Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
JUBILEJNA NAGRADA
Bralec bo letos dopolnil 40 let delovne dobe, zato ga zanima, ali bo upravičen do jubilejne nagrade. V podjetju uporabljajo Zakon o delovnih razmerjih in Kolektivno pogodbo za kovinsko industrijo Slovenije (KP KIS).
Pravica do jubilejne nagrade ni zakonska pravica, ampak se praviloma ureja v kolektivnih pogodbah. Tako je tudi v tem primeru. Iz 57. člena KP KIS je mogoče ugotoviti najprej to, da v primerjavi z marsikatero panožno kolektivno pogodbo priznava jubilejno nagrado tudi za 40 let delovne dobe. Da bi lahko bralcu odgovoril, bi moral imeti še podatek, ali je vseh 40 let zaposlen pri tem delodajalcu ali ne. Dejstvo je, da so v preteklosti pravico do jubilejne nagrade bolj ali manj povsod priznavali na podlagi skupne delovne dobe, kar še posebej...
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPOVEDNI ROK IN BOLNIŠKI DOPUST
Bralcu je delavka prinesla odpoved, čeprav je na bolniškem dopustu. V pogodbi o zaposlitvi je dogovorjen 30-dnevni odpovedni rok. Zanima ga, ali bolniški dopust predstavlja oviro za prenehanje zaposlitve in ali je upravičena do odpravnine, pri njem je namreč zaposlena štiri leta.
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) od zaposlenih ne zahteva nikakršne obrazložitve razloga, zakaj podaja odpoved, ampak zahteva le to, da je v pisni obliki. To pomeni, da lahko seveda povsem suvereno poda odpoved, čeprav je na bolniškem dopustu. Po vsej verjetnosti ima že kje drugje zagotovljeno zaposlitev ali pa se odpravlja na samostojno podjetniško pot. V nasprotnem primeru bi bila njena odpoved težko razumljiva, saj na zavodu za zaposlovanje seveda ne bi bila upravičena do denarnega nadomestila.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPRAVNINA
Bralec naj bi v kratkem prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Pogoje za starostno upokojitev je že izpolnil pred nekaj meseci in od takrat naprej prejema 40 odstotkov pokojnine. Pri delodajalcu je zaposlen osem let. Zdaj se namerava polno upokojiti. Zanima ga, ali mu pripada odpravnina na podlagi odpovedi pogodbe iz poslovnih razlogov ali odpravnina ob upokojitvi ali morda celo obe. Še to: v njihovem podjetju ne velja nobena kolektivna pogodba.
Do obeh odpravnin delavec seveda ne bo upravičen. Glede na njegovo navedbo, da zanje ne velja nobena kolektivna pogodba, je odgovore treba poiskati v določbah zakona o delovnih razmerjih oziroma ZDR-1.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPOVED IZ KRIVDNIH RAZLOGOV
Bralec se je pred kratkim hudo sporekel z delodajalcem. Zagrozil mu je, da je »zrel« za odpoved iz krivdnih razlogov. Pred tremi leti mu je že podal opozorilo pred odpovedjo, zato ga zanima, ali mu lahko takoj poda odpoved ali mu mora dati še eno opozorilo.
Zakon o delovnih razmerjih ZDR-1 pozna pet razlogov, da lahko delodajalec delavcu redno odpove pogodbo o zaposlitvi in eden od teh je tudi krivdni razlog, ki ga zakon opredeljuje kot kršenje pogodbene ali druge obveznosti iz delovnega razmerja.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPOVED POGODBE IZ POSLOVNEGA RAZLOGA
Bralčeva stranka, ki je samostojni podjetnik in ji bralec vodi računovodstvo, ima registrirano glavno dejavnost popravilo ur in nakita, ob tem pa tudi še dejavnost trgovina na drobno. Za prodajo v trgovini je pred leti zaposlil svojo ženo. Pogoje za starostno pokojnino bi izpolnila konec leta 2024, ko bi ob upoštevanju znižanja starostne meje zaradi skrbi in vzgoje dveh otrok za leto in štiri mesece dopolnila 58 let in 8 mesecev starosti ter 40 let in dobrih šest mesecev pokojninske dobe brez dokupa. Pretekla leta je podjetnik posloval kar solidno, v covidnih razmerah v letih 2020 in 2021 pa je posloval z izgubo in tudi letos dela z minusom. Zaradi navedenih težkih razmer načrtuje, da bi konec septembra zaprl dela, povezana s trgovino, in opravljal samo še storitve iz glavne dejavnosti. Bralca zanima, kako bi gospa lahko uveljavila denarno nadomestilo.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ZAPOSLITEV ZA KRAJŠI DELOVNI ČAS
Bralec je trenutno brezposeln. V kratkem se mu obeta zaposlitev za določen čas šestih mesecev, toda vsaj v začetku naj bi bil obseg zaposlitve le za deset ur na teden. Zanima ga, koliko dopusta in regresa bi mu pripadalo.
