Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijanuar '24Pokojnine
UVELJAVITEV PREDČASNE POKOJNINE
Bralec bi se želel čim prej upokojiti, čez nekaj mesecev bo dopolnil starost 60 let, ima nekaj več kot 37 let pokojninske dobe kot delovno razmerje in leto prostovoljnega zavarovanja, ko je bil brezposeln v letu 2020. Zanima ga, ali bi lahko manjkajočo dobo, malo manj kot dve leti, dokupil ter za koliko bi bila potem pokojnina zmanjšana. Ima tudi štiri otroke, zato ga še zanima, ali bo pri predčasni pokojnini upravičen do povečanja pokojnine zaradi otrok. Žena se namreč še ne bo upokojila, poleg tega se tudi strinja, da bi on uveljavil dodatni odstotek za otroke tudi zaradi zmanjšanja, ki ga bo deležen pri odmeri predčasne pokojnine.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetidecember '23Starejši Pokojnine
DODATNI ODMERNI ODSTOTEK ZA OTROKE
Bralka navaja, da bo pogoje za starostno pokojnino izpolnila približno čez štiri leta pri starosti 61 let in 11 mesecev, ker bo takrat imela tudi 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Glede na to, da ima tri otroke, jo zanima, ali bi lahko otroke za dodatni odmerni odstotek uveljavil mož, ki se bo drugo leto starostno upokojil. Ima namreč pomislek, ali je ta odločitev res najboljša, čeprav bo imel mož kar precej višjo pokojnino, in sicer iz razloga, če se bo starostna meja za upokojitev v naslednjih letih povečala in bi takrat lahko uveljavila znižanje starostne meje zaradi otrok.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DELNA POKOJNINA ALI 40 ODSTOTKOV STAROSTNE POKOJNINE
Bralka bo v začetku prihodnjega leta izpolnila pogoje za starostno pokojnino, in sicer starost 58 let in osem mesecev z znižanjem starosti zaradi skrbi in vzgoje dveh otrok in nekaj več kot 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Ker je samostojna podjetnica, se še ne želi v celoti upokojiti, zanima pa jo, kaj je zanjo ugodnejše, ali delna pokojnina ali uživanje 40 odstotkov starostne pokojnine, in kako je z ugodnejšim vrednotenjem pokojninske dobe brez dokupa.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DRUŽINSKA POKOJNINA
Bralka navaja, da ima tri vnuke, ki so še šoloobvezni in so ostali brez očeta, ki je pred kratkim umrl. Zanima jo, kakšno dajatev lahko dobijo vnuki po sinovi smrti in v kolikšni višini.
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju za primer smrti zavarovanca ali uživalca pravic zagotavlja pravico do vdovske pokojnine in družinske pokojnine, odvisno od upravičenca. Praviloma družinsko pokojnino uveljavijo otroci po umrlem zavarovancu ali uživalcu pravic pod pogojem, da so izpolnjeni tako splošni pogoji za priznanje pravice na strani umrlega kot tudi posebni pogoji na strani družinskih članov.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PONOVNA VKLJUČITEV V OBVEZNO ZAVAROVANJE
Bralec navaja, da so mu lansko leto starostno pokojnino za 40 let pokojninske dobe brez dokupa odmerili v višini 61,5 odstotka pokojninske osnove. Zanima ga, ali bi bil upravičen do nove odmere pokojnine v višjem odmernem odstotku, tj. 63,5 odstotka pokojninske osnove, če bi se ponovno zaposlil.
Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki velja od 1. januarja 2020, je prinesla pomembne spremembe tudi pri ponovni vključitvi upokojencev v obvezno zavarovanje.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
SORAZMERNI DEL DODATKA ZA POMOČ IN POSTREŽBO
Bralka navaja, da njen mož, ki je hudo zbolel, prejema starostno pokojnino iz Slovenije in Nemčije. Zanima jo, ali je sploh upravičen do dodatka za pomoč in postrežbo, glede na to, da je uživalec sorazmernega dela starostne pokojnine, in kakšno mora biti njegovo zdravstveno stanje za pridobitev dodatka za pomoč in postrežbo. Rada bi tudi izvedela, ali ima tudi Nemčija kako podobno dajatev v primeru, da je upokojenec odvisen od pomoči druge osebe.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
INVALIDNINA ZA TELESNO OKVARO
Bralec navaja, da ima njegov sorodnik že od leta 2010 invalidnino za 70-odstotno telesno okvaro zaradi izgube sluha. Zanima ga, ali bi bil upravičen do višje invalidnine za to telesno okvaro, ker je izvedel, da je zdaj telesna okvara zaradi izgube sluha višja.
Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar velja od 30. oktobra 2021, priloga k odredbi je seznam, na katerem so določene vrste in stopnje telesnih okvar. Poleg tega omenjena odredba tudi določa, da se z veljavnostjo novega seznama preneha uporabljati prejšnji.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
DATUM IZPOLNITVE POGOJEV ZA 40 ODSTOTKOV POKOJNINE
Bralec navaja, da je leta 2020 prejel izračun pogojev za predčasno pokojnino, ki jih bo izpolnil pri starosti 62 let in 4 mesece s 40 leti pokojninske dobe, to je v sredini maja letos. Pogoje za starostno pokojnino pa bo izpolnil pozneje, ko bo dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa, to je novembra letos, ker je bil v letih 2010 in 2019 nekaj mesecev vključen v prostovoljno pokojninsko zavarovanje kot nezaposlena oseba. Ker je slišal za spremembo zakona, da se zdaj tudi prostovoljno zavarovanje po 1. januarju 2013 šteje v pokojninsko dobo brez dokupa, ga zanima, ali lahko uveljavi 40 odstotkov pokojnine in kdaj.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
POGOJI IN ODMERA STAROSTNE POKOJNINE
Bralka navaja, da bo maja letos dopolnila starost 59 let in šest mesecev, vendar zaradi osebnih razlogov ni pripravljena počakati dopolnitve starosti 60 let, poleg tega pa bo imela dopolnjenih tudi 41 let in šest mesecev pokojninske dobe brez dokupa. Ker ima tri otroke, bi enega uveljavila za znižanje starostne meje za izpolnitev pogojev za starostno pokojnino, druga dva otroka pa za dodatni odmerni odstotek. Zanima jo, ali je to zanjo najugodnejše ali obstaja še kakšna druga odmera pokojnine.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
NADOMESTILO IZ INVALIDSKEGA ZAVAROVANJA
Bralec iz Štajerske navaja, da je zaradi bolezni že od lanskega poletja invalid III. kategorije. Pred nekaj meseci je prejel odločbo, da nima nobenih pravic iz invalidskega zavarovanja. Razlog za zavrnitev je bilo neizpolnjevanje pogojev pokojninske dobe, zmanjkalo mu je le nekaj mesecev. Ob nastanku ugotovljene invalidnosti je bil namreč nezaposlen z desetimi leti in osmimi meseci pokojninske dobe pri starosti 53 let. Zdaj razmišlja, da bi se zaposlil za določen čas, zato ga zanima, ali bo potem upravičen do nadomestila iz invalidskega zavarovanja.