-
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz RAZVAJENOST Naročnica je babica 14-letne vnukinje, ki ima resne težave. Njena hčerka in zet sta gmotno zelo dobro preskrbljena, vendar veliko delata, zato sta precej zdoma. Da bi ublažila občutek krivde do hčerke, jo razvajata, tako da dobi vse, kar si zaželi, razen ljubečih odnosov. V šoli je popustila, izsiljuje finančno in večkrat je že zagrozila, da se bo ubila. Celo poskus samomora je izvedla.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
»Pred mesecem sem izgubila mamo, umrla je po kratki in hudi bolezni,« je povedala naročnica, ki je prišla na pogovor. Poslovila se je od nje, vendar ostaja v njej grenkoba, saj si je želela, da bi z mamo spregovorili o čustvih, se objeli, si dovolili zjokati se … Nič od tega se ni zgodilo, mama je odšla, tako kot je živela, čustveno nedostopna, čeprav zelo skrbna do družine. Bralki ostaja vprašanje, kaj je naredila narobe, da je mama ni imela rada, saj s tem težko živi.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
PREPIR JE V REDU
Naročnica je prišla na svetovanje zaradi partnerskega odnosa, ki je vse slabši. Mož se je pred nekaj meseci upokojil, česar si ni želel, ampak v podjetju niso imeli več delovnega mesta zanj. Za povrh si je poškodoval roko, tako da okoli hiše ne more več opraviti toliko dela, kot je bil vajen. Prepirata se za vsako malenkost, vse ga moti, priznava pa, da tudi sama hitro vzkipi. Tako je njun dom postal bojišče, na katerem se nihče ne počuti več dobro. Zanima jo, kaj lahko sama naredi drugače, saj se zaveda, da je spreminjati drugega že na začetku propadel projekt.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
PANIČNA MOTNJA
Dolgoletni naročnik je prišel na svetovanje zaradi težav, ki se v zadnjem času stopnjujejo. Začelo se je z občasno tesnobnostjo, za katero ni našel razloga, zato jo je poskušal spregledati. Vendar se je občasen pojav spremenil v panični napad približno enkrat na teden. Obvladoval ga je z zeliščnimi tabletami za pomirjanje, zdaj pa je tako hudo, da ima napad skoraj vsak dan. Njegovo življenje se je spremenilo v en sam velik strah, in sploh ne more več normalno živeti.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
LJUBEČ ODNOS
Naročnica se je prišla pogovorit o tem, kaj lahko naredi za dober odnos z novim partnerjem. Spoznala sta se pred nekaj meseci prek malih oglasov v naši reviji. Všeč sta si, hodita na izlete, kosila, na morje in v hribe. Zdi se ji, da je njun odnos vsak dan boljši, se pa zaradi prejšnjih razočaranj boji, da ne bi ponovila istih napak ali ne bi znala partnerja podpreti tam, kjer bi to potreboval, in seveda obratno.
Nihče ne bi smel jemati svojega partnerja kot samo po sebi umevnega, tudi če sta skupaj že trideset, štirideset let ali več. Rutina skupnega bivanja uniči drobne radosti, ki nam jih lahko da samo ljubljeni človek. Zato je zelo pomembno, da vpeljemo nekaj navad, ki pomagajo, čeprav tega do zdaj nismo delali, češ, saj ve, da jo/ga imam rad/a. To ne sme nikoli biti izgovor, da se nam ni treba potruditi iz območja ugodja in narediti nekaj novega. Nikoli ni prepozno.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
SPROŠČANJE
Naročnica, ki je prišla na svetovanje, je stara 56 let, še zaposlena in pod hudim stresom. Vedno je bila zelo aktivna, delovna, ves čas v gibanju, skrbela je za družino in bližnje. V zadnjih letih pa doživlja obdobja tesnobnosti, kar zelo težko prenaša. Odločila se je poiskati pomoč, saj je prepričana, da ji nemir in strahovi poskušajo nekaj povedati.