Tako veljavni zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) kot tudi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) omogočata, da delodajalec in delavec, če obema tako ustreza, skleneta pogodbo o zaposlitvi z delovnim časom, ki ni le poln ali na primer polovičen, kot marsikdo zmotno razmišlja. Dopustne so številne vmesne variante – vse od ene ure do 40 ur na teden, torej tudi zaposlitev našega bralca za deset ur tedensko.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPOVED POGODBE IZ KRIVDNIH RAZLOGOV
Bralec je v podjetju zaposlen že več kot 20 let. Pred letom ga je delodajalec opozoril, da krši delovne obveznosti, in mu zagrozil z disciplinsko in odškodninsko odgovornostjo ter z možnostjo odpovedi pogodbe o zaposlitvi, če bi kršitve ponovil. Zanima ga, ali mu lahko takoj vroči odpoved in kako vpliva trajanje zaposlitve na odpovedni rok ter odpravnino in tudi na pravice glede zavoda za zaposlovanje.
Bralec sicer ne navaja, katere kršitve je storil, toda dejstvo je, da gre lahko za kršitev obveznosti, določenih v pogodbi o zaposlitvi, kot tudi tistih, določenih v ZDR-1 ali katerem drugem zakonu, kolektivni pogodbi ali splošnem aktu delodajalca. Ko delodajalec ugotovi vse okoliščine kršitve delavca in celovito dejansko stanje, ima na razpolago več ukrepov, in sicer:
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
OMEJITEV UPOKOJENSKEGA DELA
Bralec si že nekaj let kot upokojenec z nizko pokojnino svoj finančni položaj izboljšuje z dodatnim delom. Ker je njegovo delo deficitarno, ga k sodelovanju vabijo tudi drugi delodajalci. Pred kratkim se je zakon spremenil in upokojencem omogoča večji obseg takega dela. Zanima ga, kako je glede preseganja ur.
V začetku marca je začel veljati zakon o interventnih ukrepih za podporo trgu dela (ZIUPTD1), ki pa velja le do konca letošnjega leta. S tem interventnim zakonom se začasno odstopa od določb zakona o urejanju trga dela (ZUTD), ki sicer sistemsko ureja v praksi dokaj dobro sprejet inštitut začasnega ali občasnega dela upokojencev.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
NADURNO DELO STAREJŠEGA DELAVCA
Bralec je star 57 let, do upokojitve mu manjka še kar nekaj let. Večkrat mu kdo od sodelavcev reče, da je njemu lažje, ker ima status starejšega delavca. Zanima ga, kakšne prednosti ima in tudi omejitve. Ali lahko opravlja nadurno delo, če ga sam želi?
Bralec ima status »starejšega delavca« po 197. členu novega zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1). Tak status ima namreč tisti zaposleni (moški in ženska), ki je star 55 let ali več, in to ne glede na dopolnjeno delovno ali pokojninsko dobo.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
ODPRAVNINA IN ODHOD V POKOJ
Bralec, ki je invalid III. kategorije in dela po štiri ure, bo konec maja dopolnil 60 let in s tem tudi drugi pogoj za upokojitev, vendar bi še rad delal do 31. decembra 2022, da bi imel 1. januarja 2023 osnovo višjo za dva odstotka, torej 63,5 odstotka. Prve pogoje za upokojitev je imel na račun dela pred 18. letom in služenja vojaškega roka v JLA izpolnjene že konec leta 2020, ko je uveljavil 40 odstotkov pokojnine. Delodajalec ga nagovarja, da se upokoji takoj, ko izpolni pogoje. Po pogovoru z njim je imel občutek, da mu bo v nasprotnem primeru dal odpoved delovnega razmerja. Bralca zanima, kaj je zanj ugodneje glede odpravnine: ali počaka in mu delodajalec poda odpoved ali je bolje, da jo poda sam.