Za kakovostnejše življenje ljudi z invalidnostmi in starejših
Posvet Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše – povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo, ki je potekal oktobra v organizaciji Državnega sveta RS, je predstavil prizadevanja Geodetskega inštituta Slovenije in Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, da bi invalidom, osebam z oviranostmi in starejšim zagotovili enako dostopnost do vseh storitev v državi.
»Ne le zato, ker je tako zapisano v zakonodaji, ampak iz iskrenega spoštovanja do soljudi, s katerimi sooblikujemo družbo. Ker je tako enostavno prav,« je v uvodu poudaril Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta RS.
-
Ohranimo spomine
Spomini na čas, ki smo ga preživeli, so naši življenjski dogodki. Lahko so lepi, težki, slabi – kakor za koga. V nas se lahko predramijo, ko srečamo ljudi, ki jih že dolgo nismo videli, a so nam ostali v lepem spominu. Z njimi izmenjamo le nekaj besed ali pa na hitro poklepetamo in takrat oživijo tudi spomini.
Pred kratkim sem srečala prijateljico, ki me je celo povabila k sebi domov. Čutila sem, da mi ima veliko povedati. To se pri njej zgodi redko, ker živi sama, in tako samotno je tudi njeno življenje. Celo telefonske številke ne zaupa nikomur, da je ne bi nadlegovali. Naj omenim, da je velika umetnica (slika na steklo in platno). Doma ima zelo bogato zbirko slik, naslikanih na steklo, a za to ne ve nihče. Kakšna škoda! Te njene umetnine so del zgodovine, iz katere je zrasel tudi današnji svet. Tako generacija, ki je takega duha, počasi odhaja in z njo tudi mnoge veščine, česar se premalo zavedamo.
Ali smo upravičeno nezadovoljni?
Z oskrbo starejših smo pogosto nezadovoljni. Poslušamo in beremo o slabi oskrbi stanovalcev v domovih starejših, ki je povod za večino konfliktov med njihovimi bližnjimi in osebjem v domovih. Ali je oskrba res slaba? Že kratek obisk nam razkrije nasprotno, stanovalci so skrbno negovani, čisti in urejeni, bivajo v urejenem in snažnem okolju, pa čeprav so nekateri domovi že precej dotrajani, na razpolago imajo številne smiselne aktivnosti, da jim ni dolgčas. Zakaj torej vsesplošno nezadovoljstvo?
Vemo, da stanovalci domov usihajo kljub skrbni negi in sodelovanju pri miselnih in gibalnih aktivnostih, posedanju v voziček, fizioterapiji. Toda njihovi bližnji pogosto mislijo, da dobra nega in razne aktivnosti preprečujejo usihanje, zato sklepajo, da je usihanje njihovih staršev posledica slabe oskrbe. Zagata je enostavno rešljiva. Raziskave so dokazale, izkušnje pa potrdile, da ustrezno informiranje omogoča njihovim bližnjim pravilno razumevanje: dobra oskrba zagotavlja starejšim udobje, ne zmore pa upočasniti ali preprečiti usihanja. Medicinskih ukrepov, ki bi usihanje v zadnjem obdobju življenja upočasnili ali preprečili, ni.
-
Za slovenske zmage
Navdihujoče je bilo gledati tisoče udeležencev Ljubljanskega maratona. Še posebej je treba poudariti, da so tekli skupaj s svojimi starši tudi tisti, ki smo jim včasih rekli cicibani. Zakaj? Zato, ker danes otroke navezanost na računalnike in pametne telefone pogosto odvrača od telesne aktivnosti in posledično tudi od pomanjkljivih stikov z vrstniki. Športne dejavnosti to vrzel uspešno zapolnjujejo. Skratka, za zdravo rast otrok so v prvi vrsti odgovorni starši. Tu pa nastopi težava.
-
Jubilejni 40. slovenski knjižni sejem
Tudi letos bo potekal na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, in sicer od 26. 11. do 1. 12., dodali pa so mu še nova prizorišča v izbranih knjigarnah po Sloveniji. Razstavljalo bo skoraj 100 založb. Zanimivi dogodki, ki jih ne smemo zamuditi, bodo potekali na Glavnem odru, Odru mladih, Pisateljskem odru, kjer bomo skozi njihove oči pogledali v duše knjižnih junakov, in na Pogovorni postaji, kjer se bodo prepletale misli ter besede in ustvarjala različna mnenja. Država v fokusu bo tokrat Hrvaška in srečali se bomo lahko z njihovimi zanimivimi avtoricami ter avtorji. Slovenske Konjice pa bodo letos mesto v gosteh, ker se je tam pred sto leti rodil slovenski pesnik, prevajalec, urednik in akademik Ivan Minatti. (N. B.)
