Preurejena mreža centrov za socialno delo
S 1. oktobrom bo začela veljati nova organizacijska struktura centrov za socialno delo, s čimer naj bi poenotili delo centrov, skrajšali in poenostavili postopke za stranke, povečali učinkovitost in kakovost dela strokovnih delavcev, predvsem pa naj bi jim omogočili, da se manj ukvarjajo z birokracijo in več časa namenijo uporabnikom, je na zadnjem srečanju z novinarji, preden preda funkcijo svoji naslednici, dejala Anja Kopač Mrak, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle.
Samomor je mogoče v veliki meri preprečiti
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji lani za posledicami samomora umrlo 411 ljudi, 327 moških in 84 žensk. Res je v zadnjih 15 letih število samomorov upadlo za dobrih 15 odstotkov, vendar je to še vedno visoka številka, ki je tudi višja od evropskega povprečja. Strokovnjaki ob tem poudarjajo, da je samomor mogoče v veliki meri preprečiti. Pri tem pa je potrebno sodelovanje mnogih: družinskih članov in sorodnikov, prijateljev, sodelavcev, skupnosti, zdravstvenih delavcev, verskih voditeljev, politikov in vlade. Zato je slogan današnjega svetovnega dneva preprečevanja samomora, je Skupaj za preprečevanje samomora.
-
Osmega septembra, na dan mednarodnega dne pismenosti, se začenja prvi Nacionalni mesec skupnega branja. Potekal bo do 8. oktobra, ko se zaključi Teden otroka. organizacije, ki se tako ali drugače ukvarjajo s knjigo, ga pripravljajo s številnimi podporniki, z namenom dvigniti bralno kulturo in bralno pismenost med Slovenci.
Pobudnice tega posebnega meseca so ustanove, ki že desetletja pripravljajo različne programe in dejavnosti za razvoj bralne pismenosti in dvig bralne kulture za vse generacije: Bralno društvo Slovenije, Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS, Društvo slovenskih pisateljev, Mariborska knjižnica, Mestna knjižnica Kranj, Mestna knjižnica Ljubljana, Slovenska sekcija IBBY, Združenje slovenskih splošnih knjižnic in Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
Odmik od narave nas drago stane
Sanja Lončar je urednica in soavtorica več kot 16 knjižnih uspešnic, raziskovalka, predavateljica in novinarka. Od leta 2005 vodi civilnodružbeno gibanje Skupaj za zdravje človeka in narave, ki je verjetno eno največjih v Sloveniji, pa čeprav niso nikoli prosili za kakršno koli finančno podporo. Kot pravi sama, v primerjavi z mnogimi »paranevladnimi organizacijami« ne želijo biti sami sebi namen. Projekt bo živ, dokler bo odgovarjal na prave potrebe ljudi.
Ali se vam zdi, da se družba obrača v smer trajnosti in naravnih rešitev?
-
Mobilnost je zagotovo eden izmed dejavnikov, ki vpliva na kakovost življenja v vseh obdobjih, še posebej izrazito pa v starosti. Mnogi starejši gredo zaradi oddaljenosti in slabih prometnih povezav pa tudi zdravstvenih težav le redko od doma. Kdor nima lastnega avtomobila ali ne vozi (več), je odvisen od dobre volje sorodnikov ali sosedov, ki pa jih ne želijo prepogosto obremenjevati. Tako se zgodi, da ostajajo doma, imajo vse manj stikov z zunanjim svetom, postajajo osamljeni in potrti … Zato so organizirani in brezplačni prevozi, ki so zaživeli v nekaterih občinah, zelo dobrodošla rešitev. Starejši občani tako spet dobijo občutek samostojnosti in svobode, prostovoljci pa zadovoljstvo, da so naredili nekaj dobrega. Naj predstavljeni zgledi vlečejo!
