Štiri dni druženja bralcev Vzajemnosti
Za nami je 11. srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti, ki je bilo minuli vikend v Novem Vinodolskem. Preživeli smo štiri prijetne sončne dni ob morju z veliko druženja in zabave. Za začetek objavljamo utrinke iz prvega dne našega druženja. Na poti do Novega Vinodolskega smo obiskali Trsat nad Reko in tamkajšnjo cerkev, posvečeno Jezusovi materi Mariji, kjer je staro romarsko središče. Največja znamenitost cerkve je slika Trsatske Marije, ki naj bi jo naslikal evangelist Luka.
Po nastanitvi v Novem Resortu & SPA smo se odpeljali v Novi Vinodolski, kjer so nas na trgu sredi kraja pričakali domačini s kulturnim programom. Zapeli, zaigrali in zaplesali so nam njihove pesmi in plese. Okrog 400 udeležencev srečanja je preplavilo prijetno mestno središče, najlepše pa je bilo, ko smo skupaj z domačini tudi zaplesali.
-
Kemikalije se v našem življenju pojavljajo v mnogih oblikah in so vse bolj nepogrešljive. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ob Dnevu kemijske varnosti (29. maj) opozarjajo, da je treba s kemikalijami ravnati previdno in pravilno, sicer nam škodujejo.
Zlasti so nevarne kemikalije, ki se zaradi človekove neprevidnosti sproščajo v naravno okolje, ter posredno škodljivo vplivajo na zdravje ljudi. Pogosto gre za neustrezno ravnanje z odpadnimi zdravili (za zdravljenje živali in ljudi) ter izločkov, pri čemer je še posebej potrebna previdnost.
-
Rdeči križ Slovenije že osmo leto zapored organizira vseslovensko humanitarno akcijo zbiranja denarja "Peljimo jih na morje!" Z akcijo, ki bo trajala do 30. septembra, bodo zbirali prostovoljne denarne prispevke za enotedensko brezplačno letovanje otrok in starejših iz socialno ogroženih sredin.
Rdeči križ Slovenije v brezplačna letovanja vključuje otroke in starostnike iz socialno ogroženih sredin na osnovi sodelovanja s 56-timi Območnimi združenji Rdečega križa po vsej Sloveniji. Številni prostovoljci, ki so vpeti v prostovoljsko delo po krajevnih organizacijah Rdečega križa, stiske in potrebe ljudi iz naše neposredne bližine zaznajo in poznajo v največji meri.
Punčke iz cunj rešujejo življenja
UNICEF Slovenija že dvanajst let zbira denar za pomoč otrokom s prodajo punčk iz cunj. Izdelujejo jih prostovoljci z vse Slovenije, med njimi je veliko otrok iz vrtcev in starejših ljudje. Doslej so na ta način omogočil cepljenje več kot 17.500 otrok v državah v razvoju proti šestim otroškim nalezljivim boleznim (davica, ošpice, oslovski kašelj, otroška paraliza, tuberkuloza in tetanus).
Ostaja pa žalostno dejstvo, da zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili s cepljenjem, vsako leto umre približno 1,5 milijona otrok. Da bo rešenih otrok čim več, pomagajte tudi vi. V desnem atriju ljubljanske mestne hiše je namreč do 2. junija odprta razstava punčk iz cunj. Vsaka je unikatna, narejena s skrbnimi rokami in ljubeznijo, ima tudi svoje ime in dnevnik, zato je ne kupite, pač pa le posvojite, za donacijo 20 evrov pa izbranko odnesete domov.
Vodeni ogledi po pokopališču Žale
Ljubljansko pokopališče Žale so kulturni spomenik državnega pomena, hkrati so edino pokopališče v Evropi z znakom Evropska dediščina, potekajo pa tudi postopki za njihov vpis na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine. Poleg tega so Žale drugi največji mestni park in ena najpomembnejših turističnih znamenitosti.
Če želite o tem svojevrstnem muzeju na prostem izvedeti še več, se lahko od 25. do vključno 31. maja 2015 - v tem tednu namreč potekajo Dnevi dediščine evropskih pokopališč - udeležite brezplačnih vodenih ogledov. Vsak dan ob 10. in 17. uri vodnik pričaka udeležence pred upravno stavbo in jih popelje po Plečnikovih Žalah - Vrtu vseh svetih, med grobove znanih Slovencev (književnikov, kiparjev, slikarjev, skladateljev, arhitektov, igralcev, inženirjev, politikov, športnikov …) ter jim razkaže dela znanih kiparjev in še druge zanimivosti pokopališča.