Združevanje skupnega življenja z zasebnostjo
Aktualno
Življenje v skupnosti preprečuje osamljenost, zagotavlja daljšo samostojnost in sostanovalcem daje občutek varnosti, a smo do take oblike bivanja še precej zadržani. Pri nas je do zdaj zaživela le stanovanjska skupnost starejših v Davči, pred kratkim so jo osnovali še v Novi Gorici. Sobivanje različnih generacij pa je že kar pogosta praksa v nekaterih evropskih državah. S prijaznim posredovanjem mednarodne pisarne mesta Dunaj v Ljubljani smo od blizu spoznali dve, za nas manj običajni obliki medgeneracijskega sobivanja v Avstriji.
-
Anketa
Sogovornike smo vprašali, ali so že kdaj nasedli prevarantom.
Frane Zupančič, ekonomist, Škofljica: »Z neznane številke sem prejel telefonsko sporočilo z logotipom Pošte Slovenije, da mi ne morejo dostaviti paketa, ker nimajo naslova, ter naj svoje podatke posodobim prek njihove povezave. Sledil sem tej povezavi, kjer so od mene zahtevali dodatno minimalno doplačilo in številko bančne kartice. Takoj sem pomislil na možnost spletne goljufije in o tem obvestil Pošto Slovenije. Napotili so me na njihovo spletno stran, kjer so natančna navodila, kako ukrepati v tovrstnih primerih.«
Odnos do starejših je ogledalo družbe
AKTUALNO
V začetku oktobra se je zaključil 23. festival za tretje življenjsko obdobje. Nekatere so pritegnili pevski in plesni nastopi in pogovori z znanimi Slovenkami in Slovenci, druge predavanja in delavnice o zdravem življenjskem slogu in aktivnem staranju, tretje strokovne razprave o temah, ki zadevajo starejše. Iz obilice pogovorov smo povzeli nekaj najbolj aktualnih tem.
Mnoge starejše je na festivalu razveselila napoved ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca, da bodo status oskrbovalca družinskega člana lahko dobili tudi upokojenci, saj že zdaj mnogi skrbijo za svojega zakonca ali partnerja. Morali pa bodo dokazati, da so psihofizično sposobni opravljati to delo in opraviti usposabljanje. Na ministrstvu predlagajo ureditev, po kateri bi bili upokojenci enako kot drugi oskrbovalci upravičeni do 1,2-kratnika minimalne plače, hkrati pa tudi do 40 odstotkov starostne pokojnine.
-
Spoštovane bralke in bralci, kot ste verjetno že opazili, je pred vami naša spletna stran v novi podobi.
Prenovili smo jo v želji, da bo bolj pregledna in berljiva.Še naprej boste lahko prebirali vaše priljubljene rubrike. Vsebino v zavihku Koristne informacije pa smo osvežili in dopolnili. Tam najdete kontaktne podatke nevladnih in humanitarnih organizacij, varuhov pacientovih pravic in številnih društev, predvsem društev bolnikov, ki so lahko v pomoč, ko zbolimo ali nekoga negujemo, območnih enot Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, centrov za socialno delo, izvajalcev dolgotrajne oskrbe in pomoči na domu ter ponudnike različnih tehničnih rešitev.
Za vas smo pripravili še eno novost, in sicer bo poslej na voljo tudi elektronska naročnina na Vzajemnost v PDF obliki. Polletna naročnina bo 13 evrov, celoletna 26 evrov. Če želite revijo prejemati v elektronski obliki, kliknite na naročilnico na desni strani in vpišite svoje podatke.
Naročniki tiskane revije bodo še naprej lahko dostopali do vseh vsebin na spletni strani ob zaprosilu za posebno kodo.
Vabljeni k prebiranju Vzajemnosti na papirju in spletu. Odgovornost se začne pri vsakem od nas
Fundacija Svečka že 15. leto izvaja ekološko-humanitarno akcijo Manj svečk za manj grobov, tokrat z geslom Odgovornost se začne pri meni. Geslo letošnje akcije izpostavlja, kako vsakodnevne odločitve vplivajo na okolje in družbo. Raziskave kažejo, da v povprečju Slovenci uporabimo okoli sedem sveč letno na osebo, kar predstavlja več kot 16 milijonov sveč letno in prinese 4000 ton odpadkov, predvsem plastike. Racionalna potrošnja je ključna za zmanjševanje tega vpliva.
Zato prostovoljci obiskovalce pokopališč v 27 krajih po Sloveniji osveščajo o pomenu premišljene uporabe sveč, cvetja in drugih izdelkov, v zameno za donacijo za zdravstvene in druge pripomočke pa ponuja zastavice sočutja, kamenčke ali druge simbolične predmete.