Smernice za učinkovitejše in dostopnejše zdravstvo
Na ministrstvu za zdravje so predstavili prednostne naloge zdravstvene politike za prihodnji dve leti, ki naj bi pripomogle k večji kakovosti, dostopnosti in učinkovitosti v zdravstvenem sistemu ter večji ozaveščenosti pacientov.
Po besedah državne sekretarke dr. Valentine Prevolnik Rupel so načrtovane spremembe osnova za pripravo splošnega dogovora med partnerji v zdravstvu. K temu pa so dodali še nekatere srednjeročne usmeritve, da bi zagotovili večjo stabilnost delovanja zdravstvenega sistema.
-
Že osmi dnevni center aktivnosti
V Ljubljani so odprli že osmi Dnevni center aktivnosti za starejše – DCA Golovec. V njem pripravljajo več vrst vodenih vadb, ustvarjalne delavnice, bralne urice in še druge aktivnosti. Nahaja se v Centru Četrtne skupnosti Golovec na Pesarski ulici v Štepanjskem naselju. V sodobno zasnovani stavbi imajo svoje prostore še Mladi zmaji in Mestna zveza upokojencev Ljubljana, med drugim so urejeni klubski prostori tako za mlade kot starejše, knjižni kotiček, okrepčevalnica in zunanje balinišče. Tam je tudi Demenci prijazna točka. V bližini so sprehajalne poti, mize za namizni tenis, otok športa s trim napravami ter otroška igrišča in novi kolopark. Za več informacij pokličite na tel. št.: 051 231 168 oziroma obiščite spletno stran www.dca-ljubljana.org
-
V Sloveniji se o dejanskem številu oseb z demenco ugiba, po nekaterih podatkih jih je manj kot 40 tisoč, po drugih že blizu 50 tisoč. Vsekakor pa bo število v prihodnjem desetletju močno naraslo, čas pa bo pokazal, koliko bo k zmanjševanju stigme glede bolezni, hitrejši zdravstveni obravnavi ter boljši skrbi za bolnike pomagala nacionalna strategija, ki jo je julija sprejela vlada.
Med desetimi cilji Strategije obvladovanja demence v Sloveniji do leta 2030, ki sledijo ciljem Svetovne zdravstvene organizacije, je v ospredju krepitev preventivnih programov za zmanjševanje in preprečevanje dejavnikov tveganja. Po domače rečeno, spodbujanje prebivalcev k zdravemu življenjskemu slogu, s katerim lahko zamaknemo razvoj bolezni kar za nekaj let. Pojavnost demence narašča s starostjo, še posebej po 80. letu starosti, vendar pa to ni normalen del procesa staranja, pač pa bolezen.
-
Ali veste, kaj je na fotografiji?
Odgovor pošljite do 17. oktobra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Med prispelimi odgovori bomo izžrebali nekoga, ki bo prejel majico Vzajemnosti.
Odgovor iz septembrske številke: Pastirček, poimenovan tudi Deček s piščaljo, kiparja Zdenka Kalina je na terasi gradu Brdo pri Kranju, odlitka stojita še v ljubljanskem parku Tivoli in pred stavbo RTV.
-
Kaj je repaljščica?
Odgovor pošljite do 17. oktobra na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali preko obrazca na www.vzajemnost.si
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz septembrske številke: Desetega avgusta je minilo 130 let od rojstva pisatelja Lovra Kuharja - Prežihovega Voranca (Doberdob, Samorastniki, Požganica, Solzice …).
Nagrado prejme: Veronika Gobec, Ilirska Bistrica
-
Mateja Delakorda: Nedeljske sladice
Sladica po nedeljskem kosilu ponazarja družinsko povezanost, pozornost tistega, ki jo je pripravil, do drugih družinskih članov in priložnost, da si ob kulinaričnem uživanju povemo kaj lepega. Zato je avtorica, sicer urednica portala Odprta kuhinja, skrbno izbrala sto receptov za različne generacije, od »modnih« sladic za izbirčne najmlajše do nekoliko posebnih za radovedne milenijce ter klasičnih, vendar posodobljenih, ki so všeč starejšim. Osebne zgodbe in čudovite fotografije knjigo dvignejo na višjo raven od običajne kuharice. (Založba Mladinska knjiga, 34,99 evra)
-
Kdo je avtor literarnih del Doberdob, Požganica, Samorastniki, Solzice?
Odgovor pošljite do 15. septembra na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz poletne številke: V Sloveniji imamo 34 krajinskih parkov, poleg njih pa še en nacionalni park, tri regijske parke, 66 naravnih rezervatov ter več kot 1200 naravnih spomenikov.
-
Folklorna skupina Pušelc vabi nove člane
Folklorna skupina Pušelc, ki deluje za Bežigradom v Ljubljani, medse vabi nove člane, ljubitelje ljudskih pesmi in plesov. Veseli bodo dobrovoljnih posameznic in posameznikov (ni nujno, da pridete v paru). Prav tako vabijo tudi glasbenike s primernimi glasbili. Če bi radi razgibali upokojenske dni v dobri družbi, pokličite na telefonsko številko: 031 864 377 (Marija).
Nabiranje znanja v dobri družbi
Ali si želite obuditi nekdanja ali razviti nova zanimanja, bolje razumeti sebe in druge ter dogajanja okoli nas, razvijati digitalne spretnosti, spoznavati tuje jezike in druge kulture? Pridružite se Univerzi za tretje življenjsko obdobje in se vpišite v katerega od številnih študijskih programov s področja spoznavanja in ohranjanja narave, zgodovine in umetnostne zgodovine, filma, glasbe, spoznavate lahko domačo in tujo dediščino, različna verstva, se naučite slikanja, kaligrafije, oblikovanja gline, se lotite kreativnega pisanja ali se...
Občina po meri invalidov je prijazna vsem občanom
Aktualno
Zveza delovnih invalidov Slovenije se je pred dvajsetimi leti pionirsko lotila projekta Občina po meri invalidov, in sicer v pomoč ljudem z različnimi oviranostmi, ki potrebujejo prilagoditve v okolju ali pri dostopu do informacij, uporabljajo tehnične in druge pripomočke ali potrebujejo pomoč drugih oseb.
Namen projekta je spodbuditi občine, da bodo celovito in trajnostno ter v sodelovanju z invalidskimi organizacijami urejale pogoje za boljšo kakovost skupnega življenja in socialno vključenost vseh občanov, poudari Peter Bršek, predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije (ZDIS). »Če je občina prijazna do invalidov, je tudi do starejših, kroničnih bolnikov, družin z majhnimi otroki, ljudi s posebnimi potrebami … Saj vsakomur, ki veliko hodi po mestu, ustrezajo kakšna klopca več, dobro viden napis in podobno.