-
STARANJE V SLOVENIJI
Sodobna spoznanja pri raziskovanju možganov kažejo, da je navdušenje najučinkovitejši motiv za uspešno učenje, delo in oblikovanje lepih odnosov, torej eden glavnih virov za kakovostno staranje in solidarno medgeneracijsko sožitje. V reprezentativni raziskavi o potrebah, zmožnostih in stališčih nad 50 let starih prebivalcev Slovenije jih je dve tretjini (66,9 %) dejalo, da so pred kratkim naredili nekaj z navdušenjem. To je dober podatek, seveda pa je pomembno, ali z navdušenjem delamo stvari, ki kakovostno staranje podpirajo, ali take, ki ga ovirajo, čeprav se tega ne zavedamo.
Dostopne počitnice za vse starejše
Povprečen državljan Slovenije ima po upokojitvi pred seboj še skoraj tretjino življenja. K podaljšanju življenjske dobe ter zdravemu in polnemu življenju starejših lahko pomembno pripomorejo tudi rekreacija, druženje, izleti, letovanja in potovanja. Vse bolj se udejanja zamisel o t. i. socialnem turizmu.
Po definiciji Evropske unije je to turizem, ki je dostopen vsem in razvit v skladu s trajnostnimi in solidarnostnimi principi. Omogoča počitnice čim več ljudem in spodbuja mobilnost državljanov, ugodno vpliva na sezonska turistična gibanja in prispeva k zmanjševanju brezposelnosti, krepi idejo evropskega državljanstva in razvoja regionalnih in lokalnih ekonomij. Za spodbudo socialnega turizma je Evropska komisija leta 2009 uvedla projekt Calypso, ciljne skupine, ki jih obravnavajo kot prioritete, pa so mladi, starejši, družine v posebnih socialnih okoliščinah in invalidi.
Težko je s pokojnino, brez še težje
Kako so zadovoljni z višino svoje pokojnine, smo vprašali naključne sogovornike.
Brane Praznik, upokojeni častnik Slovenske vojske, Mačji Dol na Dolenjskem: »Res je, da smo redko zadovoljni, kar velja tudi za pokojnino. Toda ko svojo primerjam s tistimi, ki jih prejemajo novi upokojenci, sem rajši tiho. Da bi bolje živel, pa bi potreboval večjo. Redno spremljam razprave v zvezi s pokojnino, zato vem, kolikšna je najnižja, in vsaj statistično gledano, kolikšna je najvišja pokojnina. Seveda so eno želje in drugo resničnost. Želel bi, da bi bila pokojnina vsaj 80 odstotkov plače.«
Poštenim malo, goljufom veliko
Za slovenske zmage
O tem, da je družba razslojena in da imajo nekateri veliko, drugi malo, se lahko prepričamo na vsakem koraku. Tako je povsod po svetu. Razlika je predvsem v tem, v kolikšni meri družba oziroma oblast te razlike vsaj omili, če jih že ne more odpraviti. Pri nas se morda še bolj kot v primerljivih državah prepad med revnimi in bogatimi poglablja in vse več ljudi živi pod pragom revščine.
Zagovorniki tako imenovane tržne ekonomije nas prepričujejo, da s tem ni nič narobe ter da so revni sami krivi, ker se jim ne uspe preriniti v sloj premožnih. No, načeloma ni nič slabega, če tisti, ki več prispevajo, tudi več zaslužijo. Težko pa je razumeti, če država dopušča bogatenje na nepošten način, če dovoljuje krajo nekdaj skupnega premoženja. Kako je na primer mogoče, da lastniki podjetij ne plačujejo delavcem in ne izpolnjujejo z zakoni določenih davkov in prispevkov, sebi pa nakazujejo astronomske nagrade za »uspešno poslovanje«? To...
-
Preprečevanje nastajanja odpadkov je poleg preusmerjanje odpadkov od odlagališč in energetske predelave v recikliranje, eden ključnih elementov za manjše onesnaževanje okolja, je glavno sporočila dvodnevne konference Zero Waste Europe, ki je potekala zadnji konec tedna v aprilu v Ljubljani.
