-
Ustvarjalnica
Poletje ne pomeni vselej le popolnega izklopa in čofotanja v morju, počitnice so lahko tudi zabavno ustvarjalne. Čeprav jih preživljamo doma, lahko v svoj dom povabimo morsko vzdušje. Ne stane veliko, če vam ostaja več prostega časa, pa se lotite katere izmed predlaganih idej.
Sploh če je v dveh najbolj vročih poletnih mesecih na vašem koledarju zapisano kakšno družinsko praznovanje ali vas prevzame žeja, da bi za prijatelje organizirali čisto posebno zabavo s konceptom. Morje, školjke, pesek in palme igrajo v teh zgodbah glavno vlogo.
Insekti prihajajo na naše krožnike
Vrt in dom
Že naši daljni predniki so brez predsodkov jedli kobilice, čričke, termite, mokarje in druge vrste gomazečih žuželk. Ne boste verjeli, a užitnih je več kot 1900 vrst. V nekaterih predelih sveta jih uživajo še danes. Eni zato, ker so insekti odličen vir beljakovin, drugi pa zato, ker so del tradicionalne kulinarike, predvsem v Aziji, Južni Ameriki in Afriki.
Evropska komisija je že leta 2021 odobrila kobilice in velikega mokarja kot primerno hrano za ljudi. Letos januarja pa je vietnamski družbi Cricket One Co. dala dovoljenje za prodajo delno razmaščenega prahu hišnega murna (Acheta domesticus) ter ličink malega mokarja (Alphitobius diaperinus). To je hrošček, ki se najraje hrani z moko, otrobi, kosmiči, kruhom in zelenjavo. Dovoljenje za prodajo mokarjev v obliki paste, prahu (moke), v zamrznjeni in posušeni obliki je dobila francoska družba Ynsect B. V., ki je največja svetovna proizvajalka beljakovin iz mokarjev.
Domovanja ribičev in najbogatejše Slovenke
Izleti
Dobrih deset kilometrov severozahodno od Trsta je zamejska vasica Križ, po italijansko Santa Croce, ki velja za najstarejšo slovensko ribiško vas. Leta 1911 je imela kar 198 poklicnih ribičev z 62 plovili.
Vas je bila vso svojo zgodovino najtesneje povezana z ribištvom in pomorstvom, njene korenine segajo v srednji vek, ko je potekal hiter razvoj ribištva in pomorstva ob obali Trsta do izliva reke Timave. Danes v Križu živi okoli 1400 prebivalcev. Pohvalijo se lahko z zelo lepo urejenim Ribiškim muzejem tržaškega primorja, za katerega Franko Košuta, ladjedelski inženir, vodja in njegov ustanovitelj, pravi, da je »kulturni hram, kjer je shranjen del naše zgodovine in kulturne dediščine v trajen spomin za sedanje in prihodnje rodove«.
-
Ustvarjalnica 2
Poletje in cvetje na mizi sta vedno dobrodošla, a voda v vazi privablja komarje. Z reciklažo plastenke ustvarimo vazo, ki komarjem ne diši.
Tako smo hkrati ustvarjalni in ekološko naravnani. Druženje, kavica ali branje knjige ob šopku na mizi pa poteka v prijetnem vzdušju.
Potrebujemo: 1,5-litrsko prazno plastenko, nekaj kamenja, trak iz blaga ali papirnato brisačko, zemljo, vodo in škarje.Plastenko nad sredino prerežemo na pol, spodnji del uporabimo za podstavek, zgornji del, obrnjen z grlom navzdol, pa kot prostor za zemljo (sliki 1 in 2)
Ko se prijatelji spet srečajo …
Reportaža s srečanja Vzajemnosti
Spomini z jesenskega srečanja bralcev in prijateljev Vzajemnosti so še zelo živi, pa smo jih že dopolnili z novimi. Tokrat z Brača, tretjega po velikosti med hrvaškimi otoki, kjer smo preživeli štiri čudovite zadnje majske dni.
Na 17. srečanju bralcev in prijateljev Vzajemnosti se je zbralo kar za šest avtobusov izletnikov. Razveselili smo se znanih obrazov in toplo pozdravili tiste, ki so bili z nami prvič. Družili smo se, se naužili sonca, preživeli nekaj nalivov, najpogumnejši so tudi zaplavali v morju, ki se je šele začelo ogrevati. Pa tudi veliko zanimivega smo videli in novega izvedeli.
