-
Sladko-grenki obraz ljubezni
»Laško ali union, v steklenici ali točeno?« je Janeza vprašala natakarica, ko je naročil pivo. »Kakšna pa je razlika med njima?« »Ja, laško je bolj grenko, ker ima več hmelja.« »Potem pa kar vrček laškega, točenega,« je dejal. Ko ga je postavila predenj, je z užitkom odpil prvi požirek. O, kako mu je prijalo! Naslonil se je na stol, počasi srkal tekočino jantarjeve barve in opazoval okolico. Sedel je na terasi lokala, pred katerim je bila široka ploščad, in opazoval mimoidoče, ki so hiteli na vse strani. Čas se mu je ustavil. Nikamor se mu ni mudilo. Kakšno razkošje – biti na dopustu brez posebnih načrtov! Nobenega hitenja, nobenega nujnega opravila, brez misli … Užival je v pijači in spremljanju vsega in vseh okrog sebe. Nikogar ni poznal. Pa vendar je bilo nekoč to njegovo mesto.
Po leseni brvi čez edinstveni slani travnik
Izleti
Kombinacija prijetnega žvrgolenja ptičev in svežega vonja po morju kar vabi k obisku manj znanega kotička ob slovenski obali. Tokratni namig za izlet je Ankaran, kjer so uredili obalno pešpot po mostovžu, ki povezuje Športnorekreacijski park Sv. Katarina in naselje s središčem.
Pot je enostavna, primerna za vse letne čase in vse starosti obiskovalcev. Ker je pot po leseni brvi možna z obeh strani, je avtomobil smiselno parkirati bodisi pri Sv. Katarini (ob morju, pri mandraču) bodisi v središču Ankarana (pri trgovini in lokalih) in se podati na kratek, a izjemno zanimiv in poučen sprehod čez slani travnik pri Sv. Nikolaju. Ta spada v mrežo območij Nature 2000 in je edini tovrstni v Sloveniji. Pri projektu za ureditev obalnega sprehajališča sta združila moči ankaranska občina in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Uresničila sta ga pod okriljem Lokalne akcijske skupine Istra, s čimer so pridobili tudi sofinanciranje iz evropskega regionalnega sklada. Naložba je sicer stala več kot pol milijona evrov.
Uporabljajmo balkon, teraso in vrt
Prosti časjulij '23Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
Balkon, terasa ali vrt so starejšim pomemben del bivalnega prostora, še posebej tistim, ki se težko gibljejo ali ne morejo zapustiti doma brez pomoči. Predvsem v večstanovanjski stavbi je lahko to zanje edini redni stik z zunanjostjo in svežim zrakom. A glavno je, da je balkon dostopen brez težav in tako velik, da ga oseba lahko sploh uporabi. V domači hiši pa je pomembno preprosto in varno dostopanje do vrta.
Balkon imenujemo odprt prostor, ki sega iz pročelja stavbe, kadar je vanj umaknjen, je to loža. Za varen dostop iz notranjosti ne sme biti velike razlike v višini poda med bivalnim prostorom in balkonom, za dobro počutje pa je pomembno tudi, kakšna je tam ograja. Prosojna steklena ograja ali taka s tankimi prečkami lahko pri starejših in slabovidnih vzbuja nelagodje. A obenem zidana ali drugačna polna ograja preprečuje poglede v okolico tistemu, ki na balkonu sedi ali je na vozičku. Ob predpisani višini je primerna tista vrsta ograje, ki omogoča poglede sedečemu, mu daje občutek varnosti in upošteva skladnost ograje z arhitekturo stavbe.
-
Naše vezenje spada v skupino ploščati ali polni vbod. To je skupina ravnih vbodov, ki pokrivajo manjše površine. Ploščati vbod za svoje vezenine uporabljajo mnoge kulture. Najdemo ga v severni Afriki, Južni Ameriki, zahodni Aziji, jugovzhodni Aziji in Indiji. Med vsemi državami so ga največ uporabljali na Kitajskem.
Tudi pri slovenskih narodnih vezeninah z značilnimi slovenskimi motivi, kot so nageljni, srčki ipd., uporabljamo poleg drugih vbodov tudi ploščate, s katerimi zapolnjujemo manjše ploskovne motive. Ploščati vbod lahko delamo v ravni ali poševni črti. Vezenina nam bo uspela le, če bomo pri vezenju zelo natančni, vbodi morajo ležati drug poleg drugega, da tkanino prekrijejo, ne smejo pa biti pretesno skupaj, da se vezenina ne izkrivlja. Nit mora biti enakomerno napeta. Pozorni moramo biti pri oblikovanju robov. Delo bo lažje, če bomo robove najprej obšili z orisnim, prednjim, verižnim ali katerim koli drugim primernim vbodom.
-
Napadi medveda na človeka so sicer redki, vendar postaja ob njihovi povečani številčnosti vedno bolj preteča nevarnost povsod po Evropi. Strokovnjaki so prepričani, da bi se bližnjim srečanjem z medvedi lahko ljudje marsikdaj izognili.