Določena psihična stanja so opozorilo, da nekaj v življenju ne počnemo prav. Da pretiravamo na enem področju in da nam zmanjkuje časa in energije na drugem. V tem primeru je očitno, da je sogovornica odgovorna in skrbna ženska, ki pa vedno postavlja potrebe drugih pred svoje. Pogovarjali sva se o tem, kaj naj spremeni v svojem življenju. Ena izmed stvari, ki jih je začela uvajati, so tehnike sproščanja, s katerimi dosežemo umirjenost, zmanjšamo mišično napetost, izboljšamo koncentracijo in spomin ter spanje.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Hčerka naše naročnice se je poročila pred tremi leti. Z možem se dobro razumeta, težave pa ima s taščo, ki preveč uveljavlja svojo voljo v medsebojnih odnosih. Narekuje jima, kaj naj kupita, kam naj gresta na dopust, nazadnje pa je sodu izbilo dno dogajanje ob snahinem rojstnem dnevu. Gospa je že zjutraj poklicala sina in predlagala, da se dobijo na kosilu v znani restavraciji in gredo še na izlet. Sogovornico je to zelo prizadelo, saj je bil to njen dan, zato ga je hotela preživeti tako, kot si je želela. Partnerja sta se sprla, saj je možu zamerila, ker mame ni takoj zavrnil, kar je kasneje naredila sama, in to zelo obzirno, da je ne bi preveč užalila. Slab občutek pa ostaja.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
PROMETNA NESREČA
Po pomoč je prišla bralka, ki je pred tedni nehote povzročila prometno nesrečo, v kateri je bil poškodovan pešec, ki je še na okrevanju v bolnišnici. Obiskala ga je in se mu opravičila. Poškodovanec ji je obljubil, da je ne bo tožil, ker bi se kaj takega lahko zgodilo vsakemu vozniku. Sama pa se nikakor ne more pomiriti, veliko joče, razdražljiva je, boji se usesti za volan, ponoči se zbuja in dogodek vedno znova podoživlja … Ker si ne zna več pomagati, se je odločila za strokovno pomoč.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
HVALEŽNOST
Naročnici je pred kratkim umrl mož. Skupaj sta bila 52 let in njuna vez je bila trdna in ljubeča. Gospa je v procesu žalovanja, kar je želela predelati z menoj in deliti, kaj se je dogajalo v zadnjem obdobju njunega življenja, ko je bil mož v bolnišnici in je vedel, da se ne bo več vrnil domov.
Septembra lansko leto se je njun umirjeni in utečeni način življenja obrnil na glavo. Mož je hudo zbolel. Njo je strah povsem preplavil, da bo umrl, in za nekaj časa se ji je življenje zaustavilo, medtem ko se on ni bal. Med ležanjem v bolniški postelji je prebiral duhovno literaturo in znanstvena dela s področja psihologije in spoznaval, da imajo vsi različni pristopi isto rdečo nit – hvaležnost. Odločil se je, da bo pisal dnevnik hvaležnosti. Ni razmišljal o tem, česa nima več, kaj se je spremenilo na slabše, ampak da bo čas, ki mu je...
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
TEŽAVEN ODNOS S HČERJO
Na pogovor je prišla gospa, ki se je želela posvetovati glede odnosov v družini. Ima odrasli hčeri. S starejšo se ne more pogovarjati, ne da bi se mimogrede sprli, tudi za malenkosti. Nikoli ne ve, kakšne volje bo, ko pride na obisk, zato jo takšen odnos bega in izčrpava. Bolj bi se ji rada približala, pa ne ve, kako. Z mlajšo se dobro razumeta, se medsebojno spoštujeta in negujeta takšen odnos, ki bi si ga gospa želela imeti z obema.
Zagotovo drži, da smo si ljudje različni, in vsi starši vedo, da nista niti dva otroka enaka. Tudi odrasli otroci ostajajo različni, kar pa ne pomeni, da je eden boljši kot drugi, ker se z enim mogoče bolje ujamemo. Vsi ljudje smo v nečem enaki – v nam pomembnih odnosih moramo zadovoljevati nekaj pomembnih relacijskih potreb, da se bomo dobro počutili z drugo osebo. Najprej v odnosu potrebujemo občutek varnosti. Gre za to, da se lahko pokažemo taki, kot smo, brez strahu, da bi izgubili naklonjenost druge osebe in bi nas ta kritizirala.