Zero Waste Europe združuje devetnajst nacionalnih organizacij (v Sloveniji je to Društvo Ekologi brez meja, poleg občin Ljubljana, Vrhnika, Borovnica, Log Dragomer, Bled in Gorje), lokalne skupnosti, podjetja in posameznike iz vse Evrope. Konferenca je otekala v Ljubljani, ki letos nosi naziv, Zelena prestolnica Evrope 201. Je namreč prva evropska prestolnica z največjim deležem ločeno zbranih odpadkov - kar 65 odstotkov v letu 2015, do leta 2025 pa želijo povečati ločeno zbiranje na 78 odstotkov. Statistično gledano, vsak prebivalec na leto ustvari manj kot 150 kilogramov mešanih ostankov, tistega torej, kar ne reciklirajo ali kompostirajo.
Pesmi o svobodi z Marjetko Popovski
Marjetka Popovski bo imela na praznik dneva upora proti okupatorju v Izoli koncert z naslovom Zapojmo pesmi o svobodi, in sicer v sredo, 27. aprila, ob 18. uri v tamkajšnjem Kulturnem domu.
Koncert bo posvečen tudi njeni 20. obletnici petja in delovanja na področju slovenske ljudske in partizanske pesmi.
Nepridobitnim organizacijam ne bo več treba izdajati računov
Na finančnem ministrstvu so prisluhnili opozorilom, da v začetku leta uvedene davčne blagajne povzročajo nekaterim zavezancem pretirane stroške in administrativna bremena. V kratkem se tako obeta odprava obveznosti izdajanja računov za nepridobitne organizacije z manj kot 5.000 evrov letnih prihodkov.
Predlog sprememb pravilnika o izvajanju davka na dodano vrednost (DDV), ki so ga pripravili na finančnem ministrstvu, predvideva izvzetje obveznosti izdajanja računov za nepridobitne organizacije, ki ustvarjajo prihodke priložnostno in izključno v svojo korist ter izpolnjujejo še nekatere pogoje.
Pobuda za spremembo Zakona o davčnem potrjevanju računov
V Olimpijskem komiteju Slovenije, Centru nevladnih organizacij – CNVOS, Zvezi društev upokojencev Slovenije in Planinski zvezi Slovenije so včeraj na poslance naslovili pobudo za spremembo Zakona o davčnem potrjevanju računov.
Predlagajo, da se iz fiskalizacije izvzame majhna lokalna društva in druge nevladne organizacije z manj kot deset tisoč evri letnih prihodkov ter da se na območjih brez mobilnega signala, kjer delujejo predvsem planinske koče, zavezancem še naprej dopusti uporabo registrskih blagajn ob pogoju naknadne davčne potrditve računov.
Državna priznanja prostovoljcem
Predsednik republike Borut Pahor in predsednik odbora za podelitev državnih priznanj na področju prostovoljstva Primož Jamšek sta podelila državno nagrado in priznanja za prostovoljstvo za leto 2015. Državno nagrado je prejela Terezija Novak, ki se je s prostovoljstvom seznanila že kot članica Gasilskega društva Loče in Rdečega križa Slovenske Konjice. Pozneje je v Društvu upokojencev Loče prevzela delo tajnice, kmalu pa je začela delovati še kot koordinatorka programa Starejši za starejše. Kot piše v utemeljitvi nagrade, se je usposobila za delo in k dejavnosti pritegnila še 15 somišljenikov, na katere je prenašala znanja in izkušnje. Ob prejemu nagrade je citirala misel nekdanjega ameriškega predsednika Franklina D. Roosevelta "naredi kar moreš, s tistim, kar imaš, kjerkoli si že", ki je, kot je dejala, napisana prav za prostovoljstvo.
Ste bili med prvimi na Debelem rtiču?
Mladinsko zdravilišče in letovišče Rdečega križa Slovenije na Debelem rtiču letos praznuje 60. let. Jubilej bi radi praznovali z donatorji in prostovoljci, ki so leta 1955 postavljali temelje letovišča in tudi z otroki, ki so tu prvič letovali že naslednje leto, in še vsa naslednja.
Ste s svojim prostovoljnim delom ali donacijo pomagali sto tisočem otrok sanjati svoje sanje? Ste eden od stotih, katerega sanje so zrasle med počitnicami na Debelem rtiču? Ste eden od prvih pacientov, ki so bili na zdravljenju, zaradi astme ali drugih pljučnih obolenj? Pridružite se praznovanju 12. junija ob 11. uri na Debelem rtiču!