S fotografsko razstavo o pomenu darovanja organov
V sklopu projekta 1000 knjig 1000 podpisov bo do 24. maja 2015 v Steklenem atriju Mestne hiše na ogled fotografska razstava Alenke Slavinec z naslovom H2O (gre za opus fotografij na temo vode) iz knjige Jaz sem darovalec, avtorice Tee Gajšek,mame 17 letne hčere Lie, ki ima dvakrat presajena pljuča.
Projekt je neposredno vezan na izid knjige in je na pobudo avtoric Tee Gajšek in Alenke Slavinec zastavljen širše in družbeno odgovorno, saj je njun namen, da bi se ljudje zavedali pomembnosti darovanja organov. Ker pa je v naši družbi transplantacija še vedno tabu tema, so pozvali k sodelovanju tudi Mestno občino Ljubljana. O darovanju organov se premalo govori v družinah, šolah, in družbi. V kolikor nam uspe to ozavestiti in jemati kot del vsakdanja bo verjetno marsikatero življenje rešeno, mogoče tudi naše.
-
Na Japonskem se v svetovnem merilu najhitreje veča število ljudi, ki dosegajo sto in več let starosti, hkrati pa v tej deželi beležijo najnižji odstotek rojstev doslej. Število starostnikov, ki potrebujejo pomoč tretje osebe, je preseglo število dovolj močnih in izurjenih negovalcev oziroma pomočnikov, zato se na državni ravni že več kot deset let načrtno pripravljajo na nove razmere. Med državno podprtimi projekti ima glavno mesto robotika, ki lahko z novimi izumi omogoča to, česar ljudje sami ne zmorejo.
Vse generacije, vse barve, vsa znanja
Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, v tednu od 18. do 24. maja že šestnajstič organizira Nacionalni teden prostovoljstva. Slogan prireditve, ki je pretekla leta potekala kot Festival prostovoljstva je: Vse generacije, vse barve, vsa znanja.
Prostovoljstvo ima ta teden glavno besedo v Mariboru, Novi Gorici, Murski Soboti, na Visokem pri Šenčurju, v Hrpeljah, Laškem, Izoli in v Ljubljani, kjer bo tudi osrednji dogodek, Veseli dan prostovoljstva in sicer v torek, 9. junija. od 13. do 17. ure. Na Prešernovem trgu se bo predstavilo več kot 90 prostovoljskih organizacij.
Jubilejni koncert Veteranske sekcije Mengeške godbe
V letošnjem letu Veteranska sekcija Mengeške godbe praznuje 15.-letnico delovanja in je najstarejša veteranska godba v Sloveniji. V jubilejnem letu bodo v petek, 29. maja, ob 19. uri v Kulturnem domu Mengeš priredili slavnostni koncert in z njim obeležili 15.-letnico delovanja. Pripravljajo zanimiv glasbeni program in na druženje vabijo vse, ki radi prisluhnejo prijetnim melodijam pihalnih godb.
Ideja za nastanek sekcije starejših članov in ločitev od matične godbe se je porodila v februarju leta 2000 na znani narodno-zabavni prireditvi Pod mengeško marelo v Mengšu. Od ideje so godbeniki hitro prešli k dejanjem in v oktobru 2000 ustanovili Veteransko sekcijo Mengeške godbe, ki je štela 29 članov. Sprejeli so tudi nekaj pravil. Člani sekcije morajo biti stari 50 let ali več in so ali še aktivno igrajo v Mengeški godbi, za dopolnitev sekcije pa se lahko po potrebi sprejme tudi druge člane. Člani morajo seveda tudi redno sodelovati na vajah in nastopih, glavni namen pa je medsebojno druženje ter igranje ob različnih priložnostih.
-
V nedeljo, 17. maja bomo obeležili 11. svetovni dan hipertenzije. V Lekarniški zbornici Slovenije pozivajo vse paciente, da vsaj enkrat na leto preverijo svoj krvni tlak in tako pravočasno izvejo za tveganja za bolezni srca, možganske kapi, ledvične bolezni in bolezni oči. Vabljeni v vašo lekarno, kjer vam bodo izmerili krvni tlak in srčni utrip, izdelali dnevnik meritev krvnega tlaka in srčnega utripa ter osebno kartico zdravil in vam odgovorili na vprašanja v zvezi s pravilno in varno uporabo zdravil ter zdravim načinom življenja.