Pesniki so bili vedno bratje šamanov
Milan Dekleva, pesnik, pisatelj, dramatik, esejist, prevajalec, novinar in urednik pri Ljubljanskem dnevniku, do upokojitve pa urednik otroških in mladinskih programov na Televiziji Slovenija, je tudi pianist, avtor glasbe in besedil, predvsem pa zanimiv sogovornik o literaturi, glasbi in slovenskem jeziku. V slovenski literaturi velja za predstavnika modernizma in postmodernizma, za svoje delo je prejel številna priznanja. Desetletja ga krasijo košati brki, rad kolesari in je med redkimi Slovenci, ki igrajo ragbi.
Različne mize za različne priložnosti
Prosti časapril '20Ljudje Starejši Dom
Ali se sploh zavedamo, koliko časa preživimo za mizo? Pravzaprav veliko. Na mnogih delovnih mestih delo opravljamo sede, za mizo sedimo pri jedi, ob kozarcu pijače ali skodelici kave s prijatelji. Za mizo praznujemo rojstni dan in režemo torto, morda kartamo, beremo časopis, brskamo po tabličnem računalniku ali pripravljamo hrano. Na domači jedilni ali pisalni mizi pogosto delamo z računalnikom. K vsaki mizi spada ustrezen stol, morda tudi klop, ali pa pisarniški stol v domači pisarni. Pa so vse mize enako visoke?
V rastlinjaku lahko prehitevamo naravo
Domači rastlinjak je aprila že poln življenja. Sejemo in sadimo številne vrtnine in tako prehitevamo naravo. Sadimo lahko paradižnik, papriko, kumare, jajčevce in bučke. Sejemo tudi nizki stročji fižol in druge vrtnine. Prava samooskrba se začne z rastlinjakom, saj lahko pridelek pobiramo vse leto.
V začetku ali sredini aprila posadimo paradižnik, teden ali dva kasneje sadimo papriko, kumare in jajčevec. Sredi aprila sadimo tudi bučke. To lahko naredimo, ko so nočne temperature v rastlinjaku nad 10 stopinj Celzija. Kdaj bomo sadili, je odvisno predvsem od vremena in ogrevanja. Če so noči hladne, lahko rastlinjak ogrevamo z žerjavico iz kamina ali peči. Žerjavica v kovinskem vedru brez težav ogreje rastlinjak. Med paradižnik sadimo solato, lahko tudi baziliko, če je dovolj prostora, priporočamo setev kapucink, ki poskrbijo za barvitost. Na toplejših območjih Slovenije lahko začnemo saditi paradižnik in druge plodovke takrat, ko se temperature v neogrevanem rastlinjaku tudi v nočnem času ne spustijo pod 10 stopinj Celzija. Takoj po sajenju poskrbimo za zastirko iz slame. Tako se bodo rastline dobro ukoreninile in prej razvile. Dobro razvit koreninski sistem je osnova za kakovosten pridelek.
-
Marsikdo že nestrpno čaka, da začne delati na vrtu pod prijetnim spomladanskim soncem. Prav je, da se pred začetkom sezone seznanimo s tem, katere korake narediti, da bo naš trud na vrtu in sadovnjaku čim uspešnejši v obliki kakovostnega in obilnega pridelka.
Jeseni smo bili zadovoljni ali pa nezadovoljni z doseženim pridelkom. Morda smo slabši pridelek zakrivili tudi sami. Malo po nesreči in malo z nepoznavanjem vseh procesov, ki potekajo v rastlini in zemlji v času bujne rasti in dozorevanja plodov. Poglejmo, kaj se zgodi z zemljo po spravilu pridelka. Z vsakim plodom in vsako solato, korenčkom, krompirjem ipd., ki jih odnesemo z vrta ali njive, odvzamemo zemlji tudi velike količine dušika, fosforja, kalija, kalcija, magnezija, natrija, žvepla itd.
-
Vandramo po Sloveniji
V času hudega virusa, ko nam stroka vendarle priporoča izlete v naravo, predlagam obisk kraja, kjer se narava izpoveduje v vsej svoji čistosti in sproščenosti: Kočevskega roga, največjega slovenskega gozda. Najlepše ga je doživeti kar z glavne krajevne ceste, ki pelje iz Kočevja v Podturn pri Dolenjskih Toplicah. S te ceste se cepi obilo gozdnih cest, zato se je treba nujno oskrbeti z zemljevidom Kočevske, ki ga brez plačila dobite v novem, lepo urejenem Turističnem informacijskem centru pri Rudniškem jezeru pri Kočevju. No, izlet lahko začnete in tudi končate kar pri tej lepi vodi.
