je spet njegov magnetni pol. Le streljaj stran od sultanove palače z elegantno javansko arhitekturo, je raj za spominke, tu je na stotine trgovin, restavracij in zgodovinskih spomenikov. Med arkadami najdemo lokalne posebnosti, kot so batik, okraski iz ratana, usnjene lutke, ki jih uporabljajo pri predstavah znamenitega senčnega gledališča, pa izdelki iz bambusa in...
-
Dansko podeželje je za turista kot pravljična dežela: belo ometane in s slamo krite hiše dajejo videz, kot da se je tod pred davnimi desetletji ustavil čas. K temu pripomore še katera od kulturnozgodovinskih prireditev, na katerih obujajo like iz davne preteklosti. Potem je treba omeniti še številne obnovljene pravljične gradove in muzeje, posvečene vikingom, ne smemo pa tudi pozabiti, da je Danska domovina svetovno znanih lego kock.
-
Lepo slovensko ime za junij pomensko spominja na rože ali gartrože, na vrtnice. Seveda rože (rodovno strokovno ime je Rosa ) po pravici zaslužijo svojo slavo vrtne kraljice, saj spremljajo človekovo kulturo že 5000 let. Omenjajo jih Sumerci in stari kitajski zapisi izpred 2500 let poročajo, da je bilo že takrat v pekinški knjižnici 600 knjig o vzgoji in oskrbi vrtnic. Poznali so tudi polnjene cvetove s po 50 ali celo 100 cvetnimi listi. Torej se stare vrtnice niso zastonj imenovale stolistnice ali centifolia.