Čudežna literarna pot čudovitih slovenskih imen
Ime je osebna os posameznika, slovensko ime pa je obenem os slovenske skupnosti, ker izžareva domoljubje, ljubezen do materinščine in se zato najlepše razcveti v umetnosti. V težkih obdobjih za Slovence so se ti »bojevali« za svoj obstoj tudi z imeni.
Leto 2023 je razglašeno za leto Karla Destovnika Kajuha, ki se je rodil 13. decembra 1922 in umrl 22. februarja 1944. Lansko leto je bila torej 100. obletnica njegovega rojstva, lani pa je bila tudi stoletnica rojstva Ele Peroci, ki se je rodila 11. februarja 1922 in umrla 18. novembra 2001, in Cvetane Priol, ki se je rodila 19. februarja 1922 in umrla 11. avgusta 1973. Vsi trije so kot marsikateri drug kulturnik vsak na svoj način povezani s slovenskimi imeni.
Sestrska nežnost in razumevanje
»Dober dan, Marjana tukaj. Kaj delaš v torek popoldne?«
»Halo?«
»Marjana, sošolka, se spomniš?«
Seveda se je spomnila Marjane, morda najljubše sošolke, potem pa sta se kar izgubili.
»Halo? Si tam?«
»Ja, seveda, slišim te.«
»V torek te povabim na kavo.«
Marjane ni slišala od zadnje velike obletnice mature – to bo zdaj že skoraj devet let.
»Odločila sem se, da bi te rada srečala, tebe in druge sošolke. Prideš?«
Rekla je samo: »Se je zgodilo kaj posebnega?« Ob tem navadnem stavku pa je v resnici pomislila: »Da ni Marjana kaj zbolela in nas hoče še zadnjič videti ...«
-
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Zadnjič sem ga v trgovini z metrskim blagom zagledala in postal je moj. Kos blaga, kot bi ga sneli s kubističnih slikarskih platen Mondrianovih prizem ali Delaunayjevih abstraktnih geometrijskih likov. Za celo oblačilo bi bila ta vzorčna sestavljanka morda malce drzna, kot detajl pa izvrstno funkcionira.
V zastavljalnico nekoč za počitnice, danes za plačilo položnic
Prosti čas
V tujini so zastavljalnice zelo obiskovane in so najhitrejša pot do gotovine, kot izhod za ljudi, ki so se znašli v finančni stiski. V Sloveniji jih deluje le nekaj, saj je ljudem še precej nerodno, da bi si na tak način priskrbeli nujno potrebno gotovino.
V zastavljalnico prinesemo katerega izmed svojih vrednih predmetov, na primer zlato verižico, dragoceno uro ali avtomobil, in zanj takoj dobimo gotovino. Vendar pa zastavljalničar ponudi znesek, ki je nižji od tržne vrednosti predmeta – večinoma za okoli 30 odstotkov. Predmet v zastavljalnici (bivšega) lastnika čaka mesec dni, če ga ne odkupi nazaj, gre v prosto prodajo. Ta čas je sicer mogoče podaljšati, a za vsak mesec dlje njegova cena zraste za približno deset odstotkov ocenjene vrednosti. To je zaslužek zastavljalnice, če lastnik svoj zastavljeni predmet odkupi nazaj. Seveda se po določenem času odkup niti ne izplača več, saj se »ležarina« približa ali pa celo doseže vrednost predmeta. V zastavljalnici običajno rok možnosti odkupa podaljšajo le za dvakrat ali trikrat.
Stanovanje v starosti: dostopna in udobna spalnica
Prosti časjunij '23Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
Spalnica mora biti zasnovana prijetno in udobno, še posebej za starejše in bolne, saj v njej preživijo veliko časa. Pomembna je dobra dostopnost do vseh delov prostora, predvsem do postelje. Če se spreminjajo naše potrebe, mora biti dovolj prostora, da ureditev tudi prilagajamo, vendar nikoli na račun varnosti in udobja. Spalnica naj bo vedno urejena praktično, da se ne počutimo ovirane ali utesnjene.
Vsakdo naj bi imel posteljo v prostoru, namenjenem le spanju, in ne v bivalnih prostorih. Če je bilo to pred leti morda zaradi pomanjkanja prostora nujno, pa na starost potrebujemo ločen prostor. Spalnica je prostor za počitek in zasebnost, blizu naj bo stranišče oziroma kopalnica. Kadar nas je v stanovanju več, je potreba po zasebnosti še bolj smiselna, zato bi bilo idealno, da bi imela vsaka spalnica svoje stranišče.