Stara energijska nalepka se vrača
Evropski poslanci so v začetku julija izglasovali predlog, po katerem bodo gospodinjski aparati in zabavna elektronika ponovno označeni z energijskimi razredi od A do G. Energijska nalepka je v uporabi že več kot 20 let in je pomemben vir informacij za potrošnike. Vendar so podatki v zadnjih letih postali precej nepregledni. Zaradi razvoja energijsko učinkovitih aparatov so namreč pri številnih izdelkih uvedli tudi skupne A+, A++, A+++. Raziskava je pokazala, da več kot 75 odstotkov evropskih potrošnikov meni, da pralni stroj iz energijskega razreda A+ sodi med energijsko učinkovite aparate, čeprav je to pravzaprav najmanj učinkovit energijski razred, iz katerega je dovoljena prodaja pralnih strojev.
Ob stoti obletnici smrti Franca Jožefa
Novembra bo poteklo sto let od smrti habsburškega cesarja Franca Jožefa in na Dunaju že obeležujejo to obletnico z različnimi razstavami, ki pričajo o njegovem življenju in vladanju.
Avstrijski cesar in ogrski kralj Franc Jožef I. je umrl 21. novembra 1916 v starosti 86 let na Dunaju. Med njegovo 68-letno vladavino so se zgodili številni zgodovinsko pomembni dogodki, kot so vrnitev k absolutizmu, sprava z Madžarsko, izbruh 1. svetovne vojne in razpad Avstro-Ogrske, kar je seveda pomembno vplivalo tudi na Slovence.
-
Društvo Ekologi brez meja je nevladna organizacija, ki si prizadeva za izboljšanje stanja okolja s poudarkom na učinkoviti rabi virov in aktivnem državljanstvu. Njeni člani osveščajo javnost o varovanju okolja in naravnih virov, predvsem pa se trudijo spreminjati človeške navade in vzorce, ki so škodljivi za okolje. Koristne informacije in praktične nasvete objavljajo na spletni strani: http://ebm.si. Vsebina je zagotovo vredna ogleda in posnemanja!
Z malo truda in brez dodatnih stroškov lahko naredimo nekaj dobrega za okolje tudi med počitnicami. Povzemamo nekaj nasvetov, kako ravnati, da ustvarimo čim manj odpadkov:
-
V začetku julija je začel veljati nov pravilnik o prometni signalizaciji, ki uvaja nekatere nove prometne znake, nekatere nepotrebne ukinja, nekaj pa je spremenjenih oziroma preoblikovanih. Da ne bo na cestah prevelike zmede bodo vzdrževalci cest prometne znake zamenjevali postopoma, ob rednih vzdrževalnih delih ali zavoljo dotrajanosti, saj imajo za to časa kar deset let. Nekatere talne oznake pa morajo biti spremenjene v štirih letih.
Namen novega pravilnika je uskladitev naše ureditve v skladu z dunajsko konvencijo o prometni signalizaciji ter tudi s sosednjimi državami. Z novimi oziroma spremenjenimi označbami pa naj bi bil prometni režim tudi bolj pregleden, kar pa se bo dejansko pokazalo šele čez čas. Podrobnejše informacije in vse spremenjen znake najdete na spletni strani ministrstva za infrastrukturo http://www.mzi.gov.si, ki je pripravilo pravilnik. Naj navedemo le nekatere.
Obiskali Gorenjsko in Svete Višarje
Dva avtobusa bralcev Vzajemnosti je Kompas včeraj peljal na izlet na Gorenjsko. Najprej smo si ogledali Belopeška jezera, potem pa smo se zapeljali skozi Trbiž do Žabnice in z gondolsko žičnico na Svete Višarje, na stoletja znano romarsko pot na tromeji med Italijo, Slovenijo in Avstrijo. Na vrhu se nam je ponudil čudovit razgled na dolino in bližnje vršace. Mnogi so si ogledali tudi v cerkev, kjer je na oltarju znameniti Marijin kip in prisluhnili nadškofu Uranu, ki je imel mašo v več jezikih.
Na poti nazaj grede proti domu smo se zapeljali v dolino Planice in si ogledali novi olimpijski športni center in največjo letalnico na svetu, sledil je še postanek pri jezeru Jasna v Kranjski gori in na Bledu. Kljub slabim napovedim nam je vreme ves dan dobro služilo, bilo je brez dežja in vročine. Prijeten izlet smo zaključili s skupno večerjo v Lescah.