Treba je vendarle vedeti, da so medvedi po naravi plahe živali in se poskušajo izogniti stikom s človekom. Napadejo le, če jih nenadoma presenetimo in se ustrašijo, se čutijo ogrožene ali so ogroženi njihovi mladiči. Vzrok napada je lahko tudi obramba vira hrane, lakota ali če so hudo ranjeni.
Brezplačna prenočišča za popotnike in kolesarje
Izleti
Mnogi se iz različnih razlogov tudi na daljša potovanja odpravljajo s kolesom ali peš, torej na način, ki je najprijaznejši do okolja. To je vsekakor preizkušnja za vsakogar in tudi izziv, ki prinaša mnogo neznank, obeta pa tudi obilo dogodivščin, in to ne glede na starost.
Na takšno potovanje se je treba skrbno pripraviti. Pri iskanju poceni ali celo brezplačnih prenočišč si lahko pomagate s številnimi spletnimi stranmi. Ena izmed najzanimivejših se imenuje Dobrodošli na mojem vrtu (Welcome to my garden). Namenjena je pohodnikom in kolesarjem, skratka vsem, ki potujejo po svetu brez motornega prometnega sredstva ali izključno z javnimi prevoznimi sredstvi. Dolžina bivanja je običajno do dva dni, a če se gostitelji in gostje dobro razumejo, se lahko podaljša. Članstvo je brezplačno, zaželeni pa so prostovoljni prispevki.
Trubadur s črno kitaro, klobuki in čudovitimi pesmimi
Sam sebi pravi »pesmar«. Je pa Vlado Kreslin veliko več, skladatelj, pisec besedil in poezije, književni avtor, igralec pred kamerami in na odru, ki že več kot 40 let pušča izjemen pečat v slovenski glasbi. Ustvaril je 15 albumov z avtorsko glasbo, nekaj pesniških zbirk, številne njegove pesmi so skoraj ponarodele, ker mu je uspelo imenitno povezati trdi rock, hripav bariton in nežno petje z lirično občutenostjo poezije in panonskim duhom.
Naučil nas je prekmurskih besed, njegovi koncerti so razprodani, poslušajo ga stari in mladi, v mestu in na podeželju, intelektualci in preprosti ljudje, saj so njegove pesmi hvalnica svetu in življenju.
Okopavanje in rahljanje tal brez sklanjanja
Ali imate težave z natančnim okopavanjem in odstranitvijo plevela? Delo lahko opravite brez sklanjanja in bolečin v križu z večnamensko motiko, ki jo množično uporabljajo na vzhodu Evrope. Z njo si olajšate tudi setev in sajenje nekaterih vrtnin. V Sloveniji jo poznamo pod imenom rezalna motika.
Rezalna motika Anka je idealna rešitev, ki nam lahko pomaga pri rahljanju zemlje, košnji, grabljenju, lažji setvi in odstranjevanju plevela. S tem vsestranskim orodjem lahko brez težav razbijemo manjše grude zemlje. Še posebej starejšim vrtnarjem omogoča lahkotno okopavanje brez sklanjanja in bolečin v hrbtu na zelenjavnem vrtu, okrasnih gredah, sadovnjaku ali vinogradu. Njena osnovna delovna širina je 12,5 cm, če rezilo postavimo na tla v vodoravni položaj. Če ga obrnemo v pokončni položaj, je njena delovna širina 2,5 cm. To vrtno orodje nam omogoča natančno okopavanje okrog sadik solate, redkvice, zelja, paradižnika, okrasnih rastlin, malin, robnikov, kamna, v neposredni bližini debla dreves ali trte. S konico pa lahko okopavamo tudi površine, ki so zasušene in trde.
Ženske z dušo – kljub revščini
Predstava Bakice/Babice reško-ljubljanske naveze (Kolektiv Igralke, Savez udruga Molekula in KUD Transformator) osvetljuje problem revščine med starejšimi, ki ne vključuje brezdomstva in je generalno neviden. Avtorice so jo ustvarile na podlagi pričevanj, ki z osebnimi zgodbami odražajo kapitalistično stvarnost.
Dve leti in pol že igrajo predstavo, ki je nastala v sodelovanju s slovensko režiserko in dramaturginjo Tjašo Črnigoj. V Mariboru je bila maja letos 33. ponovitev, kar je za predstavo na neodvisni sceni res veliko.
-
POLETNI FESTIVALSKI UTRIP
Na Ptuju bosta oba poletna meseca napolnjena s pisano paleto kulturnih dogodkov, med njimi sta Festival Arsana z mednarodno glasbeno zasedbo, različnimi glasbenimi zvrstmi od klasike do jazza, vokalne in instrumentalne glasbe in mednarodni festival Art Stays, ki se je uveljavil zlasti na področju likovne umetnosti. Prvič bo na Ptuju Poletna noč, gala koncert slovenske popevke s Simfoničnim orkestrom in Big Bandom RTVS (15. julija). Tradicionalno ostajajo v programu Ptujska poletna noč z glasbo, kulinariko in druženjem, avgustovski Dnevi poezije in vina, Kino brez stropa in XVI. rimske igre, ko nastopijo gladiatorji, senatorji in drugi Rimljani.