-
DOLENJSKE TOPLICE
Prvo avgustovsko soboto je bilo v Dolenjskih Toplicah 17. srečanje Pokrajinske zveze društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine. Sodelujoče sta med drugim pozdravila predsednik PZDU Jože Jazbec, ki se mu počasi izteka dvanajstletno obdobje predsednikovanja, in predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik. V kulturnem programu so nastopili pevci moškega pevskega zbora Rožmarin DU Mirna Peč, ki bodo zastopali dolenjsko pokrajino na Festivalu za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani, učenec glasbene šole Luka in glasbena skupina HIT iz Metlike. Ob koncu programa so podelili pokale za 43. športne igre upokojencev Dolenjske in Bele krajine. Med ekipami je bila najboljša ekipa DU Mirna, sledili sta ji ekipi DU Črnomelj in DU Novo mesto.
(Besedilo in fotografija: Marija Golob) -
Željko Kozinc: Z menoj na izlet
Skrivnosti, razgledi, zatišja
Založba Modrijan, 37,90 evra
Kozinčevi popotniški vodniki so tako rekoč nepogrešljivi pri načrtovanju nedeljskih izletov. Ne le zaradi natančnih podatkov in nazornih fotografij, pač pa zaradi pripovedi, »videnih skozi lastne oči« in zapisanih v bogatem literarnem jeziku. Avtor je vendarle publicist, romanopisec in pesnik, filmski in televizijski scenarist ter potopisec.
V najnovejši knjigi predstavlja 104 izlete, šestindvajset lepih kotičkov je odkril na novo, precej poti, ki jih je že opisal v starejših knjigah, pa je spet prehodil ter zgodbe obogatil z novimi opažanji in novimi fotografijami. Štiri izlete v zamejstvo je dodal urednik dr. Jurij Senegačnik.
-
O predsodkih, mitih in dejstvih o staranju
V Central hotelu v Ljubljani bo 13. in 14. septembra pod pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO potekala mednarodna konferenca z naslovom Zgodbe staranja. Njena zasnova temelji na spoznanju, da lahko proces staranja razumemo samo s povezavo več področij, ki osvetljujejo tematiko z različnih zornih kotov. Zato bo na konferenci govora o bioloških dejavnikih, predsodkih, mitih in dejstvih o staranju, o odnosu otrok do starosti, knjigah na temo staranja ter dobrih praksah na področju medgeneracijskega sodelovanja.
-
Nega in zaščita kože pri inkontinenci
V liniji iD care iz Tosame so izdelki, s katerimi kožo očistimo, navlažimo in zaščitimo. Namenjeni so negi starejše kože, ki je tanjša, suha, nagnjena k vnetjem, se lažje poškoduje ter počasneje celi. Priporočamo vlažne krpe za umivanje, ki zaradi svoje velikosti zelo olajšajo nego. Nepogrešljiva pri uporabi predlog za inkontinenco je tudi barierna krema s cinkom, ki na koži ustvari zaščitno vodoodporno plast. Več informacij na: www.tosama.si.
Festival za razprave, srečanje in razvedrilo
Najrazličnejše predstavitve za kakovostno in zdravo staranje, izobraževalne delavnice, strokovna srečanja ter bogat spremljevalni program na dveh odrih so že stalnice Festivala za tretje življenjsko obdobje. Letošnji, že 18. po vrsti, se bo v ljubljanskem Cankarjevem domu začel 1. oktobra, prav na mednarodni dan starejših, zaključil pa se bo 3. oktobra. Kot vsako leto bo veliko priložnosti za razprave o aktualnih temah, spoznavanje koristnih novosti in seveda tudi za druženje in razvedrilo.
Na uvodnem strokovnem srečanju bo tema življenje starejših v institucijah, ki jo bo med drugim osvetlil Tone Partljič z odlomkom iz predstave Čaj za dve. Na drugih srečanjih bodo udeleženci razpravljali še o dolgotrajni oskrbi in kakovosti življenja starejših, o izzivih vseživljenjskega učenja ter o srebrni ekonomiji. Zadnji dan festivala bo potekala še mednarodna konferenca ITHACA o učinkovitih ekosistemih na področju zdravstva in oskrbe. Glavni cilj projekta je izboljšati sodelovanje na področju zdravstva in vsem skupinam prebivalstva zagotoviti uravnoteženo ter visokokakovostno oskrbo, ki bo pravočasna in ne bo odvisna od lokacije.