Prostovoljskega dela je vse več
Kot je zapisano v Poročilu o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji za leto 2015, ki ga je za vlado pripravilo ministrstvo za javno upravo, je bil obseg prostovoljskega dela lani največji do zdaj.
Podatke je oddalo 1037 prostovoljnih organizacij, v katerih je 96.822 prostovoljcev opravilo skoraj 11 milijonov ur dela (za primerjavo, v letu 2011 so prostovoljci opravili okoli štiri milijone ur dela).
Prostovoljstvo na vseh področjih delovanja pomembno prispeva k zniževanju revščine in spodbujanju aktivnega prebivalstva, zato ga mora država aktivno spodbujati. Njegova prednost je v hitrem in učinkovitem odzivu na družbene spremembe in zato je v poročilu posebej poudarjeno, da bi bil lanskoletni migrantski val brez pomoči prostovoljcev preprosto neobvladljiv.
-
V dobri družbi nabirati dodatno znanje je prav prijetna popestritev poletnih dni. Podjetje ISA ZNANJE d. o. o, ki že 15 let pripravlja tečaje ter celoletno šolo računalništva za starejše, vas tudi poleti vabi na različne delavnice, ki jih pripravljajo v izobraževalnem centru ISA IT na Železni cesti 14 v Ljubljani (Zupančičeva jama). Nekatere že potekajo, a ne skrbite, delavnice bodo ponovili tudi v avgustu, nekatere še v začetku septembra.Podrobnejše informacije najdete na spletni strani: www.senior.si ali po telefonu na št.: 01 43966 00.
-
Park Kobilarne Lipica je priljubljena točka družin z otroki, zato so od poletja dalje pripravili posebno ugodno ponudbo za obiskovalce. Od 9. ure do 18. ure stane vstopnica za obisk parka za odrasle le tri evre na osebo, za otroke pa je vstop brezplačen. Za doplačilo se lahko obiskovalci po lepo urejeni okolici zapeljejo s kočijo , otroci pa zajahajo ponija. Stara kraška drevesa dajejo veliko sence, pa tudi če se vračate z izleta ali ste preživeli dan ob morju, se je lepo še pozno popoldne ustaviti v Lipici.
Spoznajmo ptice v naši bližini
V Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016 je julij namenjen spoznavanju biotske pestrosti. Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) pripravlja nekaj delavnic in predavanj v katerih je rdeča nit bo predstavitev ptic, ki živijo v mestu in okolici ter promocija ukrepov, s katerimi lahko vsak od nas prispeva k varstvu narave in povečanju pestrosti rastlin in živali.
Kako lahko pomagamo naravi v mestu in na podeželju? je naslov predavanja, ki ga pripravljajo člani društva, sicer prostovoljci, v četrtek, 7. julija, ob 17. 30 uri v informacijski točki Zelene prestolnice pred mestno hišo v Ljubljani. Nato se bodo udeleženci sprehodili po ulicah in parkih Ljubljane in si ogledali konkretne primere.
Ko je stiska največja, je pomoč najbližja
Francka in Janez Premk sta izobraženca, svetovljana in kulturna delavca. V najplemenitejšem pomenu. Sta tudi mojstra besed: prva v raziskovanju jezikoslovja, drugi v pisanju poezije. Z leti, ki niso bila vedno posuta z rožami, sta se izmojstrila še v nečem: v preprostem dojemanju življenja. Pri tem jima je od začetka pomagalo učenje Martina Kojca, slovenskega duhovnega velikana, modreca, filozofa, parapsihologa in psihoterapevta. Svoja srečevanja z njim – v duhovnem smislu – sta popisala v knjigi Srečevanja z Martinom Kojcem, ki je izšla tako rekoč hkrati z njunim prevodom Kojčeve knjige Prebujajoči se človek. In skoraj hkrati je izšel tudi življenjepis Marje Boršnik, pokojne slovenske literarne zgodovinarke in Franckine matere. Napisali sta jo Francka in njuna hči dr. Eva Premk Bogataj. Omenjamo zato, ker je bila prav mama tista, ki je sogovornika pred mnogimi leti seznanila s Kojčevima sorodnikoma.