Svetovalna središča se predstavijo
Dnevi slovenskih svetovalnih središč, ki bodo potekali med 26. in 28. septembrom so odlična priložnost za zbiranje informacij o možnostih izobraževanja in učenja odraslih. Že 14. leto zapored jih pripravljajo Svetovalna središča za izobraževanje odraslih – središča ISIO in Andragoški center Slovenije.
Vseh 17 svetovalnih središč (ISIO) bo skupaj s partnerskimi organizacijami predstavljalo svojo dejavnost na stojnicah v različnih trgovskih centrih. Izvedli pa bodo tudi veliko različnih brezplačnih izobraževalnih dogodkov. Na ta način želijo ljudem v lokalnem okolju predstaviti, kakšne možnosti svetovanja in podpore središča ISIO nudijo in jih motivirati za vključevanje tako v formalne kot v neformalne izobraževalne programe. Možnosti izobraževanja bi še posebej radi približali tistim, ki se manj pogosto vključujejo v izobraževanje ali niti ne iščejo poti do različnih možnosti izobraževanja: manj izobraženim, starejšim, dalj časa brezposelnim odraslim, socialno izključenim, odraslim z različnimi oviranostmi, priseljencem …,
Zdravilne rastline v tretjem življenjskem obdobju
Osrednja tema letošnjega Dneva slovenskih lekarn (26. september) so izdelki iz zdravilnih rastlin. Farmacevti so pripravili posebno brošuro, ki je na voljo v lekarnah, lahko pa jih povprašate še za kak nasvet.
Zdravilne rastline se že več tisoč let uporabljajo za zdravljenje, preprečevanje in lajšanje različnih bolezni. Poznamo različne izdelke iz zdravilnih rastlin, npr. zdravilne čaje, zdravila rastlinskega izvora in prehranska dopolnila. Zdravila in prehranska dopolnila se uporabljajo v različnih farmacevtskih oblikah, npr. tabletah, kapsulah, kapljicah ali mazilih, v katere lahko vgrajujemo sveže ali posušene zdravilne rastline, cele ali le določene dele (cvetove, korenine ali liste), ali pa izvlečke iz zdravilnih rastlin.
-
Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni bodo v številnih krajih pripravili sprehode za spomin. Organizatorji so običajno društva, ki delujejo v sklopu Slovenskega združenja za pomoč pri demenci Spominčica - Alzheimer Slovenija ali domovi starejših občanov.
Z udeležbo na sprehodu lahko tudi vi podprete prizadevanja Spominčice za boljšo ozaveščenost in prepoznavanje te bolezni v Sloveniji. Na ta način pokažete podporo osebam z demenco in njihovim svojcem, ki se ob tej bolezni znajdejo v hudih stiskih in težavah. Na lokacijah sprehodov lahko dobite tudi koristne informacije v zvezi z demenco,
-
Jutri, 21. septembra, na mednarodni dan miru, bo v Ljubljani potekal Pohod za mir. Simbolni pohod se bo pričel ob 11. uri pred Moderno galerijo, sprehajalci bodo hodili po Cankarjevi in Čopovi ulici mimo Prešernovega trga do Magistrata na Mestnem trgu.
Pohod za mir je skupna aktivnost vseh članic svetovne federacije veteranov. Odvija se vsako leto 21. septembra po enakem scenariju v vseh prestolnicah držav, katerih veterani so člani svetovne federacije. Ob 12. uri je povsod minuta tišine za padle bojevnike v vseh vojnah, udeleženci poslušajo poslanico generalnega sekretarja OZN in nacionalno mirovno sporočilo.
Bodimo pozorni pri uživanju gob
Zdravniki s Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo (Center za zastrupitve) Interne klinike UKC Ljubljana opozarjajo, da moramo biti previdni pri nabiranju gob, kajti kaj hitro se zgodi, da tudi dobri poznavalci lahko spregledajo kakšno strupeno. Samo ta mesec so namreč v 24-urni toksikološki službi obravnavali 14 zastrupitev z gobami. Večina ljudi je imela prebavne težave, štiri pa so zaradi zastrupitve zdravili na oddelku.