Rad ima harmoniko in bosonoge pohode
Dobre stare viže
Lojzetu Ogorevcu je glasba pomembna že od mladih nog. Rodil se je v Orehovcu v občini Brežice, zaselku blizu Pišec, ki so poznane po pišeških marelicah in mlinarstvu. Nekdaj je bilo tam v razdalji sedem kilometrov kar 17 mlinov! In tudi o mlinarjih poje ena njegovih skladb. Živel je v glasbeni družini, kjer so najraje peli. Pri enajstih letih pa je na paši skupaj s starejšim bratom Jožetom že raztegoval tudi harmoniko.
»V družbi poslušne krave Bebe sem se veliko naučil. Sliko z njo še danes večkrat pogledam,« se spominja svojih glasbenih začetkov. Prvič je zaigral na svoji birmi, kasneje pa tudi na različnih šolskih prireditvah. Leta 1973 je zbral svoj prvi ansambel, kvintet, ki je bil eden redkih z diatonično harmoniko. Igrali so pretežno po Posavju, kasneje pa so jih glasbene poti vodile tudi na tuje.
-
Tale nevidni sovražnik, mikroskopsko majhen, res je neverjeten! Kako lepo ime ima, korona me spominja na krono, na nekaj lepega – on pa prinaša bolezen in včasih celo smrt. Prinaša skrbi, strah, ukrepe, ustavitev tako rekoč vsega sveta, napore zdravnikov in še mnogih …
Pa je to lahko kljub vsemu tudi nekaj lepega?
Neki pomembni mož je rekel, da smo v vojni. Ja, res, ta virus je vendarle tudi nekaj dobrega! Če je že bilo treba človeka ustaviti v njegovi nori naglici hlastanja in uničevanja samega sebe in narave, potem hvala bogu, da je to samo virus, ne vojna! Bijemo bitko, vendar ne človeka proti človeku, ampak imamo vsi enega samega skupnega sovražnika, samo virus je! Kljub vsemu hudemu se še primerjati ne more z vojnimi grozotami!
-
V času ocvetličenja balkonov kar tekmujemo, kdo bo imel najlepše ograje z razkošnimi cvetočimi cvetovi. Tudi v vrtnarijah je povpraševanje po rastlinah z velikimi cvetovi večje kot po rastlinah z manjšimi cvetovi. Vendar drobno cvetje prav z lahkoto tekmuje z vsakim še tako bogatim nasadom.
Prednosti rastlin z majhnimi cvetovi je več. Rastline na primer redko ostanejo brez cvetja. Posebej mi je všeč, da nam ni treba odstranjevati odmrlih cvetov. To nam prihrani številne bolezni, kot so plesni, saj se cvetovi enostavno posušijo in jih odpihne veter. Tako nam ni treba pogosto pometati dvorišča.
Bolezni, ki jih pri psih prenašajo klopi
Klopi so iz skupine pajkovcev in so poleg pršic najmanjši sitni krvosesi. So prenašalci številnih škodljivih mikroorganizmov: borelij, babezij, erlihij, virusnega klopnega meningitisa. Imajo več faz razvoja in najaktivnejši začnejo postajati predvsem v teh toplejših spomladanskih dneh. Ker potrebujejo v svojem razvoju najmanj tri gostitelje, je toliko večja nevarnost prenosa bolezni na več naslednjih gostiteljev.
Tako kot pri ljudeh se tudi pri živalih pogostnost klopno prenosljivih bolezni povečuje, sploh zdaj, ko imamo tako zelo blage zime, vsaj kar zadeva temperature in količino snega. Klopom se nikoli ne moremo popolnoma izogniti niti ljudje niti psi, zato je največji poudarek na preventivni zaščiti. Tako seveda zmanjšujemo možnosti prenosljivih bolezni in skrbimo za svoje zdravje in zdravje svojega kosmatinca.
-
Odpornost pljuč proti boleznim lahko hitro izboljšamo na številne načine, zato upoštevajte navedene nasvete.
Več vode pomeni manj sluzi. Če so pljuča dobro hidrirana, bodo za okužbe manj dovzetna. Ko pijemo manj vode, povečujemo zasluzenost pljuč. Telo poskuša preprečiti, da bi z dihanjem izgubljalo vodo, ki je primanjkuje, zato gosti sluz v pljučih in s tem ustvarja ugodno gojišče za respiratorne viruse.
Pekoči okusi razpršujejo sluz. Hren, vasabi, ingver, čili, česen, čemaž in podobne pekoče začimbe imajo dokazano delovanje na razprševanje sluzi. Hkrati tudi redčijo kri in pospešujejo limfo, kar dodatno izboljša delovanje »komunalnih« služb v telesu.