Zdravniki svetujejo, da se je potrebno držati naslednjih "zlatih pravil" pri nabiranju in uživanju gob:
Zakaj so težave pri akontacijah pokojnine?
Sindikat upokojencev Slovenije (SuS) je na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) naslovil javno pismo v zvezi z akontacijami pokojnine. V nadaljevanju povzemamo njihove zahteve in odgovor Zpiz.
V sindikatu so »ogorčeni, pa tudi zaskrbljeni " glede izvajanja ustavne pravice do socialne varnosti, vključno s pokojnino (50. člen Ustave RS), kot jo izvaja Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije«, so zapisali. Gre za primere, ko ima oseba pravico do pokojnine, zavod pa ji ne odmeri zakonske pravice do akontacije pokojnine (180. člen ZPIZ- 2), kadar ni mogoče določiti višine pokojnine ali dokončati postopka.
Ne pozabite: v soboto čistimo!
Več kot 70 odstotkov slovenskih občin je pristopilo k sodelovanju v čistilni akciji Še zadnjič Očistimo Slovenijo, jutri, 15. septembra. Še niste prepričani, če bi se tudi vi pridružili največji ekološki akciji sveta, v kateri bo sodelovalo kar 150 držav? Morda vas bodo navedene informacije spodbudile, da se pridružite zadnji hip.
Če bi radi čistili: Preverite, kaj se bo dogajalo v vaši občini, kje so zbirna mesta in kdaj se akcija začne (http://www.ocistimo.si/po-obcinah).Če se v vaši občini nič posebej ne dogaja pa vzemite vrečko v roko inse podajte na sprehod. Odpadke zbirajte ločeno in jih odložite v običajne zabojnike na eko otokih.
Nevladne organizacije predstavljajo svoje delo
Središče Ljubljane bodo danes preplavili nevladniki. Na 17. vseslovenskem festivalu nevladnih organizacij Lupa se bo na stojnicah in s programom predstavilo več kot 130 nevladnih organizacij z najrazličnejših področij od zdravstva in kulture do športa.
S festivalom želijo javnosti sporočiti pomen, ki ga imajo nevladne organizacije za vse nas, poleg tega pa pokazati svoje pestro delo. Pogosto pozabljamo, da nas nevladne organizacije spremljajo na vsakem koraku od zibelke do groba, opozarja Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij kot prireditelj.-
Na Gradežu pri Turjaku se lahko pohvalijo z vaško sušilnico sadja, ki je še kako v uporabi, čeprav praznuje častitljivih 80 let. Tako bo letošnja prireditev Praznik suhega sadja, ko jo pripravlja Društvo za ohranjanje dediščine z Gradeža pri Turjaku, bolj slovesna.
Praznovanje se bo začelo v nedeljo, 16. septembra, ob 9. uri s Pohodom po Trubarjevi rojstni fari. Pohodniki se bodo odpravili izpred Doma krajanov Turjak po trasi Rašica–Škocjan–Gradež. Tam bo od 12. ure dalje potekal program osrednje prireditve. Obiskovalci si bodo lahko ogledali razstavo gob ter delovanje sušilnice in dediščino vasi, od razstave starega orodja, do Kogojeve hiše in črno kuhinjo, čebelnjaka, stare vodnjake.
O predsodkih, mitih in dejstvih o staranju
V Knjigarni Konzorcij na Slovenski cesti v Ljubljani bo v torek, 11. septembra, ob 18. uri okrogla miza z zanimivim naslovom: Starine, ne pa crkovine. Nanaša se namreč na vsebino knjig Skrivni dnevnik Hendrika Groena, nizozemskih literarnih uspešnic, ki (na videz) sproščeno odpirajo tabuizirane vidike staranja. O tem, kako se staramo, o oskrbi starejših in njihovem dostojanstvu se bodo pogovarjali urednica dr. Darja Marinšek, dr. Simon Brezovar, klinični psiholog in Mateja Hauser iz doma starejših občanov Radenci Dosor.